Dokumentárnou snímkou Amy sme včera otvorili letnú sezónu v A4. Príbehom o živote speváčky Amy Winehouse však náš program zďaleka nekončí, ba práve naopak. Filmy, hudba, besedy, diskusie, ale aj literárne čítania. A ako bonus príjemné posedenie na našej novej terase.
Veľkým lákadlom je napríklad prvý ročník Mikrofestivalu amatérskeho divadla v Bratislave, ktorý všetkým milovníkom „dosiek, čo znamenajú…“ vynahradí uhorkovú sezónu v čase divadelných prázdnin.
Výber festivalu sa zameral najmä na divadlo mladých, ktoré sa na javiskách prezentuje svojou sviežosťou, ľahkosťou a súčasne zaujímavým divadelným jazykom. Uvidíte tak originálne predstavenia súborov z Kežmarku, Nitry, Partizánskeho, Trnavy, Bratislavy a Trnavy.
Na svoje si však prídu aj filmový fanúšikovia: máme tu pre nás vynikajúci program v rámci Fínskeho víkendu, ktorý si pre vás pripravilo kino inak. Svieži škandinávsky závan prináša rôzne filmové žánre, od vtipnejších, až po drsnejšie severské snímky.
Za všetky vypichneme nemý film Anna-Liisa (1922), ktorý je aj jedným z najznámejších fínskych nemých filmov, prvý, ktorý zaznamenal medzinárodný úspech. Hudobný soundtrack k filmu na mieru vytvoril experimentálny, elektronický projekt dua Peter Kerekeš a Slávo Krekovič s názvom VRITTI
Hold legendárnej spisovateľke, ilustrátorke a autorke rozprávkových príbehov o preslávených troloch Muminnovcoch – Tove Jansson, vzdajú fanúšikovia filmu a kníh počas literárneho večera, spojeného s besedou. Premietať sa budú aj epizódy zo seriálu o týchto legendárnych čarokrásnych postavičkách.
No a čo by to bolo za poznávanie cudzej kultúry, bez ochutnávky jedla. Bližšie informácie už čoskoro.
A4 nezabúda v lete ani na hudbu a okrem pozoruhodného soundtracku sme si pre vás pripravili, síce jediný, za to o to kvalitnejší koncert talianskej DJ-ky usídlenej v Berlíne, JD Zazie. Jej manipulácia s nahrávkami v reálnom čase, posúva a rozostruje hranice medzi dídžejským mixovaním, voľnou improvizáciou a komponovanou hudbou.
Augustový program nám uzatvára prezentácia a diskusia What the hell public art is? / Čo do pekla je umenie vo verejnom priestore? s českým sochárom Pavlom Karousom, ktorý vytvára objekty, venuje sa site specific inštaláciám, intervenciám do verejného priestoru, architektúre výstav, scénografii, ale aj dizajnu. Prvá zo série týchto diskusií štartuje v spolupráci so združením alt30collective.
Toto podujatie však nebude počas roka výnimkou. Každý mesiac prinesieme čerstvé témy z oblasti súčasnej vizuálnej kultúry, hudby, ale budeme sa tiež zaoberať ʺnezodpovedanými otázkamiʺ z oblasti verejného života, ktoré s kultúrou súvisia.