Diskusia

Mesto ako politikum / Čo s tebou, Bratislava?

29 10. 2018 Pondelok 19:00
dobrovoľné vstupné
Pokračovanie série verejných diskusií o problémoch a výzvach, ktorým čelí súčasné mesto. Tentoraz predvolebná debata so štyrmi najvážnejšími kandidátmi na funkciu primátora Bratislavy v novembrových komunálnych voľbách.

Poézia demokracie / Woodrow Wilson

15 10. 2018 Pondelok 18:00
dobrovoľné vstupné
Moderuje Lukáš Krajčír, diskutujú Eva Škorvanková, Dušan Kováč
 
Otvorená diplomacia a moria, sloboda národom v autokraciách a kolóniách a medzinárodné mierové fórum. Úvahy amerického prezidenta Woodrowa Wilsona (1856 - 1924) stáli pri zrode novej, demokratickejšej Európy a Československa. Prezident s kladmi i zápormi sa stal inšpiráciou pre umeleckú tvorbu českých a slovenských poetov. Kto bol Wilson a aké je jeho posolstvo?

Novotvar 2018 - Medzinárodný literárny festival / Platforma Dni slovenskej literatúry Marek Debnár: Dištančné čítanie

05 10. 2018 Piatok 17:00
dobrovoľné vstupné

Mgr. Marek Debnár, PhD. (1979) vyštudoval odbor dejiny filozofie na FiF UK v Bratislave, kde získal aj doktorát zo systematickej filozofie. V súčasnosti pracuje ako odborný asistent na FiF UKF v Nitre. Zaoberá sa interdisciplinárnym výskumom v  oblasti filozofie, semiotiky a  teórie literatúry. V  posledných rokoch sa zameriava hlavne na teóriou dištančného čítania ako súčasti digital humanities. Čítaj viac »

Teasing #11 / Makkatu

04 09. 2018 Utorok 20:00
dobrovoľné vstupné

Moderuje Tea Tralna
Čítaj viac »

Post Bellum & Kolégium Pamäti národa: Sloboda slova, vzťah k pravde a naša zodpovednosť

18 06. 2018 Pondelok 18:00
dobrovoľné vstupné

Pondelok / 18.00 / diskusia / vstup voľný

Kolégium pamäti národa Slovensko a Post Bellum organizuje pre verejnosť a pre svojich členov, diskusiu: Sloboda slova, vzťah k pravde a naša zodpovednosť.

Čítaj viac »

Teasing #10 / Acidmilk

14 06. 2018 Štvrtok 20:00
dobrovoľné vstupné

Pred letom máte šancu stihnúť ešte jedno vydanie konceptu diskusno-listeningových večerov s ľuďmi, ktorí sú hudbou živí. Teasing, to sú neformálne debaty bez žánrových ohraničení a selekcie srdcových záležitostí, vypovedajúce o (mo)mentálnom hudobnom naladení.

  Čítaj viac »

Teasing #9 / Matěj Kotouček

28 05. 2018 Pondelok 20:00
dobrovoľné vstupné

Aj v máji sme späť s ďalším vydaním konceptu diskusno-listeningových večerov s ľuďmi, ktorí sú hudbou živí. Teasing, to sú neformálne debaty bez žánrových ohraničení a selekcie srdcových záležitostí, vypovedajúce o (mo)mentálnom hudobnom naladení. Čítaj viac »

Stav demokracie na Slovensku

18 05. 2018 Piatok 16:00
vstup voľný

Je demokracia na Slovensku v kríze? Čo vlastne demokracia znamená? Čo môžeme ako filozofi a filozofky robiť?
Cieľom diskusie je prispieť do spoločenskej debaty o súčasnom stave demokracie na Slovensku. V diskusii bude poskytnutý priestor pre stret rôznorodých názorov, ktoré sa týkajú súčasnej spoločensko-politickej situácie a možnosti hľadania ďalších východísk. V diskusii vystúpia Ivan Buraj, Emil Višňovský a Róbert Mihály.

Organizuje Katedra filozofie a dejín filozofie Filozofickej fakulty UK v Bratislave. Čítaj viac »

Teasing #8 / Bad Mojo

10 04. 2018 Utorok 18:00
dobrovoľné vstupné

Aj v apríli pokračujeme s konceptom diskusno-listeningových večerov s ľuďmi, ktorí sú hudbou živí. Teasing, to sú neformálne debaty bez žánrových ohraničení a selekcie srdcových záležitostí, vypovedajúce o (mo)mentálnom hudobnom naladení. Čítaj viac »

Chase A4 #2

07 04. 2018 Sobota 19:00
vstup voľný

Šachový turnaj v A4! Nemáte plán na sobotu a radi by ste vyhrali kávenky? Sorry, tie už nemáme. Teraz sa hrá o pivo! Neváhajte, rýchlo sa naučte hrať šach a príďte si zmerať “sily”.

REGISTRÁCIA NA produkcia@a4.sk

FACEBOOK EVENT

Príbeh 0: Čo sa stalo s „právom na mesto“?

26 03. 2018 Pondelok 17:30
dobrovoľné vstupné

Právo na mesto sa v posledných rokoch stalo nadužívaným heslom, ktorým sa zaklína takmer každý, kto sa snaží mesto utvárať. Napriek tomu, že sa takmer neustále hovorí o politickej participácii obyvateľstva na tvorbe podoby mesta, jeho tvár stále mení predovšetkým neutíchajúci proces gentrifikácie a komodifikácie. V rámci diskusie sa chceme vrátiť k pôvodnej myšlienke práva na mesto a hľadať odpovede na otázku, či a ako nám môže pomôcť pri demokratizácii našich miest a zápase proti snahe o redukciu jeho funkcií na dobývanie zisku. Čítaj viac »

Príbeh 0: Za zrkadlom „voľného trhu“ – migrantky a platená práca v domácnosti

16 03. 2018 Piatok 19:00
dobrovoľné vstupné

V diskusii sa budeme venovať globalizácii starostlivosti o deti a seniorov, nájomnej práci žien v domácnosti, jej zneviditeľňovaniu, a dopadom týchto procesov na životné trajektórie žien, ich sociálne postavenie aj formovanie ich subjektivity a schopnosti konať. Čítaj viac »

Poézia demokracie / Štefánik

12 03. 2018 Pondelok 18:00
vstup voľný

Moderuje Lukáš Krajčír, diskutujú Peter Zajac, Michal Kšiňan, Juraj Smatana Čítaj viac »

Proti fašizmu: pamätaj na SNP

11 03. 2018 Nedeľa 17:30
vstup voľný

Každoročne sa prívrženci Slovenskej republiky (1939-45) stretávajú na Martinskom cintoríne, aby si v čase výročia vzniku tohto štátu, uctili pamiatku prezidenta Jozefa Tisa. S tým nesúhlasíme.

Ako protiváhu organizujeme stretnutie ľudí na Cintoríne pri Kozej bráne, ktorí si chcú uctiť demokratické osobnosti so živým odkazom pre občiansku spoločnosť. Takou bola aj rodina Viestovcov, aktívne bojujúca proti ľudáckemu režimu. Čítaj viac »

Príbeh 0: Zakryté oči polis. Političky, občianky a politika vylúčenia

09 03. 2018 Piatok 19:00
dobrovoľné vstupné

S termínom „muži Novembra“ sa vo verejnej diskusii stretávame bežne a zdá sa, že muži sú nespochybniteľnými tvorcami historických udalostí. No ženy-revolucionárky je potrebné prácne vyhľadávať napriek tomu, že mnohé stáli na pódiách pred plnými námestiami. Nie je to výnimočný príklad rámcovania historického záznamu udalosti vo verejnej pamäti. Čítaj viac »

WHATEVS #1

25 02. 2018 Nedeľa 15:30

Join us at our monthly meet-ups. Get to know what EVS is, meet volunteers and share ideas & experiences and have a good time together. It’s a first event from our new event series organized by our EVS-volunteers. The goal of this series is to first network foreign EVS-volunteers in Slovakia together with their coordinators and offer them space for regular meetings on monthly basis. Čítaj viac »

Poézia demokracie / Masaryk

19 02. 2018 Pondelok 18:00
vstup voľný

Moderuje Lukáš Krajčír, diskutujú Dušan Kováč, Andrej Findor, Mária Stanková Čítaj viac »

Teasing #7 / Faun (Peter Dolník)

12 02. 2018 Pondelok 20:00
dobrovoľné vstupné

Je tu druhé tohtoročné pokračovanie konceptu diskusno-listeningových večerov s ľuďmi, ktorí sú hudbou živí. Teasing, to sú neformálne debaty bez žánrových ohraničení a selekcie srdcových záležitostí, vypovedajúce o (mo)mentálnom hudobnom naladení. Hosťom bude tentokrát Peťo Dolník alias Faun. Dlhoročný hudobný redaktor rádia TLIS, ktorý ostal verný rozhlasovým vlnám a dnes pôsobí v Rádiu_FM. Faun je hudobný eklektik a fajnšmeker, obľubuje hudbu rôznych chutí, vôní a rýchlostí.

Moderuje Tea Tralna.

