02. októbra

Kráľ Ubu ako fekálna bábková fraška

Dezorzovo lútkové divadlo, jediné bábkové divadlo pre dospelých na Slovensku, uvádza šokujúcu divadelnú grotesku francúzskeho patafyzika a cyklistu Alfreda Jarryho Kráľ Ubu. Alfred Jarry je považovaný za otca surrealizmu ako aj absurdného divadla a vo svojej kultovej hre popísal bizardnosť ľudského správania a všetko hulvátstvo sveta. Básnik túto škandálóznu hru pôvodne napísal pre bábky, no v roku 1896 ju premiérovali v činohernom naštudovaní v divadle Théâtre de l’Œuvre v Paríži. Dezorzovo lútkové divadlo uvádza túto svetoznámu grotesku prvykrát na Slovensku v bábkovom prevedení v neprekonateľnom preklade Alberta Marenčina.

V podaní Dezorzovho lútkového divadla je Kráľ Ubu deviant bez emócií, ktorý je schopný všetkého. Je to diktátor, egoista, pokrytec, démon bažiaci po moci,  vrah a beštia v ľudskej koži. Ľudský život pre neho nemá žiadnu cenu. Zlato, majetky a moc sú cieľ. Táto, viac než sto rokov stará, divadelná hra má dnes mnoho autentických rozmerov. Tatko Ubu a jeho družka Matka Ubuľa sú suverénni hulváti, ktorých pohltí vlastná túžba po moci. Táto šialená dvojica žijúca v kanalizácii rozohrá morbídnu, drastickú a temnú hru, ktorá veľmi presne odhaľuje mechanizmus moci a pažravosť jej uzurpátorov. Cesta Tatka Ubu a Matky Ubule na trón, ich vládnutie a pád je bizardnou alegóriou dnešnej spoločnosti a odhaľuje jej vulgárnu tvár, ktorá aj dnes stále viac vykukuje spoza masky politickej korektnosti. V inscenácii sa predstavia famózni lútkoví artisti Kamil Kollárik, Alexander Maďar, Marián Mitaš, Andrej Kováč a Gejza Dezorz. Charizmatické bábky a scénu vytvoril dvorný scénograf divadla Von Dubravay, mrazivú scénickú hudbu skomponoval Marián Čekovský, sugestívnej réžie sa opäť zhostil principál divadla Gejza Dezorz.

Kráľ Ubu je štrnástou inscenáciou Dezorzovho lútkového divadla a divákom sa opäť predstaví v bratislavskom Priestore súčasnej kultúry A4 v YMCE v stredu 09. októbra o 20:00 hodine. Inscenáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Bratislavský samosprávny kraj.

 

Lútkoví artisti: Kamil Kollárik, Alexander Maďar, Marián Mitaš, Andrej Kováč, Gejza Dezorz, Von Dubravay

Preklad: Albert Marenčin

Úprava a dramaturgia: Santanelli

Hudba: Marián Čekovský

Scénografia a bábky: Von Dubravay

Réžia: Gejza Dezorz

 

Vstupné: 7 € / 5 € študenti

 

Pozor! Deťom neprístupné!

 

PREDPREDAJ

 FACEBOOK EVENT

www.dezolutky.sk

www.marionetovedivadlo.sk