aug

20

štvrtok o 17:00

Mikrofestival: Kto chytá v žite (Divadlo mladých Šesť Pé)

Autor textu Jerome David Salinger, prekladateľka Viera Marušiaková, réžia a dramaturgia Ondrej Böhm, hudba:P. Opavský, M. Kajanovič a výber, účinkujú Miroslav Kuttner, Matúš Nagy, Andrej Striženec, Frederika Krajčíková, MatúšHolovič, Nikola Gažová, Adriana Školeková, Matúš Beniak,Veronika Španková, Patrícia Rybanská

Kto chytá v žite, kultový román J. D. Salingera, biblia revoltujúcej mládeže, sprostredkúva životný pocit, blízky vekovej kategórii hercov tohto predstavenia.

Keďže pôvodne ide o prózu, dôležitým krokom bola dramatizácia predlohy a adaptácia na javiskový útvar. Pri úprave sa však nevzdali úplne prvkov, ktoré sú vlastné originálu: hlavná postava Holden je ako rozprávačom, ktorý svoj príbeh hovorí neprítomnej postave psychológa, tak aj postavou, ktorá prežíva príbeh v reálnom čase.

Divadlo mladých Šesť Pé vzniklo v roku 2001 ako iniciatíva členov Divadelného združenia Partizánske Ondreja Böhma a Jozefa Krasulu, pričom odvtedy tvorí jeho organickú súčasť.

Medzičasom sa súbor podieľal na množstve výborných hier, napr. na dramatizácii poviedky G. G. Márqueza Najkrajší utopenec na svete, či dramatizácii novely W. Saroyana Tracyho tiger.

Ďalšiu autorskú inscenáciu Šesť fantastických trikov… pripravili mladí členovia súboru s hosťujúcim, zato ostrieľaným a profesionálnym režisérom Patrikom Lančaričom. S výrazne omladeným kolektívom vznikla autorská inscenácia inšpirovaná novelou L. Aškenazyho Milenci z bedny, neskôr zase hra Krajina, podľa predlohy Zuzany Šmatlákovej. S poslednou menovanou sa teleso zúčastnilo na medzinárodnom festivale Apostrof Praha.

—–

A4 – priestor súčasnej kultúry zapĺňa na konci leta kultúrnu dieru amatérskeho divadla v Bratislave – ponúka ochutnávku toho najlepšieho, čo v ostatnej sezóne ochotníckeho divadla na Slovensku vzniklo.

Dramaturgia prvého ročníka sa zamerala najmä na divadlo mladých, ktoré sa na javiskách prezentuje svojou sviežosťou, ľahkosťou a súčasne zaujímavým divadelným jazykom.

Vstupné: 5€ celodenná permanentka/3€ vstup na jedno predstavenie

KÚPIŤ LÍSTOK