15. decembra

Divadelníci vyjadrujú podporu A4

Ďakujeme! Vyhlásenie divadelných profesionálov môžete podporiť TU. Zdá sa, že kauza A4 prestáva byť príbehom jednej súťaže a jedného priestoru v centre mesta, ale stáva sa symbolickým zápasom o tvár celej slovenskej kultúry v najbližšej budúcnosti.

“… Bratislava ako hlavné mesto Slovenska má v porovnaní s metropolami susedných štátov najmenší priestor pre nezávislú kultúru a divadlo a tento priestor sa neustále zužuje. Ako divadelníci považujeme mnohoročné úsilie o obmedzovanie priestoru pre tieto aktivity za krátkozraké a škodlivé pre celú slovenskú kultúru. …” (Anna Grusková, Viliam Klimáček, Roman Polák)

Problém ďalšieho využívania štátnych priestorov, ale aj vôbec prístupu štátu ku kultúre, k umeniu a jeho tvorcom, fanúšikom i vnímateľom trápi nielen nás. A preto sme nesmierne radi za každý prejav podpory, pretože máme pocit, že nám ide o spoločnú vec: aby boli na Slovensku vytvorené profesionálne, v civilizovanom svete už dávno štandardné podmienky pre slobodnú umeleckú tvorbu a jej rozvoj, aby o spoločnom majetku nás všetkých a o verejných veciach rozhodovali odborníci, aby sme mohli žiť v spoločnosti, ktorá svoju kultúru, umenie a kreativitu potrebuje, podporuje a chráni.