Oznamy

Ľudové rituály a klasická literatúra v pohybe


Na konci Októbra prinášame nové predstavenie Poľského divadla tanca inšpirované tradičnými rituálmi a klasickou poľskou literatúrou. V jednotlivých scénach hry Žatva sa organicky prelínajú vplyvy ľudovej kultúry s tvorbou literárnych velikánov - cez pohyb, autorskú hudbu a spev. 

Choreografia teórie hier v podaní šiestich performerov


V nedeľu 21. októbra uvedie A4 - priestor súčasnej kultúry premiéru autorského tanečného predstavenia Game v choreografii Tomáša Danielisa. Divákom sa predstaví šesť performerov a performeriek pohybom skúmajúcim moc, priestor a teóriu hier. 

Čítaj viac »

A4 looking for V4 artists!We welcome you to apply for a 3-month artist residency supported by the Visegrad Artist Residency Program that will take place at A4 - Space for Contemporary Culture in Bratislava. We are currently open for proposals by sound and performing artists from Czech Republic, Poland and Hungary. 
 

Október v Áštvorke

Máme veľa tvárí. Tento mesiac dosť tanečnú a literárnu, no nebude chýbať experimentálne divadlo, výtvarné tvorenie, diskusie o architektúre, Bratislave a komunitách, poučné minimalistické hudobné prednášky, výnimočné hudobníčky a samozrejme naše inakšie kino.  

Čítaj viac »

September (naspäť) v Áštvorke

Prázdniny konečne končia. Plní síl nazbieraných na cestách, chatách, horách, dolách a vodách sa vraciame domov do Áštvorky zažívať trochu (alebo aj viac ako trochu) veľkomestskej kultúry. Počas letnej pauzy sme pre vás pripravili optimistický a plný septembrový program na všetkých našich frontoch.

Čítaj viac »

Septembrový poľský jazz v Áštvorke

Áštvorka má dobré vzťahy so susedmi a aj preto sa teší na ďalší medzinárodný večer vo svojom programe. Už 21. septembra vám prinášame jazzový večer v podaní tých najčerstvejších hudobníkov na scéne!

Čítaj viac »

EVS OPEN CALL!!! One European volunteer wanted!

LAST CALL! One European volunteer for our media team wanted!

We are looking for one volunteer for an EVS-project for 12 months: Sept. 2018 - Sept. 2019.
The deadline for applications (CV and cover letter): September 7th. 
Send your application to: mobility@a4.sk

Čítaj viac »

Hľadáme posily! Máte nás radi ? Tak čítajte ďalej...

Od septembra hľadáme dve nové kolegyne alebo kolegov. Jedného super človeka, ktorý sa nám postará o bar a jeho prevádzku a druhú super osobu, ktorá bude veľmi precízna, starostlivá a postará sa nám o papiere. 

Čo to obnáša ? 

Prevádzkar/ka baru 

Je potrebné zabezpečiť plynulý chod a4 kafé, vrátane admin. agendy, zorganizovania tímu, výberu a nákupu tovaru, komunikácie s úradmi a pomoc s organizáciou podujatí v kaviarni. 

požiadavky: 

-skúsenosti s prevádzkou baru alebo kaviarne Čítaj viac »

Whatevs #6

Whatevs #6
Máte chuť na stanovačku pod hviezdami? Medzinárodnú spoločnosť a neformálne dozvedanie sa o možnostiach získavania pracovných skúseností? Znie to ako plagát na študijnom oddelení, no v skutočnosti ide o víkendový výlet v srdci Slovenska za spoločnosti dobrovoľníkov a dobrovoľníčiek EVS - ďalšie z ich populárnych stretnutí sa tentokrát uskutoční pod hradbami jedného krásneho starého mesta. 
 
Whatevs môžete navštíviť už po šiestykrát a a medzi zúčastnenými budú už tradične naše áštvorkové dobrovoľníčky Nora zo Španielska, Natálie z Česka, Dora z Poľska a Minke z Holandska a mnohí ďaľší účastníci programu EVS (European Volunteer Service) z rôznych krajín pripravení opekať si a podeliť sa o svoje zážitky. Stretnutie sa tentokrát presunie do Banskej Štiavnice a v programe je okrem spania pod širákom zahrnutá aj obhliadka starého mesta, návševa bane a kúpanie sa v tajche. To najlepšie z letných táborov!
 
Naše dobrovoľníčky sú aktívne aj cez leto - okrem Whatevs# eventov sa angažujú aj za v lete zatvorenými dverami Áštvorky. Pripravuje sa tam program na ďalšiu sezínu ale aj obnovy interiéru či prvá jesenná výstava (v réžií dobrovoľníčky Nory, o ktorej vám bližšie povieme už čoskoro). Ak vás dobrovoľnícke aktivity zaujímajú alebo lákajú ako jedna z možností ako stráviť rok po škole - neváhajte a navštívte Štiavnicu a dobrovoľnú zábavu. 
 
 
https://www.facebook.com/events/1240696829399434/Whatevs #6
 
Máte chuť na stanovačku pod hviezdami? Medzinárodnú spoločnosť a neformálne dozvedanie sa o možnostiach získavania pracovných skúseností? Napríklad v bani?

Do Amsterdamu, do Paradisa


V Amsterdame sú spriaznené RE-Imagine Europe miesta a kultúrne uzly, ktoré vám odporúčame navštíviť na letných cestách po Európe. Začíname v slávnej koncertnej sále na adrese Weteringschangs.

REI je networkingový projekt, ktorý prináša priestorom pre súčasnú kultúru (napríklad aj našej Áštvorke) možnosť vzájomnej spolupráce a komunikácie. Odštartovala ho iniciatíva už dinosaurov nezávislých kultúrnych inštitúcií - holandská Paradiso sídliaca v Amsterdame.

Čítaj viac »

LETO v Áštvorke

 
Milé áštvorkárky a áštvorkáči. Sezóna 2017/2018 je úspešne za nami a my sme sa s ňou rozlúčili záverečnou párty s Pictureplane-om, Hallogeneratorom a zdatnými A4 DJmi a DJkami na letnej terase. Dúfame, že ste ju spolu s nami absolvovali a že ste sa aj vďaka nej naladili na leto, hudobné párty zážitky pod holým nebom a grilovačky. 
 

Zrušené: Až přijde válka / Kino inak A4

Milí priatelia, 

z technických dôvodov je premietanie filmu Až přijde válka zrušené. Za pochopenie ďakujeme a tešíme sa na vás v septembri.

Kino inak A4

Náš koniec je naším začiatkom!

Na záver sezóny a odštartovanie leta máme pre vás pripravenú špeciálnu rozlúčkovo-vítaciu a hlavne tematickú párty. Prvého júla od 17.00 budeme oslavovať na letnej terase prvý letný deň. Tešiť sa môžete na grilovačku, detský program (určený nielen deťom:), hudobné obsadenie v podobe A4 Dj's, americký elektronický projekt Pictureplane a slovenského multimediálneho umelca z budúcnosti Hallogeneratora. 

Každý koniec je aj začiatkom, radostným najmä keď sa nachádza medzi dvoma príjemnými obdobiami. Leto otvárajúca barbeque party je zároveň aj poslednou barbeque sezóny, ktorou sa s Áštvorkou na dva mesiace rozlúčia nielen jej návštevníci a návštevníčky, ale tiež jej kreatívny a produkčný tím. Známych aj neznámych A4 ľudí zo zákulisia ale aj dobrovoľníčky EVS budete môcť stretnúť nie len na letnej terase, ale aj za DJ pultom ako intergalaktické (grafické) duo A&T či DJa Hamborgarafabrikkana a.k.a. Slávo.
 
V tento deň sa v priestoroch A4 stretne niekoľko rôznych žánrov zábavy a tém. V duchu aktuálnej klimatickej zmeny a akcelerujúcej civilizácie si na svoje hudobne aj vizuálne príde vaporwave, postinternet a technoapokalypsa. 

Čítaj viac »

Whatevs #5

Gender Whatevs Barbecue
 
Bratislavská Áštvorka sa už niekoľko rokov zapája do siete dobrovoľníckych programov European Voluntary Service, v rámci ktorého sa do jej kreatívneho tímu vždy v septembri pridá nová partia mladých ľudí pripravených získavať cenné a podnetné pracovné skúsenosti. Tento rok sa v A4 angažujú štyri dobrovoľníčky zo štyroch krajín EU - Nora zo Španielska, Natálie z Česka, Dora z Poľska a Minke z Holandska. EVS im umožňuje nielen nahliadnuť do zákulisia fungovania kultúrneho centra a produkcie hudobných alebo divadelných podujatí, ale dáva im aj priestor realizáciu vlastných aktivít spojených s Áštvorkou - napríklad tvorbu mesačníka A4 Zine či obľúbených Whatevs eventov. 
 
Práve Whatevs sú podujatia, ktoré vo svojej podstate spájajú podstatu EVS programu a filozofiu Áštvorky ako kultúrneho uzla. Zahraniční EVS dobrovoľníci a dobrovoľníčky z rôznych inštitúcií a organizácií na Slovensku sa pravidelne stretávajú na verejnosti otvorených akciách, kde zdieľajú svoje skúsenosti a vytvárajú spoločný program. Niekoľko edícií Whatevs sa v aktuálnej sezóne odohralo aj na pôde A4, ktorá bude hostiť aj posledné Whatevs už prvého júla.

Otvorenie leta a zatvorenie sezóny sa 1. júla bude niesť celým priestorom bratislavskej Áštvorky, kde sa od 16tej hodiny poobede bude odohrávať hneď niekoľko akcií. Okrem letnej párty na terase, ktorá bude pokračovať hudobným programom až do skorých ranných hodín, sa v A4 stretnú aj EVS dobrovoľníci a dobrovoľníčky v rámci poslednej edície Whatevs - a ako je už zvykom, neprinesú len párty a grilovanie, ale aj podnetný program. Tento krát sa oň postará francúzska EVS dobrovoľníčka organizácie Inex a študentka divadelnej réžie Maud Hérissé a jej workshop Gender Equality. 

Maud si tak isto ako Áštvorka uvedomuje súčasné nedostatky vo všeobecnom ponímaní rodovej (ne) rovnosti a rigidných rozdelení ženských a mužských úloh v našej spoločnosti - či už slovenskej, alebo francúzskej. Jej workshop je určený rôznym vekovým skupinám a otvára diskusiu o rodovo podmienených predsudkoch, očakávaniach a rolách, ktorým sme všetci vystavení. Základom workshopu je debatovanie a rozmýšľanie nahlas (aj s tabuľou na kreslenie a zapisovanie podnetov) a snaha o vybudovanie príjemnej atmosféry, v ktorej Maud ponúkne rôzne spôsoby, ako o probléme hovoriť a všímať si ho. Tvrdí, že je dôležité počúvať sa, a nie okamžite hľadať jednoduché odpovede - a to je aj heslom workshopu Gender Equality v A4. 

Áštvorka a jej dobrovoľníčky EVS vás srdečne pozývajú odštartovať spoločne leto a uzavrieť sezónu 2017/2018 workshopovaním, debatovaním a grilovaním. Gender Whatevs Barbecue

Áštvorka a jej dobrovoľníčky EVS vás srdečne pozývajú odštartovať spoločne leto a uzavrieť sezónu 2017/2018 workshopovaním, debatovaním a grilovaním. 

Čítaj viac »

Hexstatic dance

Extatické tanečné eventy majú mnoho špecifík ...

...okrem iného sú to miesta, kde sa nerozpráva. Súčasťou niektorých je live DJ, pri iných odznievajú playlisty pozorne kurátorované DJmi. Spektrum ponúkanej hudbay je široké - siaha od elektra k World Music cez množstvo iných žánrov - ktoré majú spoločnú minimálnu mieru direktívnosti v zmysle “ako sa na to tancuje”. Nezáleží na veku, vítaní su všetci - jedine alkohol a drogy nie. 

Čítaj viac »

EVS OPEN CALL!!! One Czech volunteer wanted!

One Czech volunteer for our media team wanted!

We are looking for one volunteer for an EVS-project for 12 months: Sept. 2018 - Aug. 2019.
The deadline for applications (CV and cover letter): August 20th.

Čítaj viac »

JÚN V ÁŠTVORKE

Milé a milí návštevníci, návštevníčky, kamaráti a kamarátky Áštvorky! Ako mihnutím oka sa končí školský rok, čo u nás platí aj pre dospelých a školo-nepovinných. Posledný mesiac tejto sezóny sme pre vás pripravili program, ktorý vás naštartuje do leta a veríme, že zabezpečí, aby ste sa hneď v septembri vrátili naspäť k nám. Príďte začať prázdniny na terase, v kinosále, v koncertnej sále a v každom kúte júnovo naladenej Áštvorky.

Čítaj viac »

Dnešné tvorivé dielne presunuté o týždeň!

Milé tvorivé detičky, mamičky, ockovia - dnešné tvorivé dielne Manuál sprievodcu známymi obrazmi sa, žiaľ, konať nebude. Presúvame ho ale na štvrtok 31. mája. Príďte osláviť Deň Detí do A4ky, už budúci týždeň! 

 

  Čítaj viac »

MÁJ v Áštvorke

Máj bude nie len lásky čas, ale aj Áštvorky čas. Prečítajte si náš prehľad toho najzaujímavejšíeho, čo sme pre vás nachystali na posledný jarný mesiac a uvidíte, že budete u nás tráviť veľa času - či chcete, alebo nie. Program je jednoducho neodolateľný - pestrý, poučný a samozrejme zábavný. Dokonca si môžete prísť zahrať aj šach!

Čítaj viac »

Je mnoho vecí, ktoré sa nedajú vyjadriť slovami a potom je ticho veľavravné

 
Kateřina Zochová je umelkyňa a hudobníčka z Prahy, ktorá v Áštvorke organizuje dvojdielny detský workshop, venovaný tichu, hudbe a zvedavosti. Prinášame vám s ňou rozhovor plný autorkiných podnetných pozorovaní. 

Detský hudobný workshop s Kateřinou Zochovou

Workshop A ticho sa usmialo je autorským projektom umelkyne, ktorá vo svojej tvorbe nielen experimentuje so zvukom, ale aj vytvára vlastné hudobné nástroje a komponovuje hudbu. 

Čítaj viac »

Nórske hudobné trio v A4

 
Už v utorok 17. apríla sa môžete tešiť na podmanivý koncert nórskej improvizovanej hudoby v podaní tria s názvom Miman! V A4 kafé si už čoskoro budete môcť vypočuť živý a osviežujúci mix spontánneho jazzu, virtuóznych tónov a klasickej hudby. Mladé trio nórskych hudobníkov sa špecializuje na improvizáciu a tak každým koncertom prináša neopakovateľný zážitok. 

EVS OPEN CALL!!! Four volunteers wanted!

 
Four volunteers for our media team wanted!
We are looking for four volunteers for an EVS-project for 12 months: Sept. 2018 - Aug. 2019.
The deadline for applications (CV and cover letter): April 18th.

Technika a myslenie - cyklus prednášok z filozofie médií Pala Fabuša v A4

 
 
TLAČOVÁ SPRÁVA
Technika a myslenie - cyklus prednášok z filozofie médií Pala Fabuša v A4
text: Gabriela Gazova
 
Áštvorka od januára 2018 pravidelne prináša prednášky z filozofie médií v rámci cyklu Technika a myslenie.  Lektorom a prezentujúcim je Palo Fabuš, šéfredaktor 
časopisu Umělec, ktorý sa venuje súvislostiam medzi sociológiou a novými médiami v rôznych oblastiach svojho pestrého pôsobenia. Áštvorka okrem svojho žánrovo rozmanitého umeleckého programu prináša aj náučné formáty, ktoré spochybňujú, analyzujú a skúmajú súčasné spoločenské a politické dianie - jeho konkrétnosti, tvary, smerovania, východiská a problémy. Cyklus Technika a myslenie pod v podaní Pala Fabuša je náučný a kritický formát, do hĺbky rozoberajúci to, čoho sa bežne bezmyšlienkovite dotýkame. Návštevníci sa mohli už trikrát spoločne zblízka pozrieť na komplexné a často aj protichodné fenomény doby a jej výdobytkov, s ktorými prichádzame každý deň do bezprostredného kontaktu - no nie vždy si uvedomujeme, ako do hĺbky náš život ovplyvňujú.
 
Palo Fabuš sa  a venuje informatike, sociológií a mediálnej teórií a ich vzájomnej neoddeliteľnosti a dlhodobo sa zaujíma o vzťah digitálnej techniky a ľudského údelu. Študoval informatiku, mediálnu teóriu v Brne a sociológiu v Prahe, prednášal pravidelne na FSS MU v Brne, pracoval ako redaktor Literárních novín. Absolvoval stáž na Ruhr Universität v Bochume, kde študoval súčasné nemeckú filozofiu médií. V rokoch 2005 a 2006 spoluorganizoval Brno ZOOM - festival kultúry nových médií. Od roku 2009 je redaktorom časopisu Umělec; od roku 2011 jeho šéfredaktorom. Publikoval vo Flash Arte, A2, Furtherfield, Vlne a Mediálních studiích a spolu s básníkom Lubošom Svobodom je autorom Přednášky o vznikavosti (Lanit Press, 2017). Žije a pôsobí v Novej Perle (Vrané nad Vltavou).
 
