Pozvánky

Polish Jazz 1918 - 2018

Príďte sa dnes o 20.00 pozrieť, čo sa stane, keď sa stretne slovenský experimentátor Tomáš Prištiak a poľský klarinetista, skladateľ a improvizátor na jazzovom podujatí v A4. Možno sa jazz ani nedostaví. 

Čítaj viac »

Sonic Pi: Workshop pre deti už tento víkend!

 

V sobotu a nedeľu (15.,16. septembra) budú decká v A4 programovať a vytvárať si svoju vlastnú hudbu pomocou programu Sonic Pí s Ferom Királyiom. Čítaj viac »

John Chantler, Ssaliva, Lautbild a Vritti otvoria koncertnú sezónu v A4

 Vstupujeme do neuveritelnej 15. sezóny našej existencie!

Čítaj viac »

Posledný septembrový víkend - festival OCHOTNÍCI 2018

FESTIVAL OCHOTNÍCI 2018
To najlepšie z ochotníckeho divadla

Na Slovensku je niekoľko výborných ochotníckych divadiel, ktoré sa oplatí vidieť. Tentoraz nemusíte cestovať z mesta do mesta. Festival Ochotníci počas 3 dní uvedie 5 najlepších predstavení, aké vznikli v ostatnej sezóne a bratislavskú premiéru inscenácie divadla DAXNER z Tisovca.

Festivalový pas 30 €, študenti 15 €

 

Čítaj viac »

Vitajte v novej sezóne divadla SkRAT

Divadlo SkRAT v septembri odohrá divácky obľúbené predstavenia, v ktorých cez preň typický humor, otvára mnoho nadčasových aj aktuálnych tém. Vidieť ich tento mesiac môžete nielen u nás v Áštvorke, ale aj na festivale Sám na javisku v Trenčíne. Čítaj viac »

Hudobná prednáška Futurit: #Los Angeles

Mesto so štatútom toho druhého, čo však nie je na škodu, práve naopak. Všetko je tu akési uvoľnenejšie než v  New Yorku. Aj keď je na jednej strane ulice nablýskaný hollywoodsky bulvár, na druhej strane je živá a  tvorivá hudobná scéna. Hlavne hip-hopová a rocková. 

Čítaj viac »

Netradičné pesničkárstvo v A4!

Už tento piatok 8. júna sa môžu tešiť všetci pesničkári a inštrumentálni nadšenci na koncert nórskeho dua Listen To Girl a na svieži projekt slovenského hudobníka Miloša Krmíčka, ktorého mnohí už poznajú vďaka jeho hypnotickému hlasu.

Čítaj viac »

DJ Miža a DJ Bol

Milí priatelia, pozývame vás osláviť splu s nami MDDD. Už dnes od 18.00, kde inde ako v Áštvorke. Hopsavé aj clivé pesničky na teraske vám zahrajú DJ Miža a DJ Bol, skúsené plavkyne v štýle romagaráž casio, (weird) pop, balkánčiny, všetko na východ od Hnúšte a pesničky z konca internetov. Sranda, prča, ohňostroje a pre odvážnejších aj kreslenie na tvár (bárz aj henou:).

Hudobná prednáška Futurit: #Berlín

 

Nemci našli po vojne svoj nový výraz v elektronickej hudbe. Tá asi najlepšie vyjadruje ich myslenie a mentalitu. V  sedemdesiatych rokoch to bol Krautrock, v  deväťdesiatych sa v  Berlíne udomácnilo Techno. V  osemdesiatych rokoch sa hral Industrial a drzá Neue Deutsche Welle. V súčasnosti z  Berlína vychádza odvážna hudba, ktorá sa už neradí podľa žánrov. Dnes žije v  Berlíne celý svet, jeho obyvatelia sú aktívnejší a  uvedomelejší ako v  iných mestách. A všetko je tu politické: sex, aj právo na party. 

Čítaj viac »

Multikulti večierok súčasnej elektroniky v A4

 

V bratislavskej Áštvorke sa stretne Francúz, Maďar a  Brit. To nie je začiatok vtipnej príhody, ale line-up tak trochu (ne)obvyklého neďeľného večierka. Súčasná experimentálna elektronika, ktorá sa prepája s audiofilným vizionárstvom a  virtuálnou realitou. Pripravte sa na defragmentáciu vašich pamäťových diskov v  duchu postklubovej estetiky. Už 20. mája u nás v A4.

Čítaj viac »

Koncert Burgr a Pjoni v A4!

 

Srdečne vás pozývame na krst CD "Výletné lode" + krst knihy textov Ľ. Burgra "Za naším blokom"

 

Čítaj viac »

Synth pop kráľovná Space Lady v A4

Stretnete ich na uliciach veľkých miest, obklopených skupinami turistov – pouliční hudobníci. Space Lady je jedna z  tých, čo povýšili pouličné muzikantstvo o  pár tried vyššie. Poznávacie znamenie: strieborná vikingská prilba s  krídlami a  blikajúcim svetlom. Nie, to nie je indivíduum z  mestskej hromadnej dopravy, ale Space Lady. Sedemdesiatročná pani zahrá 28. apríla v Áštvorke covery dávnych rockových hitov. Len sama so svojim synťákom. Tip na dobrý a tak  trochu bizarný večierok.

Čítaj viac »

Nový formát hudobných prednášok Futurit / Hudobné mestá: Londýn

Mesto v  ktorom sa stretáva celý svet. Babylon kultúr ktorý láka hudobníkov, mesto kde sa desaťročia darí hudbe a hudobnému priemyslu, mesto kde hudbu berú vážne. Čo znamená hardcore kontinuum a druhé leto lásky? Ako sem dorazila soundsystemová kultúra a  čo na to britská hudobná tradícia? Médiá a kluby od polovice osemdesiatych rokov po súčasnosť. Scéna ilegálnych večierkov a gentrifikácia. Od acid housu po jungle, od 2stepu po dubstep. Čo na to grime a Brexit? Dozviete sa 24. apríla na  hudobnej prednáške Futurit. 

Čítaj viac »

Divadlo v A4 do konca apríla - reprízy SkRATu, DOGMA z Trenčína, Dezorzovo lútkovo divadlo

Konečne prišla jar a spolu s ňou prichádzajú do Áštvorky aj rôzne divadlá. Niektoré môžete u nás vidieť prvýkrát, ďalšie už na pravidelnej báze. 

Čítaj viac »

Noise a výtvarné experimenty z Thajska v A4

 

Už 23. marca v Áštvorke privítame špeciálneho hosťa priamo z Juhovýchodnej Ázie. Multidisciplinárny angažovaný umelec a experimentálny hudobník Pisitakun vyrazil začiatkom marca na európske turné, v rámci ktorého mal zastávku napríklad aj v londýnskom Cafe OTO a koncom tohto týžňa sa ukáže aj v Áštvorke. 

Čítaj viac »

Legendáre elektronické duo die Angel opäť v A4

Príďte si vypočuť do Áštvorky, ako znie dedičstvo jednej z najslávnejších experimentálnych kapiel posledných troch desaťročí! Ducha Pan Sonic budú vyvolávať tí najpovolanejší: projekt Die Angel, ktorý fungoval dlhé roky spoločne s Pan Sonic. Ak ste mali radi Pan Sonic, budete ich počuť aj v Die Angel. V Áštvorke vypukne 14. marca 2018 kryštalické šialenstvo.

Čítaj viac »

KRAA – piaty ročník festivalu skutočne súčasnej hudby

Čo je to súčasná hudba? Definícii a sebavedomých pomenovaní už bolo naozaj dosť. Preto je podtitul myslený trochu ironicky, ale aj trochu vážne. Pretože slovenská objavná, dobrodružná, a nadžánrová hudba je živá a silná. Túto sobotu 3. marca sa uskutoční v Áštvorke už po piatykrát KRAA - festival skutočne súčasnej hudby.

Čítaj viac »

Nová séria podujatí WHATEVS v A4

Milí priatelia, 

srdečne vás pozvývame na nové 'meet-up' podujatia, ktoré organizujú naše šikovné EVS dobrovoľníčky cca raz do mesiaca. Prvé podujatie zo série sa koná už túto nedeľu 25. februára. Tentokrát sa môžete tešiť na 'shared international merienda'.

Čítaj viac »

Divadelný február v Áštvorke

Milí priatelia, diváci & diváčky, vo februári sme pre vás pripravili viacero repríz domáceho Divadla SkRAT. Na čo sa môžete tento mesiac tešiť sa dozviete nižšie!

V pondelok, 5. februára budete mať možnosť užiť si 1. reprízu najnovšej inscenácie - vytvoreniej sériami monodrám, MONO - STEREO  - SURROUND. Ak to však nestihnete, nezúfajte, tento mesiac vám poskytneme viacero termínov. Ďalšie reprízy sú naplánované na 13. a 22. februára. Lístky v predpredaji nájdete na a4.interticket.sk

Čítaj viac »

Odpočítavame posledné hodiny do premiéry SkRATu!

Odpočítavame hodiny do zajtrajšej premiéry (30.01. o 20:00) a súčasne počet lístkov, ktoré sú ešte v predaji :)

Čítaj viac »

Smrteľníci v Áštvorke

Iba jediné hosťovanie divadla YARMAT v Áštvorke, si môžete užiť už tento štvrtok, 18. januára o 20:00

SMRTEĽNÍCI, autorská inscenácia, v réžii Dušana Vicena a v podaní V. Bednárika, D. Gudabovej, I. Kazimíra, Z. Kazimírovej

Čítaj viac »

SÚŤAŽ / Manuál sprievodcu známymi obrazmi

 O umení sa lepšie kreslí, maľuje, vystrihuje a lepí, ako rozpráva - aj preto v A4-ke spájame teóriu s praxou (zvedavosť s tvorením) a pozývame všetky deti od 4 do 11 rokov do výtvarných dielní. Úspešný program naďalej vedie výtvarníčka Monika Pascoe Mikyšková, ktorá deťom pútavo predstaví umenie 19. Čítaj viac »

Divadlo v januári: hosťovanie z Jihlavy, premiéra, reprízy

Divadelný január 2018? Užite si ho s nami :)

Najbližší pondelok, 16.1. o 20:00 Divadlo SkRAT s už kultovou inscenáciou - Umri, skap a zdochni...!!!

Lístky  Čítaj viac »

Petr Marek v divadle: Láhor / Soundsystem a bude to Sexy den

Petr Marek. Určite ho poznáte ako frontmana kapely MIDI LIDI, či ako jedného z tvorcov zoskupenia MONIKINO KINO. Nevenuje sa však výlučne hudbe. Je aj filmovým režisérom, pedagógom na Filmovej akadémii v Prahe a v neposlednom rade aj skvelým improvizátorom a divadelníkom.

V  závere novembra, 30. 11. 2017, vo štvrtok, prichádza do A4 - priestoru súčasnej kultúry s divadelnou skupinou LÁHOR / SOUNDSYSTEM. Čítaj viac »

DNES REPETE! Zsolt Sőrés: Soundwalk – Citywalk – Walkscape

Pre úspech sobotňajšej prechádzky nášho umeleckého rezidenta Zsolta Sőrés sa podujatie dnes v pondelok 27. 11. o 18.30 opakuje. 

Zsolt Sőrés: Soundwalk – Citywalk – Walkscape (On the way of the Adamčiak – Cage roads and corners) 

18.30 –– Centrálna Klubovňa Čítaj viac »

Shabazz Palaces v A4: Nekonvenčný hip-hop zo Seattlu

Shabazz Palaces sú takzvaní hip-hopoví samorasti, ktorí sa nepodobajú sa na nič, čo ste doteraz v žánri počuli. Je to hip-hop pre tých, ktorých nebavia hip-hopové klišé. Pre ortodoxných je to nový pohľad na to, čo tak dobre poznajú. A pre hudobných nerdov, otvorených novej hudbe je to niečo, čo netreba vynechať! Čítaj viac »

Panáčik O (gesamtkunstwerk) v A4

Priatelia, túto sobotu, 7. 10. vás pozývame na audiovizuálnu performanciu projektu Panáčik O (gesamtkunstwerk), ktorá sa koná u nás v Áštvorke v rámci Bielej noci 2017.

Začíname 20.00 hod. Nezmeškajte, bude to stáť za to. Na bare vás bude čakať aj akcia na tequilu, ktorá nam nedávno pribudla v 'jedálnom lístočku'.

Tešíme sa!

Festival OCHOTNÍCI 2017

Amatéri prinášajú do Bratislavy autorské divadlo!

Divadlo SkRAT ako hlavný organizátor, prináša od piatku (15. 9.) do nedele (17.9.) prostredníctvom festivalu OCHOTNÍCI 2017 do Bratislavy ochotnícke divadlá, ktoré patrili v ostatnej sezóne medzi najlepšie. Čítaj viac »

KineDok: Domino efekt / Kino inak A4

 
V Abcházsku, postsovietskej krajine, ktorej samostatnosť takmer nikto neuznáva, našiel patriotizmus hlbší význam. Územie nachádzajúce sa na pobreží Čierneho mora zvyklo byť turistickým miestom pre šťastných Sovietov, no z palácových hotelov dnes zostali ruiny.
 
Podľa abcházskeho ministra športu Rafaela sa však všetko zlepšuje.

NU DANCE FEST 2016

15. novembra sa začína 11. ročník festivalu súčasného tanca a pohybového divadla NU DANCE FEST. Mnohé predstavenia umelcov zo Slovenska, Čiech, Nórska, Rakúska, Sýrie, Švajčiarska a Talianska budú aj v A4. Viac info tu.

FRESH AIR: Supersilent / Rashad Becker & Eli Keszler / Palmovka

Fenomenálnu nórsku zostavu Supersilent tvoria trubkár Arve Henriksen, elektronik Helge Sten (a.k.a. Deathprod) a klávesák Ståle Storløkken. Éterické, melancholické aj extatické, s prvkami jazzu aj ambientu, no vždy úplne improvizované – ich vystúpenia bývajú výnimočným zážitkom. Kapela patrí už od roku 1997 k tomu najlepšiemu, čo severská scéna ponúka. Na Slovensku naposledy hrali na festivale NEXT 2004 a boli to neopakovateľné chvíle.

