FRESH AIR prináša nový vzduch


FRESH AIR je medzinárodný projekt A4-ky, zameraný na súčasné tendencie v hudbe, divadle, filme a vizuálnom umení. Už tento utorok 6. septembra otvárame projekt v rámci sekcie Kino inak islandským filmom Niť . Hlavnou myšlienkou projektu je objavovať, prezentovať a nechať sa inšpirovať novými tendenciami živej kultúry a umenia z Nórska, Islandu a iných krajín na Slovensku. Projekt prinesie do A4-ky popredné kapely, filmy a umelcov nielen zo Škandinávie.

Nadšenci súčasného umenia sa môžu tešiť na sériu deviatich koncertov novej hudby i 12 neopozeraných škandinávskych filmov o umení a aktuálnych spoločenských témach. Priaznivcov divadelnej tvorby zaujme vystúpenie divadla Stella Polaris na Stanici Žilina-Zárečie.

V rámci projektu prebehnú v Bratislave dve koprodukčné projekty medzi slovenskými a renomovanými umelcami z Nórska, Škandinávie a dalších krajín Európy. Prvým, spoločným projektom bude rezidencia renomovaného nórskeho elektronického hudobníka Thora  Magnussona spolu so slovenskými a zahraničnými experimentálnymi umelcami. Druhou novou koprodukciou bude medzinárodný projekt spolupráce štyroch bubeníkov (​Michaela Antalová, Chris Corsano, Will Guthrie, Øyvind Skarbø). Výsledné diela budú prezentované na 17. ročníku festivalu NEXT v novembri 2016 v Bratislave. Slovenskí umelci sa následne predstavia tiež na festivaloch Piksel (http://piksel.no/) a  Borealis (http://www.borealismusicfestival.com) v nórskom Bergene.

Programová sekcia Kino inak v A4 bude premietať 12 škandinávskych filmov zameraných na umelecké, ale aj významné celospoločenské témy. Objavný a inšpiratívny bude hneď úvodný film Niť islandskej režisérky Uny Lorenzen. Tento kreatívny dokument s animovanými pasážami divákom priblíži, ako sa z tradičných remesiel háčkovania a pletenia stal jeden z najhorúcejších trendov v modernom umení. Film sleduje umelcov z rôznych častí sveta (street artistka, divadelný súbor, konceptuálna umelkyňa atď.), ktorí prinášajú novým spôsobom niť do ulíc a do našich životov. Premietanie začne tento utorok 6. septembra (viac informácií na FB: https://www.facebook.com/events/280443625660024/).

Koncertnú sériu otvorí vo štvrtok 20.10. nórsko-americké experimentálne duo Beam Splitter, ktorých hudba kombinuje zvuky violončela, trombónu a hlasu. V sobotu 29.10. privíta kultúrny priestor A4 nórsky ambientný projekt Deaf Center a holandského lutnistu Jozefa van Wissema, známeho tiež zo spolupráce s kultovým režisérom Jimom Jarmuschom. 8.11. bude nasledovať koncert avantgardnej improvizačnej skupiny Supersilent, ktorá od svojho vzniku v roku 1997 patrí k špičke nielen na škandinávskej scéne. Séria koncertov a premietaní bude pokračovať až do apríla 2017.

 Vďaka projektu na Slovensko zavíta aj pouličné nórske divadlo Stela Poralis, ktoré v kultúrnom centre Stanica Žilina-Zárečie odohrá predstavenie svojej hry – Život (Zanka). Hra prezentuje romantický a tragický príbeh potulného umelca, príbeh v ktorom sa preplieta realita a umenie a je sprevádzaná mixom rómskej hudby a súčasného jazzu.

Projekt FRESH AIR: Súčasné trendy v hudbe, kine, divadle a mediálnom umení, bol podporený z grantov Európskeho hospodárskeho spoločenstva, Nórskych grantov a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky, v celkovej výške 160 430 €. Pre viac informácií o fondoch EHP navštívte www.eeagrants.sk-„Zachráňme dedičstvo našich predkov“ – „Save the heritage of our ancestors“.