Návštevníci  mali už v januári možnosť zamyslieť sa nad tým, či je možné demokratizovať realitu, v kontexte fikcie a reality súčasného prežívania. Cyklus prednášok bol otvorený základnými ontologickými otázkami o role techniky. Je realita niečím, čo je len spoznávané, alebo ju vytvára človek v spolupráci so strojmi a prírodou? Vo februári Fabuš otvoril tému mediatizácie - zmnožovanie a rozšírenie médií a ich fungovania v súčasnom svete, poukazujúc na paralely medzi médiámi vtedy a teraz. V marci sa Technika a myslenie pozrela na rozum samotný a rozoberala sa tendencia považovať zvykom zaužívané nemenné veci za najdôležitejšie, najmä v kontexte nových médií. 
 
V apríli bude cyklus Technika a myslenie pokračovať prednáškou o Zrode počíta
a z ducha matematiky, kde bude Fabuš rozoberať epochálny význam počítačov ako technických vynálezov, ale aj ich úlohu v premene ľudského myslenia. Ak sa počítač rodí z krízy myslenia 20. storočia, kde sa nedá skĺbiť akt myslenia s tým, čo je myslené, sme nútení zmieriť sa s tým, že myslenie nemusí ostať len ľudskou záležitosťou. 
 
Palo Fabuš bude aj naďalej v Áštvorke  v rámci náučného cyklu prednášok rozoberať témy, ktoré sa nás všetkých bezprostredne týkajú - dokonca aj vtedy, keď máme vypnuté počítače a telefóny zavreté v trezore a stratený kľúčik. V podnetných prednáškach približuje, ako je náš svet nastavený z pohľadu médií, online reality a digitalizácie každodennosti, a ako veľmi sa nás jednotky a nuly týkajú.
 
FACEBOOK EVENT 
 
Kontaktná osoba: 
Katarína Svobodová, PR & Marketing manager, 0948 088 117
 
Od januára 2018 pre vás priatelia pravidelne prinášame prednášky z filozofie médií v rámci cyklu Technika a myslenie.  

Čítaj viac »

Apríl v Áštvorke

Apríl v Áštvorke
text: Gabriela Gažová
 
Vitajte v apríli, ktorý začína vajíčkami a končí letom. Tento mesiav vám prinášame pestrú veľkonočnú žánrovú a náladovú nádielku - môžete sa tešiť aj na nové programové formáty, diskusie, tanečné festivaly, filmové retrospektívy a zvukové workshopy - nie len pre dospelých. Prídu strašidelné príbehy, vesmírne zvuky, londýnska klubová scéna, kresby a koláže a aj niečo z Floridy. Dámy a páni, apríl v áštvorke!
 
HUDBA
 
Teasing #8 / Bad Mojo
Utorok 10.04.

Aj v apríli prinášame podnetnú kombináciu prednášok, diskusie a počúvania hudby v edícií Teasing. Desiateho apríla privítame Juraja Mojíka alias Bad Moja, ktorý je v rámci slovenskej i českej hudobnej scény nesmierne činorodý a známy. Už 10 rokov stojí s Michalom Priestom za sériou klubových nocí Hochspannung! a je spoluzakladateľom internetového magazínu Splash!. Okrem mapovania lokálnej a globálnej elektronickej scény sa Juraj venuje aj vlastnej hudobnej produkcii - vydal dve EPčka a množstvo remixov. Zmes polámaného techna a temných basových liniek predstaví Bad Mojo a večerom nás prevedie Tea Tralna. 
 
Futurit: Populárna hudba v súvislostiach #Londýn
Utorok / 24.04. 
uvádza Peter Dolník
 
Áštvorka od apríla štartuje nový program Futurit, v rámci ktorého sa hudba a spoločensko politická situácia danej oblasti dostáva do jednej vety. V prvej edícií Futuritu začneme pod taktovkou Petra Dolníka odhaľovaním súvislostí hudobnej scény Londýna ako pulzujúceho multikulturálneho mesta plného kultúrnych, žánrových, ekonomických a etnických rozdielov a kombinácií. V hlavnom meste Veľkej Británie sa desaťročia darí hudbe aj hudobnému priemyslu aj vďaka neustálemu prílivu nových vplyvov a žánrov prostredníctvom migračných vĺn z rôznych smerov. Ako do Londýna dorazila soundsystémová kultúra a aká bola odpoveď britskej hudobnej tradície? Peter Dolník zmapuje klubovú londýnsku scénu od osemdesiatych rokov až po súčasnosť a neobíde ani fenomény freeparties, gentrifikácie a analýzu žánrov od acid housu po jungle a dubstep. 
 
KONCERTY
 
Impro Café: Miman (NO)
Utorok / 17.04.
 
Mladá škandinávska hudobná scéna plodí “inú” hudbu. Príďte sa pozrieť na nórske trio v podaní huslistu Hansa Kjostada, gitaristu a klarinetistu Andreasa Røysuma a basáka a hráča na syntetizátor Egila Kalmana v rámci ich turné k debutovému albumu plného jazzu, nórskej ľudovej hudby a súčasnej klasiky a improvizácie. 
 
The Space Lady (US), Kateřina Zochová (CZ)
Sobota / 28.04.
 
 
The Space Lady, vlastným menom Dietrich Schneider, začínala ako pouličná hudobníčka už v 70. rokoch, v doznievajúcej hippie ére. Teraz je vo svojej povestnej vesmírnej helme na turné a sprevádzaná kultovým Casio syntetizátorom prináša futuristické zvuky a vlastné i prebraté piesne, ktoré rezonujú najmä vďaka jej nezabudnuteľnému bezprostrednému prejavu. Space music, synth pop, psychadelic pop, outsider music - The Space Lady je definíciou posolstva “mieru a harmónie” (a nie len jednej). V tento vesmírny večer sa predstaví aj pražská vizuálna a zvuková umelkyňa Kateřina Zochová, ktorá sa venuje výrobe hudobných nástrojov, hre na harfe, spevu a audiovizuálnej tvorbe. 
 
WORKSHOP

Super zvuky v SuperCollideri
Utorok / 10.04., 17.04
 
Fero Király pokračuje vo svojom workshope o programovaní zvuku a hudby v jazyku SuperCollider - jednom z najefektívnejších programovacích prostredí pre syntézu a spracovanie zvuku, zvukovú algoritmickú a generatívnu kompozíciu, live coding a zvukový dizajn. Prihlásení nadšenci a nadšenkyne sa vo Februári stretnú už druhýkrát!
 
SuperCollider je programovací jazyk používaný na prácu so zvukom - ponúka efektívne prostredie pre algoritmickú a generatívnu kompozíciu, live coding, syntézu a spracovanie zvuku. Je tiež open source, funguje na väčšine operačných systémov a preto je lákavé vyskúšať si s ním pracovať.
 
DETI 
 
Manuál sprievodcu známymi obrazmi / 19. stor.
5., 12., 19., 26. 4 
tvorivé výtvarné dielne 
Lektorka Monika Pascoe Mikyšková
 
Na tvorivé poobedia v rámci výtvarných dielní pod vedením lektorky výtvarníčky Moniky Pascoe Mikyškovej sa naši najmenší môžu tešiť aj v marci. Budeme sa venovať umeniu 19teho storočia - a to aj po obsahovej a náučnej stránke, no hlavne prakticky, s farbičkami, ručičkami, štetcami, lepidlami a farebnými papiermi  - slávne umenie v podaní našich malých kurzistov a kurzistiek. Manuál sprievodcu známymi obrazmi / 19. storočie privíta deti od 4 do 6 rokov. 
Prihlasovať deti môžete na: m.pascoe.mikyskova@gmail.com
 
 
A ticho sa usmialo 1 – detský hudobný workshop 
Sobota / 28.04. 
 
Pozývame deti nájsť ticho a skamarátiť sa s ním - a nie len v tichosti. Pod vedením skúsenej pražskej hudobníčky a umelkyne Kateřiny Zochovej sa na workshope o tónoch, zvukoch, hudbe ale aj nehudbu a nezvuku mladí návštevníci a návštevníčky zamyslia nad tým, čo by bolo, keby nebolo ticho, akú má ticho farbu, vôňu, tvar a prečo ho zvuky potrebujú. V rámci prvej časti dvojdielneho workshopu pre 11 až 14 ročné deti sa bude skúmať, čo všetko v nás je, čo nás spája a čo robí výnimočnými - pomocou zvukovej koláže, hudobných aj nehudobných nástrojov a zvukových portrétov. 
Spoluprácu s Kateřinou Zochovou a jej workshop umožnil aj projekt Re-Imagine Europe, ktorý vytvára sieť spoluprác medzi kultúrnymi centrami, umelcami, umelkyňami a európskymi kultúrnymi projektmi. 
Na workshop sa môžete prihlásiť na workshop@a4.sk, druhá časť workshopu sa uskutoční v máji. 
 
 
PREDNÁŠKA
 
Palo Fabuš: Zrod počítača z ducha matematiky
Piatok / 13.04. 
 
Cyklus Technika a myslenie prináša ďalšiu z prednášok Pala Fabuša. Šéfredaktor časopisu Umělec sa dlhodobo zaujíma o vzťah digitálnej techniky a ľudského údelu. Vyštudoval informatiku, mediálnu teóriu a sociológiu a v aprílovej prednáške sa bude zaoberať fenoménom počítaču - nie len ako technickému vynálezu, ale najmä jeho epochálnemu významu a premene ľudského myslenia prostredníctvom tohto nástroja. Ak sa počítač rodí z krízy myslenia 20. storočia, kde sa nedá skĺbiť akt myslenia s tým, čo je myslené, sme nútení zmieriť sa s tým, že myslenie nemusí ostať len ľudskou záležitosťou. 
 
VERNISÁŽ
 
Peter Barényi: kresby a koláže 
Pondelok / 30.04.
 
Intermediálny umelec Peter Barényi predstaví výber z rozsiahlejšieho celku prác na papieri z obdobia uplynulých dvoch rokov. Subtílne kresby sú vizuálnym denníkom zostručneným do bodov, škvŕn, línií a plôch - pre autora najautentickejších spôsob zaznamenávania a vyjadrenia.
 
LITERATÚRA
 
litera fest
Piatok / 27.04. 
 
Aj bez strašidelných monštier zo vzdialených galaxií vás pri čítaní krátkych strašidelných príbehov knihy Richarda Pupaly Čierny zošit zamrazí. Žánrová zbierka poviedok sa dostala do desiatky jednej z najprestížňejších slovenských literárnych cien Anasoft litera.
 
TANEC 
 
NU DANCE FEST 
20. - 25.4. 
 
V apríli v priestoroch Áštvorky privítame 13. ročník festivalu tanca a pohybového divadla NU DANCE fest. Nenechajte si ujsť prehliadku súčasného tanca a choreografie obohateného o množstvo diskusií a stretnutí priamo s tvorcami.
 
 
KINO 
 
A4ka aj v apríli prináša pestrý výber súčasnej ale aj už klasickej kinematografie. Môžete sa tešiť na žánrovo rozmanité retrospektívy, aktuálnu americkú scénu ale aj nové slovensko-belgicko-rómske kontexty. 
 
Zoom Claire Denis
4/9/11/15/18.04.
 
Áštvorkové KINO INAK v apríli v rámci programu ZOOM podrobne prestaví tvorbu francúzskej režisérky Claire Denis (1946), jednej z najvýraznejších režisérskych osobností v európskej ale aj svetovej kinematografií. KINO INAK ponúkne päť filmov, ktorých programová dramaturgia má ambíciu komplexne predstaviť autorkin rukopis, tematický zámer a jedinečnosť. Claire Denis prežila značnú časť svojej mladosti v postkoloniálnej Afrike a táto skúsenosť sa premieta do niekoľkých filmov, ktoré A4ka uvedie - Kašľať na smrť (z prostredia kohútich zápasov organizovaných imigrantami v okrajových častiach Paríža), Nechce sa mi spať (inšpirovný príbehom sérioveho vraha a sústrediaci sa na postkoloniálnu súčasnosť Francúzska a okrajové osudy prisťahovalcov). 
 
Diváci budú mať možnosť uvidieť aj jeden z najznámejších a kriticky najoceňovanejších filmov Dobrá práca, ktorý prináša tajomný príbeh z prostredia francúzskych légií. Neoddeliteľnou súčasťou tvorby Claire Denis sú aj subverzívne žánrové psychologické experimenty - napriíklad kanibalistická romanca s Vincentom Gallom o túžbe po krvi s názvom Trouble Every Day. Na koniec retrospektívy prinesieme film Vnútorné slnko, feministicky naladenú romantickú komédiu o možnostiach lásky a sexu z pohľadu ženy v strednom veku. Program ZOOM Claire Denis vznikol v spolupráci s Francúzskym inštitútom a ponúka filmy v pôvodnom znení s francúzskymi alebo anglickými titulkami.
 
Kvetinárstvo / La fleurière
Utorok / 03.04.
 
Traja prisťahovalci v Bruseli - Rasťo, Tomáš a Mižu sa v réžií Rubena Desiereho (BE/SK) pokúsia zo zadnej miestnosti kvetinárstva prekopať do trezoru národnej banky. Film medzi fikciou a dokumentom tragikomicky približuje dezilúziu postáv na okraji spoločnosti, ktoré sa absurdným spôsobom snažia zázračne zmeniť svoj osud. Film bude premietaný v pôvodnom znení rómsky, so slovenskými titulkami. 
 
Menandros & Thaïs
Nedeľa / 08.04. 
 
Podvratný antický veľkofilm od českých nezávislých tvorcov prídu uviesť osobne jeho režiséri Antonín Šilar a Ondřej Cikán. Na plátne si vás počká unesená nevesta, zdrvený hrdina, odysea surreálnym svetom, kde je Thaïs počas svojej svadby s Menandrom unesená pirátmi a ženích sa v snahe vyslobodiť ju mení na krvilačné monštrum (okrem iného). Premietané česky a nemecky s českými titulkami. 
 
The Florida Project
Nedeľa / 15.04.
 
Sean Baker je vychádzajúca hviezda americkej nezávislej kinematografie už od svojho na Iphone natočeného dynamického filmu Tangerine. Jeho nový film The Florida Project rozpráva príbeh šesťročného dievčatka a jej kamarátov počas letných prázdnin. Zdanlivo bezstarostný život detských prázdnin sa ale odohráva na pozadí oveľa komplikovanjších vzťahov a podmienok dospelých, ktorí sú za deti zodpovední. Premietané v anglickom pôvodnom znení s českými titulkami. 
Apríl v Áštvorke
text: Gabriela Gažová
 
Vitajte v apríli, ktorý začína vajíčkami a končí letom. Tento mesiav vám prinášame pestrú veľkonočnú žánrovú a náladovú nádielku - môžete sa tešiť aj na nové programové formáty, diskusie, tanečné festivaly, filmové retrospektívy a zvukové workshopy - nie len pre dospelých. Prídu strašidelné príbehy, vesmírne zvuky, londýnska klubová scéna, kresby a koláže a aj niečo z Floridy. Dámy a páni, apríl v áštvorke!
 
HUDBA
 
Teasing #8 / Bad Mojo
Utorok 10.04.

Aj v apríli prinášame podnetnú kombináciu prednášok, diskusie a počúvania hudby v edícií Teasing. Desiateho apríla privítame Juraja Mojíka alias Bad Moja, ktorý je v rámci slovenskej i českej hudobnej scény nesmierne činorodý a známy. Už 10 rokov stojí s Michalom Priestom za sériou klubových nocí Hochspannung! a je spoluzakladateľom internetového magazínu Splash!. Okrem mapovania lokálnej a globálnej elektronickej scény sa Juraj venuje aj vlastnej hudobnej produkcii - vydal dve EPčka a množstvo remixov. Zmes polámaného techna a temných basových liniek predstaví Bad Mojo a večerom nás prevedie Tea Tralna. 
 
Futurit: Populárna hudba v súvislostiach #Londýn
Utorok / 24.04. 
uvádza Peter Dolník
 
Áštvorka od apríla štartuje nový program Futurit, v rámci ktorého sa hudba a spoločensko politická situácia danej oblasti dostáva do jednej vety. V prvej edícií Futuritu začneme pod taktovkou Petra Dolníka odhaľovaním súvislostí hudobnej scény Londýna ako pulzujúceho multikulturálneho mesta plného kultúrnych, žánrových, ekonomických a etnických rozdielov a kombinácií. V hlavnom meste Veľkej Británie sa desaťročia darí hudbe aj hudobnému priemyslu aj vďaka neustálemu prílivu nových vplyvov a žánrov prostredníctvom migračných vĺn z rôznych smerov. Ako do Londýna dorazila soundsystémová kultúra a aká bola odpoveď britskej hudobnej tradície? Peter Dolník zmapuje klubovú londýnsku scénu od osemdesiatych rokov až po súčasnosť a neobíde ani fenomény freeparties, gentrifikácie a analýzu žánrov od acid housu po jungle a dubstep. 
 
KONCERTY
 
Impro Café: Miman (NO)
Utorok / 17.04.
 
Mladá škandinávska hudobná scéna plodí “inú” hudbu. Príďte sa pozrieť na nórske trio v podaní huslistu Hansa Kjostada, gitaristu a klarinetistu Andreasa Røysuma a basáka a hráča na syntetizátor Egila Kalmana v rámci ich turné k debutovému albumu plného jazzu, nórskej ľudovej hudby a súčasnej klasiky a improvizácie. 
 
The Space Lady (US), Kateřina Zochová (CZ)
Sobota / 28.04.
 
 
The Space Lady, vlastným menom Dietrich Schneider, začínala ako pouličná hudobníčka už v 70. rokoch, v doznievajúcej hippie ére. Teraz je vo svojej povestnej vesmírnej helme na turné a sprevádzaná kultovým Casio syntetizátorom prináša futuristické zvuky a vlastné i prebraté piesne, ktoré rezonujú najmä vďaka jej nezabudnuteľnému bezprostrednému prejavu. Space music, synth pop, psychadelic pop, outsider music - The Space Lady je definíciou posolstva “mieru a harmónie” (a nie len jednej). V tento vesmírny večer sa predstaví aj pražská vizuálna a zvuková umelkyňa Kateřina Zochová, ktorá sa venuje výrobe hudobných nástrojov, hre na harfe, spevu a audiovizuálnej tvorbe. 
 