29.10. FRESH AIR: Jozef van Wissem / Deaf Center / András Cséfalvay

Holandský lutnista a skladateľ Jozef van Wissem je známy o. i. zo spolupráce s režisérom Jimom Jarmuschom. V roku 2012 s ním nahral dva albumy, o rok nato získal hlavnú cenu v Cannes za hudbu k filmu Prežijú len milenci. Jediný koncert na Slovensku predstaví materiál z nového albumu.
 
Kultový potemnelo-nostalgický projekt Deaf Center tvoria dvaja nórski multiinštrumentalisti – Erik K. Skodvin (aka Svarte Greiner) a Otto A.

FRESH AIR: Filmy #artoffline a V limbe

Predstavujeme Vám filmové premietania, ktoré sa dnes, 24. Októbra, uskutočnia v A4 v rámci cyklu Fresh Air. Budete môcť vidieť dve filmové eseje, ktoré skúmajú, ako digitálne technológie ovplyvňujú svet umenia a ľudskú pamäť. Film #artoffline režiséra Manuela Correu ponúka pohľad insiderov na súčasný svet umenia. Digitálne technológie totiž od základov a navždy zmenili náš prístup k nemu; urobiť si selfie je dnes, napríklad, bežnou súčasťou zážitku z návštevy múzea. Čítaj viac »

FRESH AIR štartuje

S príchodom dlhých večerov sa začína v bratislavskom priestore pre súčasnú kultúru A4 cyklus FRESH AIR, zameraný na súčasné trendy v hudbe, kine, divadle a mediálnom umení. Projekt prinesie do Bratislavy to najlepšie z novej, nielen škandinávskej tvorby. Vo štvrtok 20.10. sa projekt spustí koncertom americko-nórskeho experimentálneho dua Beam Splitter vokalistky Audrey Chen a pozaunistu Henrika Munkeby Nørsteba. Improvizujúca dvojica manévruje medzi krehkosťou, intimitou, extatickosťou a hlbokým sústredením. Čítaj viac »

Festival Pro-téza v A4

Pro-téza - Medzinárodný festival autorského divadla. Festival „Pro-téza“ prináša od roku 2010 do Bratislavy inovatívne divadelné projekty zahraničnej a domácej scény. Do svojho programu zaraďuje len predstavenia, ktoré sú výsledkom kolektívnej alebo participatívnej autorskej tvorby s dôrazom na kvalitu, inovatívnosť a aktuálnosť. Po jednotlivých predstavenia sú besedy s tvorcami, vďaka čomu majú diváci možnosť nahliadnuť do zákulisia tvorby. Atmosféru festivalu dotvára sprievodný program. Čítaj viac »

Vlna naživo

Vlna naživo 2016. XI. ročník multižánrového festivalu časopisu Vlna. Súčasný tanec, site specific predstavenie, koncerty, divadlo, hra so svetlom a literatúra. Od 03. do 07. októbra aj v A4. Celý program nájdete tu.

Miroslav Tóth: Tyč

Psychedelicko inštitucionálna video opera v jednom dejstve. Príbeh sa odohráva v nasledujúcej epoche ľudstva - Nový stredovek na bývalom území Slovenskej republiky. Poetika noiru, temna a mystiky sa mieša s poetikou výkonu a výzoru verejných inštitúcií z dnešných časov. Zamestnanec Samčo spraví prokrastinačnú chybu má byť obetovaný riaditeľkou. Lenže minister sa rozhodne inak. Viac info tu. Čítaj viac »

Pokračujeme v dejinách umenia.

O čom sú tie dejiny umenia: Ako vznik písma ovplyvnil vývoj veľkých kultúr.

Formát prednášok o dejinách umenia, nadväzuje na kurz s rovnakým názvom prebiehajúci od marca po jún tohto roka. Staroveký orient: Sumeri, obyvatelia prvého štátu v oblasti Mezopotámie priniesli západnej civilizácii písmo. Objavom písma sa označuje aj zánik praveku. Spoločnosť sa premenila z rodovej na triednu a vznikajú prvé despotické vlády, ktoré zároveň prispeli k veľkému rozmachu kultúry ako takej. Čítaj viac »

Nazrime spolu do mysle Janka Jesenského

Slovo poézia okrem svojho odborného literárneho významu predstavuje vo význame  prenesenom aj krásu, či pôvab. Aké sú podoby poézie demokracie? V čom spočíva krása a najmä podstata tohto politicko-spoločenského zriadenia? V stredu 21.9. o 18:00. Počas prvého diskusného večera sa pokúsia nazrieť do spletitej mysle spisovateľa Janka Jesenského, ako aj hľadať paralely a väzby so súčasnými problémami demokratického charakteru štátu. Čítaj viac »

Nomadic Arts Festival

Nomádsky festival umenia spojí obyvateľov a návštevníkov tohto susedstva prostredníctvom netradičných predstavení domácich a zahraničných umelcov, hudby a rozmanitých spoločných aktivít. Nomadic Arts Festival je experimentálny festival, ktorý sa venuje prepájaniu, komunite a inakosti cez netradičné formy umenia. Čítaj viac »

Americký kolektív Negativland v A4

Americký kolektív Negativland by sa bezpochyby stal známym aj bez toho, že by sa s ním súdili U2. Ale stalo sa – a parodické koláže známych songov uťahujúce si z biznis-mašinérie populárnej hudby si tak získali začiatkom 90. rokov značnú pozornosť. Či už projekty Negativland označíme ako sociálne-kritické, plagiátorske, konceptuálne alebo radikálne, vždy sa umelecky novátorským spôsobom potýkali s problémami okolitého sveta. Čítaj viac »

Rodinný film v A4 za účasti režiséra!

Olmo Omerzu je talentovaný slovinsko-český režisér, ktorý si postupne získava európske renomé. Jeho dva celovečerné filmy, chladné pozorovania nefunkčných vzťahov bez tradičnej psychologizácie, patria k tomu najzaujímavejšiemu, čo v Česku za posledné roky vzniklo. Rodinný film je jeho najnovší film. Manželia sa vydajú na vysnívanú plavbu po oceáne a doma nechajú dve nedospelé deti. Neprítomnosť rodičov vyvolá eufóriu a pocit náhlej slobody. Zdanlivo bezstarostný život im ale naruší strach, keď sa rodičia dlhšie neozývajú. Čítaj viac »

Otvárame tvorivé dielne pre deti.

Ako “namaľovať” správne škvrnu? Tradičné štvrtkové výtvarne dielne sa po letnej pauze budú venovať novej téme a to výrazovým prostriedkom vo výtvarnom umení. Celý mesiac sa budeme učiť a tvoriť o škvrne a so škvrnou. Škvrna na všetky spôsoby ovládne naše práce a pomocou nej zistíme ako sa dá aj pomocou jednoduchého tvaru vyjadriť veľa. Čítaj viac »

Kevin Drumm (USA), RBNX (SK)

Free? New? Post? Whatever. Chicagský eletronik a gitarista Kevin Drumm (Editions Mego, Earstwhile Records) patrí už od 90. rokov k prominentom svetovej experimentálnej scény, po boku parťákov ako Taku Sugimoto, Jim O'Rourke či Max Gustafsson. Zvuk preparovanej gitary položenej na stole postupne rozšírili modulárne syntetizátory a laptop. Čítaj viac »

Otvárame nový kurz o dejinách umenia!

Kurz s názvom  O čom sú tie dejiny umenia je určený pre dospelých. Kurz nadväzuje na prednášky s rovnomenným názvom, ktoré prebiehali od jari po leto každý utorok vo večerných hodinách. Septembrový kurz bude postupovať chronologicky od kolísky západnej kultúry v období ranného praveku po umenie Antického Ríma. Čítaj viac »

Jedinečná poľsko – slovenská divadelná koprodukcia už 10. augusta v Bratislave

Bratislavské nezávislé Divadlo SkRAT spolu s poľským Teatr Ósmego Dnia počas leta neoddychujú. Divadelné prázdniny zamenili v auguste za spoloprácu na projekte EUROPE OUR HOME. V rámci neho spoločne vytvoria inscenáciu Summit_2.0.

Predstavenie bude pre verejnosť prístupné zadarmo, 10. augusta o 21:00 na Tyršovom nábreží v Bratislave.

Inscenácia trefne a výrazne obrazne poukazuje na problémy súčasnej Európy.
Čítaj viac »

Oberhausen: Medzinárodná súťaž 2015

Medzinárodný festival krátkeho filmu Oberhausen je jedným z najstarších a najdôležitejších svojho druhu. Vyše 60 rokov dáva priestor mladým tvorcom, ktorí sa snažia objavovať nové filmové postupy. Výber piatich originálnych filmov z medzinárodnej súťaže (medzi nimi i film Zlaté Piesky Rocket Launch) spája snaha pozerať sa na dôverne známe z neobyčajných perspektív a vyhýbanie sa jasnému žánrovému zaradeniu.
Premietanie 08.06. v stredu o 20:00 sa koná v spolupráci s Goetheho inštitútom.

¡Viva La Película!

Od stredy 25. do nedele 29. mája sa v A4 - priestore súčasnej kultúry uskutoční po tretíkrát prehliadka španielskeho filmu s názvom ¡Viva La Película! Ponúkne profil Julia Medema s dôrazom na jeho staršie, menej známe filmy, oceňované súčasné diela reflektujúce dnešné Španielsko, či špeciálny program pre deti. Čítaj viac »

Prešovské národné divadlo v A4: Good place to die

Tretí máj bude v A4 - priestore súčasnej kultúry patriť šalenému východu. Prichádza Prešovské národné divadlo s inscenáciou GOOD PLACE TO DIE. Čítaj viac »

Umri, skap a zdochni...!!! v pondelok, 21. marca

Milí diváci, v pondelok, 21. marca, sme plánovali predstavenie Môj lov!(e), ktoré sme však museli zrušiť. Ospravedlňujeme sa.

Rozhodli sme sa, že predstavenie nahradíme obľúbenou inscenáciou Umri, skap a zdochni ...!!! Čítaj viac »

Narodeniny Divadla SkRAT

Naše domáce Divadlo SkRAT je na Slovensku, ale aj v zahraničí známe svojou metódou autorskej kolektívnej tvorby. Ako to však bolo pri vzniku inscenácie Narodeniny, ktorú môžete už dnes o 20:00 vidieť? Čítaj viac »

Medzinárodný deň žien s Divadlom SkRAT

Príďte si užiť utorkový večer do A4 - priestoru súčasnej kultúry. Medzinárodný deň žien môžete osláviť s najnovšou inscenáciou Divadla SkRAT: Extrakty a náhrady.

V komornej atmosfére súčasného autorského divadla sa zamyslíte nad tým ako (ne) fungujú dnešné vzťahy. Ako sa dokáže človek cítiť v dlhodobom vzťahu. Ako lásku potrebujeme a sme pre ňu ochotní urobiť čokoľvek a mnohokrát sú to aj absurdné činy. Čítaj viac »

Ojedinelý 29. február s Divadlom SkRAT

Začiatok týždňa a posledný, ojedinelý februárový deň, bude v A4 - priestore súčasnej kultúry patriť Divadlu SkRAT a jednej z ich najnovších inscenácií: Donor, swingers a iné experimenty... Čítaj viac »

Kino Inak koncom februára

Koniec februára prináša do A4 tri nezabudnuteľné filmy

a všetky prídu osobne predstaviť režiséri týchto filmov

Východ slnka & Námestie republiky

PREMIÉRA: Ťažká voľba (Z. Piussi)

Farby piesku

Proces procesu procesom (Pôjdeš do basy? Hajzel!)

​Utorkový večer, 24. februára patrí Divadlu SkRAT a inscenácii  Proces procesu procesom.

Divadlo SkRAT po dlhšom čase reprízuje inscenáciu Proces procesu procesom s podtitulom Pôjdeš do basy? Hajzel. Postavy a udalosti v tejto inscenácii sú vymyslené.

Ak však budete vidieť odraz slovenskej reality, napríklad v súdnictve, nebudete na omyle. Čítaj viac »

ID#ENTITY v A4

Divadlo elledanse sa rozhodlo vzdať svojej vlastnej divadelnej scény. Aj preto ho môžete už tento utorok, 23.02. vidieť v A4 s najnovšou inscenáciou ID#ENTITY v réžii Jakuba Mudráka, ktorý je študentom absolventského ročníka réžie a dramaturgie na VŠMU. Čítaj viac »

TLIS párty

Počas piatkového večera si pre Vás pripravili selektori štvrtkového vysielania rádia TLIS výnimočne tradičnú podprahovú hudobnú výchovu. Zvukové exprimenty Vás prenesú do vitálnych dimenzií elektronickej hudby. Harmonické a nebezpečne arytmické konštrukcie Vám navodia tú správnu náladu na piatkový večer. Budú vám hrať
Walter
Luidži
Damien

VIac TU

Utorkový večer s divadlom, utorkový večer s Delúziou

Divadlo SkRAT vás už zajtra pozýva na večerné predstavenie inscenácie DELÚZIA.

Tešiť sa môžete na Danielu Gudabovú a Danicu Matušovú, Víta Bednárika, Dušana Vicena, Vlada Zboroňa, v réžii Ľuba Burgra. Čítaj viac »

Kino Inak vo februári: poľské animáky, Claire Simon či nemá klasika s live hudbou - Východ slnka

Jadrom februárového programu Kina inak, ktoré funguje ako súčasť A4 - priestoru súčasnej kultúry v Bratislave, bude profil francúzskej režisérky Claire Simon, no prinesie taktiež nemý film Východ slnka s hudobným sprievodom zoskupenia Námestie republiky, alebo výber súčasnej poľskej animácie.

  Čítaj viac »

Kto je donor, čo je experiment a koho stretnete na swingers párty? Nájdite odpovede v predstavení Divadla SkRAT

Donor, swingers a iné experimenty... podobne ako pri ostatných inscenáciách SkRATu je mozaikou fragmentárnych situácií.

I keď zo začiatku inscenácie možno čitateľnejšie badať príbehovú líniu. Situácie sú vygradované až do absudrných polôh, a preto na diváka pôsobia mnohokrát komicky. Čítaj viac »

Tvorivé dielne: Čo tvorí dejiny umenia? Čo je svetské a čo nebeské? Hans Holbein - dvaja vyslanci

Tvorivé dielne pre deti

15.15 - 8-13rokov

16.45 - 4-7rokov

 

Dejiny umenia sú dejinami konkrétnych diel. Od čoho závisí, že jedno dielo zostane navždy slávne, zatiaľ čo iné upadne do zabudnutia?