FACEBOOK EVENT

Hana Librová: O nádeji v čase beznádeje

09 02. 2018 Piatok 17:00
vstup voľný

Česká sociologička a environmentalistka Hana Librová príde diskutovať o svojej knihe Věrní a rozumní – Kapitoly o ekologické zpozdilosti. Kniha je poslednou časťou trilógie zameranej na tému dobrovoľnej skromnosti, po knihách Pestří a zelení (1994) a Vlažní a váhaví (2003). Moderujú Mikuláš Huba a Ľubica Lacinová.

Organizuje Spoločnosť pre trvalo udržateľný život v SR, Základné organizácie č. 6 a 13 Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny a Slovenský ochranársky snem. Čítaj viac »

Poézia demokracie / Vznik Československa

25 01. 2018 Štvrtok 18:00
vstup voľný

Moderuje Lukáš Krajčír, diskutujú Iveta Radičová, Bohumila Ferenčuhová, Mária Stanková Čítaj viac »

43 rokov bratislavského metra

24 01. 2018 Streda 18:00

Réžia Lucia Kašová, SK, 17 min., slovensky Čítaj viac »

What the hell Art and Mass Media are? – Tamara Moyzes

17 01. 2018 Streda 19:00

Pokračovanie cyklu prezentácií, tentokrát s výtvarníčkou Tamarou Moyzes. Globálne médiá v spojení s globálnou finančnou krízou, ktorá prepukla v rokoch 2007-8 vrhli svetlo na novú vlnu umenia v prepojení s aktivizmom. Na celom svete boli umelci prvými, ktorí sa začali zapájať do politických, či sociálnych hnutí. Vzniká nová generácia umelcov a mysliteľov, ktorá odmieta byť súčasťou ustanovených predpisov ekonomického trhu a štátnych autorít. Namiesto toho vytvára nové radikálne metódy angažovania. Akú úlohu zohrávajú umelci v spojení s aktivizmom? Čítaj viac »

What the hell Noturno is? – Eduardo Matos (De)

11 01. 2018 Štvrtok 19:00

Alt30collective & A4-priestor pre súčasnu kultúru pre vás začiatkom roka pripravili projekciu úspešného krátkeho filmu od režiséra Eduarda Mattosa, Noturno, ktorý po celom svete získava festivalové ocenenia. 11. januára vás čaká tiež workshop s režisérom filmu. Ak máte záujem o workshop píšte na: tms@alt30festival.com

O Filme: Čítaj viac »

Teasing #6 / Dominik Suchý (TITTINGUR)

10 01. 2018 Streda 20:00
dobrovoľné vstupné

Aj v roku 2018 sme tu s konceptom diskusno-listeningových večerov s ľuďmi, ktorí sú hudbou živí. Teasing, to sú neformálne debaty bez žánrových ohraničení a selekcie srdcových záležitostí, vypovedajúce o (mo)mentálnom hudobnom naladení.
 Hosťom tejto edície bude Dominik Suchý aka TIT z dvojice TITTINGUR. Dominik sa však venuje i sólovej produkcii, ktorá osciluje medzi experimentálom, noisom a brutalistickou elektronikou. Doposiaľ vydal dva albumy, ktoré vznikali počas jeho študijných a pracovných pobytov v Londýne, Dánsku či na Islande. Čítaj viac »

Príbeh 0: Štrajk vo VW a moc pracujúcich (Juraj / karmina.red)

14 12. 2017 Štvrtok 18:00
vstup voľný

O Slovensku sa zvykne uvažovať ako o montážnej dielni s poslušnými zamestnancami. V júni tohto roka sa však u nás odohral prvý veľký štrajk v autopriemysle. Čo priniesol, čím bol výnimočný, ale najmä – aké nové horizonty pred nami roztvára? Čítaj viac »

Teasing #5 / Kabal

07 12. 2017 Štvrtok 20:00
dobrovoľné vstupné

Je tu posledná tohtoročná edícia konceptu diskusno-listeningových večerov s ľuďmi, ktorí sú hudbou živí. Neformálne debaty bez žánrových ohraničení a selekcie srdcových záležitostí, vypovedajúce o (mo)mentálnom hudobnom naladení. Pod taktovkou Tea Tralnej vás do varu dostane jej hosť Kabal aka Jacques Kustod aka Zelený Antoin aka Ghostrider 1997 aka Výklenkové Rezonancie. Andrej je hudobník a producent, ktorého hudobný focus je pestrý, napriek tomu, že je pomerne temný: kraut, drone, noise, psychedelic drone, techno, experimental. Čítaj viac »

Na čo je dnes dobrá filozofia?

10 11. 2017 Piatok 16:00
vstup voľný

Filozofia je známa ako skúmanie najzákladnejších a najvšeobecnejších problémov človeka a sveta. Je intelektuálne náročná, málokedy však prináša priame odpovede. Dá sa zvoliť ako študijný odbor, ale medzi zamestnaniami je pozícia filozofa skôr výnimkou.

Aký význam má filozofia v súčasnej spoločnosti? Mali by mladí ľudia študovať filozofiu? Ako sa dá s filozofiou uplatniť? Odpovede na tieto otázky budú hľadať hostia z akademického prostredia, odborníci na vzdelávanie a úspešní absolventi filozofie. Čítaj viac »

DRAMA QUEER 2017 // "When I was a girl" alebo LGBTI&Q+/-XYZ" / Záhrada, Banská Bystrica

09 11. 2017 Štvrtok 21:30
vstup voľný

Otvorenie festivalu (kaviareň)

Hudobno-dramatický, rodovo nekorektný a diskutabilný večer o radosti z premien a bolesti z ich neprijatia,

Oragnizuje Nomantinels.

FACEBOOK EVENT

Mesto ako politikum / # 8

24 10. 2017 Utorok 18:00
dobrovoľné vstupné

Dramaturgia Bohdan Smieška

Centrálnou témou série jesenných diskusií Mesto ako politikum v roku 2017 je skúmanie aspektov potenciálu a obmedzení rozvoja metropolitného regiónu Bratislavy. Jesenné diskusie sa budú snažiť poukázať na témy, ktoré reflektujú dôležité globálne trendy, prinášajú poznatky z výskumov i praktické skúsenosti z dopadov rozvoja metropolitných oblastí, včítane rôznorodých limitov, ktoré riadený či neriadený rozvoj a povaha jeho politického spravovania prináša. Čítaj viac »

Teasing #4 / BWO

02 10. 2017 Pondelok 20:00
dobrovoľné vstupné

Pokračujeme s konceptom diskusno-listeningových večerov, zameraným na ľudí, ktorí sú hudbou živí. Neformálne debaty bez žánrových ohraničení. Súčasný (nielen) klubový zvuk rozmenený „na drobné“: nové či etablované labely, ktoré stoja za pozornosť, či producentské počiny, aktuálne releasy a videoklipy, ktoré (nás) bavia. Čítaj viac »

Mesto ako politikum: Otázky suburbanizácie

13 09. 2017 Streda 19:00
vstup voľný

Pokračovanie série verejných diskusí o problémch a výzvach, ktorým čelia súčasné mestá, s primárnym zameraním na Bratislavu. Vzhľadom na nadchádzajúce voľby do samosprávnych krajov (november 2017) sa bude jesenná séria venovať problematike bratislavskej metropolitnej oblasti. Čítaj viac »

Teasing # 3 / BZGRL

05 09. 2017 Utorok 20:00
dobrovoľné vstupné

Po letnej odmlke prichádza ďalšie pokračovanie konceptu diskusno-listeningových večerov s ľuďmi, ktorí sú hudbou živí. Neformálne debaty bez žánrových ohraničení. Súčasný (nielen) klubový zvuk rozmenený „na drobné“: nové či etablované lable, ktoré stoja za pozornosť, či producentské počiny, aktuálne releasy a videoklipy, ktoré (nás) bavia. A aby to nebolo len samé bla bla bla, v neposlednom rade i selekcie srdcových záležitostí, vypovedajúce o (mo)mentálnom hudobnom naladení. Čítaj viac »

Projekt Batyskaf: Musique Non-Stop – Východiská industriálu

28 06. 2017 Streda 20:00
dobrovoľné vstupné

Voľné pokračovanie prednášky o industriále sa bude tentokrát viac zameriavať na jeho potomkov a vývin scény, ktorá svoj odkaz zanechala v iných hudobných žánrov a mnohé priamo vytvorila. Časová a žánrová jazda bude mať presahy až do súčasnosti. Kľúčové termíny pre tentokrát su EBM, techno, post-noise, performance a tak ďalej. Uvádza tradične Andrej.

V spolupráci s OZ Gegangere, s podporou z verejných zdrojov z Fondu na podporu umenia. Čítaj viac »

Teasing #2

20 06. 2017 Utorok 20:00
dobrovoľné vstupné

Moderuje Tea Tralna Čítaj viac »

Cséfalvay & Smetana: Alternative Real

19 06. 2017 Pondelok 20:00
2€ / 1€

M. Smetana: výber krátkych filmov, A. Cséfalvay: Marx and Orcs (premiéra)

Večer krátkych filmov umelcov Matěja Smetanu a Andrása Cséfalvaya spojený s diskusiou o používaní naratívnych a vizuálnych filmových techník vo výtvarnom umení. Čítaj viac »

Bez kultúry nie sme 4

18 06. 2017 Nedeľa 19:00
vstup voľný

Vstup voľný Čítaj viac »

Bez kultúry nie sme 4

17 06. 2017 Sobota 17:00
vstup voľný

Vstup voľný Čítaj viac »

Projekt Batyskaf: Musique Non-Stop – New York

12 05. 2017 Piatok 19:00
dobrovoľné vstupné

Pokračovanie série tematických hudobných večerov. New York, hudba z mesta, ktorá svojim zvukom ovplyvnila generácie hudobných nadšencov. Od zvukov jazzu, experimentov Silver Apples alebo Moondog až po zvuky projektov ako Suicide, alebo súčasné lo-fi. Uvádza Andrej.