WORKSHOP

Super zvuky v SuperCollideri
Utorok / 10.04., 17.04
 
Fero Király pokračuje vo svojom workshope o programovaní zvuku a hudby v jazyku SuperCollider - jednom z najefektívnejších programovacích prostredí pre syntézu a spracovanie zvuku, zvukovú algoritmickú a generatívnu kompozíciu, live coding a zvukový dizajn. Prihlásení nadšenci a nadšenkyne sa vo Februári stretnú už druhýkrát!
 
SuperCollider je programovací jazyk používaný na prácu so zvukom - ponúka efektívne prostredie pre algoritmickú a generatívnu kompozíciu, live coding, syntézu a spracovanie zvuku. Je tiež open source, funguje na väčšine operačných systémov a preto je lákavé vyskúšať si s ním pracovať.
 
DETI 
 
Manuál sprievodcu známymi obrazmi / 19. stor.
5., 12., 19., 26. 4 
tvorivé výtvarné dielne 
Lektorka Monika Pascoe Mikyšková
 
Na tvorivé poobedia v rámci výtvarných dielní pod vedením lektorky výtvarníčky Moniky Pascoe Mikyškovej sa naši najmenší môžu tešiť aj v marci. Budeme sa venovať umeniu 19teho storočia - a to aj po obsahovej a náučnej stránke, no hlavne prakticky, s farbičkami, ručičkami, štetcami, lepidlami a farebnými papiermi  - slávne umenie v podaní našich malých kurzistov a kurzistiek. Manuál sprievodcu známymi obrazmi / 19. storočie privíta deti od 4 do 6 rokov. 
Prihlasovať deti môžete na: m.pascoe.mikyskova@gmail.com
 
 
A ticho sa usmialo 1 – detský hudobný workshop 
Sobota / 28.04. 
 
Pozývame deti nájsť ticho a skamarátiť sa s ním - a nie len v tichosti. Pod vedením skúsenej pražskej hudobníčky a umelkyne Kateřiny Zochovej sa na workshope o tónoch, zvukoch, hudbe ale aj nehudbu a nezvuku mladí návštevníci a návštevníčky zamyslia nad tým, čo by bolo, keby nebolo ticho, akú má ticho farbu, vôňu, tvar a prečo ho zvuky potrebujú. V rámci prvej časti dvojdielneho workshopu pre 11 až 14 ročné deti sa bude skúmať, čo všetko v nás je, čo nás spája a čo robí výnimočnými - pomocou zvukovej koláže, hudobných aj nehudobných nástrojov a zvukových portrétov. 
Spoluprácu s Kateřinou Zochovou a jej workshop umožnil aj projekt Re-Imagine Europe, ktorý vytvára sieť spoluprác medzi kultúrnymi centrami, umelcami, umelkyňami a európskymi kultúrnymi projektmi. 
Na workshop sa môžete prihlásiť na workshop@a4.sk, druhá časť workshopu sa uskutoční v máji. 
 
 
PREDNÁŠKA
 
Palo Fabuš: Zrod počítača z ducha matematiky
Piatok / 13.04. 
 
Cyklus Technika a myslenie prináša ďalšiu z prednášok Pala Fabuša. Šéfredaktor časopisu Umělec sa dlhodobo zaujíma o vzťah digitálnej techniky a ľudského údelu. Vyštudoval informatiku, mediálnu teóriu a sociológiu a v aprílovej prednáške sa bude zaoberať fenoménom počítaču - nie len ako technickému vynálezu, ale najmä jeho epochálnemu významu a premene ľudského myslenia prostredníctvom tohto nástroja. Ak sa počítač rodí z krízy myslenia 20. storočia, kde sa nedá skĺbiť akt myslenia s tým, čo je myslené, sme nútení zmieriť sa s tým, že myslenie nemusí ostať len ľudskou záležitosťou. 
 
VERNISÁŽ
 
Peter Barényi: kresby a koláže 
Pondelok / 30.04.
 
Intermediálny umelec Peter Barényi predstaví výber z rozsiahlejšieho celku prác na papieri z obdobia uplynulých dvoch rokov. Subtílne kresby sú vizuálnym denníkom zostručneným do bodov, škvŕn, línií a plôch - pre autora najautentickejších spôsob zaznamenávania a vyjadrenia.
 
LITERATÚRA
 
litera fest
Piatok / 27.04. 
 
Aj bez strašidelných monštier zo vzdialených galaxií vás pri čítaní krátkych strašidelných príbehov knihy Richarda Pupaly Čierny zošit zamrazí. Žánrová zbierka poviedok sa dostala do desiatky jednej z najprestížňejších slovenských literárnych cien Anasoft litera.
 
TANEC 
 
NU DANCE FEST 
20. - 25.4. 
 
V apríli v priestoroch Áštvorky privítame 13. ročník festivalu tanca a pohybového divadla NU DANCE fest. Nenechajte si ujsť prehliadku súčasného tanca a choreografie obohateného o množstvo diskusií a stretnutí priamo s tvorcami.
 
 
KINO 
 
A4ka aj v apríli prináša pestrý výber súčasnej ale aj už klasickej kinematografie. Môžete sa tešiť na žánrovo rozmanité retrospektívy, aktuálnu americkú scénu ale aj nové slovensko-belgicko-rómske kontexty. 
 
Zoom Claire Denis
4/9/11/15/18.04.
 
Áštvorkové KINO INAK v apríli v rámci programu ZOOM podrobne prestaví tvorbu francúzskej režisérky Claire Denis (1946), jednej z najvýraznejších režisérskych osobností v európskej ale aj svetovej kinematografií. KINO INAK ponúkne päť filmov, ktorých programová dramaturgia má ambíciu komplexne predstaviť autorkin rukopis, tematický zámer a jedinečnosť. Claire Denis prežila značnú časť svojej mladosti v postkoloniálnej Afrike a táto skúsenosť sa premieta do niekoľkých filmov, ktoré A4ka uvedie - Kašľať na smrť (z prostredia kohútich zápasov organizovaných imigrantami v okrajových častiach Paríža), Nechce sa mi spať (inšpirovný príbehom sérioveho vraha a sústrediaci sa na postkoloniálnu súčasnosť Francúzska a okrajové osudy prisťahovalcov). 
 
Diváci budú mať možnosť uvidieť aj jeden z najznámejších a kriticky najoceňovanejších filmov Dobrá práca, ktorý prináša tajomný príbeh z prostredia francúzskych légií. Neoddeliteľnou súčasťou tvorby Claire Denis sú aj subverzívne žánrové psychologické experimenty - napriíklad kanibalistická romanca s Vincentom Gallom o túžbe po krvi s názvom Trouble Every Day. Na koniec retrospektívy prinesieme film Vnútorné slnko, feministicky naladenú romantickú komédiu o možnostiach lásky a sexu z pohľadu ženy v strednom veku. Program ZOOM Claire Denis vznikol v spolupráci s Francúzskym inštitútom a ponúka filmy v pôvodnom znení s francúzskymi alebo anglickými titulkami.
 
Kvetinárstvo / La fleurière
Utorok / 03.04.
 
Traja prisťahovalci v Bruseli - Rasťo, Tomáš a Mižu sa v réžií Rubena Desiereho (BE/SK) pokúsia zo zadnej miestnosti kvetinárstva prekopať do trezoru národnej banky. Film medzi fikciou a dokumentom tragikomicky približuje dezilúziu postáv na okraji spoločnosti, ktoré sa absurdným spôsobom snažia zázračne zmeniť svoj osud. Film bude premietaný v pôvodnom znení rómsky, so slovenskými titulkami. 
 
Menandros & Thaïs
Nedeľa / 08.04. 
 
Podvratný antický veľkofilm od českých nezávislých tvorcov prídu uviesť osobne jeho režiséri Antonín Šilar a Ondřej Cikán. Na plátne si vás počká unesená nevesta, zdrvený hrdina, odysea surreálnym svetom, kde je Thaïs počas svojej svadby s Menandrom unesená pirátmi a ženích sa v snahe vyslobodiť ju mení na krvilačné monštrum (okrem iného). Premietané česky a nemecky s českými titulkami. 
 
The Florida Project
Nedeľa / 15.04.
 
Sean Baker je vychádzajúca hviezda americkej nezávislej kinematografie už od svojho na Iphone natočeného dynamického filmu Tangerine. Jeho nový film The Florida Project rozpráva príbeh šesťročného dievčatka a jej kamarátov počas letných prázdnin. Zdanlivo bezstarostný život detských prázdnin sa ale odohráva na pozadí oveľa komplikovanjších vzťahov a podmienok dospelých, ktorí sú za deti zodpovední. Premietané v anglickom pôvodnom znení s českými titulkami. Apríl v Áštvorke

Vitajte v apríli, ktorý začína vajíčkami a končí letom. Tento mesiac vám prinášame pestrú veľkonočnú žánrovú a náladovú nádielku - môžete sa tešiť na nové programové formáty, diskusie, tanečné festivaly, filmové retrospektívy a zvukové workshopy nie len pre dospelých. Budú strašidelné príbehy, vesmírne zvuky, londýnska klubová scéna, kresby, koláže a aj niečo z Floridy. Dámy a páni, toto je áštvorkový apríl.

Marec v A4

Aj marec je bláznivý, i keď sa to väčšinou hovorí o apríli. Začína mrazom a končí na jar a táto premena bude aj tento rok sprevádzaná bohatým programom Áštvorky. Rôzne žánre ( i už zaškatuľkované, alebo nie) hudby, filmu, divadla ale aj výtvarného umenia na vás akajú takmer každý deň po as marca. Pripravte sa na festivaly, hudobné maratóny, zaujímavé zvuky a v neposlednom rade aj nové poznatky. Toto je marec v Áštvorke. 

Čítaj viac »

2% pre A4

Milí priatelia, A4-ka je už 15. rok domovom pre kultúrnu komunitu, uvádza a podporuje to najzaujímavejšie zo súčasnej tvorby. Ročne pripravujeme a hosťujeme okolo 250 kultúrnych akcií – divadelné a tanečné predstavenia, koncerty, projekcie, prednášky aj workshopy.  Chceme aj s vašou pomocou a konečne s dlhodobou perspektívou vybudovať v Bratislave skvelé miesto, žijúce súčasným tvorivým dianím. Pomôžte nám v tom, venujte 2 % z daní tam, kam radi chodíte za kultúrou!

Čítaj viac »

ZRUŠENÉ / Opernball

Milí priatelia a priaznivci divadla,

predstavenie Petry Fornayovej a kol.: Opernball, ktoré sa malo konať zajtra 27. 2. je z dôvodu choroby zrušené.

Ďakujeme za pochopenie.

Tím A4.

Čítaj viac »

Tak ako A4, aj festival Elevate sa stal súčasťou projektu Re-imagine Europe

A4 - priestor súčasnej kultúry je súčasťou projektu Re-imagine Europe, ktorý prepája niekoľko európskych festivalov, kultúrnych inštitúcií a multižánrových podujatí. Počas štyroch rokov sa vrámci tohto programu medzi jednotlivými zapojenými odohrávajú umelecké výmeny, rezidencie a vznikajú medzinárodné i medzižánrové spolupráce.

Čítaj viac »

Február v Áštvorke

Tak krátky mesiac a tak veľa kina, hudby, informácií, workshopov, programovania a šepkania v tmavom divadle. Február sa teraz začal, a keďže zachvíľu skončí, pozývame vás počas neho čo najviac stihnúť. Áštvorka počas intenzívneho druhého mesiaca 2018 pripravila niekoľko špeciálnych diskusných večerov, koncertov a mnoho lmových posedení. Príďte, u nás neprší! Toto sú optimistické highlighty zachmúreného februára:

Čítaj viac »

Séria nových hudobných večerov v A4

Impro Café: Doneda/Myhr, Dugovič/Krupa/Matejka

Čítaj viac »

IFFR Live

Živé vysielanie z rotterdamského festivallu IFFR v A4 Jeden z najvýznamnejších filmových festivalov MFF Rotterdam bude v dňoch 26. – 28. januára premietať šesť filmov z práve prebiehajúceho ročníka v bratislavskom Kine inak, ktoré je súčasťou A4 – priestoru súčasnej kultúry. V rámci podujatia IFFR Live budú môcť diváci v Bratislave sledovať filmy v rovnakom čase ako návštevníci festivalu a taktiež sa zapojiť do interaktívnej diskusie s tvorcami.

Čítaj viac »

WORKSHOP PRELOŽENÝ / Super zvuky v SuperCollideri #0

Priatelia, pre chorobu lektora je dnešný kurz preložený na budúci týždeň v utorok o 17.00. Ospravedlňujeme sa a zároveň ďakujeme za pochopenie.

Áštvorka sa dožíva 14tych narodenín

Vaše obľúbené nezávislé kultúrne centrum vám už štrnásť rokov prináša aktuálne umenie, ktoré posúva hranice. V piatok 19. januára preto budeme oslavovať. Na túto oslavu sme pozvali zástupcu zo Švajčiarska. Tých čo sa začali tešiť na DJ Bobo však musíme sklamať. Do Áštvorky zavíta švajčiarska elektronická diva, hudobníčka a speváčka Aïsha Devi.  Čítaj viac »

Projekcia oceňovaného filmu Noturno za účasti brazilského režiséra Eduarda Mattosa

Alt30collective & A4 – priestor súčasnej kultúry tento štvrtok 11. januára uvedie v rámci cyklu What the hell is? projekciu krátkeho filmu od brazílského režiséra Eduarda MattosaNoturno, ktorý po celom svete získava festivalové ocenenia. Čítaj viac »

Január v A4

Január je ako taký veľký nekončiaci pondelok. Škola, práca alebo skúškové volá, je po sviatkoch a často rýchlo aj po predsavzatiach, ale zároveň je to aj nový začiatok, reštart a návrat do života, ktorý sa len tak kvôli nejakej zmene v kalendári nezastaví! Nezastavujeme sa ani my, a na príjemný januárový “pondelok” sme vám prichystali veľa potešenia aj poučenia, nech 2018 hneď od začiatku stojí za to.

Čítaj viac »

Jóga v A4!

Priatelia, od 9. januára sa môžete opäť chodiť k nám válať!

Každý utorok od 7.30 do 8.30. Témou cvičení budú životné sily človeka - ako ich možno spoznávať a tvoriť. Cena jedného cvičenia je 5€ jednorázovo alebo je možné predplatiť si na 5 mesiacov za 100€. Kurz potrvá do 12. júna v prípade, že sa obsadí minimálne 6 miest.

Viac info na: www.jogah.sk, jogah@azet.sk

Ročná karta A4

A tento rok ste na tom ako s novoročnými predsavzatiami, darí sa vám ich dodržiavať? Veríme že áno, ale v prípade, že vás stále láka občas si uhnúť, môžte to opäť skúsiť s našimi motivačnými ročnými kartami A4. Tak šup, nečakajte do ďalšieho roka! Využite našu ponuku a obdarujte seba alebo vašich blízkych ročnou členskou kartou A4. Získate tak voľný vstup na všetky podujatia z produkcie A4 (s výnimkou festivalov NEXT, Pro-téza a externých akcií). Čítaj viac »

Zmena dátumu predstavenia - Horácke divadlo Jihlava

Milé publikum,

je nám to veľmi ľúto, ale kvôli chorobe 2 herečiek, je predstavenie Horáckeho divadla z Jihlavy preložené na 20.1.2018

Veríme, že vás táto zmena dátumu neodradí v návšteve jediného hosťovania v Bratislave.

20.01.2018 o 20:00 Horácke divadlo, Jihlava: 3100 °C mé krve 

Lístky >>> http://bit.ly/2AKEbg4 Čítaj viac »

Elektroakustická hudba inšpirovaná životom organizmov v A4

Marián Zavarský: Anatomy

Nové autorské dielo skladateľa a pedagóga Mariana Zavarského je inšpirované životom, ktorý môžeme pozorovať len skrz objektív mi

Čítaj viac »

December v Áštvorke

"Konečne" to vyzerá, že prišla zima. Kopec srandy na cestách a v emhádečkach. Ak máte vianočné trhy od ruky alebo vás nebavia tak ako nás v Áštvorke, príďte si k nám na šálku voňavého vareného vínka. Okrem toho vínka máme v ponuke aj nejakú tú kultúru. Nižšie sme spravili selekciu eventov, ktoré odporúčame.