Ktoré sú najznámejšie diela v našej západnej histórii a čo ich robí takými špecifickými? Čítaj viac »

SkRAT vo februári nespí zimným spánkom. Príďte si pozrieť jeho aktivitu.

​Prvé reprízy najnovšej inscenácie EXTRAKTY A NÁHRADY môžete vidieť vo februári hneď trikrát!
Čítaj viac »

Blíži sa premiéra Divadla SkRAT: 28. január - EXTRAKTY A NÁHRADY

Divadlo SkRAT začína rok 2016 slávnostne. 28. januára uvedie do života svoju najnovšiu inscenáciu s názvom EXTRAKTY A NÁHRADY.

Inscenácia vznikla autorskou kolektívnou tvorbou. Vidieť budete môcť Inge Hrubaničovú, Ľuba Burgra, Milana Chalmovského a Vlada Zboroňa. Ak sa chcete na premiéru pripraviť aj prostredníctvom textu, siahnite po najnovšej knihe Divadla SkRAT: KRYPTOTYP.

Knihu nájdete v A4 aj v kníhkupectvách. Čítaj viac »

Čo podniknúť v utorok večer? Navšítivte Divadlo SkRAT, predstavenie PARANOJA

Divadlo Skrat v slovenskej profesionálnej divadelnej kultúre reprezentuje alternatívny spôsob tvorby.

Prináša inscenácie, ktoré sú výrazne fragmentarizované, hovoria o prázdnote či zbytočnosti ľudského života a zameriava sa na intelektuálne orientovanú mladšiu divácku generáciu. Čítaj viac »

Otvárame nový kurz pre deti: Príbehy obrazov!

Čo tvorí dejiny umenia?

Dejiny umenia sú dejinami konkrétnych diel. Od čoho závisí, že jedno dielo zostane navždy slávne,
zatiaľ čo iné upadne do zabudnutia? Ktoré sú najznámejšie diela v našej západnej histórii a čo ich robí takými špecifickými?
Čítaj viac »

Schrödingerova mačka [In vivo (meta)fyzika] / ART' S BIRTHDAY 2016

Každoročne sa po celom svete v tento deň a v rovnakom čase oslavujú narodeniny umenia, dejú sa happeningy, koncerty a performance.

K svetovému dianiu sa pripojíme živým vysielaním z A4 do satelitnej siete EBU koncertom v dramaturgii RTVS / Rádia Devín.
Čítaj viac »

What the hell the censorship in contemporary art is? – Lenka Kukurová

NOVÝ ROK ZAČNEME PEKNE Z OSTRA A POMENUJEME PNUTIE MEDZI POLITIKOU A SÚČASNÝM UMENÍM PRAVÝM MENOM – CENZÚRA.
Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že cenzúra sa z umenia po novembri 1989 vytratila. Pravdou však je, že očividnú cenzúru nahradili skryté mechanizmy kontroly. Patrí medzi nich seba-cenzúra, tiché odstránenie diel z výstav, či zastavenie financovania. Nepriame útoky na umeleckú slobodu sú stále prítomné a postihujú kritické umelecké projekty. Prednáška predstaví príklady cenzúry umenia v demokratických podmienkach.
Čítaj viac »

Divadlo SkRAT v januári: želá šťastný nový rok, informuje o reprízach, premiére a novej knihe

Divadlo SkRAT Vám praje veselý, zdravý a úspešný rok 2016!

V januári pre vás pripravujeme premiéru novej inscenácie EXTRAKTY A NÁHRADY! Čítaj viac »

Kino Inak v januári: Ženy Filmu, Patricio Guzmán, IFFR

Bratislavské Kino inak, ktoré funguje ako súčasť A4 - priestoru súčasnej kultúry, začína rok 2016 spoluprácou s filmovým festivalom v Rotterdame alebo profilom významného režiséra Patricia Guzmána. Opäť tak divákom ponúkne filmy, ktoré by inak na Slovensku vidieť nemohli. Čítaj viac »

V utorok: A4kovskoSkRAŤácka kapustnica

Predvianočný čas v A4 bude nabitý pozitívnou energiou o kultúre nehovoriac! Príďte s nami stráviť 22. december v priateľskom duchu. Pripravte sa na skvelý program, pričom sa na Vás teší celý tím A4! Čítaj viac »

Pozývame vás na ​ESCALATOR FORUM

Pozývame vás už 19. 12. 2015 od 14:15 na záverečnú konferenciu programu Escalator 2015 s názvom Escalator forum, ktorá sa bude venovať viaczdrojovému financovaniu a fungovaniu kultúry na Slovensku. Prebiehať bude v studio WOONT na Strojárenskej 3, v Košiciach. Čítaj viac »

MANU DELAGO v Bratislave

Jeden z najznámejších hráčov na hang, rakúsky hudobník Manu Delago, vystúpi 17. decembra v bratislavskom klube A4 o 20.00. Do Bratislavy zavíta s kvartetom Handmade predviesť svoj najnovší štúdiový album Silver Kobalt. Vystúpenie je súčasťou jesennej série koncertov NouveauNu.Night, ktoré organizuje Vresk Factory OZ. Čítaj viac »

MOUSE ON MARS v A4!

Nemecké duo Mouse on Mars spĺňa najprísnejšie nároky poslucháčov na celom svete už druhú dekádu a po úspešných rokoch na alternatívnej scéne vystúpia poprvýkrát na Slovensku už tento piatok, 11.12. o 20.00.

Skupina Andiho Toma a Jana St. Wernera, priekopníkov elektronickej hudby, je na scéne od roku 1993. Čítaj viac »

Divadlo v A4 do konca decembra

Neodbytnou súčasťou A4 - priestoru súčasnej kultúry je divadlo, a prioritne, domáce Divadlo SkRAT. Okrem neho však v A4 nachádzajú svoju stálu scénu aj iné divadelné zoskupenia. Do konca decembra si nenechajte ujsť ešte niekoľko zaujímavých predstavení...

Divadlo SkRAT do konca roka 2015 ešte pripravuje predstavenia 2 divácky úspešných inscenácií. Čítaj viac »

Kino Inak v decembri predstavuje Doc Alliance Selection

V dňoch 6. – 13. decembra premietne Kino inak, fungujúce ako súčasť A4 – priestoru súčasnej kultúry, päť filmov ocenených na prestížnych dokumentárnych festivaloch. Čítaj viac »

Láhor/Soundsystem: Kto to vysvetlí ostatným? alebo Nie je turnus, ako turnus

Ak nepoznáte Láhor/Soundsystem, môžete to dnes napraviť... Ak ich poznáte, je tu opäť priestor na spoločné stretnutie.

Už dnes, v sobotu o 20:00 v A4 - priestore súčasnej kultúry. 

Kto to vysvetlí ostatným? alebo Nie je turnus ako turnus sa divákom predstaví s dávkou javiskového punku. A súčasne krutým realizmom, ktorý je v tomto prípade prirodzene, súčasťou komédie. 

Alternatívne výchovné metódy, či integrácia sociálne slabších, môžu vytvoriť nejeden "prúser". Skupina pedagógov o tom vie svoje.  Čítaj viac »

π pri free už zajtra!

Aj v decembri ste vítaní na ďalšom pokračovaní série komorných koncertov π pri freePiatok, 4. Čítaj viac »

Hudobné tipy na december

Už tento piatok pokračuje π pri free – séria komorných koncertov v A4. Vypočujte si voľne improvizovanú hudbu tento raz na akustických nástrojoch Andreja Gála, Mira Tótha a Michala Matejku 4. Čítaj viac »

November uzatvára Divadlo SkRAT: Donor, swingers a iné experimenty...

V pondelok, 30. novembra, uvedie Divadlo SkRAT predstavenie Donor, swingers a iné experimenty s podtitulom Nikdy nehovorte vopred, ako sa zachováte v nejakej situácii v réžii Dušana Vicena.

Dušan Vicen, režisér, scenárista a autor výtvarného konceptu spolu s hercami komunikujú aj o otázke: Kto riadi ľudský život a všetko okolo neho? Je to skutočne človek? Čítaj viac »

Kultúra a mesto: Sila príťažlivosti

V Bratislave sa v dňoch 08.12.-09.12. 2015 koná medzinárodná konferencia Kultúra a mesto: Sila príťažlivosti o význame kultúry pre rozvoj mesta, ktorú organizuje A4 - asociácia združení pre súčasnú kultúru. 

Konferencia, ktorá sa uskutoční v priestoroch Pisztoryho paláca chce kriticky preskúmať aktuálne záujmy, vzťahy, spory a otvorené otázky o význame kultúry a jej pozícii v kontexte súčasného európskeho mesta. Čítaj viac »

Dnes začína jedna z udalostí roka: Festival NEXT

Už dnes, 25.11., začína festival NEXT!

Potrvá do 28. novembra a zažiť budete môcť skvelé koncerty svetovej a domácej súčasnej hudby.

Štyri dni vzrušujúcich zvukov od etablovaných, aj menej známych mien, sľúbujú neobvyklé zážitky.

Nezabudnite si kúpiť lístok, aby ste sa dostali!

Celý program nájdete aj na našom webe.

Lab.oratórium sexuality, posledný krát pred derniérou!

Čo s utorkovým večerom? 

Nenechajte si ujsť predposledné predstavenie inscenácie Lab.oratórium sexuality.

Dokumentárnu drámu o živote Imricha Matyáša pripravilo bratislavské divadlo No Mantinels na základe historického výskumu Jany Jablonickej-Zezulovej, ktorá objavila cenné denníky aktivistu. Čítaj viac »

Divadlo SkRAT: Donor, swingers a iné experimenty...

V A4 môžete dnes, 23. novembra vidieť úplne najnovšiu inscenáciu Divadla SkRAT, Donor, swingers a iné experimenty..., ktorej autorom a režisérom je Dušan Vicen.  Čítaj viac »

Diskusia: What the hell contemporary muralism is?

Ako každý mesiac, i v novembri nazrieme na problém z kultúrno-spoločenskej sféry. Čítaj viac »

Festival NEXT predstaví hviezdne mená aj mladých inovátorov súčasnej hudby

Šestnásty ročník festivalu NEXT prichádza opäť s ambíciou predstaviť to najinšpiratívnejšie, čo sa podľa jeho kurátorov deje na svetovej aj na domácej scéne súčasnej hudby.

Prehliadka sa odohrá sa od 25. do 28. novembra v A4 – priestore súčasnej kultúry a na ďalších miestach v Bratislave.

Návštevníkov čakajú štyri dni vzrušujúcich zvukov od etablovaných aj menej známych mien, sľubujúcich neobvyklé zážitky v celom spektre od invenčnej elektroniky cez improvizovanú hudbu až po multimediálne projekty. Čítaj viac »

Poďte sa hrať do A4!: náš bohatý program Noci divadiel

Ako sme už avizovali, tento rok sa prvýkrát zapojíme do Noci divadiel!

Prečo si zvoliť práve náš program?

Dramaturgicky sme sa zosúladili s festivalom Drama Queer, ktorý u nás prebieha a súčasne, aj prostredníctvom Noci divadiel, prejavujeme našu spolupatričnosť divadlám, ktoré sa ocitli v Banskobystrickom samosprávnom kraji až v tragickej situácii. 

V sobotu začíname už o 18:00 a končiť budeme minimálne o polnoci. Ak vás však bude baviť hrať sa, budeme s vami radi aj do rána. 

Nám totiž nevadí, ak nezapadneme! Čítaj viac »

Ars Poetica v A4

Kvalitná svetová poézia popredných básnikov zaznie v A4 v rámci 13. ročníka medzinárodného festivalu Ars Poetica 2015 v utorok a v stredu – 17. a 18. novembra. Okrem recitácií diel sa môžete tešiť aj na koncerty a párty.

2'16" a pol: Vesmírna Odysea, detská opera pre dospelých a deti už túto nedeľu

V nedeľu o 19:30 máte jedinečnú možnosť vidieť súčasnú detskú operu, ktorej autorom je Marek Piaček. Ak chcete prežiť nedeľný podvečer nesmierne príjemne, naštartovať sa entuziazmom na ďalší pracovný týždeň, určite by ste túto operu nemali zmeškať. Čítaj viac »

Legendárni Kawabata Makoto & Jean François Pauvros v A4

Priestory A4 poctia svojou návštevou elitní gitaristi súčasnej free-rockovej psychedelickej scény: Kawabata Makoto (JP) a Jean François Pauvros (FR). Čítaj viac »

Novembrové kino v A4: Kino Inak a KineDok

Ani v novembri nebude v A4 núdza o výnimočné filmy, tento raz z Európy a v európskom kontexte. Čítaj viac »

Tešte sa: Divadlo SkRAT v novembri!

V novembri si pre vás Divadlo SkRAT pripravilo reprízy najnovších inscenácií. Okrem vystúpení na domácej scéne, v A4, bude Divadlo SkRAT aj cestovať.

najbližší utorok si nezabudnite nechať voľný čas na predstavenie TAbu.  Čítaj viac »

Nu Dance Fest alebo 4 dni súčasného tanca v A4

V rámci 10. ročníka medzinárodného festivalu súčasného tanca Nu Dance Fest si pre Vás A4 pripravila pútavý program so zámerom demonštrovať svieže a progresívne smerovanie súčasného tanca a pohybového divadla. Čítaj viac »

Oko za oko: prvá videoopera o Humennom v dejinách ľudstva

Jedinečná jednoaktová opera Oko za oko, ktorá skúma otázku fiktívnej adaptácie bývalého profesionálneho vojaka na civilné pracovné prostredie. Čítaj viac »

DIGITOPIA: senzorická rukavica a tabuľka chemických prvkov

Hudba, to je aj kontrabas v kombinácii so špeciálnou rukavicou, vybavenou senzormi. Virtuózne zvukové sample ovládané pohybom ruky, to je projekt KRK (USA). Brniansky umelec Jiří Suchánek (CZ) oživí Atómovú syntézu, ktorá spočíva v “ozvučovaní” Mendelejevovej periodickej tabuľky prvkov. DIGITOPIA už v pondelok 2. novembra. Čítaj viac »

Stihnite dnešnú PechuKuchu ešte za predpredajovú cenu

V poradí 31. vydanie bratislavskej PechaKucha Night predstaví umelcov, architektov, dizajnérov, filmárov a ďalších inšpiratívnych ľudí, ktorých práca sa dotýka témy Hranica. Predpredajové vstupenky za 5€ si môžete stále zakúpiť v A4 Kafé. 

