24. apríla

Posledný aprílový týždeň s Divadlom SkRAT

Divadlo SkRAT vás v posledný aprílový týždeň pozýva na dve divadelné predstavenia. V pondelok 25. apríla je to jedna z najnovších inscenácií Donor, swingers a iné experimenty… a vo štvrtok síce staršia, ale o to aktuálnejšia inscenácia Napichovači a lízači.

Donor, swingers a iné experimenty…

Dušan Vicen ako autor scenára, výtvarného konceptu i ako režisér konštruuje zvláštne dystopické univerzum, v ktorom sú chlad, odľudštenie a emocionálna sterilnosť postáv umocnené všadeprítomnou bielou farbou, ktorá dominuje výtvarnej výprave.

Inšpiráciou mu je slávny Bulgakovov román, z ktorého si požičiava postavu iluzionistu a zároveň posla z pekla Wolanda (V. Bednárik). Spolu s ním sa prostredníctvom svojej hry Vicen spytuje: Kto riadi ľudský život? A odpoveďou nie je ani Boh, ani osud, ani diabol, a už vôbec nie človek sám. (Z. A. Ferusová)

Napichovači a lízači

Bratislavské Divadlo SkRAT si strieľa zo súčasnej ideológie zisku a konzumu. Rozhodli sme sa pre ňu slobodne a slobodne sme sa stali jej otrokmi.

SkRAT však toto „posolstvo“, ako zvyčajne, prináša s humorom vo svojráznej poetike alternatívneho divadla. Kde zobraziť ideológiu peňazí lepšie, ako v prostredí firmy, v pracovných vzťahoch, ktoré sa prelínajú s partnerskými či ľúbostnými. A celkom v duchu ideológie spotreby, výrobcov a konzumentov, silnejších a slabších, delia ľudí na tých úspešnejších, teda napichovačov, a tých ostatných, teda lízačov.

Obyčajní ľudia, uchádzači o zamestnanie, ktorí by mohli byť niekde medzi tým a ktorí v úvode inscenácie zavítajú do tajomnej firmy vizionárov na pohovor, nemajú v tomto svete miesto; musia zomrieť – nielen preto, že sa nepreukážu vizitkami. (J. Šebesta)

Divadelné predstavenia začínajú o 20:00 v A4 – priestore súčasnej kultúry na Karpatskej ulici.