08. decembra

Report: Nu Dance Fest – Diamondance

Diamondance je organickou zlúčeninou hudby, tanca, výtvarného umenia a chémie. Možno prekvapivá kombinácia, ale čo je diamant? Najtvrdší prírodný minerál. Uhlík, ktorý sa zlúčil do najpevnejšej anajobdivovanejšej väzby.

Vizuálna partitúra Milana Adamčiaka, ktorá je hudobným, choreografickým aj scénografickým východiskom pre toto hudobno-tanečné performance, predstavuje rez diamantu. Schéma skladby, čiže rozčlenený osemuholník sa stáva “ihriskom“ pre štyri tanečnice, štyri atómy uhlíka, základné častice, ktoré sú neviditeľné, avšak tvoria to, čo vnímame ako najkrajšie a najvzácnejšie.

Dievčatá majú čierne kostýmy, ktorých vrchná časť sa efektne trblieta, čím evokujú lesk brúseného diamantu. Tanečná choreografia spočíva vneustálom pohybe. Najskôr tanečnice svojím telom kopírujú grafické nákresy vjednotlivých častiach diamantovej scény, potom obiehajú po osemuholníku ako protóny aneutróny okolo jadra. Dokonalo minimalisticky znázorňujú nepretržité napätie vo svojom tele, ktorému následne dovolia voľne vytrysknúť.

Na záver tanečnice na scénu prinášajú náhodné predmety, ako vešiak či stoličku. Poukazujú tak na to, že aj zdanlivo banálne alebo bežné veci, ktorým nevenujeme takú „poctu“ ako briliantom, sú krásne. Veď princíp diamantu je podstatou takmer všetkého, čo nás obklopuje.

Autor: Katarína Kučová