Prvýkrát sme dramaturgiu PKN Bratislava pripravili so zameraním na špecifickú tému - ako reakciu na aktuálnu situáciu a spoločenskú diskusiu. Čítaj viac »

Aj vy sa pýtate "What the hell contemporary drawing is?"

Ak aj vy hľadáte odpoveď na túto záludnú otázku zastavte sa dnes v A4 už o 19.00. Na vašu otázku sa pokúsi odpovedať laureátka britskej ceny za kresbu Jerwood Drawing Prize za rok 2013, Svetlana Fialová. Čítaj viac »

Jediná, no jedinečná: párty rádia TLIS

Párty rádia TLIS je síce jedinou párty v A4-ke, zato však určite jedinečnou a "neotrelou". Každý mesiac prinášajú rezidenti študentského internetového rádia TLIS dobre namiešanú podprahovú hudobnú výchovu,  Tento mesiac však bude o niečo netradičnejšia. Tešte sa na zvukové experimenty, ktoré vás prenesú do vitálnych dimenzií elektronickej hudby. Hrajú RNGO, skb.dj a Walter.

Divadlo SkRAT môžete do konca októbra vidieť ešte trikrát

Festival autorského divadla Pro-téza je za nami a jeho hlavný organizátor Divadlo Skrat sa opäť vracia na dosky A4-ky s vlastnými predstaveniami. Čítaj viac »

Japonská Björk Tujiko Noriko rozozvučí A4 už zajtra!

Avant-popová speváčka z Osaky, Tujiko Noriko, sa po vyše desiatich rokoch vracia do Bratisalvy. Predskokanom koncertu sa stane originálne duo N.M.O (NO/ES), zložené z nórskeho bubeníka Mortena J. Olsena a španielskeho elektronika Rubena Patiñu. V A4 už zajtra, 21. Čítaj viac »

Monikino kino (CZ/SK) a Mayen (CZ) odštartujú turné v A4

Atmosferický elektropop Monikino kino a dream-popový projekt Mayen vyrážajú na slovensko-českú šnúru už zajtra. Čítaj viac »

Rádio Ivo: vtipný a suverénny experiment

Nie, nie je to iba názov rozhlasovej hry, či čítanie rozhlasovej hry na javisku. Je to zakaždým experiment... A "príbeh" o tom, ako dokážu traja performeri zaujímavo, vtipne a s výborným zvukom urobiť z rozhlasovej hry divadlo! Lístky na zajtrajšie predstavenie sú ešte stále v predpredaji Interticketu! Čítaj viac »

Festival autorského divadla Pro-téza: Široké spektrum tém súčasného divadla

Po úspešnej premiére divadla SkRAT Donori, swingers a iné experimenty... pokračujeme festivalom autorského divadla Pro-téza. Bratislava tak opäť kultúrne ožije autorským divadlom, a to nie len zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. Okrem zhliadnutia kvalitných, oceňovaných inscenácií, budú mať diváci zakaždým možnosť diskutovať o predstaveniach so samotnými autormi. Dni 7.-14. októbra si preto zakrúžkujte v kalendári.  Čítaj viac »

Donor, swingers a iné experimenty... SkRAT pricháza s premiérou!

„Nikdy vopred nehovorte, ako sa zachováte v nejakej situácii." To je podtitul horúcej novinky Divadla SkRAT, ktorú budete mať možnosť vidieť v premiére už začiatkom mesiaca. Donor, swingers a iné experimenty... odpremiérujeme v A4-ke 1. októbra, deň na to prebehne prvá repríza.  Čítaj viac »

KINO INAK hlási zmenu v programe, ale aj voucher zdarma

„Obetavá, starostlivá, na seba nemysliaca...“ Je žena v slovenskom filme iba obrazom muža - režiséra a spoločnosti, ktorá ju ako takú chce vidieť? Dnes vám na túto, ale aj iné otázky zodpovie dokumentárny film režisérky Zuzany Liovej s názvom Ženy – od lásky k hnevu. Čítaj viac »

KINO INAK láka na vynikajúce ženské režisérky i silné ženské postavy

Jún v kine inak bude opäť silný na skvelé filmové projekcie. Naša dramaturgia sa však tentoraz zamerala výsostne na ženskú tvorbu. Prečo? Aj v roku 2015 totiž badáme nedostatočné zastúpenie žien v svetovej kinematografii. Ako šafranu sú aj plnohodnotné roly, ktoré by ženy vo filmoch mohli stvárniť. Čítaj viac »

Festival Multiplace prinesie animáky aj sonický kvet Klaru Lewis

Festival nových médií MULTIPLACE pokračuje v maratóne skvelých podujatí. Čítaj viac »

Začína festival zvukovej poézie - ô

Dnešným dňom začína v A4 druhý ročník festivalu zvukovej poézie s príznačným názvom "ô". Ide o festival poetických performance, ktorých „materiálovou“ bázou je pohyb v jazykovej sonosfére. Čítaj viac »

¡Viva La Película! - prehliadka španielskych filmov

Májové Kino inak ponúka malú ochutnávku tapas - pikantných filmových chuťoviek, ktoré potešia milovníkov španielskeho jazyka, hispánskych filmov, dobrého jedla a chutí slnečného juhu. Servírovať ich bude, okrem iných, i samotný Javier Bardem(!), ktorý sa predstaví ako muž rôznych tvárí, od svojich prvých snímkov po súčasnosť. Čítaj viac »

MULTIPLES #1: Oren Ambarchi (AUS / Touch), Pjoni (SK)

Exkluzívny koncert austrálskeho skladateľa a multiinštrumentalistu, ktorý sa dlhodobo zaoberá prekonávaním hraníc zvuku i bežných inštrumentálnych postupov. Ambarchi spolupracoval s umelcami ako John Zorn, Otomo Yosihide, Fennesz, Keiji Haino, Phill Niblock, ale aj Dave Grohl a Sunn o))). Hoci jeho hlavným nástrojom je gitara, k jej používaniu pristupuje neortodoxne. Čítaj viac »

EE MUSIC workshop zavíta aj do Bratislavy!

Najväčšia informačná kampaň o energetickej efektívnosti v európskom hudobnom priemysle smeruje aj do Bratislavy. Pod hlavičou EE MUSIC (Energy Efficient Music Culture) sa 12.5 v A4 uskutoční odborné podujatie - EE MUSIC workshop.

Čítaj viac »

Začína literárny festival Anasoft Litera

Dnešným dňom opäť začína literárny festival Anasoft litera. Okrem predstavenia finalistov v bratislavských kultúrnych centrách a kníhkupectvách budú jeho súčasťou aj zaujímavé koncerty, výstavy, či divadlo. Priestory A4-ky nevynímajúc! Pozrite si celý program na stránke festivalu

KineDok: Najlepšie dokumenty východnej a strednej Európy!

Projekt alternatívnej distribúcie najlepších autorských dokumentov strednej a východnej Európy. To je KineDok! Slávnostne ho otvoríme verejnou projekciou dánsko-maďarského filmu 1989 spojeného s diskusiou s režisérskou dvojicou Anders Østergaard a Erzsébet Rácz. Po premietaní Dokupárty!

Neprehliadnite aprílový program divadla SkRAT

Vynikajúce predstavenia divadla SkRAT nás čakajú aj v mesiaci apríl. Vyberte si z bohatej, telu i duši lahodiacej ponuky! Čítaj viac »

Kino inak: Euromajdan, Rohmer v Paríži + nedeľné Kino, pre mamy a otcov: to najlepšie z BAB

Prvý decembrový týždeň v Kine Inak si budete môcť vychutnať nasledovne:

1.12. Pondelok o 20:00 Evromaiodan: Chornovy montazh, réžia kolektívne dielo ukrajinských filmárov mladšej generácie, UA 2014, 60 min., ukrajinsky s angl. titulkami Čítaj viac »

V Kine inak odpremietame dokumentárnu esej Pavla Štingla Eugéniové

V nedeľu 30. novembra o 20.00 vás pozveme do Kina inak na projekciu filmu Eugéniové Pavla Štingla, s použitím citácií z textov Patrika Ouředníka. Keď sa ľudstvo s rozšiřujúcim poznaním o pôvodu človeka začalo zriekať Boha, prišli vedci s novým termínom: eugenika. Tento smer mal skúmať metódy vedúce k dosiahnutiu čo nejlepšieho genetického fondu človeka. Veď môžeme spasiť ľudstvo a vylepšiť svet, verili nadšení zastáncovia. Nacisti doviedli eugeniku až k desivej dokonalosti. Pavedecké metódy slúžili ich nejvyššiemu cieľu: konečnému řiešeniu. Čítaj viac »

Pásmo animovaných filmov pre najmenších divákov

Posledná nedeľa v mesiaci už tradične patrí deťom. Na detskom kine - projekcii venovanej deťom a ich rodičom sa po novom stretávame až o 17. hodine. Príďte i vy. Tešíme sa na vás 30. novembra! Čaká vás disneyovské moderné spracovanie klasickej rozprávky bratov Grimmovcov o dobrodružstve, ktoré začalo bozkom žabiaka a princezny. No tá nebola tak úplne princeznou... Tak ako žabiak nebol obyčajnou žabou. Napínavý zábavný príbeh, skvelé animácie, neodolateľná jazzová hudba a nezabudnuteľné postavičky. Čítaj viac »

Festival NEXT: 15 rokov invencie v hudbe

Posledný novembrový víkend bude už pätnásty rok patriť bratislavskému festivalu inovatívnej hudby NEXT. Od 26. - 29. novembra sa v A4 - Priestore súčasnej kultúry predstaví to najlepšie, čo sa za posledné obdobie udialo na poli progresívnych hudobných scén. Prvé zverejnené mená tohtoročného line-upu už tradične ponúkajú záber bez žánrových či geografických barličiek – od tých etablovaných až po zatiaľ neobjavených interpretov. Čítaj viac »

Free Range / Balada o prijatí + Comeback

stredu 26. novembra o 19.00 v Kine inak odpremietame najnovší film estónskeho režiséra Veika Õunpuu - Free Range / Balada o prijatí. Pozor, po filme uvidíte tiež najnovšiu snímku slovenského dokumentaristu Mira Rema Comeback. Čítaj viac »

Kulturisti - pre silnejšiu kultúru

26. 11. o 18.00 >> KULTURISTI: SÁM VOJAK V POLI, ALEBO AKO SA NEZBLÁZNIŤ AKO FREELANCER Čítaj viac »

Paranoja divadla SkRAT

Woody Allen: „To, že ste paranoidní ešte neznamená, že vám nikto nejde po krku.“ Presvedčí vás o tom divadlo SkRAT v inscenácii Paranoja, ktorú v A4 uvidíte už v utorok 25. novembra o 20.00. Pozývame!

http://www.a4.sk/program/2014-11-25-20-00

The Unfailing Table / Neomylný stôl [workshop]

V utorok 25. novembra o 18.00 nevynechajte bezplatný workshop o možnostiach pripíjania si v dňoch, ktoré prídu po tom s Annou Romanenko a Björnom Kühnom. Anna a Björn vyšľachtili v uplynulých mesiacoch 44 ovocných destilátov v záhrade Utopiana vo švajčiarskej Ženeve. Len jedno ovocie stačí na to, aby dalo do pohybu Neomylný stôl, ku ktorému ste srdečne prizvaní. Aby sme sa dostali až k stolu, spoločne zlezieme po reťazci bytia a budeme nasledovať osud ovocia. Čítaj viac »

Debris compamy: Soliloquy

V pondelok 24. novembra o 20.00 vás do A4 pozve Debris company na ich tanečno divadelné predstavenie/sólo Soliloquy. Je krátkou javiskovou adaptáciou poslednej kapitoly svetoznámeho románu Jamesa Joycea Odyseus, preslávenou revolučným spôsobom uvedenia "prúdu podvedomia" do literárneho sveta - bezinterpunkčným monológom koncertnej speváčky a manželky reklamného agenta z Írska Leopolda Blooma, Molly Bloom. Čítaj viac »

Drama Queer v A4

Divadlo NoMantinels organizuje druhý ročník divadelného festivalu Drama Queer. Prebiehať bude od 20. do 23. novembra v A4. Témou tohtoročného festivalu je ženská identita v umení, či už z pozície ženy – tvorkyne, ženy – hlavnej postavy alebo homosexuálnych tvorcov, ktorí nazerajú na umenie femínnou optikou.
Program festivalu sa okrem divadelných inscenácií sústreďuje aj na ženskú aktuálnu slovenskú poéziu, hudobnú scénu a ženy – odborníčky a aktivistky v problematike LGBTI ľudí. Čítaj viac »

PechaKucha Night Bratislava vol. 29

Posledná tohtoročná PechaKucha Night Bratislava bude opäť v znamení Visegrad Edition. Vo formáte 20x20 sa už v stredu 19. novembra o 20.20 predstaví 13 autorov zo Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska. Medzi inšpiratívnymi ľuďmi nebudú chýbať architekti, dizajnéri, umelci a kreatívni ľudia z ďalších oblastí. Čítaj viac »

Môj lov!(e) divadla SkRAT zrušené!

Najnovšia inscenácia Moj lov!(e) od divadla SkRAT, plánovaná na utorok 18. novembra, sa ruší zo zdravotných dôvodov. Ďakujeme za pochopenie!

