NEXT 2010

04 12. 2010 Sobota 20:00
8€ / 6€

 

V4 Soundlab Show (PL, SK, CZ, HU)
Už po tretíkrát vytvára NEXT priestor pre spoluprácu experimentálnych hudobníkov z krajín strednej Európy. V Bratislave sa tento rok stretnú Robert Piernikowski známy z poľskej post-hiphopovej formácie Napszyklat s hráčom na trúbku Robom Kolářom (Frutti di Mare, Musica falsa et ficta), českým noiserom Janom Klammom (Kaspar von Urbach, No Pavarotti) a maďarským beatboxerom Markom Bárthom. Po intenzívnom skúšaní sa predstavia na úvod posledného festivalového večera.
http://www.klangundkrach.net/k!amm
http://myspace.com/napszyklat
http://www.myspace.com/defabeatbox

Tarek Atoui (LB)
Akú podobu má experimentálna scéna na Blízkom Východe, uvidíte vďaka mladému Libanončanovi, ktorý vyštudoval klasickú a elektroakustickú hudbu v Paríži. Vydáva na značke Staalplaat a jeho strhujúce performance využívajúce senzory majú ďaleko od konzervatívnej nudy. Stavia si vlastné softvérové aj hardvérové nástroje, no viac než zvukové inžinierstvo ide pri jeho predstaveniach o elektrizujúcu hudbu rovnako pre uši ako aj pre oči. Tarek Atoui pôsobí ako zástupca umeleckého riaditeľa centra pre hudbu a technológie STEIM v Amsterdame a vo svojich projektoch často neobchádza ani politické témy.
http://tarekatoui.com

Kamama (USA)
Audrey Chen - violončelo, spev, elektronika, Luca Marini - bicie, perkusie, elektronika

Slečna Audrey Chen má americko-čínsky pôvod a s rovnakou samozrejmosťou okrem regionálnych hraníc prekračuje aj hudobné mantinely. Okrem klasického vzdelania a tradičnej violončelovej techniky využíva aj elektroniku, hlas a improvizáciu, čo ju priviedlo k spolupráci s osobnosťami ako Phil Minton, Tetuzi Akiyama, Toshimaru Nakamura, Elliott Sharp, Aki Onda či Phil Niblock. V aktuálnom projekte spolupracuje s bubeníkom Lucom Marinim, ktorý sa po absolvovaní konzervatória stal vyhľadávaným hudobníkom vo sfére improvizovanej hudby, rocku i jazzu. Kamama je čerokézsky výraz pre slona a motýľa zároveň, čo je celkom výstižné označenie hudby, ktorú budete počuť – dokáže vami rovnako divoko zatriasť, ako aj pohladiť.
http://www.myspace.com/audreychen
http://www.myspace.com/lucamarini

Mira Calix (UK)
Kultový britský prístav progresívnej elektronickej hudby Warp nedávno oslávil dvadsaťročnicu existencie a pôvodom Juhoafričanka Chantal Passamonte v ňom vydala už 5 albumov pod pseudonymom Mira Calix. Debut jej pomohli produkovať slávni Autechre, ku ktorým sa dostala viac než blízko (je manželkou Seana Bootha ;-) Jej hudba je osobitou kombináciou krehkého spevu, zvukomalebných plôch s pulzujúcimi beatmi a odvážnych elektronických štruktúr. Umelkyňa, ktorá sa pohybuje na pomedzí modernej klasiky, experimentu a elektroniky, je tiež oceňovanou autorkou filmových soundtrackov či zvukových inštalácií a často pracuje so špičkovými súbormi vážnej hudby (napríklad s London Sinfonietta).
http://www.miracalix.com
http://www.myspace.com/you_could_feel_the_sky