Čítaj viac »

Re-Imagine Europe: projekt medzinárodnej umeleckej výmeny priblíži divákom A4 novú tvorbu

Áštvorka spúšťa počas hudobného festivalu NEXT, ktorý sa koná v týchto dňoch, pilotné aktivity v rámci nového medzinárodného projektu. Pod názvom Re-Imagine Europe sa budú v spolupráci so sieťou partnerských inštitúcií a festivalov z celej Európy po nasledujúce štyri roky odohrávať umelecké výmeny, vznikať nové hudobné a multimediálne diela a prebiehať vzdelávacie aktivity v oblasti súčasnej experimentálnej tvorby. Čítaj viac »

Pokračovanie retrospektívy Zoom Dominic Gagnon v A4

V druhej polovici novembra bude v Kine inak pokračovať retrospektíva kanadského umelca Dominica Gagnona, známeho najmä vďaka jeho filmovým kolážam vytvoreným z amatérskych youtubových videí. Retrospektíva s názvom Digitálna dystopia sa venuje sociálnym sieťam a súčasnému stavu spoločnosti. Jej druhá časť sa zameriava na antisystémové a antiestablišmentové nálady a frustráciu „bežných ľudí“ z politiky a ekonomickej situácie. Čítaj viac »

Fiordmoss a For You Katrina: klubová meditácia v A4

Z letného spánku sa definitívne prebudila jesenná hudba, a preto vám prinášame koncert dvoch spriaznených projektov. Jednu českú a jednu slovenskú kapelu, ktoré majú spoločné nielen jesenné vibrácie, ale aj to, že sa presídlili do Berlína. Na svojich nových nahrávkach výrazne nasali atmosféru tohto mesta, a 15. novembra ju odovzdajú nám v Áštvorke. Prinesú so sebou inú mentalitu, aj svoj nový album na platni. Čítaj viac »

Luther-ČSR. Slovenskí evanjelici a 500 rokov reformácie

Prečo básnici Ján Smrek a Bohuslav Klimo zrovnávali v poetickej tvorbe wittenbergskú reformáciu s československou demokraciou? Čítaj viac »

November v A4

Keďže Áštvorka počas sviatkov (s výnimkov Vianoc) väčšinou nespí už prvý novemberový deň ste mali možnosť stráviť v Kine inak a pozrieť si film Mečiar od Terezy Nvotovej. Tomu sa vraví sviatok! 

Program na celý mesiac bude naozaj bohatý, a aby ste sa nemuseli príliš trápiť študovaním kaledára podujatí uľahčíli sme vám to (podaktorým) krátkym sumárom toho najlepšieho z produkcie Áštvorky. Čítaj viac »

Retrospektíva Dominica Gagnona v A4 kino inak

A4 Kino inak uvedie na jeseň retrospektívu kanadského umelca Dominica Gagnona, známeho najmä vďaka jeho filmovým kolážam vytvoreným z amatérskych youtubových videí. Retrospektíva s názvom Digitálna dystopia sa venuje sociálnym sieťam a súčasnému stavu spoločnosti. Čítaj viac »

Áštvorka na konferencii Trans Europe Halles v Kyjeve

Dnes sa začína ďalšia medzinárodná konferencia Trans Europe Halles (Sieť kultúrnych centier iniciovaných občanmi a umelcami) a Áštvorka na nej samozrejme nechýba! Tentokrát je miestom konania Kyjev. Čítaj viac »

Zmena predstavenia Divadla SkRAT

Milí priatelia,

ospravedlňujeme sa za malú zmenu. V utorok, 3.10.2017 o 20:00 Divadlo SkRAT uvedie inscenáciu Stredná Európa ťa miluje namiesto pôvodne plánovaných Narodenín.

Lístky v predpredaji: http://bit.ly/2qGcNde

Ste super!

Priatelia, zo srdca vám ďakujeme za vaše dve percentá, ktoré nám pomohli zrealizovať letnú rekonštrukciu baru. Nesmierne si to ceníme!

Tím A4

Zsolt Sőrés: Soundwalk – Citywalk – Walkscape: Artistic Transformation of The City Spac

Druhým našim rezidentom na rok 2017 je maďarský experimentálny hudobník a improvizátor Zsolt Sőrés, ktorý má za sebou mnoho významných projekov a kolaborácií (Taku Sugimoto, Richard Barrett, Franz Hautzinger). Čítaj viac »

Juraj Lehocký v A4

Priatelia, zajtra 25. septembra máte možnosť prísť si pozrieť film Nina, ktorý isto nemusíme veľmi predstavovať.

Film uvedie režisér Juraj Lehocký osobne. Ak náhodou niekto neviete, Lehocký nakrútil ešte tri celovečerné filmy, ktoré tak ako Nina zaujali aj na renomovaných festivaloch v Toronte alebo v Karlových Varoch.

TRAILER Čítaj viac »

Zmena programu Divadlo SkRAT

Milí diváci, 

kvôli chorobe jedného z účinkujúcich sme zrušili predstavenie Projekt Onegin, ktoré sa malo konať dňa 19. 9.

Vo štvrtok 21. 9. je v programe náhrada za predstavenie Extrakty a náhrady. Tešiť sa môžete po dlhšom čase aj na inscenáciu Umri, skap a zdochni...!!!

Lístky nájdete na tomto linku --> http://bit.ly/2xMeAVl

Ďakujeme za pochopenie.

György Kristóf v A4 / diskusia pred premietaním filmu OUT

Priatelia, dnes 18. 9. máte možnosť pozrieť si super film, a ešte než začne podiskutovať si aj s jeho režisérom.

Tento film sa nedávno premietal aj na piešťanskom festivale Cinematik a momentálne beží v kinách.

Príďte sa dozvedieť viac do A4.

TRAILER Čítaj viac »

Kateřina Zochová: Tell tell fairy – taile

Síce sme boli počas leta zatvorení, ale to neznamená, že sa nič nedialo. V polovici leta začala v Áštvorke svoju rezidenciu hudobníčka a umelkyňa Kateřina Zochová.

Počas tejto rezidencie bude Kateřina pracovať na projekte s názvom Tell tell fairy – taile. Cieľom projektu je vytvoriť súbor nahrávok – koláží zvukových kompozícií, ktoré môžu miestami pripomínať 'field recording' a miestami naopak obsahovať pečlivo komponované piesne. Čítaj viac »

Jóga v A4!

Priatelia, od 12. septembra sa môžete opäť chodiť k nám válať!

Každý utorok od 7.30 do 8.30. Témou cvičení budú životné sily človeka - ako ich možno spoznávať a tvoriť. Cena jedného cvičenia je 5€ jednorázovo alebo je možné predplatiť si 10 lekcií za 40€.

Viac info na: www.jogah.sk, jogah@azet.sk

Zimná sezóna je tu!

Čo nás čaká v jesenných mesiacoch?

Po letnej prestávke otvoríme konečne dvere a radi s vami privítame zimnú sezónu kolaudáciou čerstvo zrekonštruovaného baru a koncertom žánrovo slobodného hudobníka z Tokia menom Keiji Haino (1952). Tento mysteriózny milovník hluku ovládne sálu psychedelickým rockom, free jazzom, noisom, drónmi i prvkami elektroniky. Čítaj viac »

Čauko v auguste

Drahí kamoši, ďakujeme Vám všetkým za support. Dúfame, že ste s nami strávili príjemné chvíle nabité kultúrou.

Leto je už v plnom prúde a mnohí z Vás oddychujú. V A4 však prázdniny prežívame iba pozvoľna. Vymýšľame, dohadujeme, pripravujeme. V auguste chystáme prekvapenia rôzneho druhu.

Čítaj viac »

Posledný event v sezóne - zmena času!

Posledný event v Áštorke v tejto sezóne nezačne o 19.00, ale o 20.00. Ak prídete skôr, aspoň si dáte dobre vychladený drink :) Čítaj viac »

Závererečná párty aneb A4 púšťa!

Sezóna pomaly končí a my ju aj tentoraz kráľovsky uzavrieme. Tím A4 pre vás pripravil tradične netradičnú áštvorkácku Záverečnú party aneb A4 púšťa! Jednoducho, párty, ktorá je povinnou jazdou pre všetkých kultúrnych nadšencov a priaznivcov A4. Príležitosť, kedy sa môžete všetci naraz stretnút, podebatovať, niečo si zahryznúť a naviac sa zabaviť.

Čítaj viac »

Nová vizáž A4

Priatelia, ide leto a s ním sa viažu dovolenky, výlety, festivaly, prírodné jazerá a ničnerobenie. Veď to poznáte. Avšak Áštvorka je na tom trocha naopak, my nezaháľame a púšťame sa zrovna v leto 'makať'. 

Čítaj viac »

Festival Hidden Places organizuje naša obľúbená umelkyňa a kolegyňa Monika Mikyšková!

Hidden Places Festival spája súčasné umenie a skryté priestory, ktoré sú pre verejnosť inak uzavreté. Tento super festival organizuje naša obľúbená kolegyňa a umelkyňa Monika Pascoe Mikyšková, ktorá vedie áštvorkácke detské tvorivé dielne. Čítaj viac »

Výber českých undergroundových filmov v A4

V nedeľu 11. a pondelok 12. júna uvedie A4 – priestor súčasnej kultúry jedinečné výbery českých undergroundových filmov 70. a 80. rokov.  Čítaj viac »

A4 hosťom na Konferencii o verejných zdrojoch pre kultúru

CED Slovakia je kultúrny program, ktorý podporuje umelecké aktivity v takých super kreatívnych a kultúrnych organizáciach, ako je tá naša. Čítaj viac »

A4 v Chorvátsku

Áno, máme radi zavádzajúce nadpisy, avšak nie, nechystáme sa na dovolenku, ale na medzinárodnú konferenciu Trans Europe Halles (Sieť kultúrnych centier iniciovaných občanmi a umelcami) v Pule.

Témou konferencie je 'Kultúra a Zdieľanie Komunít' (Culture and Sharing Communities). Počas troch dní strávených na konferencii sa budú rozoberať aj témy ako zdieľanie priestorov, spolupráca, spolunažívanie, koprodukcia atď. Čítaj viac »

FRESH AIR končí, kultúra pokračuje

Zasa raz je vidieť, ako čas preteká doslova pomedzi prstami. Pred pár dňami konkrétne v stredu 26. 4. sme sa rozlúčili s projektom FRESH AIR koncertom nórskej multidisciplinárnej umelkyne Jenny Hval a domáceho dua Tante Elze. Čítaj viac »

Diskusia s Michaelom Madsenom je zrušená

Priatelia, práve sme sa dozvedeli, že Michal Madsen sa nemôže zúčastiť diskusie po premietnutí filmov dnes v Áštvorke, nakoľko jeho otec bol nečakane hospitalizovaný. Snažíme sa dohodnúť SKYPE rozhovor po priemietnutí oboch filmov, avšak zatiaľ nie je nič isté. O priebehu vás budeme informovať!

Ďakujeme za pochopenie. Tím A4

OPEN CALL!!! Two volunteers for our media team wanted!

We are now looking for two volunteers for EVS duration Sept. 2017 - Aug. 2018. The deadline for applications (CV and cover letter): April 15th. For these two particular EVS positions the main creative activities differ. One is photo and/or video documentation of all the events and activities we do. The volunteer will be responsible also for uploading the photos on our web gallery. Čítaj viac »

Centrum Stanica-Zárečie uvedie v spolupráci s A4 nórske divadlo Stella Polaris v Žiline

Čo je vlastne „ľudsky“ prijateľné, ak sa človek ocitne na hrane a pripadá si osamelý?  Čítaj viac »

Robert Kirchhoff v A4

Dnes večer 2. 4. príde do A4 osobne režisér Robert Kirchhoff a naskytne tak možnosť divákom podiskutovať o svojom filme Diera v hlave - A Hole in the Head.

Tento socálno-historický film je o prítomnosti ako kontinuite, ktorá nahliada na doposiaľ málo zmapovanú tému - rómsky holokaust. Stopy Rómov v krajine historickej pamäte. Premietať sa budú dva filmy s dvoma rozličnými prístupmi, z rôznych období, avšak so spoločnou tematikou - Rómovia v strednej Európe. Čítaj viac »

Výhercovia členskej karty A4

Ďakujeme veľmi pekne všetkým, ktorí si našli chvíľku a vyplnili náš krátky dotazník!

Dotazník sa momentálne vyhodnocuje, aby nám následovne pomohol pripraviť nový a super, user-friendly web, pre vás milí priatelia! Vďaka dotazníku sme sa dozvedeli napríklad, že vám chutí naše pivo, naopak by ste uvítali lepší výber čajov, na áštvorke si ceníte svojskú atmosféru, avšak zišlo by sa 'updatenúť ' nápoják a preložiť ho aj do angličtiny. Keďže dotazník nám neslúžil iba na prípravu nového webu, na mnohých podnetoch už pracujeme. Čítaj viac »

Rozhovor so Stianom Westerhusom

Nórsky gitarista, ktorý hral s Jaga Jazzist, Supersilent, Nils Peter Molvaerom, či Anre Henriksenom tvorí vo svojom štúdiu ďaleko ďaleko od všetkých. Neustále hľadá nový zvuk, a nové spôsoby hry na elektrickú gitaru. V rozhovore pri príležitosti svojho bratislavského koncertu prezradil veľa zaujímavosti našemu kamarátovi Peťovi z Rádia FM, za čo mu veľmi ďakujeme!

  Čítaj viac »

FRESH AIR: Aprílové koncerty v A4

Aprílový program v A4 nasadí priečku naozaj vysoko, a to v podaní troch koncertov silného obsadenia. Apríl bude aj posledným mesiacom projektu FRESH AIR v A4.

Čítaj viac »

Nakrúť film o svojej ulici, pomôcť ti môžu Kirchhoff alebo Remo

Projekt My Street Films 2017 ponúka možnosť nakrútiť krátky film s pomocou Roberta Kirchhoffa alebo Mira Rema. Námety je možné posielať ešte do 25. marca. Čítaj viac »

♡MAKE A4 GREAT AGAIN ♡

Milí priatelia, ak by ste radi pomohli spríjemniť interiér vášho obľúbeného miesta, práve teraz nastáva tá vzácna príležitosť! Srdečne vás pozývame zapojiť sa do ďalšej fázy vylepšenia A4 – priestoru súčasnej kultúry, ktorý si už po 4 rokoch od sťahovania a ďalších asi 1 200 podujatiach pre verejnosť zaslúži trochu oprášiť vizáž a zrenovovať mobiliár.

Ako na to? Venujte nám vaše 2% z daní & MAKE A4 GREAT AGAIN Čítaj viac »

BA!! Miesta živej kultúry (1989-2016)

Kultové kultúrne podhubie Bratislavy ožíva v knihe s dvoma výkričníkmi. Nová publikácia mapuje porevolučné priestory, mnohé už mladí hipsteri nezažili.

23. februára vychádza kniha o kultových miestach kultúrneho života – hudobných kluboch, galériách a alternatívnych priestoroch v Bratislave, ktoré spontánne vznikli po revolúcii a do dnes zanikli alebo sa presťahovali. U.Club, Duna, staré Artforum, Stoka a ďalšie kultové miesta ožívajú v knihe s názvom BA!! Miesta živej kultúry (1989-2016). Čítaj viac »

Vyhraj 3x ročnú kartu A4 a behaj za kultúrou

Nezmeškajte jedinečnú šancu vyhrať ročnú členskú kartu A4. Stačí ak vyplníte tento jednoduchý dotazník, ktorý nám  pomôže s prípravu nového a očakávaného áštvorkáckeho webu.

Hor sa do toho! Nečakajte kým vám ju vyfúkne niekto druhý : )

Viac info o ročnej karte nájdete tu.

Filmárky / Zrušené

Dnešné predstavenie Filmárky je z technických príčin zrušené. O náhradnom termíne vás budeme informovať. Ďakujeme za pochopenie.

FRESH AIR: Jarná sezóna

Tiež vás už unúvali tie nekonečné mrazivé dni? Nielen, že sa vonku oteplilo, ale dnes aj oficiálne zahajujeme v A4 – priestore súčasnej kultúry druhú a zároveň záverečnú časť z cyklu Fresh Air. Jarnú sezónu otvárame premietaním dokufikcie 'God bless the child', ktorý sa stal víťazom tohtoročného CPH:DOX (Copenhagen International Documentary Film Festival) a dokumentom 'Brødre' o dospievaní dvoch bratov, ktorých natáčala takmer každý deň ich matka dokumentariska po dobu osem rokov. Čítaj viac »

Ročná karta A4

Ako ste na tom tento rok s novoročnými predsavzatiami, darí sa Vám ich dodržiavať? Veríme že áno, ale v prípade, že Vás láka občas si uhnúť, môžte to skúsiť s našimi motivačnými ročnými kartami A4. A čo je na nich motivačné? Sledujte náš fejsbučík a dozviete sa (: Čítaj viac »

Joga Narajana v A4

Začať ráno s jógou je asi najlepšie, čo môžte pre svoje telo urobiť. Vieme to i my v a4, aj keď nie vždy to všetci dodržiavame, napriek tomu, že máme všetko ako na zlatom podnose naservírované priamo u nás 'doma'.

Príďte sa aj vy rozhýbať pred každodennou rutinou.

▵ Každý utorok 7:30-8:30 v období 17.1.-13.6.2017 ▵

Téma cvičení - čakry ako energetické aj duševné centrá. Cvičenia napomáhajú k rozvoju všetkých článkov bytosti človeka. Na cvičenia je potrebné doniesť si vhodnú podložku. 

Cena za jednorázový vstup je 5€ Čítaj viac »

Začiatok roka s Divadlom SkRAT – premiéra inscenácie Projekt Onegin

Autorské, nezávislé Divadlo SkRAT odštartuje nový kalendárny rok 2017 s premiérou inscenácie Projekt Onegin.

Tá sa odohrá 24. januára o 20:00 v bratislavskej A4 - Priestore súčasnej kultúry. Čítaj viac »

'Čoskoro otvárame'

Drahí priatelia, dúfame, že ste prežili pokojné sviatky a načerpali kvantum novej energie do roku 2017 (btw sedmička je šťastné číslo:)

Naša kaviareň bude otvorená od pondelka 9. januára v pôvodných hodinách od 18:00. Čítaj viac »

Posledná Borščovica 2016

Srdečne všetkých pozývame na 'poslednú borščovicu' pred zahájením vianočných sviatkov. Pripravili sme výbornú ukrainskú polievku Boršč (aj vo vegánskej  verzii). 

Okrem napchávania sa môžete tešiť aj na autorskú kuca-pacu v procese tvorby divadla SkRAT, ktorá vychádza z Puškina, Čajkovského a osobitých projekcií členov Divadla SkRAT.