Debris company: Epic

Akú asi podobu môže mať brechtovské divadlo v dnešnom čase? Už v pondelok 17. novembra vám túto otázku zodpovie Debris company v inscenácii Epic, ktorá je parafrázou brechtovského divadla v 21. storočí. Debris Company skúma vo svojej novej produkcii krízu a kapitalizmus. Spája pôvodný text, voľne inšpirovaný Brechtom a svoj typický pohybový slovník, ktoré sú komentárom k neustále sa premieňajúcemu konfliktu medzi prácou a peniazmi, medzi bohatými a chudobnými. Čítaj viac »

Vrbovský veter + Comeback [projekcia a diskusia s režisérom]

V nedeľu 16. novembra vás do Kina inak pozveme na projekcie dvoch filmov Mira Rema - Vrbovský veter a Comeback, po premietaní ktorých bude nasledovať aj diskusia so spomínaným režisérom. Čítaj viac »

Vegánske večere v Bratislave oslávia v A4 svoje 40. jubileum

Príďte sa podeliť o svoje obľúbené vegánske recepty i hotové jedlá! Druhé novembrové stretnutie vegan pozitívnych štartuje už v nedeľu 16. novembra o 19.00 v priestoroch A4 Kafé. Viac sa dozviete na www.facebook.com/VeganskeVecere.

15.-16. 11.: KArTeL v Progressbare: AnimaKit Robot [workshop]

K(C)reative ARt TEch Lab je nová séria vzdelávacích a tvorivých dielní na priesečníku umenia a technológií. Pozor, tentokrát sa stretneme v Progressbare na Michalskej 3! Na druhom pokračovaní (15.-16. 11.) nám prídu ľudia zo slovenskej firmy Animatechnika ukázať ich novinku AnimaKit. Čítaj viac »

Festival slobody pripomenie obdobie neslobody na Slovensku

Festival slobody je multižánrový medzinárodný festival, ktorý pripomína a analyzuje obdobie neslobody na Slovensku. V čase od 12. - 16. novembra prinesie množstvo zaujímavých filmov, výstavy, diskusie, divadelné predstavenia, či oceňovanie osobností, ktoré sa podieľali na boji proti totalite. V A4 v rámci festivalu uvidíte hneď dve inscenácie - od pražských Old Stars a lokálneho SkRATu. Na festival vás pozýva Organizuje Ústav pamäti národa. Vstup je voľný! Čítaj viac »

Predvoj festivalu NEXT v podobe hviezdneho večera newyorskej hudobnej avantgardy!

Projekt Medusa’s Bed rakúsko-amerického dámskeho tria asi najviac pripomína hypnotickú, evokatívnú nočnú rozhlasovú drámu. Inovatívna huslistka Mia Zabelka a Zahra Mani s jej psycho-ambientnými zvukovými krajinami vytvárajú ideálny podklad pod temný vokál kultovej performerky, poetky a aktivistky Lydie Lunch z newyorského okruhu tzv. No Wave (spolupracovala s ľuďmi ako Nick Cave, Marc Almond, Michael Gira či Sonic Youth). Čítaj viac »

NEXT! Poster?

Festival Next oslavuje tento rok už 15 narodeniny. Vo štvrtok 13. novembra o 19.00 si spoločne zaspomíname na predošlé ročníky unikátnou prehliadkou plagátov. V priebehu času sa vystriedalo viacero autorov ako napríklad Marek Kianička, Erik Šille, Dušan Barok, Slávo Krekovič a daľší. 

http://www.a4.sk/program/2014-11-13-19-00

Novembrový Open stage

Už v najbližší pondelok 10. novembra vás čaká ďalší zo série improvizovaných koncertov s akustickými či elektronickými nástrojmi, nenástrojmi aj objektami, ktorý rozbehne vždy minimálne jedna nová kolaborantská zostava, aby sa vzápätí ring uvoľnil pre ďalšie ad hoc kombinácie. Príďte sa zapojiť, alebo sa aspoň zastavte na drink v A4 Kafé!

http://www.a4.sk/program/2014-11-10-20-00

Ozveny 18.ročníka najväčšieho stredoeurópskeho festivalu autorského dokumentu MFDF Ji.hlava

10.-12. novembra vás v Kine inak čaká výber toho najlepšieho, čo priniesol posledná ročník MFDF Ji.hlava. Okrem toho, že ide o zásadnú udalosť v našom filmovom priestore, festival rád provokuje (diskusiu), spochybňuje a prekračuje hranice (už dávno nielen medzi dokumentom a fikciou). No existujú vôbec ešte hranice? Slovami riaditeľa festivalu Marka Hovorku: „Podstatou dokumentárního kinematografu je vnější i vnitřní svět ve své složitosti, vrstevnatosti, historii i přímočarosti. Čítaj viac »

NU DANCE FEST 2014

Začiatok novembra (4.- 9.novembra) bude patriť 9. ročníku medzinárodného festivalu súčasného tanca a pohybového divadla NU DANCE FEST 2014. Cieľom festivalu je sprostredkovať najnovšie trendy v súčasnom tanci a pohybovom divadle, medzižánrové predstavenia, konceptuálne kvalitné diela s vlastným názorom. Tanečné predstavenia zo Slovenska, Česka, Talianska, Francúzska, Nemecka, Rakúska Vám poskytnú obraz o súčasnej podobe kvalitného európskeho pohybového umenia.

www.nudancefest.sk | www.nuvideodance.sk Čítaj viac »

Chudobné divadelné orgie na pomedzí estrády a avantgardy

V prvý novembrový pondelok o 20.00 vás do A4 pozve Divadlo Stoka, ktoré uvidíte v inscenácii Neistý grunt (Vnútrodruhová agresia) v réžii Blaha Uhlára. Inscenácia vznikla tvorivou metódou autorského divadla, improvizáciami bez stanovenia konkrétnych cieľov. Akcie sú preto motivované vedomím, ale hlavne podvedomím účastníkov. Dvaja aktéri sa dostávajú do vzájomných dialógov, často v neriešiteľnom konflikte antických rozmerov, demonštrujúc ľudskú vnútro druhovú agresivitu, ktorá je obludnou súčasťou vzájomnej komunikácie. Čítaj viac »

Pre vegan pozitívnych!

Tento víkend zasvätíme vegánskym špecialitám. Prečo? Istotne viete, že prvý november je medzinárodným vegánskym dňom. Vegánske Hody Bratislava ho oslávia samozrejmým vegánskym občerstvením, projekciou dokumentu Cowspiracy: The Sustainability Secret a afterparty. Nasledujúci deň tiež vegánsky povečeriame, tentokrát v réžii Vegánske večere v Bratislave. Vstup je free! Čítaj viac »

Lab.oratórium sexuality divadla NoMantinels

Divadlo NoMantinels uvidíte vo štvrtok 30. 10. v premiére a v piatok 31. 10. v prvej repríze dokumentárnej drámy o živote prvého teplého aktivistu Imricha Matyáša v dobách perzekúcie sexuálnych menšín. Inscenácia Lab.oratórium sexuality v réžii Sandry Polovkovej odkrýva pohľad na súčasnú LGBTI komunitu v kontexte historických udalostí. Inscenácia je podporená grantom Nadácie otvorenej spoločnosti OSF a Ministerstvom kultúry SR. Čítaj viac »

História black metalu II.

Po diskusii Kulturistov v stredu 29. 10. o 20.00 pokračujeme prednáškou - ďalší diel cyklu prinesie bližší pohľad na vývin žánru, ktorý nastal po druhej vlne black metalu. Po uhasení ohňov z horiacich kostolov vám Andrej priblíži viac samovražednú, súčasnú ale i transcendentálnu stránku tohto temného hudobného žanru.
Viac tu: http://www.a4.sk/program/2014-10-29-20-00

Kultúra + biznis = VL? alebo Ako nájsť spoločnú reč

Máte skvelé nápady a robíte Umenie s veľkým U a jediné, čo vám chýba, sú peniaze na jeho realizáciu? Aj by ste chceli osloviť sponzora ale neviete ako na to? Nespávate noc pred stretnutím s donorom? Ocení firemný partner vašu dlho pestovanú bradu alebo skôr značkové sako? Nová kulturistická sezóna je tu pre vás! Príďte sa v stredu o 18.00 podeliť o svoje skúsenosti s hľadaním firemných partnerov a komunikáciou s biznisovým prostredím. Kulturisti ďakujú za podporu Kreatívnej Európe! Čítaj viac »

Mesto ako politikum III - Ako (ne)spravovať mesto?

V utorok o 18.00 vás čaká diskusia s kandidátmi na post primátora mesta Bratislava. Predmetom tejto záverečnej zo série diskusií o správe vecí verejných budú výstupy z dvoch predošlých diskusií na témy mestského verejného priestoru a kultúrnej politiky. Kandidáti na funkciu primátora Bratislavy budú prostredníctvom moderovanej diskusie približovať svoje vlastné východiská a programové koncepcie, ktoré by mali smerovať k zodpovednému a otvorenému spravovaniu mesta. Čítaj viac »

Tlis rádio naživo z A4!

Študentské TLIS radio vám už tradične v A4 prináša párty svojich selektorov/DJs s kultúrnou vložkou. Príďte k nám v pondelok večer nasať jesennú atmosféru! Očakávajte príjemné elektro listeningové sety, ktoré zaženú pondelkovú rozladenosť :)
Viac tu: http://www.a4.sk/program/2014-10-27-20-00

Ďalšia októbrová vegánska večera

Aj túto nedeľu 26. októbra vegánsky povečeriame. Pridajte sa! Už o 19.00 budete môcť zdieľať hotové vegánske jedlá či recepty. Viac tu: http://www.a4.sk/program/2014-10-26-19-00

Dokumentárna inscenácia inšpirovaná príbehmi ľudí spojených s košickými oceliarňami

Na základe rozhovorov s bývalými i súčasnými zamestnancami košických oceliarní vznikla inscenácia o práci a o tom, ako sa v čase mení jej vnímanie, o zmenách, ktorými košické oceliarne prešli v turbulentných časoch v druhej polovici 20. a na začiatku 21. storočia. Steel my heart Jána Šimka v A4 uvidíte už v sobotu 25. októbra o 20.00. Pozývame!
Viac info: http://www.a4.sk/program/2014-10-25-20-00

Séria vzdelávacích a tvorivých dielní K(C)reative ARt TEch Lab

Už tento víkend (25.-26. októbra) vás čaká K(C)reative ARt TEch Lab - nová séria vzdelávacích a tvorivých dielní na priesečníku umenia a technológií. Dvojdňový workshop v réžii Igora Rjabinina bude mať dve časti: v sobotu čaká začiatočníkov úvodný minikurz do kódovania v Processingu a nedeľa bude venovaná práci na malých projektoch. Prihláste sa vopred na workshop@a4.sk!
Viac informácií: http://www.a4.sk/program/2014-10-25-10-00

Xeno & Oaklander (USA), Herzog Herzog (SK)

Koncert, ktorý netreba vynechať! Cold wave, minimal wave, synth pop: nezáleží veľmi na označní štýlovej vlny raných 80. rokov, ktorú posúva brooklynske duo Xeno & Oaklander do súčasnosti svojimi atmosférickými a potemnelými pesničkami aj na čerstvom albume Par Avion. Počas svojho európskeho turné sa zastavia aj u nás - a to už tento štvrtok 23. októbra. Domácu podporu zaobstará šikovný elektronik Herzog Herzog (Exitab). Čítaj viac »

Cluster Ensemble vystúpi so svojim najnovším projektom Bon Jour Monogramista T.D.

Vo štvrtok 23. októbra nevynechajte hudobno-performatívny portrét jednej z najvýznamnejších postáv slovenskej výtvarnej scény Dezidera Tótha - Monogramistu T.D.. Ide o najnovší projekt súboru pre súčasné umenie Cluster Ensemble v zostave Ivan Šiller a Fero Király, ktorých doplnia hostia: Daniel Hevier - performance, Petra Fornayová - tanec, Maja Osojnik (AT) - elektronika. Pozor, začíname už o 19tej!

Viac info: http://www.a4.sk/program/2014-10-23-19-00

Mesto ako politikum II - Kultúra (ne)potrebná?

Potrebuje Bratislava kultúru? Kto vytvára kultúrny život mesta, za čo a pre koho? Aká je rola regionálnej či miestnej samosprávy v oblasti podpory živej kultúry a umenia? Kto má iniciovať vznik nástrojov, ktoré povedú k vytvoreniu priaznivejších podmnienok pre ďalší rozvoj občianskych kultúrnych aktivít, umeleckej tvorby či kreatívneho priemyslu na úrovni mesta? Predmetom druhej zo série diskusií o správe vecí verejných v hlavnom meste s prizvanými odborníkmi a aktivistami bude komunálna kultúrna politika. Vidíme sa v stredu 22.10. Čítaj viac »

Debris Company: Epic

Akú asi podobu môže mať brechtovské divadlo v dnešnom čase? Už v utorok 21. októbra vám túto otázku zodpovie Debris company v inscenácii Epic, ktorá je parafrázou brechtovského divadla v 21. storočí. Debris Company skúma vo svojej novej produkcii krízu a kapitalizmus. Spája pôvodný text, voľne inšpirovaný Brechtom a svoj typický pohybový slovník, ktoré sú komentárom k neustále sa premieňajúcemu konfliktu medzi prácou a peniazmi, medzi bohatými a chudobnými. Čítaj viac »

2. ročník O!PLA - prehliadky súčasného poľského animovaného filmu

Do nášho októbrového programu pribudol O!PLA festival: pamätáte si na minuloročnú projekciu toho najlepšieho zo súčasného poľského animovaného filmu? Druhý ročník tejto sviežej prehliadky (prevažne) mladej tvorby sa konal v 44 poľských mestách a diváci vyberali medzi viac ako sto kraťasmi. 18. októbra máte jedinečnú možnosť vidieť túto bestofku, ktorú príde do A4-ky uviesť zakladateľ festivalu a veľký nadšenec animovaného filmu Piotr Kardas. Čítaj viac »

Musica falsa & ficta impro workshop + záverečný koncert vol. 3

Skúsili ste si niekedy predstaviť živý hlasový modulárny syntetizér? Príďte sa zúčastniť už tretieho koncertu alebo priamo improvizačného workshopu pod vedením Mira Tótha. 18. - 20. októbra pokračujeme tretím hudobno-performatívnym workshopom improvizovanej hudby s koncertným záverom. Aj tentokrát sa bude siahať za pomyselné hudobné a disciplinárne hranice. Pod lektorským vedením Mira Tótha, zakladateľa impro-ansámblu Musica Falsa et Ficta, sa preveria hlasové Čítaj viac »

Vernisáž výstavy Čejka

Pavol Čejka predstaví v októbri svoju najnovšiu tvorbu. Venuje sa rôznym médiám, napríklad grafike, fotografii, ilustrácii, hudbe a literatúre. Jeho najosobitejším vyjadrovacím prostriedkom je autorský linoryt a drevorez, no tentokrát možno prekvapí. Preto si jeho výstavu v priestoroch A4 Kafé určite nenechajte ujsť! Vidíme sa v piatok 17. októbra o 21.30. Čítaj viac »

Dni slovenskej literatúry v A4

Festival Dni slovenskej literatúry zavíta aj do A4-ky: a to už 16. októbra. Okrem literárneho programu - autorských čítačiek sa tešte aj na digitálno-hudobnú performanciu, koncert či samozrejmú afterparty.