V spolupráci s OZ Gegangere, s podporou z verejných zdrojov z Fondu na podporu umenia.

FACEBOOK EVENT

Teasing #1

04 05. 2017 Štvrtok 20:00
dobrovoľné vstupné

Nový koncept diskusno-listeningových večerov s ľuďmi, ktorí sú hudbou živí. Neformálne debaty bez žánrových ohraničení. Súčasný (nielen) klubový zvuk rozmenený „na drobné“: nové či etablované labely, ktoré stoja za pozornosť, či producentské počiny, aktuálne releasy a videoklipy, ktoré (nás) bavia. A aby to nebolo len samé bla bla bla, v neposlednom rade i selekcie srdcových záležitostí, vypovedajúce o (mo)mentálnom hudobnom naladení. Čítaj viac »

Otázka vôle 06

08 04. 2017 Sobota 18:00
dobrovoľné vstupné

Sériu zameranú na interdisciplinárne skúmanie otázky vôle zavŕšia umelecký kolektív Anjalika Sagar & Kodwo Eshun (The Otolith Group) a Benjamin Bratton, filozof a expert v geopolitickom dizajne. V kurátorskej koncepcii Borisa Ondreičku realizuje Nadácia otvorenej spoločnosti. Podujatie sa koná v angličtine, tlmočenie do slovenčiny bude zabezpečené. Viac informácii na www.questionofwill.sk.

Organizuje Nadácia otvorenej spoločnosti. Čítaj viac »

Plan_it_better

04 04. 2017 Utorok 17:00
dobrovoľné vstupné

Michal Maco Bratiska / lokálny brand, Samuel Trizuliak / študent Cambridge University, networking afterparty

Plan_it_better je akcia určená pre všetkých, ktorých zaujíma plánovanie budúcnosti (či už je to plánovanie rozvoja osobnosti, podniku alebo veľkých území. Cieľom akcie je budovanie kultúry na univerzite prostredníctvom networkingu, diskusií a prednášok so zaujímavými ľuďmi v pohodovej atmosfére. Po oficiálnom programe je tiež pripravená afterparty.

Organizujú študenti z Ústavu manažmentu na STU. Čítaj viac »

Multiplace # 15: HOW TO SURVIVE / Diskusia o postdigitalite

06 03. 2017 Pondelok 19:00
vstup voľný

Diskutujú Mária Rišková, Ivan Adamovič, Adam Zbiejczuk, moderuje Palo Fabuš Čítaj viac »

KU.BA Talks / Folks #7: BA!! – miesta živej kultúry

23 02. 2017 Štvrtok 19:00
dobrovoľné vstupné

Popri prezentácii novej knihy o zaniknutých nezávislých kultúrnych priestoroch v Bratislave “BA!! – miesta živej kultúry (1989-2016)”, ktorú vydalo združenie Atrakt Art, si s niekoľkými aktérmi kultúrnej scény zaspomíname, zahráme a podiskutujeme o tom, aký bol a je kultúrny život hlavného mesta a akú rolu v ňom hrajú práve priestory založené zdola. Moderuje Bohdan Smieška.

Organizuje platforma KU.BA – Kultúrna Bratislava a Verejný podstavec v spolupráci s A4.

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Čítaj viac »

Poézia demokracie / Laco Novomeský

14 12. 2016 Streda 18:00
dobrovoľné vstupné

Literárne čítanie spojené s diskusiou na tému demokracia na Slovensku v minulosti a dnes. Štvrtý diskusný večer z cyklu Poézia demokracie bude zameraný na životné osudy a literárno-publicistickú tvorbu komunistu Laca Novomeského. Diskutéri budú vysvetľovať jeho životný omyl – komunizmus ako cestu v riešení mnohých problémov v demokracii, ale aj hľadať paralely a väzby so súčasnými problémami v slovenskej spoločnosti. „Ostane súčasné Slovensko liberálno-demokratické?“ Čítaj viac »

Stredoeurópska mapa gulagov

12 12. 2016 Pondelok 20:00
vstup voľný / dobrovoľné vstupné

Sovietske represie sa nedotýkali iba občanov ZSSR, ale aj príslušníkov ďalších národov, vrátane tých stredoeurópskych. Ich rozsah približuje nový projekt “Stredoeurópska mapa gulagov”, ktorý demonštruje rôzne podoby sovietskych perzekúcií na základe konkrétnych príbehov z Českej republiky, Poľska a Maďarska. Projekt vznikol na platforme virtuálneho múzea Gulag Online, ktoré prevádzkuje české združenie Gulag.cz.

Projekt podporil Višegrádsky fond.

Organizuje Post Bellum SK.

What the hell***is? Special edition Who the hell Michal Moravčík was?

12 12. 2016 Pondelok 18:00
vstup voľný / dobrovoľné vstupné

A4 v spolupráci s alt30collective uvádzajú úspešný formát prezentácií What the hell***is? Každý mesiac prinášame čerstvé témy z oblasti súčasnej vizuálnej kultúry, hudby, ale taktiež sa zaoberáme ʺnezodpovedanými otázkamiʺ z oblasti verejného života, ktoré s kultúrou súvisia. Decembrová edícia bude venovaná skvelému výtvarníkovi Mišovi Moravčíkovi, ktorý nás tento rok predčasne opustil. Čítaj viac »

MULTIPLACE Presents: Ako prežiť v post-digitálnej dobe I.

28 11. 2016 Pondelok 18:00
vstup voľný

Mandy den Elzen a Chloé Rutzerveld (NL) Čítaj viac »

POÉZIA DEMOKRACIE

23 11. 2016 Streda 18:00
vstup voľný

Počas tretieho diskusného večera budú analýzovať  životné zákruty a literárnu tvorbu Andreja Žarnova, ako aj hladať  paralely a väzby so súčasnými problémami demokratického charakteru štátu. Moderuje: Lukáš Krajčír, diskutujú: historik Róbert Letz, literárna vedkyòa Mária Stanková.

FACEBOOK EVENT

 

„Ostane súčasné Slovensko liberálno-demokratické?“

Mesto ako politikum: Boj o priestor

07 11. 2016 Pondelok 18:00
vstup voľný

Pokračovanie série diskusií o správe veci verejných,kriticky reflektujúcich problémy a výzvy, ktorým čelí súčasné mesto. O problematike tvorby mesta, priestorových konfliktoch a procesoch, akými dochádza k rozhodovaniu o jeho podobe sa bude Bohdan Smieška zhovárať s Ingrid Konrad, Igorom Markom a Líviou Gažovou. Organizuje Local Act v spolupráci s A4 a s podporou Bratislavského samosprávneho kraja a Kancelárie Creative Europe Desk Slovakia. Čítaj viac »

What the hell contemporary art against fascism is?

31 10. 2016 Pondelok 19:00
2€

What the hell contemporary art against fascism is?

Pondelok / 19.00 / prednáška, diskusia

Pavel Karous (CZ), Tomáš Rafa (SK) Čítaj viac »

Mesto ako politikum: Boj o priestor ZMENA PROGRAMU

27 10. 2016 Štvrtok 17:00
vstup voľný

POZOR, ZMENA PROGRAMU. DISKUSIA SA PRESÚVA NA 7. NOVEMBER O 18:00

Mesto ako politikum: Boj o priestor

Štvrtok / 18.00 / diskusia / vstup voľný Čítaj viac »

Poézia demokracie

19 10. 2016 Streda 18:00
dobrovoľné vstupné

Streda / 18.00 / diskusia

Moderuje L. Krajčír, diskutéri J. Roguľová, A. Draganová Čítaj viac »

Mesto ako politikum: Doprava, doprava, doprava

13 10. 2016 Štvrtok 18:00
vstup voľný

Štvrtok / 17.00 / diskusia  Čítaj viac »

Mesto ako politikum

22 09. 2016 Štvrtok 18:00
vstup voľný

Pokračovanie série verejných diskusií kriticky reflektujúcich problémy a výzvy, ktorým čelí súčasné mesto. Organizuje Local Act v spolupráci s A4 a s podporou Bratislavského samosprávneho kraja. 

FACEBOOK EVENT

Poézia demokracie

21 09. 2016 Streda 18:00
dobrovoľné vstupné

Moderuje L. Krajčír, diskutéri M. Hanula, A. Draganová

Slovo poézia okrem svojho odborného literárneho významu predstavuje vo význame  prenesenom aj krásu, či pôvab. Aké sú podoby poézie demokracie? V čom spočíva krása a najmä podstata tohto politicko-spoločenského zriadenia? Čítaj viac »

Festival OCHOTNÍCI: Ochotnícke vs. nezávislé divadlo

10 09. 2016 Sobota 16:00
vstup voľný

Ochotnícke vs. nezávislé divadlo

Sobota / 16.00 / diskusia

Diskusia s divadelnými profesionálmi a ochotníkmi na tému prelínania sa nezávislého a ochotníckeho divadla. Moderuje: M. Juráni

Festival OCHOTNÍCI je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu umenia.

