nov

25

pondelok o 18:00

ANYWHERE ELSE / KNIHA O PLÁNU

Anywhere Else, réžia A. Beraki, ČR/USA 2012, 44 min., angl.verzia s čes.titulkami
Portrét štyroch postáv popisujúci s dokumentaristickou všednosťou tému zakotvených, no napriek tomu hľadajúcich cudzincov v USA. Otec sa snaží zblížiť so svojimi dvomi dospievajúcimi deťmi, zatiaľčo jeho bývalá manželka je na svadobnej ceste. Ich vzťahy ovplyvňuje pocit nekľudu a stiesnenosti, protože niektorí z nich cítia, že by mali byť niekde inde, vlastne kdekoľvek inde… Zdanlivo bezdejový film v sebe skrýva mnoho jemných nuansov, vďaka ktorým sa nakoniec pocitovo silná snímka vymyká spomedzi väčšiny študentských filmov. Režisérka Asmara Beraki vyštudovala réžiu na pražskej FAMU a Anywhere else je jej absolvenstký film a zároveň i jej osobná minimalistická spoveď, v ktorej hlavného predstaviteľa, taxikára Tesfaia, stvárňuje jej vlastný otec.

Kniha o plánu, réžia P. Tejnorová, ČR 2012, 33min., pôv. česká verzia
Na rozdiel od tradičného žánru road movie môžeme film Kniha o plánu považovať za osobitý “chodecký príbeh” s nádychom smrti. Jedenásťročný chlapec sa v ňom mení na muža – zabijaka a vydáva sa na takmer osamelý pochod krajinou. Cesta postupne stráca kontúry putovania reálnym časopriestorom a stáva sa skôr symbolickou púťou, či bojom o prežitie, počas ktorého sa chlapec riadi starou čínskou Knihou o bojovom umení Majstra Suna. Mladá autorka Petra Tejnorová absolvovala divadelnú réžiu na pražskej DAMU a dlhodobo sa venuje autorskému divadlu.
Kniha o plánu vznikla na pražskej divadelnej fakulte, teda medzi študentami, ktorých primárne zameranie nie je film, a práve táto nezaťaženosť filmovými postupmi a nový pohľad na vec, robí túto snímku výnimočnou. Kameraman (ináč fotograf afilmový debutant) Marek Bartoš získal za tento film hlavné ocenenie na mezinárodnom festivale zameranom kameramanskú tvorbu Ostrava Kamera Oko.
http://knihaoplanu.cz/

fb event