Program festivalu v A4:
19.00 Poézia bez hraníc
Autorské čítanie Z. Machej (PL), K. Kucbelová, Z. Taneski, M. Veselková, M. Habaj, M. Ferenčuhová, moderujú a básne čítajú Ľ. Bukový, J. Bárdos
Čítaj viac »

Môj lov!(e) divadla SkRAT

Ak ste ešte nevideli najnovšiu "skraťácku" inscenáciu Môj lov!(e), 15. a 17. októbra budete mať príležitosť napraviť to. Tešte sa na tri príbehy chorobného prenasledovania ženy mužom, muža ženou, či nič netušiaceho obyčajného človeka elitným sociopatickým psychopatom. Motívy prenasledovaní sú rôzne. Avšak spoločným znakom všetkých motivických liniek je absurdita, ktorá prináša situácie, prinášajúce stupňujúcu sa absurditu v situáciách, pri ktorých človek nevie, či sa má smiať, alebo plakať. Inscenácia vzniká s podporou MK SR a spoločnosti Želos. Čítaj viac »

Mesto ako politikum I - Verejný priestor (ne)samozrejmý?

Kto má právo na mesto? Je verejný priestor samozrejmý - jedná sa o historicky daný atribút mesta? Kto sú aktéri mestského verejného priestoru a kto sa má vyjadrovať k jeho utváraniu? Aký je presah verejnej sféry / politiky do verejného priestoru - ako sa tvoria rozhodnutia? Je existencia mestského verejného priestoru v ohrození? Čítaj viac »

Open stage special edition + Andrey Kiritchenko

13. októbra na Open stage-i okrem zástupcov domácej scény vystúpi aj špeciálny hosť - Andrey Kiritchenko. Charkovský rodák je zásadnou postavou súčasnej elektronickej hudby na Ukrajine. Rozmanitá tvorba zakladateľa labelu a festivalu Nexsound siaha od indie-popu k improvizácii, od elektroakustiky až po experimentálnemu technu. 
http://www.a4.sk/program/2014-10-13-20-00

Festival Bratislava v pohybe bude v znamení tanečného divadla

V piatok 10. októbra odštartujte 18. ročník medzinárodného festivalu súčasného tanca Bratislava v pohybe. Zameraný je na tanečné divadlo a predstavia sa v ňom výnimočné svetové súbory. Festival v A4ke potrvá v čase od 11. do 24. októbra, kedy u nás uvidíte tanečníkov z Maďarska, Izraela i Českej republiky.
Program:
11/10 DÁNYI - MOLNÁR - VADAS (MAĎARSKO): SKIN MEČítaj viac »

Projekt 100 ukončíme premietaním filmov Nina a Biely Boh

V piatok 10.10. ukončíme dvojmesačnú nádielku filmov v rámci PROJEKTU 100 premietaním hneď dvoch filmov: uvidíte najnovší animák NINA z dielne OvéPictures a "hardcore verziu drámy Lassie sa vracia, situovanú do súčasnej Budapešti" - film Biely Boh (Feher Isten). 
O filmoch: Čítaj viac »

Medzinárodná operno-tanečná koprodukcia vo virtuálnom priestore

9. októbra sa v A4 tešte na medzinárodnú operno-tanečnú koprodukciu vo virtuálnom priestore - inscenáciu The Last Anniversary. Pozývame! Čítaj viac »

Bad Hair: Special Film Screening for Foreigners

8/10 Bad Hair/Pelo Malo:
Director: Mariana Rondón, Venezuela 2013, Spanish with Eng. subtitles, 93 min. – Special Film Screening for Foreigners

"Mariana Rondon's impressively multilayered drama brings a powerful specificity to the story of a boy and his embittered single mother… Without ever spelling anything out, this Venezuelan prize-winning feature addresses potent issues of economic pressure and homophobia within the family unit." - Jay Weissberg, VARIETY

Trailer: http://youtu.be/lxOZtOyNkTQ Čítaj viac »

Cynicky poetické podobenstvo zo života jednej hotelovej izby

Svoj divadelný program v okóbri odštartuje SkRAT inscenáciou Nemusím veĺa, stačí dobre. Už v utorok 7. okóbra sa tešte na cynicky poetické podobenstvo zo života jednej hotelovej izby, ale tiež poeticky cynické rozprávanie o tom, čo všetko sa malo a z rôznych príčin sa neudialo v priestore, v ktorom sa schádzajú ľudia mnohých tvárí, rôznych pohlaví a rozdielneho spoločenského a iného postavenia s jediným zámerom – urobiť si dobre. S podporou MK SR.  Čítaj viac »

Slovenku na kvadrát uvidíte opäť v októbri

Po tom, čo sme v septembri kvôli chorobe herečky zrušili plánované predstavenie Slovenka na kvadrát, máte v A4 opäť šancu vidieť tento reality-kabaret v medzinárodnej slovensko-slovinskej koprodukcii. Už 6. Čítaj viac »

Projekcia filmu Jimmy P. bude spojená s diskusiou so psychoterapeutom

V PROJEKTE 100 pokračujeme aj v októbri. Prvá z októbrových projekcií už túto nedeľu 5. októbra o 20.00 ponúkne zvláštny, na skutočnej udalosti založený príbeh o freudovskej psychoanalýze a sile priateľstva medzi dvomi mužmi, ktorí zdanlivo nemajú nič spoločného. Jeden však práve prežil holokaust a druhý etnocídu. Čítaj viac »

Kino pre deti, mamy a otcov: Kirikou v divočine

Po úspešnom Pepkovi námorníkovi sa na detskom kine stretneme hneď túto nedeľu 5. októbra o 17.00. Čaká vás kúzelné dobrodružstvo z Afriky a klasika od geniálneho francúzskeho animátora Michela Ocelota, ktorý je v našom regióne bohužial stále málo známy. Malý veľký hrdina Kirikou je neobyčajný chlapec – sotva se narodil, už vie chodiť i hovoriť. Tento africký Janko Hraško sa rozhodne zachrániť svoj kmeň pred zlými čarodejným silami. Pridajte sa!

http://www.a4.sk/program/2014-10-05-17-00

3. 10. // PROTO SITES x EXITAB | EKOPLEKZ (Planet Mu / Sex Lies Magnetic Tape / Mego) + EGA (EP Launch) + SOUND SLEEP + FOUNDLING

Nick Edwards aka Ekoplekz je jednou z centrálnych postáv vibrantnej bristolskej scény. Internety píšu o zvuku, ktorého vlastná gravitácia k sebe ťahá všetko, čo sa na časovej osi začína proto-industriálnymi špinavosťami Cabaret Voltaire a končí niekde v nedohľadne. Edwards pracuje takmer výhradne so staršími analógovými hračkami. Napriek tomu jeho psychedelická, dubom a technom nakazená elektronika známky všetého, len nie retra. Je jednoliata a zároveň natoľko rôznorodá, že sa pod ňu podpísali napr. Editions Mego, Planet Mu, Perc Trax, Punch Drunk. Čítaj viac »

Zapoj sa aj ty do Dní dobrovoľníctva v A4!

V sobotu 27. septembra budeme v rámci dňa dobrovoľníctva opravovať a maľovať stoličky pre interiér kaviarne A4 Kafé. Ak prídete, budete môcť nahliadnuť do priestorov budovy YMCA, spoznať naše zahraničné dobrovoľníčky, dozvedieť sa niečo viac o tom, ako funguje A4 a tiež o programe Erasmus+. // We plan to redesign and repaint chairs for A4 Kafé. The volunteers will have a possibility to explore A4 space, meet our international volunteers as well as learn more about Erasmus+ program. Čítaj viac »

Most: odovzdávanie cien mladých fantastických

Most je ocenenie aktívnych mladých ľudí, nadšencov, ktorí sa deťom a mladým venujú, a dobrých nápadov, ktoré im menia život. Už 9. rok ho udeľuje Rada mládeže Slovenska. Príďte 2. októbra do A4 zatlieskať mladým ľuďom, ktorí robia úžasné veci! Spoznajte výnimočné projekty (pre) mladých, príďte podporiť svojich kamarátov a načerpať inšpiráciu. Večerom sprevádzajú Juraj Šoko Tabaček a Tomáš Hudák, o hudbu sa postarajú Modré Hory a o vaše žalúdky dobroty od soupa.sk. Čítaj viac »

PechaKucha Night Bratislava: Visegrad Edition

Dizajnéri, architekti, umelci a kreatívni ľudia z ďalších oblastí sa opäť predstavia prostredníctvom PechaKucha Night Bratislava. 1 večer, 14 autorov! V poradí 28. vydanie nesie prívlastok Visegrad Edition. Prvého októbra teda vystúpia v A4ke inšpiratívni ľudia zo Slovenska, Čiech, Maďarska aj Poľska.

Hostia:
Cena Oskára Čepana
Eva Kašáková
Dorota Kenderová
Spora Architects (HU)
Peter Stach
a ďalší!

  Čítaj viac »

Mesiac ukončíme najnovšou inscenáciou Divadla SkRAT

Ak ste nestihli premiéru či prvú reprízu inscenácie Môj lov!(e) od Divadla SkRAT, 29. september bude dňom, kedy by ste mali vyraziť do A4ky. Už o 20.00 pre vás Vít Bednárik, Ľubo Burgr, Milan Chalmovský, Danica Matušová, Jana Oľhová a Vlado Zboroň v réžii Dušana Vicena rozohrajú príbehy chorobného prenasledovania ženy mužom, muža ženou, či nič netušiaceho obyčajného človeka elitným sociopatickým psychopatom.

http://www.a4.sk/program/2014-09-29-20-00

Projekt 100 vás do A4 pozve na Vojtekov film Deti

Po úvodnej projekcii Projektu 100 v A4 - dokumente o Nickovi Caveovi pokračujeme čerstvým slovenským filmom. Už 28. septembra o 20.00 v Kine inak odpremietame film Deti režiséra Jara Vojteka. Po projekcii bude nasledovať diskusia s režisérom filmu. Čítaj viac »

Pepek námorník v Kine pre deti, mamy a otcov

V novej sezóne bude aj detské kino v novom šate. A rovno pruhovanom! V nedeľu 28. septembra o 17.00 vzdáme hold najslávnejšiemu animovanému námorníkovi všetkých dôb. Do Kina inak pozývame všetky deti, aj (ich ne)rodičov.
Vedeli ste, že i Pepek je otcom? A ako vlastne neohrozený hrdina vplával s milovanou Olive Oyl do manželských vôd? Ich bláznivé dobrodružstvá vás určite rozosmejú. A kto príde na kino v námorníckom šate, odmena ho neminie :) ... a nebude to špenát. Čítaj viac »

TLIS sa po lete prihlási naživo z A4

Študentské rádio TLIS sa prebúdza po letnej vysielacej pauze a opätovne vysúva svoje chápadlo do spriaznených subterénnych priestorov budovy YMCA - do A4ky. Vďaka tomu si v piatok 26. septembra budete môcť pozrieť projekciu krátkometrážneho študentského filmu režiséra Daniela Kazankova a vypočuť citlivo namiešanú selekciu hudieb od rádiových selektorov/DJs.

http://www.a4.sk/program/2014-09-26-20-00

Zmena v programe

Pozor, zmena v programe!  Predstavenie Slovenka na kvadrát, plánované na 25. septembra, žiaľ, rušíme zo zdravotných dôvodov. Herečke prajeme skoré uzdravenie a na vás sa tešíme v A4 Kafé - otvárame už o 18.00!

Pánsky duševný striptíz nielen pre dámy...

Optimistický smrtonosný opus o tom, že futbalové mužstvá sa rozpadávajú, Boh nemá rád bezbranných a masochizmus je úžasná vec! Nielen o tom vás Divadlo SkRAT presvedčí už v utorok 23. septembra v A4 - v inscenácii Umri, skap a zdochni...!!! Tiež o obdivuhodnej schopnosti zamilovávať sa niekoľkokrát denne do rôznych žien, ale aj o tom, že nie každý je schopný uniesť toľko vstupov a výstupov, tiež o špecifikách slovenskej tantry, fenoméne inteligentnej milenky, zvestovaní príchodu Nového človeka a iných pozoruhodnostiach. Čítaj viac »

Majú na Čepana? Prezentácia tvorby finalistov: Martin Kochan a Matěj Smetana

V utorok 23. septembra pokračujeme v predstavovaní finalistov! Na druhom podujatí predstavia svoju tvorbu spolu s kurátormi nasledujúci finalisti:

Matěj Smetana (finalista) + Dora Kenderová (kurátor)
Martin Kochan (finalista) + Peter Molari (kurátor)

Finalisti budú prezentovať svoju tvorbu v sprievode kurátorov a ich výkladu. Priblížia tak ich umelecký zámer a témy, ktorým sa dlhodobo venujú. Do diskusie vyzývame i publikum.

