01. decembra

FESTIVAL POÉZIE ARS POETICA 2014 od štvrtka 4.12. do soboty 6.12.2014

Dvanásty ročník medzinárodného festivalu poézie Ars Poetica 2014 prinesie bratislavskému publiku v predvečer Mikuláša, 3. až 6. decembra, v priestore A4 celý rad skutočných prekvapení a lahôdok. Medzinárodným headlinerom podujatia bude tento rok americký básnik Ron Padgett, jeden z moderných klasikov americkej poézie, držiteľ celého radu prestížnych ocenení a spoluzakladateľ New Yorkskej školy.

Hneď v úvodný večer poézie sa medzi inými predstaví aj nemecký búrlivák a priekopník zvukovej poézie Dalibor Marković, ktorého vystúpením – strhujúcou kombináciou rytmu slov a bubnovania, vyvrcholí úvodný večer poézie.

V bohatom programe festivalu sa spomedzi vyše dvoch desiatok vystupujúcich básnikov a umelcov z dvanástich krajín diváci môžu tešiť aj na premiéry živých pásiem poézie, spájajúcich slovo a obraz, viacerých medzinárodných tvorcov: Marc Atkins, renomovaný britský básnik, vizuálny umelec a fotograf, Martín Bakero, surreálny Čiľan žijúci v Paríži, či Ariadna Radi Cor, talianska poetka a performatívna grafička z Londýna, ale aj dvojica mladých priekopníkov digitálnej poézie z Krakova. Slovenskú poéziu budú reprezentovať poprední autori troch básnických generácií: Ján Buzássy, Karol Chmel a Jana Pácalová.

Medzi lahôdky festivalu budú určite patriť aj koncerty. Okrem talentov slovenskej hudobnej scény: Lixx a jeho projektSubliminal, či duo Genius Locci, sa predstaví aj medzinárodne uznávaný Tony Bianco vo formácii Mass Machine s básnikom a performerom Michelom Delvillom.

O tom, že poézia v spojení so súčasným tancom a hudbou nadobúda úžasné nové dimenzie, divákov iste presvedčí aj magická Jana Tereková a jej multimediálny projekt (s Evou Lackovou)Creation 2014(na motívy poézie Michala Habaja).

Filmová sekcia festivalu, tento rok najmä vo Foajé na Štefánikovej 16, opäť ponúka najmä neopozerané kúsky, kreatívne haluze a veci, ktoré v multiplexoch veľmi nechodia. Za všetky festivalové filmové tipy spomeňme len dramaturgicky silné výberyExperimentálny film, retrospektívu Dušana Hanáka, či u nás nie veľmi známy snímok Zuzany PiussiMyslím, tedy slam(2008).

Básnické preklady pre festival vytvorili Mária Ferenčuhová, Karol Chmel, Pavol Lukáč, Peter Macsovszky, Katarína Motyková, Silvia Ruppeldtová, Martin Solotruk, Martina Straková a Miroslava Vallová. Do živých VJ setov Zdena Hlinku ich budú recitovať Lucia Hurajová a Ľubo Bukový.

http://www.arspoetica.sk/