Divadlo začína o 20:00 a polievku si môžete dať pred aj po predstavení, len pozor aby ešte bola : )

Viac info tu.

Question of Will

Hosťami otváracieho podujatia zo série prednášok 'Question of Will' boli včera 17.12. nemecký filozof a metahumanista Stefan Lorenz Sorgner a švédska kurátorka pôsobiaca v Nórsku, Helena Holmberg.

Otázka vôle je realizovaná v kurátorskej koncepcii Borisa Ondreičku (umelca a kurátora Thyssen-Bornemisza Art Contemporary Viedeň).

Ďalšia prednáška sa bude konať po novom roku 28.01. 2017.

Viac informácií o programe zverejníme už čoskoro.

Tvorivé dielne až od budúceho roka

Tvorivé dielne sú dnes 15.12. zrušné. Najbližší termín bude v polovici januára 2017.

Ďakujeme za pochopenie a tešíme sa na január.

What the hell***is? Special edition Who the hell Michal Moravčík was?

Ospravedlňujeme sa, ale prezenácia 'Who the hell Michal Moravčík was', ktorá sa mala konať dnes 12.12. bola zrušená organizátorom.

Ďakujeme za pochopenie.

Zmena času premietania: Múzeum na druhú

Vzhľadom k drobným zmenám v programe dňa 11. 12. posúvame premietanie filmov PASAŽIERI V ORSAY a FRANKOFÓNIA o 30 min.  

19h30m: PASAŽIERI V ORSAY / Passagers d'Orsay, réžia Sandra Kogut, FR, 52 min., francúzsky s anglickými titulkami 

20h30m: FRANKOFÓNIA / Francofonia, réžia Alexander Sokurov, FR/DE/NL, 88 min., rôzne jazyky s čes. tit.

Ďakujeme za pochopenie.

Diskusia s režisérom Mirom Remom o filme Richard Müller: Nespoznaný

Miro Remo nám včera večer po priemietaní jeho filmu Richar Müller: Nespoznaný zodpovedal množstvo otázok rôzneho druhu. Napríklad sme sa dozvedeli, že názov 'nespoznaný' vznikol až ku koncu natáčania, keď zistil, že Richarda počas troch rokov spolupráce aj tak nespoznal.

Ďakujeme za príjemnu diskusiu Mirovi aj všetkým zúčastneným.

Extrakty a náhrady Divadla SkRAT nominované na Cenu Nadácie Tatra banky

Najnovšia inscenácia Extrakty a náhrady nášho domovského Divadla SkRAT je nominovaná na Cenu Nadácie Tatra banky v kategórii divadlo. 

26. novembra sa na slávnostnom ceremoniáli dozvieme, kto z troch nominovaných ocenenie získa. Inscenácia Extrakty a náhrady už získala ocenenie medzinárodnej poroty GRAND PRIX a Cenu bratislavského diváka. Najbližšie ju môžete v A4 - priestore súčasnej kultúry vidieť na konci novembra, 29.11.  Čítaj viac »

A4 sa zúčastní medzinárodného stretnutia nezávislých kultúrnych centier TEH

A4ka sa aj túto jeseň zúčastní pravidelného stretnutia siete nezávislých kultúrnych centier Trans Europe Halles (TEH), ktorej členom je už niekoľko rokov. Primárnym cieľom stretnutia je sieťovanie kultúrnych aktérov z Európy, výmena skúseností, práca na spoločných projektoch a prezentácia toho, čo v A4 robíme. Účasť na stretnutí, ktoré sa uskutoční v talianskej Verone je možná vďaka podpore Fondu na podporu umenia. Čítaj viac »

ZMENA PROGRAMU 20.11.: Ersatzteile nahradí PJNK

ZMENA PROGRAMU: Práve sme sa dozvedeli zlú správu, že George Bagdasarov – jedna polovica Ersatzteile – zo zdravotných dôvodov nebude môcť pricestovať. Ospravedlňujeme sa preto za zmenu v programe, podarilo sa však zabezpečiť vzácnu náhradu: Pjoni vystúpi vo dvojici s českou umelkyňou a hudobníčkou Kateřinou Zochovou ako duo PJNK. Harfa, violončelo, vokály, elektronika – máte sa na čo tešiť.

Otvárací koncert medzinárodného projektu FRESH AIR

Otvárací koncert medzinárodného projektu FRESH AIR: štvormaratón čerstvej súčasnej hudby, od improvizovanej po komponovanú. Čítaj viac »

Predstavenie Solo Lamentoso (Sláva Daubnerová) je zrušené, máme náhradný termín!

Milí priatelia.

Je nám to nesmierne ľúto, ale dnešné predstavenie Sláva Daubnerová bude zrušené kvôli chorobe.

Presúva sa však na dátum 26.10. o 20:00. Z interticket.sk vám príde email, či si lístky želáte preložiť alebo vrátiť peniaze. Veľmi nás to mrzí, avšak sú veci, ktoré nedokážeme vôbec ovplyvniť.

Hľadá sa!

Máš rád kultúru? Chceš spojiť svoju lásku k umeniu so svojím know-how na webe? Hľadáme dobrovoľníkov, ktorí by vypomáhali v online oblasti. Viac info na promo@a4.sk 

Október v A4

Október v A4 bude plný divadla, tanca, hudby, filmov a diskusií. Môžete sa tešiť na festival Vlna naživo alebo PRO-TÉZA. Na zaujímavé filmy v rámci Kino inak a ďalšie časti diskusií s názvom Mesto ako politikum a Poézia demokracie. Celý program si môžete naštudovať tuTešíme sa na vás!

Divadlo SkRAT: Narodeniny - predstavenie je zrušené!

Milí diváci,

ospravedlňujeme sa, predstavenie Narodeniny, ktoré sme v programe plánovali na 26.9. o 20:00 je zrušené!

Srdečne vás pozývame na reprízu inscenácie Extrakty a náhrady, už vo štvrtok.

Lístky v predpredaji: http://a4.interticket.sk/event/sheet/divadlo-skrat-extrakty-a-nahrady-FE...

FRESH AIR prináša nový vzduch


FRESH AIR je medzinárodný projekt A4-ky, zameraný na súčasné tendencie v hudbe, divadle, filme a vizuálnom umení. Už tento utorok 6. septembra otvárame projekt v rámci sekcie Kino inak islandským filmom Niť . Hlavnou myšlienkou projektu je objavovať, prezentovať a nechať sa inšpirovať novými tendenciami živej kultúry a umenia z Nórska, Islandu a iných krajín na Slovensku. Projekt prinesie do A4-ky popredné kapely, filmy a umelcov nielen zo Škandinávie. Čítaj viac »

Vegánska večera

1. 9. 2016 Vegánske večere sú akciou nielen pre vegánov. Čítaj viac »

20 % zľava na bare

Všetkých pozývame na bar! Príďte využiť 20 % zľavu na všetko až do 5.9. Nazdravie!!!

September u nás

Po krátkej júlovej pauze sa opäť vraciame v plnej zbroji s bohatou kultúrnou ponukou. Kino inak už tradične prináša zaujímavé filmové počiny. V prvej polovici mesiaca si môžte vychutnať nálož divadla v rámci festivalu OCHOTNÍCI. Neminú vás ani výnimočné hudobné vystúpenia a diskusie. Po prázdninách opäť pokračujeme s kurzami: tvorivé dielne pre deti a kurzy o dejinách umenia pre dospelých. Príďte na predstavenie, alebo sa zastavte len tak. Tešíme sa na vás! Čítaj viac »

NOVINKA V A4

Ani cez leto sme nezaháľali: Páni sa môžu tešiť na toalety v novom šate. Naviac sme na oboch wéckach zaviedli v umývadlách teplú vodu. Príďte otestovať!

A4 hľadá posily

Ideálna brigádka pre študentov. 
Od septembra na dlhodobo hľadáme barmanov, upratovačov a brigádnikov na všakovakú výpomoc.  

Viac info ohľadne práce na bare: mobility(at)a4(dot)sk

Viac info ohľadne ostatných brigádnických pozícií: produkcia(at)a4(dot)sk Čítaj viac »

Otvárame!

Po krátkej letnej pauze sme od 17.8. opäť v prevádzke. Tešiť sa môžete nielen na bar, ale najmä na bohatý filmový program zo selekcie Kina inak A4. Kino inak ponúkne štvordňový program filmov a diskusií o meste, urbanizme, verejnom priestore, streetarte a ideológii v projekte My Street Films. Taktiež predstaví spisovateľa Michela Houellebecqa vo filme či krátke portréty LGBTI ľudí. 

V4 sound/new media artists/musicians wanted!

A4 – Space for Contemporary Culture in Bratislava is looking for artists from CZ, HU and PL in the field of sound art / experimental music / new media art for 3-month residencies in 2017. The residencies are supported by the Visegrad Artist Residency Program of the International Visegrad Fund.
Čítaj viac »

podporte.sk a A4

Staňte sa našim podporovateľom
 a pomôžte nám získať viac zdrojov pre našu činnosť.

 Existuje viac ako 400 e-shopov, kde nás môžete podporiť
a nestojí vás to ani cent navyše.

Od 27.6.2016 do 1.7.2016 súťažíte každý deň
o 10.-€ poukážky do kníhkupectva martinus.sk Čítaj viac »

Záver 13. sezóny

Záver roka
Sezóna 2015 / 2016 v A4 bola opäť veľmi rušná aj vďaka vám. My sme zbilancovali a radi by sme sa podelili o krátky sumár toho,čo sa u nás dialo a ako to vyzeralo.


- Domovský divadelný súbor A4 - divadlo SkRAT získalo dve prvé ocenenia v rámci súťaže festivalu Nová Dráma za inscenáciu Extrakty a náhrady – cenu odbornej poroty Grand Prix a cenu divákov.
  Čítaj viac »

A4 hľadá Upratovač/ka

A4 hľadá
Upratovač/ka
náplň práce:
-upratovanie priestorov a4 na dennej báze (chodby, sála, WC, priľahlé priestory)
-občasné väčšie upratovanie (umývanie okien, upratanie skladu a pod.)
od teraz do konca júna a v ďalšej sezóne od septembra Čítaj viac »

A4 na Escalatore 2016

V A4 sa snažíme neustále zlepšovať a učiť sa ako budovať kreatívne centrum súčasnej kultúry. Aj preto sme účastníkmi programu Escalator aj tento rok.

Escalator je efektívny a intenzívny program na vzdelávanie a rozvoj kreativity, talentu a profesionalizácie ľudí pôsobiacich v kreatívnom priemysle. Konkrétne je tento program určený pre umeleckých jednotlivcov, skupiny, ale aj kultúrne organizácie a spoločnosti z kreatívnej oblasti.

Cenu bratislavského diváka a Grand Prix festivalu Nová dráma získalo Divadlo SkRAT

Najnovšia inscenácia Divadla SkRAT, Extrakty a náhrady, získala na festivale Nová dráma 2016 hlavnú cenu medzinárodnej poroty GRAND PRIX a v ankete divákov aj Cenu bratislavského diváka. Je krásne sledovať, že sa v tomto prípade zjednotil názor umelcov - praktikov a kritikov, a aj názor divákov.

Autormi a zároveň účinkujúcimi vo víťaznej inscenácii sú Inge Hrubaničová, Ľubo Burgr, Milan Chalmovský a Vlado Zboroň. Pri tvorbe inscenácie postupovali prostredníctvom autorskej kolektívnej výpovede, ktorá je zameraná najmä na tému vzťahov. Čítaj viac »

Urbánna letná terasa

10.5. otvárame jedinečnú letnú terasu bez dreva a tatranského profilu, ale s vegetáciou, drinkami a nezvyčajnou atmosférou. Denne od 16tej až do večera. Tešíme sa!

A4 na podporte.sk

Viete, že A4 môžete podporiť cez podporte.sk?
pri nákupe v rôznych e-shopoch percento z nákupu poskytnete pre A4 - priestor súčasnej kultúry .

Stačí si pridať plugin pre váš prehliadač, ktorý vás upozorní keď sa budete nachádzať v e-shope v ktorom môžete podporiť vybranú organizáciu.

Ďakujeme

A4 hľadá ľudí do tímu!

A4 hľadá fajn ľudí, na tieto pozície: manažér/ka produkcie, upratovač/ka a administratívna výpomoc.

Súťaž na nové vizuály A4 stále otvorená

 

Dozrel čas a v A4 by sme radi privítali jar s novým vizuálom.

A preto vyhlasujeme súťaž na nové komunikačné materiály - plagáty či brožúrky.

Výzva bude otvorená do konca apríla.

Na novú vizuálnu podobu A4 sa môžete tešiť už v novej sezóne.

Všetky informácie, podmienky  o súťaži sú TU Čítaj viac »

Divadelný súbor Jána Chalupku z Brezna s predstavením Kováči a prezident SR, Andrej Kiska, v A4!

V utorok, 22. marca, prejavuje Divadlo SkRAT a A4 - priestor súčasnej kultúry solidárnosť s divadelným súborom Jána Chalupku z Brezna.
O 19:30 súbor dohrá do konca predstavenie Kováči, ktoré 14. marca cenzuroval župan a poslanec NR SR, Marian Kotleba.


Inscenácia Kováči hosťuje v Bratislave na pôde profesionálneho nezávislého divadla s cieľom podporiť solidárnosť s ochotníkmi a súčasne neochotu podvoľovať sa pravicovému extrémizmu v slobodnej, demokratickej krajine. Jedná sa o závažnú a znepokojivú situáciu. Čítaj viac »

Dobrovoľníci?

Pevne veríme, že kultúra v tvojom živote spravila veľa dobrého. Čo tak teraz si položiť otázku, že čo môžeš urobiť pre kultúru ty.Táto aktivita z tvojej strany je síce dobrovoľná, ale skúsenosti a ľudí ktoré s nami môžeš nadobudnúť maju hodnotu, ktorá je nevyčisliteľná a trvalá naveky vekov. Pričom stači tak málo. Baví ťa fotiť? Vieš  nejaký ten cudzí jazyk? Máš talent na organizáciu? Tým pádom by si sa nám  mal ozvať.Sme miesto kde si môžeš overiťa prehĺbiť svoj záujem o promo a komunikáciu a hlavne získať prax v jednej z najdlhšie fungujúcich kultúrnych inštitúcií v Bratislave. Čítaj viac »

Aj vy môžete podporiť živú kultúru!

Milí priatelia!
Už 13.rok je A4-ka domovom pre kultúrnu komunitu, uvádza a podporuje to najzaujímavejšie zo súčasnej tvorby. Ročne pripravujeme a hosťujeme okolo 250 kultúrnych akcií – divadelné a tanečné predstavenia, koncerty, projekcie, prednášky aj workshopy.  Chceme aj s vašou pomocou a konečne s dlhodobou perspektívou budovať v Bratislave skvelé miesto, žijúce súčasným tvorivým dianím. Pomôžte nám v tom, venujte 2 % z daní tam, kam radi chodíte za kultúrou! Čítaj viac »

EXTRAKTY A NÁHRADY: 1 z 9 najlepších inscenácií "novej drámy" v ostatnej sezóne

Dnes večer, môžete vidieť II. reprízu najnovšej inscenácie Divadla SkRAT, EXTRAKTY A NÁHRADY.

Autori a herci Divadla SkRAT v inscenácii pracovali svojou zaužívanou metódou kolektívnej tvorby. Ako vzniká inscenácia prostredníctvom atypickej, ale najmä slobodnej, metódy tvorby divadla sa dočítate veľmi podrobne v najnovšej knihe Divadla SKRAT: KRYPTOTYP. Čítaj viac »

Vyhlasujeme súťaž na nové vizuály A4!!!

Dozrel čas a v A4 by sme radi privítali jar s novým vizuálom.

A preto vyhlasujeme súťaž na nové komunikačné materiály - plagáty či brožúrky.

Výzva bude otvorená do 10.03.2016 a výsledky vyhlásime 14.03.2016 a

na novú vizuálnu podobu A4 sa môžete tešiť už v máji.

Všetky informácie, podmienky  o súťaži sú TU Čítaj viac »

Dotazník o A4, lebo nás zaujíma, čo si myslíte

A preto Vás prosíme o vyplnenie tohto dotazníka.

Vyplnením sa zároveň dostávate do

žrebovania o 4 lístky do

Kina inak podľa vlastného výberu

vo februári.

 

Ďakujeme!

Zmena programu dnes premietame od Guzmána Nostalgiu za svetlom

Náš miniprofil Patricia Guzmána v Kino Inak @ a4 - nultý priestor sa, žiaľ, stal ešte menším a nakoniec to budú iba dva filmy, ale aspoň že oba patria k vrcholom jeho tvorby. Rozhodne sa oplatí prísť, lebo takýto poetický prístup k politike a dejinám sa len tak nevidí. Čítaj viac »

Šťastný nový rok, priatelia! Od 4. januára je A4 kaviareň otvorená

Priatelia, želáme vám veselý rok 2016! Nech je zdravý, úspešný, plný kvalitného umenia a nech sa často stretávame!

Kultúrny program v A4 začína od 10. januára v príjemnej atmosfére Vegánskej večeri a premietaním filmu HIT 2 PASS od Kina Inak.  Čítaj viac »

Prajeme vám krásne sviatky: A4 kafé bude otvorené

Celý tím A4 vám želá krásne, veselé a pokojné vianočné sviatky.

Veríme, že ste s nami strávili ďalší príjemný kultúrny rok a po niekoľkých dňoch oddychu v teple domova, nás opätovne navštívite.

Drink v našej kaviarni si budete môcť dať aj v dňoch od 26. - 30. decembra.