Všetky potrebné informácie nájdete na http://oskarcepan.sk/. Čítaj viac »

Predstavenie Soliloquy podporí sólový koncert hosťa Debris Company Davida Kollara

V pondelok 22. septembra rozhodne nevynechajte celovečernú adaptáciu záverečnej kapitoly slávneho románu Jamesa Joycea Ulysses / bez interpunkčného monológu Molly Bloom fyzicko tanečného divadla Debris company v réžii Jozefa Vlka a choreografii Stanislavy Vlčekovej. Z predstavenia Debris Company - Soliloquy priamo vychádza aj druhá časť večera - sólový koncert hosťa Debris Company Davida Kollara. Čítaj viac »

Premietanie dvoch slovenských filmov a diskusia na tému pracovnej migrácie

nedeľu 21. septembra vás pozveme na dvojitú projekciu slovenských stredometrážnych filmov Proti srsti Márie Rumanovej a Ja som baník, kto je viac Romana Fabiána. Oba absolventské filmy perspektívnych režisérov z VŠMU sa divákovi snažia priblížiť problematiku úpadku postsocialistických miest. Bezútešná situácia, do ktorej sa po zatvorení kedysi prosperujúceho priemyslu dostali miestni obyvatelia sa odráža na nielen na ich sociálnej situácii, ale aj na fungovaní celého regiónu, ktorý postupne upadá a vymiera. Čítaj viac »

Projekt 100 v A4 uvedie hudobný dokument o Nickovi Caveovi

V septembri vás aj do A4 pozve ASFK na 20. ročník najväčšej putovnej prehliadky filmov - Projekt 100. V rámci festivalového septembrového programu už v sobotu 20. septembra v Kine inak uvidíte hudobný dokument o fascinujúcom austrálskom spevákovi, textárovi, skladateľovi, básnikovi a hercovi. Čítaj viac »

Elektronický experimentálny projekt z ruského Novosibirsku Vyazkij Sharab vystúpi spolu s lokálnym projektom Drén

V piatok 19. septembra v A4 vystúpi elektronický experimentálny projekt z ruského Novosibirsku Vyazkij Sharab spoločne s lokálnym projektom Drén. Živé vystúpenie projektu Vyazkij Sharab predstavuje svojský technogénny rituál, vlievajúci sa do archaických hlbín vedomia za pomoci rôznych objektov a netradičných nástrojov. Konceptuálne dielo sa rodí priamo v umeleckom procese bez domácich vzoriek či príprav, čím zaručuje neopakovateľný a autentický zážitok. Čítaj viac »

Narodeninový večierok divadla SkRAT

 Po tom, čo pri príležitosti 10. výročia existencie divadla SkRAT odpremiérujú herci SkRATu ich najnovšiu inscenáciu Môj lov!(e), sa v A4ke opätovne stretnú pri hraných narodeninách - tých z predstavenia. Ľ. Burgra, M. Chalmovského, I. Hrubaničovú, L. Fričovú a D. Vicena v hre Ch. McKeyho Narodeniny uvidíte už vo štvrtok 18. septembra štandardne o 20. hodine. Tešte sa na narodeninový večierok, na ktorý by bolo bývalo lepšie neprísť. Kto unesie toľko právd, poloprávd a klamstva o sebe, o svojej minulosti a budúcnosti? Čítaj viac »

Slovenská kinopremiéra filmu Nanič vlasy (Pelo Malo)

V spolupráci s distribučnou spoločnosťou Filmtopia uvádzame slovenskú kinopremiéru kritikou oceňovanej drámy o dospievaní z panelákového gheta predmestia Caracasu. Už o týždeň - v stredu 17. septembra o 20.00 sa tešte na projekciu filmu Nanič vlasy (Pelo Malo). Predstavte si, že máte 9 rokov, nepoddajné „nanič vlasy“ a záleží vám na peknej fotke v školskej ročenke. Predstavte si, že ste mladá nezamestnaná vdova, ktorá robí, čo môže, aby uživila rodinu a malicherné „vlasové“ problémy vášho syna vás brutálne vytáčajú. Čítaj viac »

Majú na Čepana? Prezentácia tvorby finalistov: Jaroslav Kyša a Jana Kapelová

Cena Oskára Čepana + A4 - priestor súčasnej kultúry pozývajú na sériu zábavno-poučných popoludní, na ktorých v kritickej diskusii s teoretikom a kurátorom predstavia svoju tvorbu finalisti 19. ročníka - Jana Kapelová, Martin Kochan, Jaroslav Kysa a Matěj Smetana. Dovidenia v A4 -> 16. 9. a 23. 9., vždy od 17 hod.
Čítaj viac »

Pevný podnos divadla Stoka

Po lete sa do A4ky vracia aj Divadlo Stoka. V pondelok 15. septembra uvidíte inscenáciu Pevný podnos, v ktorej sa predstavia herci A. Čonková, B. Mosný a P. Tilajčík v réžii Blaha Uhlára. O čom je spomínané predstavenie? Jedna žena a dvaja muži vstupujú do rôznych situácií, ktoré majú niekedy rozumnú logiku, často sa však vyvíjajú vďaka celkom opačným motívom. Prirodzenosť narúšajú psychické poruchy a ochorenia, nejasná sexualita a iracionalita vo vzájomnej komunikácii. Vo vzťahoch sa však niekedy objaví aj jednoduchá senzualita. Čítaj viac »

Divadlo SkRAT začne novú sezónu premiérou inscenácie Môj lov!(e)

Viete, čo pre vás chystá Divadlo SkRAT v novej sezóne? Už v piatok 12. septembra v A4-ke odpremiérujú ich najnovšiu inscenáciu Môj lov!e v réžii Dušana Vicena. Premiéra bude uvedená pri príležitosti 10. výročia existencie divadla SkRAT. Čítaj viac »

Musique non-stop: História black metalu

Septembrový Musique non-stop už vo štvrtok 11. septmera prinesie Andrejove poznatky z histórie black metalu. Extrémna black odnož je však viac ako hudba. Temná mizantropická vízia, lo-fi zvuk a protikresťanské nálady sú viac životným postojom než len hudbou ako takou. Jeho nórske korene a predchodcovia však v dnešnej dobe majú presah aj do súčasnej black metalovej vlny, ktorá je stále silná a má silnú základňu aj na Slovensku. Uvádza Andrej.

http://www.a4.sk/program/2014-09-11-20-00

Septembrový Open stage

Po záverečnom koncerte workshopu v réžii Mira Tótha pokračujeme v imrpovizovaných koncertoch - už 8. septembra sa stretneme na ďalšom Open stagei. O čom je Open stage? Pondelkové improvizované koncerty s akustickými či elektronickými nástrojmi, nenástrojmi aj objektami rozbehne vždy minimálne jedna nová kolaborantská zostava, aby sa vzápätí ring uvoľnil pre ďalšie ad hoc kombinácie. Príďte sa zapojiť, alebo sa aspoň zastavte na drink v A4 Kafé!

http://www.a4.sk/program/2014-09-08-20-00

Nadácia Milana Šimečku premieta film Mesto bez Židov

Pri príležitosti Pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia organizuje Nadácia Milana Šimečku projekciu filmu Mesto bez Židov (Die Stadt ohne Juden, Rakúsko, r. H. K. Breslauer). V sobotu 6. septembra o 19.00 odpremietame nemý expresionistický film z roku 1924, natočený na motívy rovnomennej knihy, ktorý opisuje vyhnanie Židov z nemenovaného mesta a je desivou predtuchou neskoršieho vyvražďovania Židov, Rómov a ďalších skupín obyvateľov.
Film bude hudobne doprevádzať Stroon aka Dalibor Kocián. Čítaj viac »

V A4 vystúpi kanadská drone doom formácia Nadja

Kanadský projekt Nadja sa v našich končinách vyskytoval pomerne často, avšak v Bratislave si táto noise/drone formácia dá svoju premiéru. Strhujúce, epické dronové plochy s využitím elektroniky dokážu svojim výsledkom osloviť široké spektrum hudobných komunít. Presvedčíte sa o tom už v piatok 5. septembra v A4. Lokálnu podporu zabezpečí čoraz viac vyzretejšie duo BRADA (Boris Sirka - Nenad Branković) a z Košíc príde Jozef Tušan odprezentovať svoj gitarový noise projekt O/\/\/\/\. Čítaj viac »

Septembrová vegánska večera

Vegánov aj po lete do A4ky opäť naženie každomesačné stretnutie za účelom zdieľania receptov i hotových vegánskych jedál. Na najbližšiu vegánsku večeru v priestoroch A4 Kafé pozývame už vo štvrtok 4. septembra, tradične o 19. hodine.

http://www.a4.sk/program/2014-09-04-19-00

Novú sezónu odštartujeme ďalším hudobno-performatívnym workshopom

Tri úvodné dni septembra budú patriť ďalšiemu otvorenému hudobno-performatívnemu workshopu s jeho ešte otvorenejším koncertným záverom. Aj tentokrát sa bude siahať za pomyselné hudobné a disciplinárne hranice. Pod lektorským vedením Mira Tótha, zakladateľa impro-ansámblu Musica Falsa et Ficta, sa preveria hlasové i nástrojové dispozície a hlavne schopnosť živej hudobnej participácie. Čítaj viac »

Presentation of SLØV Festival

SLØV festival je séria klubových nocí, ktoré sa budú na jeseň odohrávať v Berlíne, Viedni a Bratislave so zámerom prepájať súčasnú klubovú scénu týchto troch miest. Vo štvrtok 21. augusta vám bude v A4 predstavený koncept, interpréti, miesto diania a cieľ festivalu.

Sound support :

LYEFORM (UK)
https://soundcloud.com/lye-form

JOHNEY (SK)
https://soundcloud.com/johney

PLUS PLUS (SK/HU)
https://soundcloud.com/us_plusplus
http://www.mixcloud.com/usPLUSplus/
https://www.youtube.com/user/plusplusvideos/videos Čítaj viac »

V auguste aj polo-virtuálny večierok na trase Bratislava – Londýn!

Vo štvrtok 14. augusta sa v A4 ocitnete na polo-virtuálnom večierku na trase Bratislava – Londýn. Z Hackney dajú o sebe vedieť Jamka a Pjoni. Z alebo v (záleží kde sa nachádzate) A4 kafé Biomat a nový post-punk/techno live set odpremiérujú Jacques Kustod a Chaosdroid.

http://www.a4.sk/program/2014-08-14-21-00

FB event: http://on.fb.me/1nk5L3F

Bratislavská formácia Saténové ruky odštartuje augustový program

Saténové Ruky sa považujú za nesprávnu odpoveď na britpop a správnu odpoveď na slovenský pop a český underground. Zatiaľ čo návštevníci koncertov ich hudbu charakterizujú ako niečo medzi Lasicom, Satinským a Joy Division, kapela svojim postšansónovým lo-fi zvukom sympatizuje s formáciami ako Nový Svět, alebo Шихта. V A4 načnú august. Už vo štvrtok 7. augusta! Čítaj viac »

Secret kino pt 3

Vyznávači letných terás! Len čo sa vo štvrtok po zotmení spamätáte zo slnka a zatúžite po filme na poriadnom plátne, nasmerujte svoje kroky do A4ky! Štvrtkoú noc A4ka opäť ožije - projekciou filmu, ktorého názov sa dozviete až na mieste... Must see!

http://www.a4.sk/program/2014-07-31-22-30

Musica falsa & ficta + improvizačný workshop /koncert/

Piatkový voľný pád bude nielen nepredvídateľným koncertným zavŕšením týždňa, ale aj zatiaľ nultého dielu workshopu hudobno-zvukovej improvizácie pod vedením Mira Tótha. Orchester Musica Falsa et Ficta je unikátne živé hudobné teleso zložené z pružných impro-zostáv. V decembri roku 2006 začal nevinný nápad, hrať s ľudmi, naberať na obrátkach. Okrem študentov bratislavského konzervatória a VŠMU pritiahol aj mnohých ďalších hudobníkov so zmyslom pre kolektívnu improvizáciu. Čítaj viac »

Secret kino pt 2

Tí, ktorí včera aj napriek počasiu prišli, vedia, o čo neprišli .] V tajných projekciách pokračujeme už 24. júla! Viac info čoskoro.

Projekcia Adventures of Prince Achmed naživo doprevádzaná Stroonom

Keď sa režisérka Lotte Reiniger pustila do práce na dnes najstaršom zachovanom animovanom filme zvanom Dobrodružstvá princa Achmeda, mala len niečo vyše dvadsať rokov. Za tri roky nazhromaždila 96.000 snímok, ktoré jej priniesli titul jedného z najvýznamnejších animovaných filmov. Na vtedajšiu dobu oslnivé vizuálnych efekty a ostrý humor bude v A4 svojou cinematickou elektronikou naživo doprevádzať Stroon aka Dalibor Kocián už 17. Čítaj viac »

Secret kino pt 1

Najbližšie sa vidíme už tento (a)štvrtok 10. júla o 22.30 na Secret kine!

#heroin #feminism #new york #electroclashash #aliens

Regular Line Santa Cruz: Pred odletom

Na posledný event tejto sezóny vás do A4 pozve Nástupište 1-12. 18 júlových dní strávia v kalifornskom Santa Cruz slovenskí umelci Erik Šille, Lucia Tallová, Fero Király, Zuzana Žabková, Matej Lacko, Veronika Šrámatyová a Lenka Sršňová. O export toho najlepšieho zo súčasného slovenského umenia sa postaralo Nástupište 1-12. Už tento pondelok o 20.00 projekt predstavia osobne všetci zúčastnení umelci. Súčasťou prezentácie bude i predpremiéra hudobno-tanečnej performance Fera Királyho a Zuzany Žabkovej, „to (be) follow(ed)“. Čítaj viac »

Druhý diel dokumentu mapujúceho slovenskú elektronickú a experimentálnu scénu

Schyľuje sa k premiére! The Blank Stare v piatok 27. júna o 20.00 uvedie v A4 druhý diel dokumentu a pozýva všetkých poslucháčov, ktorým experimentalna hudba nie je ľahostajná. Predpremierovú sálu živými vystúpeniami zaplnia Angakok Θ, Filip Ruisl a Nuuttipukki. O afterparty sa postará Kosťo so svojim Dj-setom. Čítaj viac »

22.-25.6.: ¡Viva La Película! - prehliadka španielskych filmov

V spolupráci s občianskym združením J. K. Myšľanova a Španielskym veľvyslanectvom v Bratislave ponúkame v júnovom Kine inak malú ochutnávku tapas - pikantných filmových chuťoviek hispánskej proveniencie. Nech žije film, víno a dobré jedlo... ¡Viva La Película ! Príďte ochutnať chute slnečného juhu v štyroch žánrovo pestrých celovečerných filmoch.

Projekcie: Čítaj viac »

Objekty výskumu v réžii Petry Fornayovej

Posledný raz v tejto sezóne máte možnosť vidieť Objekty výskumu v réžii Petry Fornayovej. Vo štvrtok 19. júna o 20.00 v A4 uvidíte toto predstavenie, ktoré pracuje s témou manipulácie prvotných vnemov a dojmov pod vplyvom rôznych typov informácií. Pýta sa na možnosť objektívneho posudzovania diela, racionálneho verzus emotívneho vnímania. Čítaj viac »

Kultová newyorská kapela Guardian Alien v A4!

