sep

14

streda o 19:00

Debata_A4: Vojna a my 

vstupné: vstupné dobrovoľné

Vojna na Ukrajine začala bezprecedentnou agresiu v podobe masívnej invázie ruských vojsk na jej územie 24. februára tohto roku. Ešte donedávna sme pritom boli zvyknutí na to, že keď už sa nejaká vojna vo svete odohráva, určite nie v európskych krajinách. Táto vojna sa nás, na rozdiel od mnohých iných, ktoré ako spoločnosť v zásade ignorujeme, týka, pretože sa odohráva hneď za našou východnou hranicou a jej mnohoraké dôsledky pociťujeme s čoraz väčšou naliehavosťou. Medzitým na Ukrajine už zomreli desaťtisíce ľudí, státisíce ľudí čelí fyzickým alebo duševným zraneniam, ktoré im nenávratne zničili životy. Aj keby sa táto vojna skončila dnes, Ukrajina bude ďalšie desaťročia čeliť psychologickému, sociálnemu, ekonomickému a politickému strádaniu porovnateľnému s máločím iným. Ako to už býva, vzdialenejší svet od zdĺhavého konfliktu pomaly odvracia pozornosť a zdá sa, že aj nemalá časť slovenskej spoločnosti je z tejto vojny už unavená tiež.

 Ako vojnu na Ukrajine vnímajú rôzni aktéri globálneho spoločenstva a ako sa v jej dôsledku mení svet? Čo sa deje so slovenskou spoločnosťou – ako sa  pokračujúca vojna zrkadlí vo vývoji lokálnej politickej scény? Aké sú pozorovateľné súčasné trendy, prostr. ktorých vojna a jej sprievodné následky (ako ekonomická a energetická kríza) ovplyvní slovenskú politickú realitu? Ako sa v čase menia prejavy občianskej solidarity s pred vojnou utekajucimi ľuďmi? Cítia sa u nás stále vítaní? Sme ako spoločnosť schopní zabezpečiť ich primeranú integráciu? Stávame sa vďaka blízkosti vojny na Ukrajine citlivejšími vo vzťahu k záujmom a potrebám trpiacich aj v globálnejšom meradle, alebo skôr naopak?    

Diskutujú: Elena G. Kriglerová, sociologička, Juraj Marušiak, politológ, Peter Ivanič, sociológ, Ida Želinská, galeristka

Moderuje: Bohdan Smieška

Dramaturgia: Bohdan Smieška

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia Bratislavský samosprávny kraj.

vstupné: vstupné dobrovoľné