01. mája

Máj v Áštvorke

Vitajte v máji, na ktorý sme tak dlho čakali! Čaká nás slnečné počasie a dlhých 31 dní, ktoré treba naplniť kultúrou. Tu sú highlighty nášho programu na tento mesiac.

KINO v A4

Sviatok práce odštartujeme v Kino Inak pohľadom do zhýralého života vo vysokej politike v portréte Silvia Berlusconiho pod režisérskou taktovkou Paola Sorrentina – pripravte sa na viac ako dvojhodinovú opulentnú jazdu úpadkom a extázou zákulisia talianskej moci. Do úplne inej, komornejšej atmosféry, vás privedie režisérsky debut Beaty Parkanovej, Chvilky, ktorý sleduje príbeh mladej ženy Anežky, snažiacej sa vymotať zo svojich komplikovaných vzťahov potichu a bez toho, aby niekomu ublížila. Seba ale dáva na posledné miesto, a je len otázkou času, kedy si ublíži ona.

Netradičný a intímny pohľad na blízkosť a medziľudské vzťahy prinesie aj rumunský film režisérky a experimentálnej umelkyne Adiny Pintilie, Nedotýkaj sa ma. Film bol ocenený Zlatým medveďom na Berlinále aj za svoju žánrovú neuchopiteľnosťou a lámaním tabu o tom, koho intimita je príťažlivá, tolerovaná a pochopená.

Kino Inak v máji prinesie aj ďalšie experimentálne tituly – krátkometrážny film Prelomiť vlny od Andreja Kolenčíka ako aj film Helicopter String Quartet Franka Scheffera (uvádzame v rámci cyklu film x art) sa oba zaoberajú hudbou. Kolenčík prinesie poetický pohľad na tvorbu skupiny Čisté Tvary a Scheffer dokumentárny film o avantgardnej kompozícií pre štyri helikoptéry a sláčikové kvarteto Karlheinza Stockhausena.

Politickú angažovanosť prostredníctvom kinematografie budeme reflektovať aj v spolupráci s Príbehom nula pri premietaní filmu Nae Pasaran o štrajku zamestnancov škótskej továrne proti čilskej diktatúre a filmu Klimatické kempy naprieč Európou. Po oboch premietaniach vás tiež pozývame na podnetnú diskusiu.

HUDBA v A4

Začiatkom mája v Áštvorke privítame slovensko-moravský ansábel nekonvenčnej kompo-imporovizovanej hudby. Skladateľ a inštrumentalista Július Fujak a Jan Kavan si na piatkový koncert prizvali avantgardného Jána Boleslava Kladiva a dve spevácke divy so sláčikmi – Gabrielu Vermelho a Janu Ambrózovú a pripravili Hudobný happening XIX, počas ktorého zaznejú kompozície z albumu Marián & tEóRia OtraSu: Hudobné happeningy.

Uprostred mesiaca sa v Kafé A4 môžete tešiť na ne-pravidelnú stretávku výnimočných a improvizujúcich hudobníkov a hudobníčiek. Impro Kafé prináša silnú zostavu (nie len) inštrumentalistov v rôznych generačných a žánrových kombináciách. V Kafé sa uskutoční aj diskusno-počúvacia hudobná udalosť mája – pravidelný Teasing tentokrát predstaví tvorbu a hudobné chúťky Tomáša Prištiaka, ktorý okrem svojej sólo tvorby pôsobí aj ako polovica dua Tante Elze.

Na koniec mesiaca sme si nechali výnimočný koncert hviezdy newyorskej experimentálnej elektronickej scény Dafne Naphtali. Dafna je známa svojimi tvorivými spoluprácami a aj preto tentokrát odohrá koncert so saxofonistkou Edith Lettner, s ktorou chystá album plný nečakaných zvukových explózii. Večer otvorí nový projekt Slava Krekoviča Black_Bots, ktoré využíva nový generatívny hudobný systém, ktorý vzniká v amsterdamskom inštitúte STEIM.

DIVADLO v A4

Májový divadelný program A4 prináša niekoľko dlho očakávaných repríz, divadelný festival a premiéru nového predstavenia domáceho súboru Divadla SkRAT. Festival Nová Dráma / New Dráma prinesie na Áštvorkové dosky predstavenie Petry Fornayovej Koniec Koniec o nenápadnom rozpade vzťahov a tušení konca a tiež monodrámu Petra Brajerčíka Moral Insanity, ktorá k nám prichádza z Prešovského národného divadla.

Debris Company odohrá tretie predstavenie svojej trilógie, Jób v hlavných úlohách s Monikou Potokárovou a M. Nogom o nádeji a zmysle a pochybnostiach ľudskej existencie v nezmyselných situáciách súčasného svet. Repríza tanečného predstavenia Niveau stable v réžií Lucie Holinovej zas zauvažuje o neznesiteľnosti bytia a plávania v prúde Dunaja.

Divadlo SkRAT v máji odohrá tri populárne predstavenia.Mono, už klasické Umri, skap a zdochni…!!! a zatiaľ posledné Tiene pochybností, ktorému nálepku “najnovšie” na konci mesiaca vezme pripravované predstavenie Smrťá žiťá (alebo Posledný majáles). Premiérové predstavenie otvorí mnoho otázok o smrti, zotrvačnosti človeka a herectve každého z nás v bežnom živote.

DISKUSIE v A4

V Kafé A4 sa v máji uskutoční hneď niekoľko podnetných diskusných večerov a poobedí. V druhej polovici mesiaca sa v spolupráci s Filozofickou fakultou UK otvorí téma Materstva (osud alebo voľba?). O spoločenských a politických ako aj biologických a inštinktívnych aspektoch tejto (nielen) ženskej témy bude diskutovať Zuzana Kcizková a Mária Spišiaková.

Nový vzdelávací formát Odkazy historika Lukáša Krajčíra sa tento mesiac bude venovať pamätiam a textom M. R. Štefánika a ideám humanizmu. Na konci mesiaca sa zas bude debatovať o meste v (politických, ekonomických a spoločenských) súvislostiach pod dramaturgickým vedením Bohdana Smiešku v diskusií Mesto ako politikum #10 v spolupráci s Local Act.

WORKSHOPY v A4

Jarné počasie prebúdza k aktivite a aj preto sme pre vás pripravili hneď niekoľko hands-on podujatí. Okrem detských tvorivých workshopov vedených Monikou Pascoe Mikyškovou sa môžete tešiť aj na kreatívne vyžitie pre dospelých v podobe recyklačného workshopu organizovaného našimi zahraničnými dobrovoľníčkami. Pod vedením skúsených výtvarníkov si môžete z odpadových alebo nevyužívaných materiálov a predmetov, ktoré máte doma, vytvoriť niečo (staro)nové, a tiež si v rámci tvorivého poobedia opraviť bicykel!

Príďte aj v máji do Áštvorky, tešíme sa na vás!