máj

22

piatok o 22:00

¡Viva La Película!: Volanie mora

Mar adentro, R: Alejandro Amenábar, ESP /FR/ IT 2004, 125 min, španielsky s českými titulkami, Profil: Javier Bardem

Pravdivý životný príbeh Španiela Ramóna Sampedra, ktorý 30 rokov viedol kampaň za právo na eutanáziu. Bardem nezaprie svoju charizmu ani vúlohe ochrnutého muža, pripútaného na lôžko, milovaného celou svojou oddane sa starajúcou rodinou. Jeho jediným prianím je dôstojne ukončiť svoj ​​život, odkázaný na pomoc iných, kde len snívanie môže byť jeho útechou. Ale iťažobou.

Jedným zmála z pohľadov na svet vonku je len okno do krajiny amore v diaľke, pripomínajúce mu chvíle, keď sa často plavil aužíval život, no i keď utrpel fatálny úraz, ktorý všetko zmenil. Jeho izolovaný svet prevrátia hore nohami dve ženy: právnička, ktorá mu pomáha v jeho úsilí legálne ukončiť svoj ​​život; a žena z dediny, ktorá sa ho snaží presvedčiť, že život za to stojí žiť až do konca. Obe ženy sú jeho energiou ohúrené a nútené prehodnotiť ich vlastné hodnoty a životy. Tá, ktorá ho skutočne miluje, mu však nakoniec pomôže podstúpiť jeho poslednú cestu.

Film ktorý svoju kariéru odštartoval Strieborným levom vBenátkach (2004), odkiaľ si Bardem odiesol cenu Volpi Cup za najlepší herecký výkon v hlavnej úlohe, získal všetky možné významné ocenenia od 14 Cien Goya, cez Zlatého Glóbusa, po Oscara v kategóriách Najlepší cudzojazyčný film.