Príďte si užiť napríklad Štefana do A4, určite nebudete ľutovať :)

Darček pod stromček? Ročná karta A4

Ešte nemáte darčeky?

Využite našu ponuku a obdarujte seba alebo blízkych Ročnou členskou kartou A4! Čítaj viac »

A4 hľadá posilu!

Hľadáme šikovnú A4 positive jednotku na full time pozíciu PR manažér/ka. Uchádzači, ktorí spĺňajú nasledovné kritéria, hláste sa:

- výborné komunikačné a prezentačné schopnosti

- výborná slovenčína a angličtina slovom a písmom

- zodpovednosť

- nasadenie

- kreativita

- znalosti o kultúrnom dianí a súčasnej umeleckej scéne

Svoje CV a motivačný list pošlite na adresu projects@a4.sk najneskôr do 10.12.  

A4 ide na prieskum do Srbska

Vďaka rozvojovému programu pre kultúrne organizácie - Escalator sa organizačný tím A4ky chystá na výlet. Nie však oddychový, ale vzdelávací. Už zajtra, 3.12 cestujeme do Srbska na výmenu skúseností s kultúrnymi organizáciami z Belehradu. Našou prvou a najdôležitejšou zastávkou bude kultúrne centrum REX, zamerané na súčasné a spoločensky angažované umenie http://www.rex.b92.net/

Našimi ďalšími zastávkami budú kultúrne centrá KC Grad, Stanica a dizajn inkubátor Nova Iskra.

Vrátime sa určite plní nových nápadov, ako robiť kultúru a program A4 čoraz lepšie a lepšie :)

Predstavenie Peace festivalu Nu Dance Fest už od 18.00 hodiny

Milí návštevníci Nu Dance Festu, POZOR! Predstavenie Peace dnes budete mať možnosť vidieť hneď na dvoch premiérach. Prvá štartuje o 18.00 hodine, druhá o 20.00 hodine. Fyzické divadlo TRIO OLGA v zložení Monika Haasová & Péter Cseri, ktoré sa odohráva v mongolskej jurte.

Zároveň oznamujeme, že limitovaný počet divákov na predstavenie je 25. Odporúčame sa preto prihlásiť už na predstavenie o 18:00. Čítaj viac »

A4 je prvýkrát súčasťou Noci divadiel: Príďte sa ku nám hrať!

V sobotu, 21. novembra, sa už po šiestykrát uskutoční na Slovensku Noc divadiel.

Medzi viac ako 60 zapojenými inštitúciami je tento rok aj A4.

Noc divadiel spojí nezávislé divadlá, kultúrne centrá, ochotnícke divadlá, ale aj repertoárové subjekty z 18 miest a obcí. Tento rok sa do Noci divadiel zapojil aj zahraničný kultúrny inštitút a hneď dva festivaly. Sme hrdí, že s oboma festivalmi sme spätí.  Čítaj viac »

Ospravedlňujeme sa za dočasnú nefunkčnosť toaliet

A4 opravuje toalety, ospravedlňujeme sa za dočasnú nefunkčnosť. Prosím, v čase návštevy našich priestorov, využite toalety MMC napravo od vstupu do A4. Za pochopenie ďakujeme.

Skúška útvarov, alebo dopad našich činov !ZRUŠENÉ!

S poľutovaním oznamujeme, že zo zdravotných dôvodov sa dnes ruší performance pod kurátorskou taktovkou Andrása Cséfalvaya "Skúška útvarov, alebo dopad našich činov". Za zmenu v programe sa ospravedlňujeme. 

π pri free presúvame na 29. septembra!

POZOR zmena! Zo zdravotných dôvodov presúvame pilotný event π pri free na 29. septembra. 

Séria komorných koncertov, ktoré oživujú tradíciu kaviarenského hrania po novom, sa našťastie neruší. Stále sa na vás tešia Miroslav Tóth (saxofón) a Jana Svepešová (klavír), hoci s týždenným oneskorením. A4 Kafé s terasou však bude tradične otvorené, na drink môžete zaskočiť aj tak ;) Čítaj viac »

A4 is looking for Visegrad sound and new media artists!

A4 – Space for Contemporary Culture in Bratislava is looking for artists from Czech Republic, Hungary and Poland in the field of sound art / experimental music / new media art for 3-month residencies in 2016 supported by the Visegrad Artist Residency Program of the International Visegrad Fund.
Čítaj viac »

Odštartovali sme leto v A4, ktoré chladí príjemne

Dokumentárnou snímkou Amy sme včera otvorili letnú sezónu v A4. Príbehom o živote speváčky Amy Winehouse však náš program zďaleka nekončí, ba práve naopak. Filmy, hudba, besedy, diskusie, ale aj literárne čítania. Čítaj viac »

Terasa je otvorená, príďte ju otestovať!

Stálo nás to nemalé úsilie, o to viac sa však tešíme, že sa nám aj napriek upršaným dňom podarilo našu terasu sprístupniť! Môžete si na nej oddýchnuť každý deň v čase od 18:00 – 22:00 h. Terasa je „fajčiar friendly“, bez obsluhy, pričom na vás čaká 22 veselých miest na sedenie. Čítaj viac »

A4 hľadá výpomoc na sobotu, priložte ruku k terase!

Čo je to za kultúrne centrum bez baru a bar bez letnej terasy. Áno, aj my sme sa nadchli nápadom posedávať si v chládku, ale na vzduchu, a tak sa tieto dni úspešne upratuje, píli, montuje a....vyfarbuje! Okrem nápadu, ktorý sa nám už teda vyfarbil, potrebujeme pomôcť aj so stoličkami a preto zháňame práve teba.  Čítaj viac »

Priestory A4 sú tu pre vás!

Máte nápad a hľadáte vhodné priestory v ktorých by ste ho zhmotnili? Čítaj viac »

Pomôžte súčasnej kultúre - 2% z daní pre A4

Už 12. rok chce byť A4-ka domovom pre kultúrnu komunitu, uvádzať a podporovať to najzaujímavejšie zo súčasnej tvorby. Ročne pripravujeme a hosťujeme okolo 250 kultúrnych akcií – divadelné a tanečné predstavenia, koncerty, projekcie, prednášky aj workshopy. Čítaj viac »

A4 ide po druhýkrát na Dobrý trh

Sme radi, že sa po vynikajúcom zimnom Dobrom trhu môžeme zúčastniť tejto super akcie po druhýkrát.  Dňa 25.4. nás nájdete na Jakubovom námestí v časoch od 10:00 - 17:00 . Náš stánok bude umiestnený na rohu Jakubovho námestia a Klemensovej ulice. Nájdete v ňom okrem  informácií o našom programe na najbližšie obdobie aj skvelý výber CDčiek a časopisov o súčasnom umení, ale taktiež malú milú ponuku z našej barovej kuchyne. Čítaj viac »

Napísali o nás: "V SkRATe padlo ďalšie tabu"

"Čo bolo tabu, je dnes klišé.“ A pretože divadlo SkRAT klišé neznáša, čaká na divákov najnovšej inscenácie Tabu všetko možné, len nie to, čo očakávajú. Žiadna divadelná verzia Päťdesiatich odtieňov sivej, ale výprava do spomienok a zážitkov. Čítaj viac »

Napíš nám svoj názor a vyhraj ročný voľný vstup do A4-ky!

A4-ka je neustále sa rozvíjajúcim centrom súčasnej kultúry, v ktorého záujme je aj nepretržitá práca na zdokonaľovaní našich priestorov a aktivít. Čítaj viac »

V apríli začíname nový kurz výtvarných dielní pre deti od 7-11 rokov

TVORIVÉ DIELNE pre deti o dejinách umenia 20.storočia II. sú pokračovaním úspešného  kurzu pre najmenších, ktorý prebiehal v priestoroch A4 od 22.1. do 9.4. 2015.

Vzľadom na záujem rodičov o takýto kurz aj pre staršie deti sme sa rozhodli tentokrát otvoriť tvorivé dielne pre deti vo veku 7-11 rokov.

Čítaj viac »

A4 rozbehla spoluprácu so školami

A4 - priestor súčasnej kultúry spolupracuje už aj so základnými a strednými školami. Čítaj viac »

Kyklos Galaktikos (CZ) a Syny (PL) mieria do A4

Kyklos Galaktikos a poľskí Syny mieria do A4

Sviežy mix poézie, banality, bizarnosti aj irónie, inovatívny zvuk, slovné spojenia "útočiace predovšetkým na pudovú stránku" a "technicky vzaté bohovia" – také sú prvé mediálne ohlasy na druhú platňu trojice Kyklos Galaktikos. V Bratislave sa toto netradičné české hip-hopové zoskupenie predstaví v stredu 18. marca v A4 – priestore súčasnej kultúry spolu s poľským projektom Syny. Čítaj viac »

Zástupcovia platformy KU.BA sa stretli s primátorom Bratislavy

Členovia platformy občianskych kultúrnych iniciatív KU.BA – Kultúrna Bratislava vítajú záujem a ochotu nového vedenia mesta prijať ponuku na partnerskú spoluprácu pri koncepčnom rozvoji udržateľnosti kultúry v Bratislave, ktorú vyjadril primátor Ivo Nesrovnal na spoločnom stretnutí dňa 10.3.2015. Na stretnutí sa zúčastnili zástupcovia platformy Slávo Krekovič, Bohdan Smieška a Zuzana Ivašková spoločne so spisovateľom Michalom Hvoreckým. Čítaj viac »

A4 sa zapojí do programu ESCALATOR 2015

. V rámci aktivít Košice 2013 prebieha už dva roky s hlavným cieľom pomôcť profesionálom v kultúrnom a kreatívnom priemysle dosiahnuť úspech svojim vlastným pričinením a stať sa úspešnými kultúrnymi inovátormi a podnikateľmi, inšpirujúcimi k zmene a ovplyvňujúcimi svoje okolie. - See more at: http://www.creativeindustry.sk/vyzva-escalator-2015/#sthash.g3xoKpNm.dpuf

Máme výborné správy! Čítaj viac »

Program divadla SkRAT na marec bude pestrý...

Marcová štafeta predstavení SkRATU začne Delúziou a skončí Paranjou. Vyberte si z bohatej, telu i duši lahodiacej ponuky!


6.3., 20:00, DELÚZIA ( v zajatí nepokojnej mysle)

10.3., 20:00, MÔJ LOV! (E) kúpiť lístky

Hlasujte za najlepšíi z premietaných filmov v rámci Grand Prix Tour: Short Waves Festival 2015

15.3. nedeľa, 18:00

Grand Prix Tour je prehliadkou  najlepších krátkych poľských filmov, ktoré prešli selekciou spomedzi 250 titulov.  Je jednou z najprestížnejších filmových podujatí v Poľsku.  Sedem krátkych filmov obehne zemegulu, zastaví sa v štyridsiatich štyroch mestách na šiestich kontinentoch a neobíde ani Bratislavu.

V rámci súťažnej prehliadky premietneme v A4 sedem titulov. Do svetového hlasovania o najlepší film festivalu sa môžete zapojiť aj vy. Nepremeškajte preto príležitosť rozhodnúť o víťazovi. Čítaj viac »

Divadlo SkRAT predstaví Delúziu

Čakajte preludy, klamy a zdania. Pripravte sa na utópiu, alúzie a vidiny. Divadlo SkRAT je vo forme, nachystajte sa na štandardnú dávku vtipu a absurdity. Čítaj viac »

V Bratislave má vzniknúť pracovná skupina pre prípravu stratégie rozvoja kultúry

Zástupcovia A4 – priestoru súčasnej kultúry Ľubomír Burgr, Slávo Krekovič a Bohdan Smieška sa v stredu 18. februára zúčastnili zasadnutia Komisie kultúry a ochrany historických pamiatok Mestského zastupiteľstva Hlavného mesta SR Bratislavy.

Čítaj viac »

Pomôžte súčasnej kultúre - 2% z daní pre A4

Už 12. rok chce byť A4-ka domovom pre kultúrnu komunitu, uvádzať a podporovať to najzaujímavejšie zo súčasnej tvorby. Ročne pripravujeme a hosťujeme okolo 250 kultúrnych akcií – divadelné a tanečné predstavenia, koncerty, projekcie, prednášky aj workshopy. Čítaj viac »

PREMIÉRA DIVADLA SkRAT TABU NIE JE KLIŠÉ

„V tomto predstavení sme sa po určitom čase opäť vrátili ku kolektívnej tvorbe, k spôsobu, ktorý sme si niektorí odniesli ešte kedysi zo Stoky,“ hovorí Ľubo Burgr o hre Tabu, ktorú vo štvrtok o 20.00 h (druhá premiéra je v piatok) uvedie Divadlo SkRAT vo svojom sídle v A4-priestore súčasnej kultúry na Karpatskej ulici v Bratislave. Čítaj viac »

Vznikajúca platforma KU.BA – Kultúrna Bratislava spája subjekty nezriaďovanej kultúrnej scény

Nová platforma KU.BA, ktorej vznik iniciovala A4 – asociácia združení za súčasnú kultúru, má za cieľ prepojiť aktérov na občianskej kultúrnej scéne v hlavnom meste, vytvoriť pravidelný priestor pre diskusiu o spoločných témach, zdieľanie skúseností a vzájomnú komunikáciu. Má slúžiť ako pôda pre stretávanie, definovanie spoločných záujmov nezriaďovaného kultúrneho sektora, informovanie verejnosti a tiež formulovanie podnetov smerom k samosprávam.

  Čítaj viac »

V prvom CESTOVATEĽSKOM KINE sa vydáme za vôňou Perzie

Pre zanietených cestovateľov sme pripravili novinku s názvom Cestovateľské kino. Každý mesiac sa v A4 prenesieme do inej zaujímavej krajiny a vďaka inšpiratívnej autorskej prednáške sa dozviete to, čo naši cestovatelia zažili na vlastnej koži za slovenskými hranicami. Počas prvej cestovateľskej prednášky sa v stredu 4.2. o 19.00 vyberieme do Iránu. Čítaj viac »

OTVÁRAME NOVÉ VÝTVARNÉ KURZY PRE DETI

Tvorivé výtvarné dielne pre deti vo veku 4 až 6 rokov sú novinkou v našich končinách. Vašich drobcov hravou formou oboznámime s históriou moderných dejín výtvarného umenia od začiatku 20.storočia až po súčasnosť. V desiatich samostatných lekciách od kubizmu po postmodernu sa kurz orientuje najprv na teóriu a neskôr na praktickú - tvorivú časť.  Čítaj viac »

JANUÁROVÝ MARATÓN DIVADLA SkRAT

Milí priaznivci divadla SkRAT,

počas januára sme pre vás pripravili až 5 našich inscenácií. Pohodlne sa u nás usaďte a vychutnajte si nasledujúci januárový repertoár:

utorok 13.1. o 20.00 / MÔJ LOV!(E)

utorok 20.1. o 20.00 / Umri, skap a zdochni

štvrtok 22.1. o 20.00 / Proces procesu procesom

utorok 27.1. o 20.00 / Nemusím veľa stačí dobre

štvrtok 29.1. o 20.00 / NApichovači a lizáči

FB event: https://www.facebook.com/events/1749682205257212/ Čítaj viac »

JOGA V A4 v novom roku

Milí priatelia, cvičenci jogy,

je tu čas odchodu toho starého a tvorby niečoho nového, kladenie si nových cieľov, predsavzatí a tvorenie nových predstáv do budúcnosti. Môžeme sa zamyslieť, čo je v živote naozaj dôležité a podstatné. Pozrieť sa na minulosť a prítomnosť, byť vďačný za prekonané zmeny a pochopiť to, čo sa udialo - to je jedna stránka sviatočného prítomného času od Štedrého večera do Troch kráľov. Zvoliť si smerovanie svojich krokov v budúcom roku, založiť nové myšlienky - to je tá druhá stránka. Čítaj viac »

ČLENSKÁ KARTA A4 na rok 2015

Celoročný kultúrny program v A4 za najvýhodnejšiu cenu!

Aké výhody má klubová karta a čo to stojí? 
Čítaj viac »

Program KINA INAK na január

V novom roku A4 otvárame prvou z ponuky filmových projekcií Kina inak.

 

7.1. Streda 20.00

DOCU-FI: VEREJNÉ ZASADNUTIE / kino inak / 3 €  Čítaj viac »

Víkendový kreatívny workshop ručne robeného papiera

Chcete si vyskúšať na vlastnej koži ako sa vyrába papier? Pozývame vás na Kreatívny workshop ručne robeného papiera už túto sobotu 6.12. o 13:00-16:00 a nedeľu 7.12. o 13:30-16:30.  Čítaj viac »

Od 1.decembra 2014 spúšťame projekt Partnerstvo pre kreatívnu Bratislavu

A4 – asociácia združení pre súčasnú kultúru rozbieha od 1. Čítaj viac »

FESTIVAL POÉZIE ARS POETICA 2014 od štvrtka 4.12. do soboty 6.12.2014

Dvanásty ročník medzinárodného festivalu poézie Ars Poetica 2014 prinesie bratislavskému publiku v predvečer Mikuláša, 3. až 6. decembra, v priestore A4 celý rad skutočných prekvapení a lahôdok. Medzinárodným headlinerom podujatia bude tento rok americký básnik Ron Padgett, jeden z moderných klasikov americkej poézie, držiteľ celého radu prestížnych ocenení a spoluzakladateľ New Yorkskej školy.  Čítaj viac »

A4 hľadá PR

A4 - priestor súčasnej kultúry hľadá do svojho tímu PR manažéra/manažérku, s nástupom ideálne od novembra 2014. Pátrame po kreatívnej, samostatnej, komunikatívnej a reprezentatívnej A4 pozitívnej jednotke. Ak ňou si alebo takú poznáš, píš na promo@a4.sk. Tešíme sa na tipy!