Festival OCHOTNÍCI: Divadlo DISK má 60! Čo bolo a čo bude?

09 09. 2016 Piatok 16:00
vstup voľný

Divadlo DISK má 60! Čo bolo a čo bude?

Piatok / 16.00 / diskusia / vstup voľný

Diskusia s bývalými a súčasnými členmi trnavského amatérskeho divadla DISK, ktoré už viac ako 60 rokov patrí k špičke slovenského divadla. Moderuje S. Polovková

Festival OCHOTNÍCI je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu umenia.

Bojová porada 3!

28 06. 2016 Utorok 17:00
vstup voľný

A je to tu zas! Bojová porada č.3, ktorá sa uskutoční 28. júna 2016 v priestoroch súčasnej kultúry A4 na Karpatskej ulici 2 (Randal klub-budova YMCA) v Bratislave o sedemnástej, bude netradičná.

Zmení sa na kreatívny workshop, ktorého cieľom je vymyslieť a vyrobiť transparenty na avizovaný pochod k prvému júlu. Samozrejme, diskusie o tom, čo bolo a čo sa bude diať, nebudú chýbať...

Príďte, pozvaní ste všetci!

Organizuje Iniciatíva slovenských učiteľov

Knižný klub - Stefan Zweig: Svet včerajška

25 06. 2016 Sobota 17:00
vstup voľný

Pozývame vás na diskusiu o knihe Svet včerajška od viedenského rodáka Stefana Zweiga. Ťažiskovýmotív knihy je v (nielen) stredoeurópskom kontexte veľmi aktuálny – postupný a nenápadný zrod nacistickej ideológie, odohrávajúci sa koncom 19. storočia až po začiatok 40. rokov minulého storočia. Autentická reflexia doby priniesla aj dve nečakané obete v relatívnom bezpečí emigrácie.Autor po dopísaní knihy, znechutený spoločenským vývojom, spolu s manželkou spáchal samovraždu.Kto sme? Čítaj viac »

DISCUSSION: Control vs. freedom

23 06. 2016 Štvrtok 16:00
dobrovoľné vstupné

Diskusný večer je súčasťou týždenného medzinárodného seminára pre pracovníkov s mládežou

Community work(s) 19. ­ 26. júna 2016 v Marianke (viac na http://www.ymca.sk/international/community-
works/), ktorý organizuje YMCA na Slovensku v spolupráci s YMCA George Williams College, London (UK)

a ďalšími partnermi spolu zo 7 krajín. Seminár si kladie za cieľ rozobrať hlbšie témy a navrhnúť spoluprácu
do budúcna pre vytvorenie supervízie a systematickejšieho vzdelávania pracovníkov s mládežou u zapojených partnerov.
Čítaj viac »

What the hell Monument for folk architecture is?

30 05. 2016 Pondelok 19:00
2€

What the hell Monument for folk architecture is? - Michal Havran (sk) + hostia | Diskusia


Čo do pekla Monument ľudovej architektúry je?


30.05.2016 | Štart: 19:00 | Vstup: 2€
Čítaj viac »

Radičová, Leško, Vašečka a Havran: Slovensko po voľbách

25 05. 2016 Streda 17:30
vstup voľný

Marcové parlamentné voľby výrazne zmenili slovenskú politickú mapu a mnohých voličov, médiá, či samotných politikov výsledky zaskočili. Prieskumné agentúry nezachytili niektoré z trendov vo svojich prieskumoch a aj mnohí komentátori v médiách priznávali, že z výsledkov ostali prekvapení. Predvolebná kampaň bola plná negatívnych emócií a vo voľbách sa prejavil hlas protestu a nespokojnosti. Politici ponúkli veľmi málo riešení problémov, ktoré trápia občanov, zato však oveľa viac silných slov, urážok a strachu (napríklad zneužívaním utečeneckej krízy).
Čítaj viac »

What the hell the Monument for Biľak is? Peter Kalmus + Ľuboš Lorenz

30 03. 2016 Streda 19:00
2€

​Peter Kalmus a Ľuboš Lorenz sa v noci 21.2.2015 vydali do Krajnej Bystrej aby „revitalizovali“ čerstvo odhalený pamätník komunistovi Vasilovi Biľakovi. Čítaj viac »

Kreatívna Európa: Ako na európske granty

30 03. 2016 Streda 10:00
vstup voľný

​Chcete sa zapojiť, prípadne podať projekt do programu Kreatívna Európa, podprogramu Kultúra?

Neviete ako na projektovú žiadosť a čo by mal taký dokument obsahovať? Ak áno, pozývame vás na dvojhodinový seminár organizovaný kanceláriou Kreatívna Európa, ktorý vám objasní zákonitosti týkajúce sa projektovej žiadosti a jej hodnotenia.

O svojich praktických skúsenostiach porozpráva úspešná projektová manažérka Laura Anes, RED NOSES Clowndoctors International (AT).

www.cedslovakia.eu Čítaj viac »

KU.BA Talks #4

22 03. 2016 Utorok 18:00
vstup voľný

KU.BA Talks 4: Je po voľbách, zvykneme si?


Pokračovanie série verejných diskusií o kultúre a meste.

Ako možno charakterizovať agendu kultúry v programoch kandidujúcich politických strán v ostatných parlamentných voľbách? Zanedbali sme ako občianska a kultúrna verejnosť v čase pred voľbami niečo dôležité? Čo nás čaká po voľbách a čo môžeme ako kultúrna verejnosť robiť? Ako by mali na aktuálnu spoločenskú a politickú situáciu reagovať aktéri v kultúre a kultúrne inštitúcie?
Čítaj viac »

What the hell Queer Art is?

25 02. 2016 Štvrtok 19:00
2€

A4 v spolupráci s alt30collective uvádzajú úspešný formát What the hell *** is?, ktorý sa po košickej Tabačke Kulturfabrik presunul do Bratislavy. Čítaj viac »

O (ne)skutočnej pomoci chudobnejším krajinám

17 02. 2016 Streda 18:30
vstup voľný

Prednáška českého etnografa Tomáša Ryšku spojená s ukážkami z filmu. Tomáš Ryška uskutočnil trojročný výskum v juhovýchodnej Ázii, kde sa venoval problematike medzinárodného rozvoja a rozvojovej pomoci.

Organizuje Sokratov inštitút. Čítaj viac »

What the hell the censorship in contemporary art is? - Lenka Kukurová (SK)

27 01. 2016 Streda 19:00
2€

Čo do pekla cenzúra v súčasnom umení je?

27.01.2016 | Štart: 19:00 | Vstup: 2€

A4-priestor súčasnej kultúry v spolupráci s alt30collective uvádzajú úspešný formát What the hell***is?, ktorý sa po košickej Tabačke Kulturfabrik presunul do Bratislavy a Prahy. Každý mesiac prinesieme čerstvé témy z oblasti súčasnej vizuálnej kultúry, hudby, ale taktiež sa budeme zaoberať ʺnezodpovedanými otázkamiʺ z oblasti verejného života, ktoré s kultúrou súvisia.
Čítaj viac »

What the hell Košice contemporary visual art scene is? - Peter Megyeši (sk)

21 12. 2015 Pondelok 19:00
2€

Môžeme hovoriť o špecifikách umenia „košickej scény“?

V čom je iná?

Kto sú jej hlavní „aktéri“, aké sú jej „výstupy“ a „zákulisie“? Čítaj viac »

PechaKucha Night Bratislava Visegrad Edition: DOers

08 12. 2015 Utorok 20:20
7€ / 5€

Večer plný inšpiratívnych tvorcov sa tentokrát zameria na ľudí "v pozadí".

Vo svižnom formáte 20 záberov po 20 sekúnd sa predstavia tí, ktorí tvoria kultúrne centrá, iniciatívy či politiky a vytvárajú priestor pre umelcov a umenie. Čítaj viac »

Vegánska večera (Mikulášska)

06 12. 2015 Nedeľa 18:00
vstup voľný

Vegáni či nevegáni, nováčikovia či starí známi, VŠETCI ste pozvaní! 

Nebojte sa prísť aj sami prvýkrát, na večeri sami určite nezostanete! 
Budete sa môcť zoznámiť s novými ľuďmi, Čítaj viac »

DRAMA QUEER: Diskusia o nenávisti voči LGBTI aktivistom a aktivistkám (Divadlo No Mantinels)

22 11. 2015 Nedeľa 18:00
vstup voľný

Diskusie sa zúčastnia queer umelec aktivista Andrea Giuliano z Maďarska a riaditeľka Qcentra a aktivistka Romana Schcelssinger.

Budú rozprávať o svojich skúsenostiach s nenávistnými činmi so strany extrémistických organizácií a samozrejme aj o svojom živote. 

FACEBOOK EVENT

 

KU.BA TALKS #3: Kultúrne granty v Bratislavskom kraji

29 10. 2015 Štvrtok 17:30
dobrovoľné vstupné

Pokračovanie série verejných diskusií o kultúre a meste. 

