dec

02

štvrtok o 20:00

NEXT 2010

Dunkeltherapie (SK)
Martin Burlas – spev, elektronika, Miro Tóth – sopránsax, Peter Čaputa – basgitara, Jano Oriško – bicie
Úvod festivalu doslova odpáli domáca svetová premiéra. Čerstvý projekt Dunkeltherapie ponúka energické skladby, ktoré spájajú výbušnosť hardcoru, temnotu metalu, kompozičnú premyslenosť vážnej hudby a prvky improvizácie s jazzovými ozvenami. Štvorica pod vedením Mira Tótha (Frutti di Mare, Musica Falsa et Ficta, Shibuya Motors…) s Martinom Burlasom, výraznou postavou alternatívnej aj klasickej scény v úlohe speváka (!), predstaví materiál z chystaného debutového albumu The End.
http://www.martinburlas.net

@C + Lia (PT, AT)
Pedro Tudela, Miguel Carvalhais – elektronika, Lia – live video
Ambientnejšie polohy digitálnej elektroniky z Porta prinesú zakladatelia pozoruhodného portugalského labelu Crónica, Pedro Tudela a Miguel Carvalhais. Naživo ich sprevádza generatívna projekcia rakúskej umelkyne menom Lia. Multimediálna skupina, ktorá má za sebou aj ocenenie z prestížneho festivalu Ars Electronica, vrstvením vytvára poetické plochy, v ktorých majú miesto delikátne spracované konkrétne zvuky z terénnych nahrávok, algoritmická kompozícia aj spontánna improvizácia.
http://www.at-c.org
http://www.liaworks.com

Martin Tetréault (CA)
Špičkových hráčov na gramofóny nie je na svete až tak veľa. Medzi prvú ligu experimentálnych turntablistov patrí aj tento vynaliezavý improvizátor, ktorý vie vydolovať z gramofónu neuveriteľné zvuky. V poslednej dobe opustil využívanie hudobných citátov a pustil sa do odhaľovania možností samotného prístroja: preparované povrchy, interferencie, zvuk motora… to všetko Tetréault veľmi muzikálne rozohráva do neobvyklých setov. Nie náhodou si muža, ktorý stojí jednou nohou vo svete vizuálneho umenia, často sa vyskytuje vedľa osobností ako sú Kid Koala, Otomo Yoshihide, Philip Jeck či Ikue Mori.
http://www.actuellecd.com/en/bio/tetreault_ma

The Thing (SWE, NOR)
Mats Gustafsson – saxofóny, elektronika, Ingebrigt H. Flaten – kontrabas, Paal Nilssen-Love – bicie
Saxofónový búrlivák Mats Gustafsson prichádza odohrať slovenskú premiéru v ideálnom čase. Štyridsiatnik, ktorý je jednou z kľúčových postáv európskej scény improvizovanej hudby (jeho záber siaha od Dereka Baileyho a Jima O’Rourka až po The Ex či talianskych Zu) už nepotrebuje nikomu nič dokazovať a ešte ho nezmohol nedostatok nápadov ani energie. Vyhľadávané a na dlho dopredu vyťažené akustické trio The Thing, založil v roku 2000 s basistom Ingebrigtom H. Flatenom a fenomenálnym bubeníkom Paalom Nilssenom-Lovem. Sprvu hrali veci od klasikov free jazzu, neskôr prišlo aj na svojské coververzie PJ Harvey alebo White Stripes.
http://matsgus.com/archives/category/groups/the-thing
http://www.paalnilssen-love.com/band_thething.html