dec

07

streda o 18:30

FRESH AIR: Grandma Lo-Fi + Pawel a Wawel

Amma Lo-fi, réžia Orri Jónsson, Kristín Björk Kristjánsdóttir, Ingibjörg Birgisdóttir, IS, 63 min., islandsky s ang. tit.

Pawel i Wawel, réžia Krzysztof Kaczmarek, PL, 61 min., poľsky a islandsky s angl. tit.

Vo svojich 70 rokoch začala Grandma Lo-Fi priamo v obývačke nahrávať a vydávať vlastnú hudbu. O 7 rokov neskôr mala na konte 59 albumov a viac ako 600 skladieb – excentrickú myriádu chytľavých kompozícií, zloženú zo zvukov domácich zvierat, nájdených hračiek, kuchynských perkusií a kláves Casio. Jej meno je Sigrídur Níelsdóttir a je kultovou postavou islandskej hudobnej scény.

Film Pawel a Wawel prináša unikátne obrazy a zvuky z cesty po Islande, ktorá sa pohybuje niekde medzi dokumentárnym gestom a performatívnou stratégiou. Východiskovým bodom a ukotvením tohto transžánrového filmového denníka, road movie a dokumentárneho projektu, je filmový festival iniciovaný Krzystofom Kaczmarekom, ktorý sa pýta “aký je rozdiel medzi Pawlom a Wawlom” a ktorý viac či menej neúspešne putuje po ostrove s poľskými klasikami.

Filmy sa premietajú v rámci projektu Fresh Air: Súčasné trendy v hudbe, kine, divadle a mediálnom umení podporeného z grantov EHP a štátneho rozpočtu SR, v celkovej výške 160 430 €.

Facebook event