V lete bola vyhlásená výzva a udelili sa prvé granty z novej dotačnej schémy Bratislavského samosprávneho kraja na podporu kultúry a umenia. Už v novembri 2015 vyhlási kraj ďalšiu výzvu na projekty, určenú na rok 2016.  Čítaj viac »

Fínsky víkend: Literárny večer - Tove Jansson

22 08. 2015 Sobota 18:00
dobrovoľné vstupné
2222

Tove Jansson patrí k najzásadnejším umelcom fínskej kultúry vôbec. Na Slovensku známa najmä ako autorka kníh o Muminovcoch. Čítaj viac »

Kulturisti: Máj - grantov čas!

20 05. 2015 Streda 18:00
vstup voľný

Mnoho z nás už nejaký ten grant napísalo. Preto vás na májovom stretnutí kulturistov nebudeme učiť, ako grant písať a radšej sa spoločne zameriame na grantové pikošky a vychytávky pre pokročilých. Čítaj viac »

Okupácia alebo Dáždniková revolúcia? Au Yeung Tung, Clara Cheung, Yee Man Cheng - Hong Kong

09 05. 2015 Sobota 19:00
dobrovoľné vstupné

Študenti dlhé mesiace okupovali centrum Hong Kongu v roku 2014. Akcia bola demonštráciou proti politickej snahe skrátiť demokratické práva v Hong Kongu. Čítaj viac »

Mesiac LGBTI histórie: Bližšie k Matyášovi

06 05. 2015 Streda 18:00
vstup voľný

Na predošlom Mesiaci LGBTI histórie sme predstavili prvého slovenského aktivistu za odtrestnenie homosexuality v medzivojnovom období, Imricha Matyáša. Objavené Matyášove denníky poodhalili životy teplých ľudí a ich útrapy v čase, kedy im za homosexualitu hrozila strata práce, cti či dokonca väzba. Čítaj viac »

Kulturisti: Nájdi toho pravého

29 04. 2015 Streda 18:00
vstup voľný

Nájsť toho správneho partnera je dôležité nielen pre život, ale aj pre umelecké a kultúrne projekty. Ako posunúť svoj nápad dopredu a cez hranice? Kde hľadať, ako dohodnúť a úspešne zrealizovať (predovšetkým) medzinárodné spolupráce, sa budeme rozprávať na ďalšom vydaní diskusie pre ľudí pracujúcich v kultúre. Príďte nazbierať tipy o výhodách i úskaliach partnerských spoluprác a podeliť sa o svoje skúsenosti.

KU.BA Talks #2: Bratislava – mesto kultúry?

28 04. 2015 Utorok 17:30
vstup voľný

Pokračovanie série verejných diskusií o kultúre a meste. Ako vyzerá a ako môže vyzerať kultúrny život v hlavnom meste? Kde sme a kam sa chceme dostať? Akú má Bratislava víziu v oblasti kultúry? Čím sa inšpirovať a čo urobiť pre udržanie a rozvoj kultúrnych aktivít? Diskutovať prídu zástupcovia kultúrnych subjektov aj samosprávy: 

Iveta Plšeková (viceprimátroka Bratislavy pre oblasť kultúry) 

Kateřina Vojtíšková (Sociologický ústav AV ČR)

Slavo Krekovič (A4 - priestor pre súčasnú kultúru)  Čítaj viac »

Ako sa v 20. storočí prichádzalo na Slovensko?

27 04. 2015 Pondelok 18:00
dobrovoľné vstupné

Novodobá migrácia na Slovensko nezačala po našom vstupe do Európskej únie, či po páde železnej opony. Už za socializmu sa k nám sťahovali ľudia z rôznych končín sveta. Niektorí z nich vám rozpovedia svoj príbeh.

Vstup voľný 

Eutanázia, asistovaná samovražda a paliatívna starostlivosť

20 04. 2015 Pondelok 18:30
vstup voľný

Čo je eutanázia a aké má formy? Malo by existovať právo na dôstojnú smrť? Pokiaľ áno, mohla by byť prostriedkom dôstojnej smrti práve eutanázia? Aká je úroveň paliatívnej starostlivosti na Slovensku? A aká je vlastne hranica bolesti, ktorú už nie je možné tlmiť ani liekmi? Zobrazujú médiá túto problematiku naozaj objektívne a čerpajú svoje informácie z dôveryhodných zdrojov? Príďte sa dozvedieť viac a zapojiť sa do verejnej diskusie. Moderuje Rado Sloboda, diskutovať budú Norbert Moravanský, Peter Kováč, Marie Stracenská, Mária Jasenková. Čítaj viac »

Nové médiá v slovenskom divadle

13 04. 2015 Pondelok 19:00
vstup voľný

Súčasnosť je poznamenaná najrôznejšími technologickými výdobytkami, ktoré prenikajú nielen do každodenného života, ale aj do spoločenských a umeleckých sfér. Stávajú sa často predmetom inšpirácie či homogénnou súčasťou tvorivého procesu i umeleckého výstupu. A divadlo samozrejme nie je výnimkou. Čítaj viac »

Kulturisti - Zvrhni svojho osobného diktátora alebo Ako viesť ľudí

25 03. 2015 Streda 18:00
vstup voľný

Viesť tím ľudí je jedna z najťažších manažérskych zručností. Ako správne rozložiť sily v tíme a podeliť sa o zodpovednosť? Dajú sa udržať priateľské vzťahy a priradiť úlohy tým správnym ľuďom? Ako byť vedúcou osobnosťou tak, aby vás ostatní nemali chuť zabiť? Čo znamenajú pojmy ako mentoring, coaching či líderstvo? Aj o tom sa porozprávame na marcových Kulturistoch. Kulturisti ďakujú za podporu a spoluprácu Kreatívnej Európe!

KU.BA TALKS: "Kreatívne priemysly a kultúra – dve rôzne veci?"

25 02. 2015 Streda 17:30
vstup voľný

Začíname sériu verejných diskusií o kultúre a meste. Koncepcie kreatívnych a kultúrnych priemyslov prichádzajú aj na Slovensko: kultúra a tvorivosť sa inštrumentalizuje a stáva sa z nej politicko-ekonomický nástroj rozvoja miest. Je aktuálny politický záujem o kreativitu v rozpore so slobodným rozvojom oblasti kultúry a umeleckej tvorby, alebo pracuje v jej prospech? Je možné komodifikovať aj imanentné prejavy kultúry vo forme umenia, včítane jej angažovanej spoločenskej roly, alebo už takáto podoba kultúry nikoho nezaujíma? Čítaj viac »

Kulturisti - Len pre odvážnych: podnikanie neziskoviek

18 02. 2015 Streda 18:00
vstup voľný

Jeden zo zaručene overených spôsobov, ako prísť o pevné nervy a prerušiť kontakt s blízkymi ľuďmi, je začať podnikať. Zisk a neziskovky sú zdanlivo prirodzení nepriatelia, no podnikanie je aj v treťom sektore čoraz častejším úkazom. Ak sa práve so svojou organizáciou púšťate do tohto divokého dobrodružstva, je dobre vypočuť si skúsenosti iných. Počas februárového stretnutia Kulturistov sa budeme rozprávať o tom, ako prežiť začiatky podnikateľských experimentov, na čo si dať pozor a kde hľadať pomoc a inšpiráciu. Kulturisti ďakujú za podporu a spoluprácu Kreatívnej Európe! Čítaj viac »

MOC poMOCi

05 02. 2015 Štvrtok 18:30
vstup voľný

Moderuje Michal Havran Čítaj viac »

KULTURISTI – TAJNÉ ZBRANE VYJEDNÁVANIA

17 12. 2014 Streda 18:00
dobrovoľné vstupné

Stojíte pred neodolateľnou ponukou a potrebujete si vyjednať čo najlepšie podmienky? Máte jasnú predstavu o tom, ako čo najlepšie uskutočniť svoj projekt? Chcete vedieť ako sa pripraviť na stretnutie, pri ktorom už ide “do tuhého”? Aj tí najväčší borci a extroverti môžu mať problém povedať svoje podmienky a bojovať za ne. Nepíšte listy Ježiškovi, ten vám nepomôže, radšej sa naučte vyjednávať. O užitočné tipy z praxe sa opäť budeme deliť so všetkými kulturistami, ktorí sa chcú ďalej rozvíjať. Kulturisti ďakujú za podporu a spoluprácu Kreatívnej Európe!

KULTURISTI: SÁM VOJAK V POLI, ALEBO AKO SA NEZBLÁZNIŤ AKO FREELANCER

26 11. 2014 Streda 18:00
dobrovoľné vstupné

Konečne robíte to, čo vás vždy bavilo. Nemáte žiadneho šéfa, rozloženie práce závisí len od vás samých a zrazu... sa nachádzate v takom menšom peklíčku. Neviete, či je normálne pracovať 12 hodín denne alebo 5, klamete samy sebe, že svoju prácu vykonávate efektívne, cítite sa osamelo bez kolegov? Tak potom určite príďte na ďalšie stretnutie Kulturistov. Budeme sa rozprávať o čakaných a nečakaných úskaliach práce na voľnej nohe a aké sú ich možné riešenia. Kulturisti ďakujú za podporu Kreatívnej Európe!

