nov

19

utorok o 20:00

EPIZÓDA ZO ŽIVOTA ZBERAČA ŽELEZA

SLOVENSKÁ PREMIÉRA VÍŤAZA VEĽKEJ CENY POROTY Z BERLÍNA V NOVOM FILMOVOM KLUBE KINO INAK / vstupné: 3 € a 2,50 € (pre držiteľov preukazu FK)

Kino inak rozširuje svoju ponuku autorskej dramaturgie o klubové filmy. Novo zdigitalizované Kino inak sa tak zaradí do siete slovenských filmových klubov, ponúkajúcich alternatívu ku klasickej distribúcii uvádzanej v komerčných kinách, pričom si zachová svoju tradičnú orientáciu. Jej špecifikom je interaktívnejší prístup k divákovi vo forme tematicky komponovaných pásiem, profilových prehliadok, lektorských úvodov či diskusií s tvorcami a hosťami. Otváracou projekciou nového bratislavského filmového klubu je oceňovaný film bosniackeho režiséra Danisa Tanovića Epizóda zo života zberača železa, ktorý budú mať diváci možnosť viedieť v slovenskej premiére.

Epizoda u zivotu beraca zeljeza, réžia D. Tanovič, BIH/F/SLO/I 2013, 75 min., bosn. s čes. titulkami
Minimalistický film na hranici dokumentu a fikcie rozpráva skutočný zážitok chudobnej rómskej ženy, ktorá sa po samovoľnom potrate ocitla v ohrození života, no bez zdravotného poistenia ju v nemocnici nechceli ošetriť. Skúsený oscarový bosniansky režisér Danis Tanovič zachytil v tejto finančne i technicky nenáročnej snímke osobnú drámu jednej rómskej rodiny. Nakrúcal výlučne s nehercami – reálnymi aktérmi udalostí, ktorí akoby pred kamerou prehrávali príhody, ktoré se im skutočne stali. Film ponúka reálny pohľad na Rómov, snažiac sa prekročiť obvyklé zobrazovanie tohto etnika ako povaľačov, hudobníkov, či kočovníkov. Vybrané ocenenia: MFF Berlinale 2013 – Strieborný medveď – najlepší herec, Veľká cena poroty, Cena ekumenickej poroty.
trailer
V spolupráci s ASFK.Po projekcii pozývame na neviazanú balkánsko-cigánsku zábavu, o ktorú sa postará DJLenin Krevic.

fb event