02. marca

MAREC v A4

Tento mesiac je naplnený programom po okraj. V marci bude všetkého veľa, niekedy aj “na druhú” – vo forme troch rôznych festivalov, ktoré prinášajú pestrosť účinkujúcich a zastúpených žánrov. Ideálne príďte na všetko!

DIVADLO v A4

Hneď na začiatok mesiaca privítame Love Portrait a Príchod Godota v podaní Heidi Šinkovej a Petra Tilajčíka. Kolektívne vznikajúce hudobno-pohybové dielo sľubuje svetelnú šou, naživo tvorenú hudbu a pohlcujúci tok deja, zvukov, lásky a pohybu. O pár dní na to Dezorzovo lútkové divadlo, jediné slovenské bábkové divadlo pre dospelých, predstaví krvavý upírsky príbeh o legende nášho najznamejšieho zbojníka Jána Ošíka a pomstiteľa s fujaru.

Hosťujúce prešovské národné divadlo prinesie svoju hru Moral Insanity presne v polovici marca. Herecká monodráma v podaní Petra Bajerčíka a réžií Júlie Rázusove na motívy románu Umberta Eca Pražský cintorín skúma konšpiračné teórie, antisemitizmus a rasizmus – v médiách aj politike.

Festival divadla utlačovaných QOTO (Queens of the Theatre of the Oppressed) v Áštvorke uvedie formát Divadla Fórum v druhej polovici mesiaca. Diváci a diváčky budú mať v rámci neho možnosť vstúpiť na javisko a interaktívne spolu s hercami a herečkami hľadať riešenia problémov v safe-space divadla a jeho vyjadrovacích prostriedkov.

Na naše javisko sa začiatkom mesiaca vráti aj Debris Company s predstavením WOW! podľa poézie Eugena Gindla a štyri obľúbené predstavenia domáceho SkRATu. Okrem najnovších Tieňov pochybností zahrajú aj Paranoju, TAbu a Extrakty a náhrady – raz v rámci festivalu Svet podľa Gabriela.

MULTIŽÁNROVO v A4

V prvej polovici marca sa uskutoční nultý ročník Festivalu transrodovej kultúry: Svet podľa Gabriela venovaný pamiatke tragicky zosnulého Gabriela Švábenského. Podujatie rôznych žánrov upozorní na kritickú situáciu transrodových ľudí na Slovensku. Okrem diskusie Michala Havrana s hosťami uvedieme predstavenie divadla SkRAT Extrakty a náhrady, koncertné “Medley” zoskupenia hosťujúcich hudobníkov a hudobníčiek a hneď dva DJ sety – v podaní B-Complex a DJ Reverend. Súčasťou festivalu je tiež výstava fotografií “Sami sebou” fotografky Doroty Holubovej zachytávajúca portréty a životné príbehy rôznych transrodových ľudí žijúcich na Slovensku.

KINO V A4

Začiatkom mesiaca sa v rámci série CinemAfrica pozrieme do Senegalu. Jeden z najznámejších afrických režisérov Djibril Diop Mambéty prináša čarovný film Malá predavačka slnka o samostatnosti, odhodlaní a chudobe. O deň neskôr sa zameriame na súčasnú sloveckú umeleckú scénu a experimentálny film v rámci projektu Iné vízie SK, tento rok v kurátorskej réžií Andrása Cséfalvaya. Pri umení ostaneme aj prostredníctvom našej série film x art, v rámci ktorej uvedieme film Have You Seen My Movie? od Paula Antona Smitha, ktorý rozoberá samotný fenomén kinematografie a diváctva.

Film Leto od Kirilla Serebrennikova nás zavedie do Leningradu osemdesiatich rokov až k príbehu mladého Viktora Coja, ktorý chce preraziť ako rocková hviezda. Posledné marcové premietanie bude zas patriť Christianovi Petzoldovi a jeho filmu Tranzit, ktorý skúma nemeckú históriu prostredníctvom príbehu Georga a jeho identity.

HUDBA V A4

V marci sa môžete tešiť aj koncert Joshua Abramsa & Natural Information Society a Lenku Novosedlíkovú. Americký multiinštrumentalista je od devätdesiatych rokov výraznou osobnosťou experimentálnej scény (nielen) v Chicagu. Do Bratislavy privedie akustický súbor Natural Information Society a s nimi basklarinet, harmónium, bicie, gong a aj marocký hudobný nástroj guimbri. Večer otvorí domáca Lenka Novosedlíková a jej hosť Matej Sloboda.

Šiesty ročník skutočne súčasnej hudby prichádza do Áštvorky pod názvom KRAA #6. Dlhá jarná noc bude plná experimentálnej hudby z domácej scény a ponúkne najčerstvejšie zvuky mnohých rôznych projektov, ktoré sa na tomto každoročnom zraze experimentálnej hudby stretávajú. Koncom mesiaca sa môžete hudobne nadchnúť aj aktívne – workshop Modulárna syntéza s VCV Rack I otvorí trojdielnu sériu praktického skúmania tvorby s modulárnymi syntetizátormi pod vedením Ondřeja Spiritzu.

Na hudbu nezabudneme ani teoreticky – traja českí a jeden slovenský publicisti Klusák, Stuchlý, Veselý a Andrej Kabal v druhej polovici marca rozanalyzujú a poukazujú a popúšťajú to najzaujímavejšie čo sa v hudbe (experimentálnej, popovej ale aj mainstreamovej) udialo za posledný rok. Tradične príde na rad aj Teasing, diskusno-listeningový večer moderovaný Teou Tralnom tentokrát predstaví tvorbu a vkus Martina Iľanovského alias Tasun-a.

Príďte v marci do Áštvorky, stále sa niečo deje!