NEXT 2010

03 12. 2010 Piatok 20:00
8€ / 6€

 

Die Schrauber (USA, DE, MEX)
Hans Tammen – endangered guitar, Joker Nies – circuit bending, Mario de Vega – sampling
Elektroakustické trio 21. storočia: každý je z inej krajiny, každý robí niečo nezvyklé. Newyorčan Hans Tammen hrá na hybridný gitarovo-softvérový nástroj, generujúci až mimozemské hudobné štruktúry. Preháňa ho rôznymi efektami aj cez počítač, kým Joker Nies z Kolína doluje nemenej špecifické zvuky z domácky upravenej elektroniky a stôl pred Mexičanom Mariom de Vega (príjemné prekvapenie minulého NEXTu) pripomína garáž domáceho kutila po návšteve bazáru s rôznymi nástrojmi. Dokopy z toho vznikajú svižné micronoiseové výmeny a neslýchané textúry: akoby hudobná verzia Huxleyho utopického románu Brave New World.
http://www.tammen.org/ens_schraub.html

@C + ::.: (PT, SK)
Druhou NEXTovou premiérou a zároveň takzvanou divokou kartou festivalu bude medzinárodný projekt, ktorý prekročí takmer celú Európu. Známa postava slovenskej experimentálnej scény Daniel Tóth alias Danky alias ::.: (známy z elektronického dua Poo alebo skupín 1/x či Angakkut) sa po prvýkrát stretne s portugalskou dvojicou @C až tesne pred festivalom a zvukové krajiny, ktoré spolu vystavajú, budú jedným z prekvapení tohtoročného NEXTu.
http://www.at-c.org

FM Einheit & Irmler (DE)
FM Einheit sa stal známym najmä ako dlhoročný perkusionista nemeckej industriálnej kapely Einstürzende Neubauten, ktorej v 80. rokoch dodal tak charakteristický drsný zvuk. Tento rok uzrela svetlo sveta nahrávka, kde sa spojil s ďalším známym menom zo známej značky – klávesistom Hansom Joachimom Irmlerom z krautrockovej legendy Faust. Industriálna celebrita privezie svoje najbizarnejšie kovové perkusie a pružiny, jeho kolega postaví hradbu zo starých syntetizátorov a na jednom z ojedinelých koncertov tejto zostavy (zatiaľ vystupovali iba v Berlíne) tak vznikne úchvatné zvukové “destruction derby”.
http://www.fmeinheit.org
http://www.klangbad.de/cms/base/artists/fm-einheit-irmler/

Elektro Guzzi (AT)
Bernhard Hammer – gitara, Jakob Schneidewind – basgitara, Bernhard Breuer – bicie
Alan Turing sníval o strojoch, ktoré budú myslieť ako ľudia, rakúska skupina Elektro Guzzi na to išlo opačne – rozhodla sa zmeniť sa na stroje. Presnejšie povedané, hrať elektronickú hudbu na starých dobrých gitarách a bicích. Zabudnite na digitál, toto je čistý analóg a to bez akýchkoľvek mašiniek, samplov či loopov. Hudobníkov nezaujíma tradičné rozvíjanie improvizácií, postupujú skôr ako producenti elektronickej hudby, ktorí vsádzajú najmä na hypnotizujúco tanečný techno groove. Elektro Guzzi sa vynorili na scéne v roku 2004, ale až tento rok vydali svoj debutový album. Ten zapôsobil ako menšie zjavenie, ktoré rýchlo presiahlo ich rodnú krajinu, ale ešte pred jeho vydaním prišli pozvánky od barcelonského festivalu Sónar či od vychytených klubov v Berlíne.
http://www.myspace.com/elektroguzzi