FB event: http://on.fb.me/1uwUbKs

FESTIVAL SLOBODY 2014 // DISKUSIA PO DIVADELNOM PREDSTAVENÍ

15 11. 2014 Sobota 20:30
vstup voľný

Na diskusii sa zúčastnia autori, herci a odborníci z Ústavu pamäti národa. Organizuje Ústav pamäti národa.

KULTURISTI: KULTÚRA + BIZNIS = VL? ALEBO AKO NÁJSŤ SPOLOČNÚ REČ

29 10. 2014 Streda 18:00
dobrovoľné vstupné

Máte skvelé nápady a robíte Umenie s veľkým U a jediné, čo vám chýba, sú peniaze na jeho realizáciu? Aj by ste chceli osloviť sponzora ale neviete ako na to? Nespávate noc pred stretnutím s donorom? Ocení firemný partner vašu dlho pestovanú bradu alebo skôr značkové sako? Nová kulturistická sezóna je tu pre vás! Príďte sa podeliť o svoje skúsenosti s hľadaním firemných partnerov a komunikáciou s biznisovým prostredím. Kulturisti ďakujú za podporu Kreatívnej Európe!

FB event: http://on.fb.me/1t0Me0H

MESTO AKO POLITIKUM III: AKO (NE)SPRAVOVAŤ MESTO?

28 10. 2014 Utorok 18:00
vstup voľný

Diskusia s kandidátmi na post primátora mesta Bratislava.

Predmetom záverečnej zo série diskusií o správe vecí verejných budú výstupy z dvoch predošlých diskusií na témy mestského verejného priestoru a kultúrnej politiky. Kandidáti na funkciu primátora Bratislavy budú prostredníctvom moderovanej diskusie približovať svoje vlastné východiská a programové koncepcie, ktoré by mali smerovať k zodpovednému a otvorenému spravovaniu mesta. Čítaj viac »

MESTO AKO POLITIKUM II: KULTÚRA (NE)POTREBNÁ?

22 10. 2014 Streda 18:00
vstup voľný

Potrebuje Bratislava kultúru? Kto vytvára kultúrny život mesta, za čo a pre koho? Aká je rola regionálnej či miestnej samosprávy v oblasti podpory živej kultúry a umenia? Kto má iniciovať vznik nástrojov, ktoré povedú k vytvoreniu priaznivejších podmienok pre ďalší rozvoj občianskych kultúrnych aktivít, umeleckej tvorby či kreatívneho priemyslu na úrovni mesta? Čítaj viac »

MESTO AKO POLITIKUM I: VEREJNÝ PRIESTOR (NE)SAMOZREJMÝ?

14 10. 2014 Utorok 18:00
vstup voľný

Kto má právo na mesto? Je verejný priestor samozrejmý - jedná sa o historicky daný atribút mesta? Kto sú aktéri mestského verejného priestoru a kto sa má vyjadrovať k jeho utváraniu? Aký je presah verejnej sféry / politiky do verejného priestoru - ako sa tvoria rozhodnutia? Je existencia mestského verejného priestoru v ohrození? Čítaj viac »

KULTURISTI - SÚ DOBROVOĽNÍCI VYHYNUTÝ DRUH?

21 05. 2014 Streda 18:00
dobrovoľné vstupné

Na všetku tú kultúru často nestačíme sami - ako pracovať s tímom ľudí, ktorí vám svoj čas a schopnosti venujú dobrovoľne? Kde ich nájsť, ako ich motivovať a čo od seba navzájom môžete čakať? Májové stretnutie ľudí pôsobiacich v kultúre sa bude venovať práci s dobrovoľníkmi - príďte sa podeliť o svoje skúsenosti a nazbierať nové tipy. Vstupné je (tiež) dobrovoľné.

FB event: http://on.fb.me/1ipEFdo

ANASOFT LITERA FEST: LITERATÚRA A POLITIKA

17 05. 2014 Sobota 18:00
vstup voľný

Kedy angažovanosť literatúre škodí? A kedy literatúra svojou angažovanosťou niekomu (niekam) pomohla? Aj literárne postavy žijú svoje fiktívne životy ukotvené v istých dobových reáliách. Unavuje nás už literárne spracovanie istých období? A ktorým rokom a udalostiam sa naši spisovatelia vyhýbajú?
Moderuje: Fedor Blaščák
Hostia: Kamil Bouška, Peter Getting, Ivana Taranenková

FB event: http://on.fb.me/QgS3oS

KULTURISTI: FACEBOOK JE MŔTVY, NECH ŽIJE INTERNET!

16 04. 2014 Streda 18:00
dobrovoľné vstupné

Online marketing - alfa a omega propagácie v kultúre. Plagáty a letáky tlačíme už len kvôli partnerom a donorom, náš ozajstný návštevník kultúrneho podujatia sedí za počítačom. Čo je momentálne efektívne a ktoré sociálne siete sú najvhodnejšie na komunikáciu? Oplatí sa ešte komunikovať cez Facebook alebo radšej svoj post zavesiť na Twitter a Kybériu? Pozývame vás na kus reči na aprílových Kulturistov. Pár dobrých rád príde povedať aj špecialista na sociálne siete Patrik Barták z Pizza SEO.

FB event: http://on.fb.me/1gwg94U

[FJÚŽN] // BÁBKOVÉ DIVADLO NA RÁZCESTÍ: LIST ČIERNEMU SYNOVI

14 04. 2014 Pondelok 20:00
4€ / 3€

permanentka na festival v predpredaji TU za 12€

Adaptácia poviedky Ireny Brežnej o prekonávaní strachu z cudzoty. Intímna výpoveď bielej matky, ktorá čaká a porodí čierne dieťa je vytvorená na základe autentických zážitkov a skúseností, v ktorých sa stretávala so strachom z cudzoty a inakosti v bielej krajine a spoznávaním kultúry afrických predkov svojho syna.

FB event: http://on.fb.me/1eUQaYB

PRO-TÉZA – FESTIVAL AUTORSKÉHO DIVADLA – PARALELNÉ ŽIVOTY // BOLI ZLOČINY KOMUNIZMU?

10 04. 2014 Štvrtok 18:00
vstup voľný

Hostia L. Morbacher – Ústav pamäti národa, moderuje J. Šimko
Beseda o praktikách slovenskej Štátnej bezpečnosti.

FB event: http://on.fb.me/1mXLu6d

ÁZIJSKÝ SERIÁL #7: FAREBNÝ KAŠMÍR

07 04. 2014 Pondelok 18:00
vstup voľný

Farebný Kašmír. To sú jazerá Šrinagaru, ľadovce Baltistanu aj suché a prašné úpätia himalájskych veľhôr Ladakhu. Kašmír náboženstiev, kultúr, farebných látok, ale aj stále trvajúceho sporu prinesie ďalší z Ázijských seriálov, ktoré organizuje Libraria - Informačné centrum globálneho vzdelávania.

FB event: http://on.fb.me/NBXg9E

KULTURISTI: FAKTÚRY, ZMLUVY, DOKLADY ALEBO CESTA DO PEKLA JE DLÁŽDENÁ PAPIERMI

12 03. 2014 Streda 18:00
vstup voľný

My, ktorí organizujeme a tvoríme zároveň, my, čo považujeme svoje kultúrne podujatie za umelecké dielo, tak my naozaj nemáme radi zmluvy, faktúry a poriadok v papieroch. Žiaľ, ako rastú naše organizačné schopnosti, nevyhnutne s nimi rastie aj (s)potreba papierov. Môže neziskovka vystaviť faktúru za službu? Spísať zmluvu sama so sebou? Spoznať taje zmluvy o dielo? Ak sa nechcete prebíjať Občianskym zákonníkom osamote, príďte na Kulturistov a podeľte sa o svoje skúsenosti a otázky na ďalšom stretnutí ľudí pracujúcich v kultúre. Čítaj viac »

ÁZIJSKÝ SERIÁL ČASŤ VI.: NA SIBÍRI NIE JE LEN ZIMA

05 03. 2014 Streda 18:00
vstup voľný

Libraria, Informačné centrum globálneho vzdelávania pravidelne organizuje podujatie Ázijský seriál, v ktorom prináša vždy iný region Ázie, a to nielen cestovateľsky, ale aj z pohľadu kultúry, tradícií a života ľudí odtiaľ. Tentokrát o východnej Sibíri a jazere Bajkal.

FB event: http://on.fb.me/1bXyqMT

V Č E R A – D N E S – A – Z A J T R A

20 02. 2014 Štvrtok 16:00
vstup voľný

Študenti Katedry fotografie a nových médiií,
Vás srdečne pozývajú na verejnú diskusiu o Katedre fotografie a nových médií, a nových médií?!

V Č E R A – D N E S – A – Z A J T R A

ktorá sa uskutoční vo štvrtok 20. februára 2014 v priestoroch A4 – priestore pre súčasnú kultúru,

Karpatská 2 (na prízemí v budove YMCA) o 16:00 hod. Vstup voľný.

T é m y d i s k u s i e:

- Význam KFNM ako čisto výtvarnej katedry v slovenskom výtvarnom a spoločenskom priestore

- Štruktúra štúdia na KFNM

- Profil absolventa KFNM Čítaj viac »

KULTURISTI: AKO ĎALEJ RÁSŤ A VEDIEŤ VŠETKO?

