06. januára

JANUÁR V ÁŠTVORKE

Na úvod dvetisícdevätnástky vám prajeme šťastný nový rok a ubezpečujeme vás, že aj kratší mesiac január sme naplnili až po okraj pestrým multižánrovým medzinárodným programom, ktorý začína 14. januára. A4 kafé a bar otvárame už v pondelok 7. januára.

Hudobný január:

V piatok 17.1. nás čaká výnimočný koncert Art’s Birthday 2019: Imago Sonoris. Štvordielna audiovizuálna skladba pre piatich skladateľov, štyri videá a inštrumentalistu je experimentálny elektroakustický projekt kombinujúci precízne skomponované štúdiové nahrávky, reálne zvuky a fragmenty, videá a fotografie a ich naživo interpretovaný processing.

O týždeň neskôr predstavíme koncert umelca, matematika a hudobníka Roberta B. Liseka. Vo svojej tvorbe využíva umelú inteligenciu aj analógové zvukovo-obrazové syntetizátory a v performanciách prelína spektrálnu, stochastickú a konkrétnu hudbu ale aj futurizmus a noise. V sobotu po koncerte poodhalí niečo zo zákulisia vo svojom workshope AIAM – Artificial intelligence for art and music. Celodenný workshop sa bude venovať generovaniu zvukov, vizuálov pomocou computingu a sieťovania. Robert B. Lisek je skúsený a medzinárodne uznávaný matematik, programátor a skladateľ, ktorého know-how si určite nenechajte ujsť!

Filmový január:

Cez naše filmové plátno sa v druhej polovici januára pozrieme do západného Berlína, myšlienok Tomáša G. Masaryka či vízií Larsa von Triera. V rámci série film x art, ktorá prináša žánre presahujúce filmy o umení, nahliadneme do mesta preťatého múrom a plného hudby dekadentných žánrov. Prinesieme aj adaptáciu knihy rozhovorov Karla Čapka a Tomáša Garriguea Masaryka vo filme Hovory s TGM réžií Jakuba Červenku, temnú cestu k dokonalej vražde vo filme Jack stavia dom od Triera ale aj africký gangsterský film Wùlu z Mali. Tiež uvedieme mladý coming-of-age/road-trip film slovinského režiséra Olma Omerzu Všetko bude.

Výtvarný január:

V novom roku pokračujú aj náučné a zábavné IZMY pre deti v podaní lektorky Moniky Pascoe Mikyškovej. Každý štvrtok sa najmenší dozvedia aké sú najzábavnejšie rozdiely medzi avantgardami a vyskúšajú si ich aj na vlastnej koži (papieri).

Divadelný január:

Domáce divadlo SkRAT uvedie v januári okrem stálic svojho reperoáru aj premiéru (a nasledujúci deň prvú reprízu) novej inscenácie Tiene pochybností. Politicky nekorektný kabaret o minulosti, prítomnosti a neschopnosti je zároveň aj “Ódou na spoluprácu”! SkRAT v novom roku zahrá aj obľúbené predstavnia TAbu a Extrakty a náhrady.

Okrem domáceho súboru sa osemnásteho januára predstaví aj Petra Fornayová a Vladimír Zboroň v predstavení Koniec Koniec o zániku, úľave a konci, konci.

Ale január je začiatok! Tak poďte začať rok s nami! Tešíme sa na vás.