16. novembra

Ars Poetica v A4

Kvalitná svetová poézia popredných básnikov zaznie v A4 v rámci 13. ročníka medzinárodného festivalu Ars Poetica 2015 v utorok a v stredu – 17. a 18. novembra. Okrem recitácií diel sa môžete tešiť aj na koncerty a párty. Nenechajte si ujsť neopakovateľné večery plné uznávaných diel čelných predstaviteľov súčasnej poézie!
V utorok o 19.00 odštartuje Večer poézie čítanie básnika a publicistu Metina Celâla z Turecka, ktorý sa preslávil publikovaním svojich básní a literárnej kritiky v odbornom časopise o tureckej literatúre.
So svojou aktívnou participáciou v literárnom svete je považovaný za jedného z najlepších tureckých súčasných básnikov s vydanými štyroma knihami poézie, štyroma novelami, dvoma knihami literárnej kritiky a s mnohými antológiami o súčasnej tureckej poézii.
Po ňom sa môžete tešiť na poeta, prekladateľa a dramatika Stephana Delbosa z USA, ktorého tvorba je ovplyvnená životom v Prahe a dielom Jaroslava Seiferta. Jeho hry sú medzinárodne produkované a jeho poézia, eseje a preklady z češtiny sú publikované v knihách, antológiách či novinách v angličtine a češtine na celom svete.
Španielka María Salgado využíva súčasné formy písania a čítania poézie. Jej experimentálny prístup k tvorbe vyústil v štyroch publikáciách. Vystupuje s hudobnými skupinami a kolektívom umelcov.
Z temperamentnej atmosféry Južnej Európy sa presunieme na jej východ Valerij Kupka je významný rusista, prekladateľ a propagátor najlepšej ruskej a ukrajinskej literatúry. Primárne pôsobí na Východnom Slovensku na Katedre rustiky a translatológie Prešovskej univerzity, ale je známy i ako významný organizátor lokálnych kultúrnych podujatí. Vydal päť básnických zbierok – dve v slovenčine, dve v ruštine a jednu v ukrajinskom jazyku.
Večer zavŕšia Damir Šodan, uznávaný ako jeden z najzaujímavejších a najtalentovanejších chorvátskych poetov mladej generácie, Rod Mengham z Veľkej Británie, ktorý pôsobí na Univerzite v Cambridge a umelkyňa, poetka a muzikantka Augusta Laar z Nemecka.
V rovnaký večer o 21.00 budete očakávaní na Ars Poetica Sound Poetry Show, kde Augusta & Kalle Laar predvedú neopakovateľné vystúpenie Umenie alebo zrážka (Kunst oder Unfall). O 22.00 odohrá koncert Trio Zuzany Homolovej, v ktorom spolu s ňou vystúpia i Samo Smetana a Miloš Železňák. Koniec večera sa bude niesť v duchu party Fest Anča 2015 ­výberu najlepších filmov ôsmeho ročníka Medzinárodného festivalu animovaných filmov Fest Anča 2015 o 23.00.
V stredu bude festival pokračovať tanečným predstavením inšpirovaným čínskymi znakmi, so zameraním na ich vizuálnu stránku – tvar a dynamiku, avšak bez hlbšieho skúmania ich významov. Zaujímavé „videoartové“ a experimentálne vystúpenie Jany Terekovej „signs ­ shapes – sounds“ odštartuje druhý deň festivalu v A4 o 19.00.
O 19.30 bude pokračovať Večer poézie. Vrchol festivalu Ars Poetica je tento rok „horizont Čína“, a teda predstavenia štyroch súčasných nezávislých básnikov krajiny nebeského draka. Vystúpia čínski poeti Čchen Tung­tung, Lin Song, Čao S’ a Tchang Siao­tu.
Po smršti exotickej poézie vystúpi náš krajan Ján Litvák z Bratislavy, niekdajší redaktor Kultúrneho týždenníka, Literárneho týždenníka a Dotykov; známy i zostavením výberu z básnického diela Jána Stacha – Svadobná cesta a antológie slovenskej duchovnej poézie Stratená v ľaliách, ktorá vznikla v spolupráci s R. Bielikom.
Poliak Dariusz Tomasz Lebioda je držiteľom niekoľkých poľských cien za literatúru ako cena Andrzeja Bursa, cena Stanisława Wyspiańskiho, cena Klemensa Janickina a ďalších. Je najznámejší poet Novej generácie a teda autorov narodených medzi rokmi 1950 a 1960.
Ako posledné v rámci Večera poézie zaznie dielo poeta, prozaika a muzikanta Claudia Pozzaniho z Talianska. Preslávil sa najmä svojimi vystúpeniami na popredných a najdôležitejších literárnych festivaloch v Európe, Južnej Amerike a Ázii. Jeho poézia bola preložená do viac ako desiatich jazykov a objavuje sa v antológiách a magazínoch medzinárodnej súčasnej poézie.
Po nenapodobiteľných predstaveniach Vás pozývame na koncert o 21.30 slovenského experimentálneho projektu Moniky Subrtovej and Daniela Kordika ­ Jamka, ktorý momentálne pôsobí na lokálnej scéne v Londýne. Festival spoločne ukončíme o 23.00 na Ars Poetica Party.