8. september: deň bez umenia

Deň bez umenia je spoločná iniciatíva kultúrnych inštitúcií na Slovensku, ktoré chcú upozorniť verejnosť aj reprezentácie tohto štátu na dôležitosť existencie umenia. Má inšpirovať k úvahám a rozprúdiť diskusiu o význame a postavení umenia v živote človeka a spoločnosti. Zapojte sa aj vy na www.nacoumenie.sk! Organizuje o.z. Divadelná Nitra. Čítaj viac »

Kurzy rannej jogy v A4

Bratislavské štúdio jogy Narajana po lete pokračuje vo svojich kurzoch rannej jogy v A4. Cena za cvičenie je 5€, za 10 vstupov 40€, za 20 vstupov 70€. Prihlásiť sa možno na jogah@azet.sk. Na cvičenie je potrebné si doniesť vhodnú podložku. Cvičenia sú ideálnym štartom do dňa - pôsobia aktivizujúco, oživujúco, tiež upokojujúco a súčasne zvyšujú bdelosť a schopnosť koncentrácie. Zastavte sa aj vy! Opäť sa stretneme už 9. septembra v čase od 7.30 do 8.30. Čítaj viac »

Hľadáme posily do A4 Kafé!

Aby sme novú sezónu v A4ke mohli rozbehnúť naplno, potrebujeme doplniť stavy v A4 Kafé o čerstvé posily barmanov. Hľadáme šikovných brigádnikov, ktorí by si za barom radi privyrobili a prišli tiež k výhodám ako voľné vstupy na podujatia z produkcie A4 a iné. Pre viac informácií píšte na luciasimko@gmail.com. Tešíme sa na vás!

Oznam o zrušení koncertu

V posledný augustový štvrtok sme vás plánovali pozvať na koncert Gottlieba & Acidmilka, po ktorom sa za mixom mal ukázať Sun Drugs. Event však rušíme z technických príčin. Ďakujeme za pochopenie!

A4 is looking for V4 artists!

Open call for residencies: A4 – Space for Contemporary Culture in Bratislava is looking for artists from the other Visegrad Group (V4) countries in the field of sound art / experimental music / new media art for 3-month-residencies in frame of the Visegrad Artist Residency Program of the International Visegrad Fund.
Čítaj viac »

Zmena termínu Musica Falsa & Ficta impro workshopu

Všetkým odvážnym účastníkom workshopu s ospravedlnením oznamujeme, že termín konania sa z technických príčin presúva na 31. augusta až 3. septembra 2014.

http://utvilklingsang.sk/
http://kraa.sk/musica-falsa-et-ficta

A4-ka v lete

Najbližšie dva mesiace sa Bratislava pravidelne vyľudní po hromadných presunoch za festivalmi. Tým, ktorí z rôznych príčin nepodľahnú lákavému odchodu, ponúkame priestor, kde sa možno (nielen) schladiť a zaručene neprísť k úpalu. Čítaj viac »

Predstavenie divadla Stoka sa ruší

Pozor, zmena v programe! V našich programových letákoch informujeme o dnešnom predstavení divadla Stoka Neistý grunt (Vnútrodruhová agresia). Žial, inscenácia sa ruší z technických príčin. Ďakujeme za pochopenie! Zastavte sa aspoň na drink! A4 Kafé otvoríme tradične o 18.00.

Deň bez umenia

Predstavte si, že sa jedného dňa zobudíte, chcete si pustiť hudbu a -- hudby niet. Nehrajú divadlá ani kiná. Galérie, múzeá a knižnice sú zavreté. Zmizla architektúra, dokonca ani svoje obľúbené dizajnové kúsky nenájdete. Je ticho a pusto. Svet sa ocitol bez umenia.
Aký to bude svet?

Viac informácií na http://www.nacoumenie.sk.

Divadlo SkRAT: Na SkRAT! - ZRUŠENÉ!

Pozor, zmena v programe! Divadlo SkRAT a ich predstavenie Na SkRAT!, plánované na stredu 4. júna o 20.00, sa ruší z technických príčin. Ďakujeme za pochopenie!

Premietanie animákov pre najmenších sa ruší!

Kino pre deti, mamy a otcov, plánované na nedeľu 25. apríla o 10.00, sa ruší z technických príčin. Ďakujeme za pochopenie! 

Zmena v programe

Vegánska večera, ktorá sa mala uskutočniť dnes o 19.00 v A4-ke a o ktorej tak informujeme v našich každomesačných plagátoch a letákoch, sa presúva mimo A4-ku. Podrobnosti o evente nájdete na ich stránke: https://www.facebook.com/VeganskeVecere

A4 Kafé počas sviatkov

Prajeme nerušené sviatky! V piatok  18.,v sobotu 19. a v pondelok 21.  apríla bude kaviareň v A4ke zatvorená. Najbližšie sa vidíme už túto nedeľu o 19.00 na vegánskej večeri. 

Výstava Ľuboša Audu “In the land of fern and moss”

Ešte ste nevideli práve prebiehajúcu výstavu “In the land of fern and moss”? Tak šup do A4! Vystavujeme tvorbu Ľuboša Audu, známeho pod nickom Or.Lock, ktorého diela sú predajné: v prípade záujmu je potrebné kontaktovať autora mailom na auda.lubos@gmail.com.

Viac o jeho tvorbe tu: http://www.flickr.com/photos/batyskaf Čítaj viac »

2% pre A4

Milí priatelia!
Už 11. rok chce byť A4-ka domovom pre kultúrnu komunitu, uvádzať a podporovať to najzaujímavejšie zo súčasnej tvorby. Ročne pripravujeme a hosťujeme okolo 250 kultúrnych akcií – divadelné a tanečné predstavenia, koncerty, projekcie, prednášky aj workshopy. Ako nekomerčný projekt Po minuloročnom presťahovaní sa do nových priestorov do budovy YMCA chceme aj s vašou pomocou a konečne s dlhodobou perspektívou vybudovať v Bratislave skvelé miesto, žijúce súčasným tvorivým dianím. Pomôžte nám v tom, venujte 2 % z daní tam, kam radi chodíte za kultúrou! Čítaj viac »

Ľubo Burgr o súčasnom fungovaní A4-ky

Po rokoch sme si na boj o priestor a financie už zvykli, v tom sme na tom dnes lepšie, hovorí o činnosti A4-ky Ľubomír Burgr. Horšie je, že to stálo a stojí príliš veľa síl.

Čítajte viac: http://kultura.sme.sk/c/7069531/vybral-som-si-tak-nemozem-nadavat.html#ixzz2qsEN1cOW

Joga v A4

Dávate si novoročné predsavzatia? Ak jedným z nich bolo aj zlepšenie životného štýlu, máme pre vás tip! Každý utorok a piatok v čase od 7.30 do 8.30 sa v A4-ke stretnú účastníci kurzu ranej jogy pod vedením skúseného lektora bratislavského štúdia Narajana. Príďte vyskúšať! Viac: http://jogah.sk/.

V nedeľu a pondelok bude A4 Kafé zatvorené

Dnes a zajtra večer bude bar v A4-ke zatvorený. Zastaviť sa na drink budete môcť až od utorka. Ďakujeme za pochopenie!

Paranoja divadla SkRAT - predstavenie je zrušené!

Predstavenie Paranoja divadla SkRAT plánované na zajtra 9. januára sa ruší. Ďakujeme za pochopenie!

A4-ka želá šťastné & veselé!

Priatelia A4-ky,

A4 tím Vám ďakuje za priazeň v tomto roku. Prajeme veľa pohody počas sviatkov a tešíme sa na Vás aj v roku 2014. Viac informácií o januárovom programe už čoskoro!

❅ ❄ ❆ A4 - priestor súčasnej kultúry ❅ ❄ ❆

Darujte (si) celoročný vstup do A4!

Kartička člena Klubu A4 platí 12 mesiacov od zakúpenia a stojí len 60 € (zľavnená 40 €). Okrem ďalších výhod zaručí vám či obdarovanému voľný vstup na všetky podujatia z produkcie A4:* divadlo a tanec, kino aj koncerty. V A4 sa ročne udeje 200 akcií a preto pri cenách od 3 do 8 € za podujatie je toto najvýhodnejšia cena za celoročný kultúrny program v hlavnom meste! Čítaj viac »

A4 Kafé

A4-ka je dnes bez plánovaného večerného programu. Zastavte sa ale na drink v A4 Kafé! Otvárame už o 18.00.

Festivalová kaviareň počas Early Melons

A4 Kafé bude najbližšie tri dni patriť návštevníkom piateho ročníka medzinárodného filmového festivalu krátkych študentských filmov Early Melons 2013. Vstup do nej preto bude umožnený len festivalovým divákom - tým akreditovaným alebo aj divákom s platnou vstupenkou. Na večerné festivalové afterparties bude vstup do priestorov A4 Kafé spoplatnený sumou 2.50€. Ďakujeme za pochopenie a tešíme sa na vás!

Preukaz FK k dostaniu v A4!

Pred premietaniami v Kine inak v A4 si môžete zakúpiť aj preukaz FK, vďaka ktorému vám bude umožnený zľavnený vstup na projekcie (aj) v našom FK. Zastavte sa poň, ak už jeden nevlastníte!

Hľadáte útočisko na Silvestra?

Silvester v A4-ke!

Chcete patrične osláviť príchod Nového roka vo väčšom kolektíve a nemáte kde? Prenajmite si priestor A4 Kafé! Pre viac informácií píšte na produkcia@a4.sk.

Zrušenie možnosti rezervácie a spustenie online predpredaja vstupeniek

Od dnešného dňa rušíme možnosť rezervácie na eventy v A4. K vstupenkám sa dostanete štandardne na bráne hodinu pred konkrétnym eventom alebo v predpredaji cez interticket.sk TU. Ďakujeme za pochopenie!

Koncert Borbetomagus zrušený!

Máme pre vás dobrú a zlú správu. Na výber nemáte - najprv tú zlú: Borbetomagus zrušili európske turné a v sobotu 2. novembra ich teda v A4 neuvidíte. Dobrou správou je, že austrálsky soundartista Robert Curgenven príde a navyše zahrá Stroon svoj špeciálny improvizovaný elektronický live set.

Viac: http://www.a4.sk/program/2013-11-02-20-00

Online predaj vstupeniek

Vstupenky na eventy v A4-ke si v predpredaji máte možnosť nielen rezervovať (info@a4.sk), ale už aj kúpiť - a to online TU.

Rozhovor s Ľubom Burgrom a Slávom Krekovičom

Nechceme vám za každú cenu vnucovať otázku, čo je pre vás dôležité v tejto štvrti, pretože je nám jasné, že tu pôsobíte iba krátko a zároveň, že zameranie a program kultúrneho priestoru A4 prekračuje mierku akejkoľvek bratislavskej štvrte…

Ľubo: „Sme radi, že vôbec sme.“ (smiech) Čítaj viac »

Zabitý kňaz je nosným príbehom [rozhovor]

Divadlo SkRAT sa zapojilo do medzinárodného projektu Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície, ktorý bude dominovať tohtoročnému programu festivalu Divadelná Nitra. Čítaj viac »

Pomoc s rekonštrukciou priestorov A4

Dnes a zajtra večer bude A4 Kafé dočasne zatvorená z dôvodu rekonštrukcie priestorov A4. Zajtra ráno priestory maľujeme a potrebujeme viac rúk! Ak by ste radi pomohli, ozvite sa na produkcia@a4.sk.

Pokračujeme v auguste

Ako každý rok, aj tieto letné mesiace priestor súčasnej kultúry A4 na čas prerušil svoj program (a tentokrát aj prevádzku baru). Novú sezónu A4 odštartuje koncom augusta, o programe ktorom vás budeme informovať najbližšie dni. Dočasne zatvorenú A4 Kafé opätovne otvoríme v deň otvorenia novej sezóny. Tešíme sa na Vás!

Dance and physical theatre in Prague / July 15-20, 2013

PERFORMING ARTS FOR THE FUTURE
Program of workshops:
Group 1: Miřenka Čechová and Radim Vizváry (Master Class - 6 days)
Group 2: Cécile Da Costa (FR) / Matěj Matějka (SK/PL) / Jiří Pokorný (CZ) (3 x 2 days)
Group 3: Rita Góbi (HU) / Oliver Pollak (D) / Patricie Poráková (CZ) (3 x 2 days)

Date: July 15 – July 20, 2013

Time: 10:00am – 2:00pm
Place: Prague, Czech Republic
Čítaj viac »

Umri, skap a zdochni...!!! - ZRUŠENÉ

Predstavenie divadla SkRAT Umri, skap a zdochni...!!! plánované na štvrtok 6. júna je ZRUŠENÉ! Ďakujeme za pochopenie.

Rozhovor s Dušanom Vicenom o Proces procesu procesom

Najvyšší strážcovia zákona už mnohokrát potvrdili, že ťahať sa s nimi za prsty sa smrteľníkovi nevypláca. Domôcť sa spravodlivosti býva dokonca priam nemožné, pokiaľ sa toho človek vôbec dožije. Bratislavské divadlo SkRAT pritiahlo tieto témy na javisko a naštudovalo hru Proces procesu procesom. O tom, aká je to večne živá kafkovčina, rozpráva režisér DUŠAN VICEN.
Inšpirácie na tému súdov, sudcov či fungovania práva a spravodlivosti je dostatok. Čo vás utvrdilo, aby ste do toho išli? Čítaj viac »

2% pre A4

Už 10. rok chce byť A4-ka domovom pre kultúrnu komunitu, uvádzať a podporovať to najzaujímavejšie zo súčasnej tvorby. Ročne pripravujeme a hosťujeme okolo 200 kultúrnych akcií – divadelné a tanečné predstavenia, koncerty, projekcie, prednášky aj workshopy. Ako nekomerčný priestor môže A4 fungovať hlavne vďaka verejným zdrojom a príspevkom od návštevníkov a priaznivcov. Čítaj viac »

Prenajmite si priestory v A4!

Hľadáte priestory pre vaše kultúrne podujatia, semináre, workshopy, diskusie, party či nakrúcania? A4-ka ponúka svoje priestory na prenájom! 

Ide o:

- sála – 280 m², výška stropu 6,5 m
- prednášková miestnosť / spoločenský priestor – 90 m²

Taktiež ponúkame aj prenájom zvukovej a svetelnej techniky a servis podľa dohody. Kompletný súpis techniky nájdete TU. Čítaj viac »

Bratislava annual report 12-13

Prečítajte si článok o živej bratislavskej hudobnej scéne na Easterndaze! Priestor súčasnej kultúry A4 v ňom samozrejme nemôže chýbať. Klikajte TU.

A4 na PKN v Brne

Pozrite si videozáznam z prezentácie priestoru súčasnej kultúry A4 na Pecha Kucha Night v Dome umenia mesta Brna. Video TU.

Staňte sa členom Klubu A4!

A4 – priestor súčasnej kultúry vo štvrtok 17. januára oslávi už svoje deviate narodeniny. Pri tejto príležitosti sme pripravili pre návštevníkov možnosť stať sa členom Klubu A4. Čítaj viac »

Hľadáme novú posilu do A4 Kafé!

Ak máte záujem pracovať v A4 Kafé, stačí sa prihlásiť na bare. Ten už od zajtra nájdete otvorený každý deň od 16.00. Tešíme sa na Vás!

Fotoreport Roly Porter (UK/Subtext), Aches (UK/SK)

Piatková noc bola v réžii Exitab Label-u. Fotoreport z koncertu Roly Portera (UK/Subtext) a Achesa (UK/SK) nájdete TU.

Predstavenie Nemusím veľa, stačí dobre je zrušené

Inscenácia Nemusím veľa, stačí dobre od divadla SkRAT plánovaná na 6. novembra sa ruší zo zdravotných dôvodov. Najbližšie predstavenie divadla SkRAT: 15. november - DELÚZIA - V ZAJATÍ NEPOKOJNEJ MYSLE.

A4 opäť dýcha

Prečítajte si článok divadelníčky Anny Gruskovej (Pravda) o nových priestoroch A4: Čítaj viac »

O novom priestore...

...jeho rekonštrukcii, otvorení a programe A4 si prečítajte aj TU a TU.

Nové priestory k nahliadnutiu TU.

A4 hľadá dobrovoľníkov a brigádnikov!

V týchto dňoch prebieha sťahovanie A4-ky z provizórnych priestorov Domu odievania do nových priestorov na Karpatskú 2 (budova YMCA). Priložte pomocnú ruku k teleportovaniu centra súčasnej kultúry na nové miesto! Čítaj viac »

Nikoho pritom neštve, že Véčko je prázdne

"Po období, keď nás okolnosti skôr ubíjali, teraz nastalo akési nakopnutie a veľa energie," tvrdí šéf kultúrneho centra A4 ĽUBOMÍR BURGR. S novým priestorom a zmluvou je veľmi spokojný, ale zostáva pri zemi: "Stále mám obavu, či to náhodou nie je tak, že keď sa vám Bohovia chcú pomstiť, splnia vám vaše želanie". Čítaj viac »

13. októbra otvárame v budove YMCA!