19 02. 2014 Streda 18:00
vstup voľný

Byť organizátorom kultúry nie je také jednoduché. Potrebujeme sa neustále vzdelávať a byť v strehu pri nových trendoch. Ale kde sa to všetko dá naučiť? Aké sú možnosti sebavzdelávania a osobnostného rastu? Správny kulturista sa nepotrebuje orientovať len v kultúre, ale taktiež ovládať jazyky, grantové schémy, základy účtovníctva a manažmentu, byť tak trochu psychológ a tak trochu kúzelník a v ideálnom prípade aj vedieť šoférovať. O tom, kde získať skúsenosti a potrebné vedomosti doma i v zahraničí, bude ďalšie diskusné stretnutie kultúrnych organizátorov. Čítaj viac »

TLIS NAŽIVO: JÁN MARKOŠ

29 01. 2014 Streda 20:00
dobrovoľné vstupné

diskusia + party

Ján Markoš, slovenský šachový veľmajster a spoluzakladateľ projektu Sokratov inštitút, je práve tým hosťom, ktorého moderátori alternatívneho rádia TLIS vyspovedajú počas štvrtého vysielania „live“ z A4. Hudobný podmaz a afterparty by TLIS Djs, prekvapivé TLISprekvapenia included. 

FB event: http://on.fb.me/1jiAkHu

KULTURISTI: AKÁ JE CENA KULTÚRY?

22 01. 2014 Streda 18:00
vstup voľný

Kultúrni bojovníci sa opäť stretávajú aj v novom roku. V neformálnej diskusii si povieme naše skúsenosti a názory na tému “Podujatie a jeho cena.” Aké vstupné je vhodné dať? Je to málo, veľa alebo by to malo byť zadarmo s večnou podporou grantov? O svoj odborný názor na problematiku sa príde podeliť aj Milan Schnorrer z Pricewise.

FB event: http://on.fb.me/1c8ul1y
 

POĎME HOVOVIŤ O... KANDIDÁTOVI!

13 12. 2013 Piatok 17:30
vstup voľný

Ďalšia z cyklu verejných diskusií organizovaných redakciou časopisu Kinečko a internetovým portálom Slovenský film.

Tentokrát budeme diskutovať o jednom z divácky najúspešnejších filmových titulov porevolučnej slovenskej kinematografie a o tom, čo sa na ňom divákom páči.

Je Kandidát umelecké dielo alebo marketingový produkt?
Prečo potrebuje slovenská kinematografia žánrové filmy?
Je Kandidát žánrový film? Aký je to cynický thriller? Čítaj viac »

KULTURISTI - PRE SILNEJŠIU KULTÚRU: MOTIVÁCIA - BEZ NEJ KULTURISTA NEPREŽIJE!

27 11. 2013 Streda 17:00
vstup voľný

Pôsobíte v kultúre a v oblasti produkcie? Tak potom potrebujete navštíviť Kulturistov! Tretie stretnutie ľudí aktívnych v kultúre sa bude venovať téme motivácie - seba i spolupracovníkov. Čo ľudí motivuje? Peniaze, sebarealizácia, pocit úspechu či splnenie snov? Ako s motiváciou pracovať? Má tá naša snaha vôbec zmysel? Príďte v stredu a spoločne sa pokúsime zistiť, ako tá motivácia vlastne funguje?
 

STEREOTYPY V KULTÚRNEJ DIPLOMACII

22 11. 2013 Piatok 18:00
dobrovoľné vstupné

Valašky, halušky, drevenice, paneláky? Ako prezentujeme Slovensko? Kto reprezentuje Slovensko? A čo je to tá kultúra? Príďte sa intelektuálne pripraviť na koncert kapely známej (aj) “kauzou slovenská hymna”! Viac na www.ccp.sk. Organizuje Kultúrny kontaktný bod Slovensko a priatelia.
fb event

KULTURISTI: PROPAGÁCIA EVENTOV V ONLINE PRIESTORE

30 10. 2013 Streda 18:00
vstup voľný

Pôsobíte v kultúre a v oblasti produkcie? Tak potom potrebujete navštíviť Kulturistov! Druhé stretnutie ľudí aktívnych v kultúre sa bude venovať téme propagácie v online priestore. Všetci rozosielame správy o konaní svojich akcií po internete, robíme to ale dobre? Príďte zdieľať svoje skúsenosti a navzájom si poradiť. Spolu budeme hľadať odpovede aj na tieto otázky: Čo a ako povedať potenciálnym návštevníkom nášho podujatia? Kedy prestávajú naše správy čítať? Čo poslať administrátorovi, aby nás mal rád? Kde je hranica medzi pozvaním a spamom? Čítaj viac »

ALIANCIA FAIR-PLAY: TUNEL VSS DO STRATENA?

01 10. 2013 Utorok 19:00
vstup voľný

Potvrdení hostia novinár Tom Nicholson a bývalý spravodajský dôstojník VSS Vladimír Suchodolinský, pozvaní hostia Ministerstvo obrany SR, moderuje Zuzana Wienk
Vojenské spravodajstvo a Ministerstvo obrany popierajú možné tunelovanie ich majetku. Novinári však odhaľujú znepokojujúce podrobnosti. Čo sa teda v tejto kauze stalo? Pôjde jej vyšetrovanie do stratena? Organizuje Aliancia Fair-play.
http://www.fair-play.sk/index.php Čítaj viac »

LITERÁRNY KLUB: BÁLIK & ŠICKO & DRLIČIAK

20 09. 2013 Piatok 18:00
dobrovoľné vstupné

Tí, čo nezalamujú rukami, keď zalamujú rukami.
Beseda s grafickými dizajnérmi Pavlom Bálikom, Jánom Šickom a Emilom Drličiakom o knižnom dizajne.
Moderuje: Fedor Blaščák
Viac informácií o podujatiach a kompletný program festivalu nájdete tu: http://www.bratislavadesignweek.sk/program-x/.
fb event

GENIUS LOCI BUDOVY YMCA

19 09. 2013 Štvrtok 18:00
vstup voľný

Cieľom je v diskusii priblížiť zaujímavé aspekty a súvislosti charakterizujúce genius loci tejto bratislavskej národnej kultúrnej pamiatky z hľadiska histórie, architektúry, rôznych príbehov na pozadí doby, ale aj reflexie jej súčasného stavu a uvažovania o možnostiach jej budúceho využívania. Diskutovať prídu architekti, teoretici architektúry, historici ako i ďalší aktéri prepojení s prítomnosťou budovy. Organizuje Nadácia Intenda ako súčasť ako súčasť osláv 90. výročia budovy YMCA a festivalu Bratislava Design Week. Čítaj viac »

KULTURISTI – PRE SILNEJŠIU KULTÚRU

19 06. 2013 Streda 18:00
dobrovoľné vstupné

Stretnutie spojené s neformálnou diskusiou pre všetkých, ktorí sú aktívni v kultúrnej oblasti a chcú to robiť ešte lepšie. Príďte zdieľať svoje skúsenosti, otázky, tipy, návrhy a vedomosti. Spolu to zvládneme lepšie a ľahšie. Začíname témou plánovanie: Majú zmysel deadliny? Je dobré vytvárať si plán na rok, na mesiac, na nachádzajúci deň? Ako si plánujete veci vy? Čo sa vám osvedčilo? Ako plánovať za celú organizáciu? Softvér alebo lístoček v diári? Ak práve na nejakom projekte pracujete (alebo chcete), toto stretnutie je určené presne pre vás. Čítaj viac »

ANASOFT LITERA FEST // ČESKÁ A SLOVENSKÁ LITERATÚRA PO 20 ROKOCH

17 05. 2013 Piatok 18:00
dobrovoľné vstupné

Hostia Peter Darovec, Michal Jareš a Jiří Trávníček
Už je to dvadsať rokov, odkedy českú literatúru označujeme ako zahraničnú. Máme tu nové generácie spisovateľov i čitateľov. Sme si teraz vzácnejší alebo si už len sotva všímame, čo sa vydáva u susedov? Aké paralely možno nájsť v najnovšom vývoji českej a slovenskej literatúry? 

ANASOFT LITERA FEST // AKO UČIŤ A NEODUČIŤ ČÍTAŤ

13 05. 2013 Pondelok 18:00
vstup voľný

Aká je kvalita dnešného podfinancovaného školstva? Upadá u nás status učiteľa? Je forma vyučovania slovenskej literatúry dobre nastavená? Má zmysel povinné čítanie?
Moderuje: Viktor Suchý
Hostia: Vladimír Burjan, Adrián Eštok, Mária Khürová, Erich Mistrík, Jaroslav Šrank 

RESE ARCH AT A4 – PANELOVÁ DISKUSIA O KONCEPTOCH V ARCHITEKTÚRE

17 12. 2012 Pondelok 19:00
vstup voľný

rese arch, A4 a mladý pes si vás dovoľujú pozvať na záverečnú panelovú diskusiu na architektonické témy zo série rese arch at rese arch at a4 koncepty za tvorbou formy s hosťami: Čítaj viac »

HEDONISTICKÁ NEDEĽA: CESTACESTA

25 11. 2012 Nedeľa 17:00
vstup voľný

“Fat kitties deserve cakes too:)”

Neformálny gurmánsko-spoločensko-kultúrny olovrant v príjemnom prostredí. Jedlo je skvelá vec a niektorí ho začali v Bratislave pripravovať aj inak - netradične a vynikajúco. Často sa však za tým ukrýva aj filozofia prepájajúca gastronómiu so širším kontextom. Je jedlo súčasťou identity spoločnosti? Príďte sa presvedčiť o tom, že zamýšľať sa nad kulinárnou kultúrou a zároveň dobre najesť sa dá! Čítaj viac »

KRAKATOA - TALK CLUB

23 11. 2012 Piatok 19:00
vstup voľný

 

Štartujeme neformálny večerný ne-formát, kde pozvaný hosť, ktorý vidí ďalej ako za svoj nos, rozpráva o tom, prečo, ako a čo robí. V príjemnej atmosfére sa môžete porozprávať a socializovať s inšpiratívnymi ľuďmi z art / science / tech scény. Čítaj viac »

“NOVÉ" MÉDIÁ A KREATÍVNY AKTIVIZMUS II

16 11. 2012 Piatok 18:00
vstup voľný

Galéria Enter uvádza druhú zo štyroch panelových diskusií zameraných na hľadanie prieniku technológií, umenia, kreativity, aktivizmu so sociálnym kapitálom vedy a umenia. V nej budeme s Milanom Kohoutom diskutovať o štátnej moci, umení, performance, politike, českom undergrounde, a rozdielmi medzi komunizmom a kapitalizmom. Milan Kohout je jedným zo signatárov Charty 77 a príslušník českého undergroundu. Za svoju politickú činnosť bol v roku 1986 pozbavený občianstva a vyhostený z republiky. Do roku 2011 žil v USA, kde bol jedný zo zakladajúcich členov performance group Moebius. Čítaj viac »

Skvělá příležitost

15 06. 2011 Streda 17:00
vstup voľný

 

Réžia Vít Janeček, Česko 2011, 64 min.

Mongolské rodiny prišli za vidinou lepšieho života za prácou do Čiech. Vykonávajú manuálnu a prevažne neodbornú prácu, zostávajú v zamestnaní aj štrnásť hodín denne, spia sotva pár hodín. Po odčítaní všetkých nákladov im z platu veľa nezostane. Známy  dokumentarista Vít Janeček ponúka výpovede niekoľko mongolských rodín, zápasiacich s ťažkými životnými a pracovnými podmienkam v Čechách. Organizuje Človek v ohrození.

Diplomovky VŠVU

09 06. 2011 Štvrtok 19:00
vstup voľný

 

Študenti Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave prezentujú svoje magisterské diplomové práce. Diskusiu moderuje Nina Gažovičová.

www.vsvu.sk

Dopady krízy na Slovensku

12 05. 2011 Štvrtok 18:00
vstup voľný

 

Diskusia o dopadoch krízy v strednej Európe. Diskutovať bude česká ekonómka Ilona Švihlíková, Marián Vitkovič a Michal Lehuta. Organizuje Transeuropa Festival. Viac info na http://www.euroalter.com/festival/

Cyklisti v Bratislave

11 05. 2011 Streda 17:00
vstup voľný

Diskusia s Michalom Feikom z Magistrátu mesta Bratislavy a Jánom Budajom o výstavbe, cyklodoprave a cestovnom ruchu v hlavnom meste. Diskusiu moderuje Michal Havran z Jetotak.sk 
Organizuje Transeuropa Festival. Viac info na http://www.euroalter.com/festival/

Nie som autor, som metafora

10 05. 2011 Utorok 20:00
vstup voľný

Večer s Monogramistom T.D (do roku1997 Dezider Tóth) a jeho novou monografiou. Aj o tom, ako sa dva roky rodila skoro 500 stranová kniha bude T.D diskutovať s jej grafickým dizajnérom Borisom Melušom. Súčasťou večera je premietanie filmu Vyhasínanie do svetla (1989, r. Peter Gerža, 36 min.) — dokument o poslednej z alternatívnych výstav, ktoré v Sovinci až do revolúcie organizoval Jindřich Štreit.

Sekularizmus na Slovensku

10 05. 2011 Utorok 18:00
vstup voľný

Diskusia o odluke cirkví od štátu s Michalom Havranom a Oľgou Pietruchovou.
Organizuje Transeuropa Festival. Viac info na http://www.euroalter.com/festival/

Sociálne práva na Slovensku

09 05. 2011 Pondelok 17:00
vstup voľný

Premietanie filmu Farební, ale farboslepí (Colorful but colorblind) nasledovaný diskusiou o pohľade do slovenskej sociálnej reality po 20 rokoch ekonomickej transformácie. Moderuje Rado Geist z Euractiv.sk
Organizuje Transeuropa Festival. Viac info na http://www.euroalter.com/festival/

Koho to zaujíma?

26 04. 2011 Utorok 18:00
vstup voľný

Filip Vagač, Marcel Zajac, Zuzana Wienk, Peter Kažimír na tému asignácia 2 %. Príbeh, dopady, vyhliadky.

Priestor pre verejnosť

17 01. 2011 Pondelok 18:00
vstup voľný

Prvá časť nového cyklu diskusií na aktuálne spoločenské témy

Témy:
1.
Čo bude s PKO v roku 2011
2. Aké bude bratislavské nábrežie?
3. Aký bude vzťah radnice a občanov?

Hostia:
Milan Ftáčnik - primátor mesta Bratislava
Ján Budaj - ochranár, mestský poslanec 
Štefan Šlachta - hl. architekt mesta Bratislavy
Bohuslav Kováč - architekt, urbanista
Ingrid Konrádová . architektka
Katarína Šimončičová - MVSZOPK
Ľubica Trubíniová - BAO Čítaj viac »

Paralelná skúsenosť

09 12. 2010 Štvrtok 10:00
vstup voľný

10:00 - 18:00 - výstava Stelesnenie duševna a projekcie Do vlastných rúk

17:00 - 18:30 - odborné prednášky s možnosťou diskusie:

Premietanie filmu CESTA K SAMOSTATNOSTI o Domu sociálnych služieb MOST v Bratislave
Ing. Oľga  Valentová: Aktivity Ligy za duševné zdravie
MUDr. Pavel Černák, PhD.: Psychiatria, komunita a hranice slobody
MUDr. Barová Marcela: Úloha občianskych združení pri sociálnom začleňovaní ľudí s duševnou poruchou. Čítaj viac »

Paralelná skúsenosť

08 12. 2010 Streda 10:00
vstup voľný

10:00 - 18:00 - výstava Stelesnenie duševna a projekcie Do vlastných rúk

18:00 - Vrbovskí víťazi (http://www.chrbaty.sk/?id=8), koncert 

Teraz ťa máme radi

07 12. 2010 Utorok 20:00
2€ / 1.5€

 

RéžiaP. Hodál, Z. Líšková, SR 2010, 50 min.

Dokument o slovenských parlamentných voľbách zachytáva meetingy všetkých hlavných politických strán. Kombinácia humoru, tragédie a trápnosti, mix všetkých hudobných žánrov a neartikulovaných verbálnych prejavov. V hlavných úlohách vystupujú politici platení z vašich daní. Po premietaní diskusia s tvorcami dokumentu, sociologičkou Oľgou Gyarfášovou a Jurajom Johanidesom, režisérom a reklamným konzultantom. Po zhliadnutí dokumentu už nebudete mať koho voliť.

Paralelná skúsenosť

07 12. 2010 Utorok 10:00
vstup voľný

10:00 - 18:00 - výstava Stelesnenie duševna a projekcia Do vlastných rúk.

18:00 - 20:00 - odborné prednášky s možnosťou diskusie: Čítaj viac »

Jeden svet

28 11. 2010 Nedeľa 15:00

Jeden svet

27 11. 2010 Sobota 15:00

Jeden svet

26 11. 2010 Piatok 16:30

Jeden svet

24 11. 2010 Streda 16:30

Diskusia s kandidátmi na primátora Bratislavy

21 11. 2010 Nedeľa 14:00
vstup voľný

Týždeň pred komunálnymi voľbami pozývame na verejnú diskusiu s dvomi kandidátmi na primátora Bratislavy, ktorí prijali pozvanie. Ivan Hrabko sa bude zhovárať s Milanom Ftáčnikom a Jánom Budajom. Čítaj viac »

Voliť či nevoliť? Nezávislá kultúra si vyberá primátora

27 10. 2010 Streda 17:00
vstup voľný

 

Účinkujú kandidáti na primátora Bratislavy, moderuje Fedor Blaščák

Aké miesto má (mať) kultúra v komunálnej politike? Aká je u nás podpora občianskych kultúrnych a umeleckých aktivít? Kedy sa z nášho hlavného mesta stane naozaj kultúrna metropola? Stoka, Propeler, PKO, DPOH, Sklad č. 7... a ako ďalej s kultúrou v Bratislave? Sieť nezávislých kultúrnych centier Anténa, ktorej zakladajúcim členom je aj A4, organizuje diskusiu s kandidátmi na post primátora vo viacerých mestách Slovenska.

www.antenanet.sk

Istanbul Expres: Skúmanie multilingualizmu v Európe

04 10. 2010 Pondelok 18:30
3€ / 2€

Ako sa varia dejiny (r. P. Kerekes) / projekcia + diskusia s režisérom
Hugo Čáves Orchestra / koncert Čítaj viac »

Syndikovať obsah