Energickým koncertom amerických experimentálnych rockerov Yowie sme sa 1. októbra rozlúčili s dočasným pôsobiskom na druhom poschodí Domu odievania. Vďaka partnerstvu s Nadáciou Intenda sa budeme totiž sťahovať do nových priestorov v budove YMCA! Čítaj viac »

A4 (na ceste do YMCA) hľadá dobrovoľníkov a brigádnikov

V priebehu najsledujúcich dvoch týždňov sa sťahujeme z provizórnych priestorov OD Dunaj do nových a väčších priestorov - na Karpatskú 2 (YMCA). Čítaj viac »

Deviatu sezónu A4 otvoria Mŕtve duše

Všetko, čo ste chceli vedieť o pocitoch voyera a hanbili ste sa k tomu priznať, vám prezradia Mŕtve duše divadla SkRAT, ktorými bratislavské centrum pre súčasnú kultúru A4 otvorí po lete novú, v poradí už deviatu sezónu. Úvodné predstavenie však bude netradičné svojím miestom – uskutoční sa vo výklade. Prizerať sa odvážnym aj cenzurovaným obrazom z bytov, spální, kúpeľní, kuchýň a obývačiek sa budú diváci môcť už tento pondelok 17. septembra pred Poľským inštitútom na Námestí SNP. Čítaj viac »

Last minute open call VARP—Sound Art

Centre for contemporary culture A4 – Zero space based in Bratislava, Slovakia is looking for artists of the Visegrad Group (V4) countries in the field of sound art.

A4 – Zero space is multifunctional culture centre focused on the creation, presentation and education in the forms of contemporary theatre, dance, music, film and visual culture and new media art.

The artist-in-residence projects must be imple­mented in a V4 coun­try other than that of the applicant’s res­i­dence. Supported period of each res­i­dency is 3 months. Čítaj viac »

Otvorený list Mestu Trenčín na podporu Klubu Lúč

Trenčiansky Klub Lúč sídliaci v priestoroch Kina Hviezda bol včera vykradnutý už štvrtykrát v tomto kalendárnom roku. Lúč tak dočasne ruší všetky plánované podujatia.

Vyjadrite mu i vy podporu odoslaním mailu na primator@trencin.sk, tu alebo listu na adresu: Mesto Trenčín, Mierové námestie 2, 911 64 Trenčín.

 

Vážený pán primátor, vážení členovia mestského zastupiteľstva, Čítaj viac »

Fotoreport Obake feat. Trevor Dunn + Mombu

Pozrite si fotoreport zo včerajšieho dvojkoncertu Obake feat. Trevor Dunn + Mombu TUTU a TU.

Výzva pre umelcov

Do 18. júna máte možnosť prihlásiť sa na jedinečný projekt organizovaný pražským nezávislým divadlom Alfred ve dvoře.

 

 

Realizácia nových projektov v roku 2013

Uzávierka prihlášok na rok 2013: 18. júna 2012

 

Programový riaditeľ Ewan McLaren vyhlasuje nový, skorší, termín uzávierky prihlášok a kritériá pre výber projektov realizovaných produkciou Motus – prevádzkovateľom divadla Alfred ve dvoře. Čítaj viac »

Fotoreport Dokuro + Poo

Pozrite si video a fotoreport zo včerajšieho koncertu amerických Dokuro (Agnes Szelag & The Norman Conquest) a slovenských Poo TU.

Kupujte cestovné lístky na podporu Banskej St a nice

Chceli by sme Vás upozorniť na možnosť podpory kultúrneho centra Banská St a nica sídliaceho v Banskej Štiavnici prostredníctvom kúpy vlakových cestovných lístkov. Centrum na predaj lístkov využíva pokladnicu od ŽSSK, a tak má možnosť z predaja získať 25% na podporu svojich aktivít, ako sú rôzne workshopy a rezidencie. Peniaze sú takisto použité aj na úpravy a opravy v areáli stanice.

S odstupom (týždňov)

Dušan Vicen o tunajšej kultúrnej politike a nekultúrnom politilizovaní v nej. Čítaj viac »

Dnešné predstavenie zrušené!

Dnešné predstavenie Nemusím veľa, stačí dobre sa ruší z technických príčin. Namiesto neho dnes o 20. hodine divadlo SkRAT odohrá svoje predstavenie Umri, skap a zdochni..!!!

Náhradný termín pre odohranie Nemusím veľa, stačí dobre je 10. apríl.

MICHAEL HANEKE štartuje nový filmový cyklus "Staré známych"

 

A4 - nultý priestor naberá v nových priestroroch druhý dych a prináša túto sezónu filmový cyklus „STARÉ ZNÁMYCH“. Počas nasledujúcich mesiacov uvidíte filmy súčasných svetových režisérov, ktorí napriek tomu, že sú už klasikmi filmového plátna a ich meno je známe i laikovi, v našich zemepisných šírkach sa dočkali zaslúženej distribúcie až ich neskoršie filmy. Cyklus odštartuje raná filmová trilógia Michaela Hanekeho. Čítaj viac »

A4 v novom priestore

Tieto nálepky vznikli pre ľahšiu orientáciu v novom priestore. Od dnešného večera Vás poľahky usmernia na druhé poschodie OD Dunaj. Galériu fotografií z príprav priestoru nájdete TU.

Koncert amsterdamských Cactus Truck

 

Prvým koncertným podujatím v novom priestore centra pre súčasnú kultúru A4 bude koncert CACTUS TRUCK (NL). Tí sa už túto nedeľu 11. marca o 20. hodine predstavia po prvykrát na Slovensku, a to v priestoroch bývalého Obchodného domu Dunaj na Nedbalovej 3.

  Čítaj viac »

Delúzia - V Zajatí nepokojnej mysle (premiéra)

V piatok 9. marca sa o 20. hodine predstaví divadlo SkRAT s premiérovým predstavením Delúzia - V zajatí nepokojnej mysle. Premiéra bude zároveň štartovným podujatím v novom, opäť dočasnom priestore centra pre súčasnú kultúru A4. Tú od marca možno nájsť na druhom poschodí OD Dunaj na Nedbalovej 3. Čítaj viac »

A4 na druhom


Po dvojmesačnom azyle v Poľskom inštitúte a kompletnom vysťahovaní z priestorov Domu umenia sa bratislavské centrum pre súčasnú kultúru A4 v uplynulých dňoch presťahovalo do nového, opäť dočasného priestoru. Marcové podujatia sa teda uskutočnia v dočasnom pôsobisku na 2. poschodí OD Dunaj (Nedbalova 3). Čítaj viac »

2% pre A4

V tomto období máte možnosť venovať 2% z dane vybranej mimovládnej neziskovej organizácii. Môžete podporiť aj A4 – nultý priestor, ktorý už deviaty rok pod jednou strechou spája autorov z rôznych oblastí súčasnej umeleckej tvorby (divadlo, film, tanec, hudba, nové médiá, audiovizuálna kultúra).

  Čítaj viac »

A4 vo februári

V januári A4 uviedla svoj program v rámci Kultúrneho azylu v dočasných priestoroch Poľského inštitútu na Nám. SNP 27. Tento mesiac tomu nebude inak. Hoci koncertné i filmové podujatia tentokrát absentujú, svoje tri predstavenia uvedie divadlo SkRAT. Čítaj viac »

Verejný protest pred MK SR

Pozývame vás na mrazivé stretnutie, ktoré sa uskutoční vo štvrtok 22.decembra 2011 o 10:00 pred Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky.

Čítaj viac »

Vyhlásenie A4

Vyhlásenie A4 k stanovisku ministra kultúry Daniela Krajcera ohľadom výberového konania na spoluprácu s NOC Čítaj viac »

Divadelníci vyjadrujú podporu A4

Ďakujeme! Vyhlásenie divadelných profesionálov môžete podporiť TU. Zdá sa, že kauza A4 prestáva byť príbehom jednej súťaže a jedného priestoru v centre mesta, ale stáva sa symbolickým zápasom o tvár celej slovenskej kultúry v najbližšej budúcnosti. Čítaj viac »

Oficiálna reakcia A4

Pre čitateľný náhľad kliknite na obrázky:

Veľa krutých faktov na jednu A4

Ktovie, či sa kultúrny priestor A4 podarí vyštvať z adresy na Námestí SNP už teraz, alebo to ešte zopár mesiacov potrvá. Ale koniec čoskoro príde, na to dám ruku do ohňa s rovnakou istotou, ako že štyri poschodia úradníkov v inštitúciách Národného osvetového centra budú nad hlavami SkRATu, NEXTu, Trištvrte Revue a ďalších spokojne vyhnívať ďalšie desaťročia. Čítaj viac »

Súťaž na priestory nevyhrala A4

Dnes nám prišlo oficiálne vyhodnotenie súťaže na dramaturgickú spoluprácu v priestoroch na prízemí Domu umenia. Odborná komisia zostavená Národným osvetovým centrom a so zástupcami vedenia Ministerstva kultúry rozhodla minulý týždeň tak, že súťaž nevyhrala A4 (napriek osemročným skúsenostiam, 1 600 zorganizovaným kultúrnym akciám, medzinárodnému renomé, pozícii v umeleckej komunite na Slovensku a zázemiu divákov, ktorí majú radi súčasnú hudbu, divadlo a tanec, kinematografiu a ďalšie umelecké prejavy). Čítaj viac »

Divadlo SkRAT - zmena premiéry predstavenia Delúzia

Divadlo SkRAT uvedie prvú časť predstavenia Delúzia (work in progress) piatok 25. novembra. Premieru druhej časti predstavenia predstaví divadlo vo februári 2012. Z tohto dôvodu sa predstavenie  dňa 26.11 ruší.  

Festival súčasnej hudby Melos - Étos v A4 - nultom priestore

Jedenásty ročník Medzinárodného festivalu súčasnej hudby Melos - Étos potrvá tento rok desať dní - od 4. do 13. novembra, počas ktorých ponúkne dvanásť koncertov.  A4 - nultý priestor  je jedým  zo 7 miest, v ktorom sa koncerty uskutočnia a  stane  sa dejiskom  spojenia virtuózneho klavíra a energických bicích -  živelného austrálske dua PIVIXKI a formácie TRANSMUSIC COMP. 

Program:

NEDEĽA 6.11

20:00 PIVIXKI & MARCO FUSINATO

Festival autorského divadla PRO-TÉZA sa predstaví u nás už tento víkend

Pro-téza je prvým slovenským festivalom zameraným výhradne na tvorbu, ktorá nespracúva cudzie námety, ale tvorí s vlastnými témami a textami. Minulý rok sa uskutočnil prvý ročník, počas ktorého sa predstavilo na Slovensku päť európskych divadelných súborov.  Tento ročník sa ponesie v skromnejšom duchu nakoľko festival nezískal očakávanú finančnú podporu, aj napriek veľkému diváckemu ohlasu. Čítaj viac »

Islandská čelistka Hildur Guðnadóttir sa vracia do Bratislavy!

Meno islandskej čelistky a skladateľky Hildur Guðnadóttir je najčastejšie spájané s projektom múm a s menami ako Ben Frost, Fever Ray, Throbbing Gristle či Derek Jarman. Nie sú to však len kolaborácie, ktoré robia z Hildur jednu z najzaujímavejších postáv na súčasnej Islandskej scéne.

30 / 10 / 2011 / A4 Nultý priestor / 20.00 Čítaj viac »

KINECKOlab - V budúcnosti sa v ňom môže ocitnúť aj váš film!

Každé 2 mesiace bude redakcia KINEČKA premietať svoj výber z amatérskej filmovej tvorby. V budúcnosti sa v ňom môže ocitnúť aj váš film. Stačí o ňom poslať informáciu na kinecko@kinecko.com.

Dňa 19.10. v A4 nultý priestor, KINEČKOlab odštartuje projekciou filmu Plynutie filmovej skupiny FUJART spojená s diskusiou na tému súčasná amatérska filmová tvorba na Slovensku. Čítaj viac »

Dnešné predstavenie divadla skrat ZRUŠENÉ!

Dnešné predstavenie Morča divadla SkRAT je kvôli chorobe našej herečky zrušené. Ďakujeme za pochopenie.

festival Literárny cirkus už tento štvrtok

Literárny cirkus Kolomana Kertésza Bagalu dokazuje, že aj keď je literatúra vážna vec, vie zabávať. Zábavný program nielen so slovenskými spisovateľmi vznikol v lete 2003. Po predstaveniach v Pezinku, Trenčíne, Piešťanoch, Berlíne, Viedni, Stuttgarte, Mníchove, Kremnici a Košiciach sa festival uskutoční pri príležitosti 20. výročia založenia vydavateľstva KK Bagala opať v Bratislave. Srdečne vás všetkých pozývame už tento štvrtok 13.októbra! Vstup zdarma.

 

Program:

18:00  Predstavenie Divadla P.A.T. Čítaj viac »

Hudba, spev, absurdné aj realistické divadelné skice v podaní divadla SkRAT. Predstavenie Narodeniny už zajtra!

Narodeninový večierok, na ktorý by bolo bývalo lepšie neprísť. Kto unesie toľko právd, poloprávd a klamstva o sebe, o svojej minulosti a budúcnosti? Hudba, spev, absurdné aj realistické divadelné skice a „všetko, čo majú a nemajú radi“ ľudia, ktorí sa ocitli v strede.

Náhoda neexistuje. Vyše roka sa hľadal spôsob inscenovať námet o oslave narodenín, na ktorej by sa vypovedali témy, ktorými žijeme a ktoré vnímame aj ako širšie spoločensky aktuálne. Čítaj viac »

Dnešné predstavenie Stredná Európa Ťa miluje ZRUŠENÉ!

Dnešné predstavenie divadla SkRAT Stredná Európa Ťa miluje  je zrušené z dôvodu ochorenia našej herečky.  Ďakujeme za pochopenie.

Napichovači a lízači (Giv mi fajf) - predstavenie zrušené!

Predstavenie divadla SkRAT Napichovači a lízači (Giv mi fajf) pôvodne plánované na pondelok 3. októbra, je zrušené. Ďakujeme za pochopenie.

A4 nakoniec otvorí sezónu

Bratislavské centrum súčasnej kultúry A4 – nultý priestor v posledných týždňoch prežívalo krízovú situáciu. Jej dôvodom bola nejasná budúcnosť ďalšieho zmluvného vzťahu v štátnych priestoroch na Námestí SNP, ale aj pozastavenie schválenej dotácie Ministerstvom kultúry z dôvodu nevyrovnanej pohľadávky voči štátu.
Čítaj viac »

V novej absurdnej hre si s divadlom SkRAT rolu Podvodníka s chuťou zahral majster Ján Kupferschmidt!!!

 

Bol by to pomerne banálny príbeh, keby sa v ňom neobjavila tragikomická postava (zrejme) výtvarníka (jej tragikomičnosť spočíva práve v tom, že si u nej človek ničím nemôže byť istý) Jána Kupferschmidta, v hre vystupujúceho pod (ako sa ukázalo) veľmi príznačným pseudonymom KUFOR. Čítaj viac »

Japanese underground... anyway - report

 

Jedna z návštevníčkok japonského trojkoncertu, Ivica Campová, napísala reportáž. Nech sa páči:

Už samotný pojem „Japonský underground“ v sebe zahŕňa prísľub niečoho, čo si po vzhliadnutí budete pamätať, čo Vás ohromí, zabaví, možno prekvapí, znechutí, vydesí,... A myslím, že v tomto prípade to platí absolútne. Čítaj viac »

Zvyšky z technických príčin zrušené

Predstavenie divadla SkRAT Zvyšky, pôvodne plánované na štvrtok 7. apríla, sú z technických príčin zrušené. Ďakujeme za pochopenie.

Pozor, zmena v programe divadla SkRAT

Pre chorobu jednej z herečiek odohrá v utorok 22. marca divadlo SkRAT namiesto pôvodne plánovanej hry Morča, inscenáciui Narodeniny. Viac informácií o predstavení aj linku na rezervácie vstupeniek nájdete TU.
Ďakujeme za pochopenie.

Hľadáme technika / zvukára

Hľadáme šikovných ľudí na prácu technika. Práca pozostáva z technického zabezpečovania podujatí (divadlá, koncerty, premietanie filmov a podobne). Predpokladom sú aspoň základné znalosti a skúsenosti z práce s ozvučovacou a svetelnou technikou (vítané sú najmä skúsenosti z ozvučovania koncertov).
Výhodou je adekvátne platové ohodnotenie a práca so zaujímavými ľuďmi v atraktívnom prostredí, ktoré sa zameriava na prezentáciu súčasného umenia. Záujemcovia, píšte na produkcia(at)a4.sk

Projekcia filmu Olda sa presúva

Keďže režisérka Viera Čákanyová bude v čase pôvodne plánovanej projekcie filmu Olda, t.j. 10. 12. odcestovaná na festivale vo Francúzsku, rozhodli sme sa film, ktorý chce režisérka osobne uviesť a poskytnúť priestor aj na vaše otázky, presunúť do januárového programu. Presný termín zatiaľ nevieme, o dátume vás však budeme informovať hneď ako bude známy. Ďakujeme za pochopenie. 

NEXT Lineup

ŠTV 02 12 (2010)
20.15 DUNKELTHERAPIE (SK) Čítaj viac »

NEXT začína už vo štvrtok

Festival NEXT začína už vo štvrtok 2. decembra. Ak ešte nemáte permanentku, máte možnosť si ju rezervovať za predpredajovú cenu 13 €. Napíšte nám na info(at)a4.sk. Ale pozor, najneskôr zajtra do 12.00.

Upozornenie na zmenu v programe

V utorok 28. septembra o 20.00 odohrá divadlo SkRAT predstavenie Paranoja a vo štvrtok 30. septembra uvidíte inscenáciu Umri, skap a zdochni...!!!
Ďakujeme za pochopenie.

A4 dáva do pozornosti

 

Ak ste nezachytili výstižný článok Zuzany Duchovej Bič na personálne pomsty reagujúci na aktuálnu kauzu Košice a vulgárny názov kapely, môžete si ho prečítať na sme.sk.

Syndikovať obsah