17. júna sa tešte na nadpozemský psychedelický zážitok z extatických, dôkladne vygradovaných plôch v réžii Guardian Alien, onálepkovaných ako „experimentalists of psych“. Vydávajú na kľúčovom labeli Thrill Jockey Records a nie náhodou sa ich ostatný počin pýši názvom Spiritual Emergency. Sálu rozohreje na tú správnu teplotu zbrusu nový drone-ambient-noise-field-recordings projekt Tódai-Ji, ktorý pre nás ukuchtili dve stálice domácej off-scény - Casi Cada Minuto a Drén. Čítaj viac »

V A4 uvidíte Epic od Debris company

Epic je parafráza brechtovského divadla v 21. storočí. Debris Company skúma vo svojej novej produkcii krízu a kapitalizmus. Spája pôvodný text, voľne inšpirovaný Brechtom a svoj typický pohybový slovník, ktoré sú komentárom k neustále sa premieňajúcemu konfliktu medzi prácou a peniazmi, medzi bohatými a chudobnými. O kvalite tohto predstavenia sa môžte presvedčiť už v pondelok 16. júna o 20. hodine.

http://www.a4.sk/program/2014-06-16-20-00

Júnové termíny vegánskych večerí v A4

Na posledné dve vegánske večere tejto sezóny vás pozveme v termínoch 15. a 29. júna, tradične o 19. hodine. Príďte sa zapojiť do komunity a zdieľajte recepty, tipy a prinesené jedlá!

Viac info: https://www.facebook.com/VeganskeVecere

Zážitková konferencia so sprievodným večerným programom

V piatok 13. júna v réžii Local Actu podstúpime articipatívno-umelecko-zážitkovú nie len turistickú prehliadku štvrte, ktorá nás dovedie od Hlavnej stanice do A4... Tam Lunchmeat odohrajú špeciálny audiovizálny set, na ktorý nás naladí hypnotický ambientný live set v réžii Sky to speak. Pozývame do A4! Čítaj viac »

Krátke filmy Spika Jonza

Spike Jonze patrí do generácie režisérov, ktorých tvorba sa pohybuje medzi skaterskými videami, MTV a Hollywoodom. Pomáhal definovať 90. roky, aby potom „zabil film“ projektom Jackass. Rešpekt si získal dávno predtým, ako nakrútil svoj celovečerný debut V koži Johna Malkovicha vďaka videoklipom pre Beastie Boys, R.E.M., Björk, alebo Fat Boy Slima, ktoré sú plné hravosti, irónie a najmä originality. A4 už čoskoro uvedie kolekciu jeho 12 krátkych filmov, videoklipov a reklám - a to už 12. júna v Kine inak. Pozývame! Čítaj viac »

iShorts: Prvá liga

Fanúšikovia kraťasov a iShorts sa majú na čo tešiť! Júnové pásmo Prvá liga totiž uvedie výber tých najlepších krátkych filmov zo svetových festivalov. Uvidíte snímky zo Sundance, z Cannes alebo z Clermont-Ferrand, tú pravú festivalovú smotánku… Pozývame do Kina inak už 11. júna!

http://www.a4.sk/program/2014-06-11-20-00

(O ako Schlemmer) Reloaded

V utorok 10. júna o 20.00 rozhodne nevynechajte predstavenie voľne inšpirované Bauhausom a Oskarom Schlemmerom - (O ako Schlemmer) Reloaded. Tiež pozývame na "degustáciu" občianskeho združenia Neskorý zber! Čítaj viac »

Príďte sa zapojiť na Open stage!

Na poslednom Open stagei tejto sezóny sa stretneme už o týždeň. V pondelok 9. júna o 20.00 máte príležitosť zapojiť sa k júnovej kolaborantskej zostave. 

http://www.a4.sk/program/2014-06-09-20-00

Zväčšenina Michelangela Antonioniho v Kine inak

Pri príležitosti práve prebiehajúcej výstavy fotografií vo viedenskej Albertine, ktorá je venovaná Zväčšenine, premietne Kino inak tento slávny film Michelangela Antonioniho. Film je plný odkazov na fotografické umenie, no zároveň dokázal geniálne zachytiť atmosféru Swinging London. Príďte sa o tom presvedčiť už túto sobotu 7. júna do A4! Zväčšenina je v prvom rade film o fotografickom obraze a o tom, ako reprezentuje svet: fotograf si myslí, že sa mu podarilo zachytiť vraždu, no každým zväčšením sa obraz stáva viac nejasným. Čítaj viac »

Vernisáž poslednej výstavy tejto sezóny - Hubi po daždi

Už tento piatok 6. júna od 19.00 sa vidíme na poslednej výstave tejto sezóny, na ktorej si užijeme letnú náladu v podobe ilustrácií a kresieb Juraja Hubinského. Na vernisáži sa budete môcť uchádzať o originálne kresby zo série “Kreslený humor” od Pavla Seriša.

Afterka tentokrát s VJingom Petra Štullera, vystupujúceho pod pseudonymom Bazefaze.

http://www.a4.sk/program/2014-06-06-19-00

Jednoaktová opera Mira Tótha a Michala Paľka Zub za zub

Piateho júna v A4 rozhodne nevynechajte Zub za zub - jednoaktovú operu Mira Tótha a Michala Paľka, ktorá pozostáva z dvojitej videoprojekcie, na popredí ktorej hudobníci hrajú naživo. Opera vznikla počas rezidencie autorov v júni 2013 v kultúrnom centre Banská St a nica Contemporary. Čítaj viac »

Kreatívna Európa: podprogram Kultúra

Tretieho júna vás v čase od 10.00 do 12.00 do A4 pozve Creative Europe Desk Slovensko. Rozhodne navštívte tento bezplatný seminár k podpornému programu EÚ, na ktorom sa dozviete potrebné informácie o cieľoch programu i praktické informácie pre potenciálnych žiadateľov. Viac na www.cedslovakia.eu.

http://www.a4.sk/program/2014-06-03-10-00

Bratislavský knižný festival BRaK uzatvorí májový program A4ky

V posledný májový deň aj do A4ky doputuje festival vydavateľov, ilustrátorov, autorov, grafikov, typografov a všetkých priateľov kníh. V rámci bratislavského knižného festivalu BRaK sa v A4 predstaví skupina NE:BO:DAJ. Plus tiež špeciálni hostia!

http://www.a4.sk/program/2014-05-31-20-30

iShorts: Výberovka tvorby študentov českých a slovenských filmových škôl

Ak vás zaujíma tvorba študujúcej filmárskej omladiny, v stredu večer navštívte naše Kino inak. Uvidíte výber krátkych filmov študentov českých a slovenských filmových škôl. Pravomil, Podoba lásky, Přechodné vědomí a Momo budú už túto stredu tvoriť pásmo, ktoré odpremietame v rámci iShorts. Pred pásmom filmov študujúcej filmárskej omladiny uvidíte film Psychonauti, ktorý odpremietame už o 18.00. Využite zvýhodnenú cenu spoločného vstupného za oba eventy (5 €)! Čítaj viac »

Projekcia filmového experimentu Psychonauti v Kine inak

Projekt LDF začal svoju činnosť v októbri 2011 za účasti ôsmich mladých ľudí ako kurz filmovej tvorby. Jeho výsledkom je filmový experiment, ktorý v Kine inak uvidíte už túto stredu o 18.00. Krátkometrážny film Psychonauti je psychadelickou výpravou po nikdy nekončiacej ceste k detským túžbam, sebapoznaniu a po veciach, ktoré občas nečakane prasknú. Po filme uvidíte tiež krátke filmy v réžii iShorts, ktoré budú tentokrát venované českým a slovenským študentským filmom. Čítaj viac »

Open Stage + MindVJing

V pondelok 26. mája o 20.00 vás pozveme na špeciálne vydanie Open Stageu, ktoré na úvod prinesie performance MindVjing počas literárneho prednesu. Čítaj viac »

Bratislavskú časť festivalu Multiplace ukončíme nedelňajšou projekciou filmu I Dream of Wires

V posledný festivalový deň sieťového a medzinárodného festivalu Multiplace vás pozveme na projekciu nezávislého dokumentu o kultovom fenoméne menom modulárny syntetiátor, ktorý v ostatných rokoch zažíva nebývalú renesanciu a rastúci príval nadšencov. Nedelňajšia projekcia filmu I Dream of Wires prinesie ponor do pôžitkov, obsesií a snov ľudí, ktorí sa rozhodli venovať časť svojho života dobrodružnému káblovaniu donekonečna sa rozširujúcich komplexných elektronických hudobných nástrojov, ktorých koncept sa zrodil ešte kedysi v 60. Čítaj viac »

Headlinerom Multiplesu v A4 bude britský elektronik Mark Fell

Vyvrcholením bratislavskej časti sieťového a medzinárodného festivalu Multiplace, zameraného na umenie a kultúru „po digitálnej dobe“ sa stane v sobotu 24. mája štvorkoncert elektronickej hudby už tradične nazvaný Multiples. A4-ka pripravila pestrý prierez hudbou a audiovizuálnymi projektami, ktoré hýbu súčasným umeleckým svetom, s príznačným mottom „zádušná omša za digitálnu revolúciu“. Čítaj viac »

Prednáška Jána Perneckého o generativite v umení, dizajne a architektúre

Ďalší festivalový deň sieťového a medzinárodného festivalu Multiplace prinesie bezplatnú prednášku o generativite v umení, dizajne a architektúre. Už tento piatok 23. mája o 19.00 budete počuť o digitálnych metódach tvorby a možných cestách dizajnu budúcnosti, o ktorých príde porozprávať architekt, teoretik architektúry a programátor Ján Pernecký. Čítaj viac »

Krakatoa - talk club / Multiplace edition

V májovom vydaní Krakatoa - talk clubu, na ktorom sa stretneme už vo štvrtok 22. mája o 20.00, máme hosťa z ďalekého východu, Košičana Borisa Vaitoviča - /maliar, grafik, inter-mediálny umelec, hudobník a pedagóg. V roku 2005 absolvoval Katedru výtvarného umenia a intermédií na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach. V súčasnosti pôsobí ako odborný asistent v Ateliéri nových médií pod vedením Michala Murina. Čítaj viac »

Májový výber kraťasov programu iShorts

Detstvo, puberta, dospelosť, staroba a smrť. Týmto životným etapám se ťažko vyhneme, no čo keď sa začnú prelínať a narážať na seba? Práve o týchto situáciách je májový výber kraťasov programu iShorts, ponímaný s istým odstupom či zveličením. Veď i tak z toho života nevyviazneme živí… Už v stredu 21. mája o 20.00 v Kine inak v A4. Viac informácií o projekciách na www.ishorts.eu.

http://www.a4.sk/program/2014-05-21-20-00

Kulturisti - Sú dobrovoľníci vyhynutý druh?

Ako pracovať s tímom ľudí, ktorí vám svoj čas a schopnosti venujú dobrovoľne? Kde ich nájsť, ako ich motivovať a čo od seba navzájom môžete čakať? Májové stretnutie ľudí pôsobiacich v kultúre sa bude venovať práci s dobrovoľníkmi - príďte sa podeliť o svoje skúsenosti a nazbierať nové tipy na stretnutie Kulturistov - už v stredu 21. mája o 18.00 v A4!

http://www.a4.sk/program/2014-05-21-18-00 

Cynicky poetické podobenstvo zo života jednej hotelovej izby

V utorok 20. mája o 20.00 vás do A4 pozve divadlo SkRAT na poeticky cynické rozprávanie o tom, čo všetko sa malo a z rôznych príčin sa neudialo v priestore, v ktorom sa schádzajú ľudia mnohých tvárí, rôznych pohlaví a rozdielneho spoločenského a iného postavenia s jediným zámerom – urobiť si dobre. Ak ste ešte nevideli skraťácku inscenáciu Nemusím veľa, stačí dobre, rozhodne sa zastavte! 

http://www.a4.sk/program/2014-05-20-20-00

Májová vegánska večera

Vegáni do A4! Na najbližšej interiérovej vegánskej večeri sa stretneme už v nedeľu 18. mája o 19.00. Všetky potrebné informácie sa dozviete z facebooku Vegánskych večerí: https://www.facebook.com/VeganskeVecere

Anasoft litera fest v A4!

Sedemnásteho mája sa v A4-ke stretneme na ďalšom ročníku festivalu Anasoft litera fest.

Program v A4:

● 17. 5. (sobota):

18.00 ANASOFT LITERA FEST: LITERATÚRA A POLITIKA
/ diskusia / vstup voľný
Kedy angažovanosť literatúre škodí? A kedy literatúra svojou angažovanosťou niekomu pomohla? Čítaj viac »

10. ročník Novej drámy aj v A4-ke!

Nová dráma  2014 už po desiaty raz ponúkne najzaujímavejšie inscenácie súčasnej drámy, ktoré vznikli v uplynulom roku v profesionálnych divadlách na Slovensku. V A4-ke sa v čase od 13. do 16. mája tešte na inscenácie divadla SkRAT, divadla Pôtoň a Prešovského národného divadla Prešov.

Program: Čítaj viac »

Pevný podnos divadla Stoka

V sobotu 10. mája o 20.00 rozhodne nevynechajte inscenáciu Pevný podnos divadla Stoka v réžii Blaha Uhlára. Uvidíte predstavenie, v ktorom jedna žena a dvaja muži vstupujú do rôznych situácií, ktoré majú niekedy rozumnú logiku, často sa však vyvíjajú vďaka celkom opačným motívom. Prirodzenosť narúšajú psychické poruchy a ochorenia, nejasná sexualita a iracionalita vo vzájomnej komunikácii. Vo vzťahoch sa však niekedy objaví aj jednoduchá senzualita. Mladí herci ohlušujú hravosťou, intenzitou a pravdivosťou svojho prejavu. Čítaj viac »

Vernisáž výstavy Máj, lásky čas

Už tento piatok 9. mája o 20.00 vás pozveme na májovú vernisáž výstavy dvoch zaujímavých autoriek - Kateřiny Olivovej a Evy Hettmer, ktoré sa v reálnom živote zatiaľ nestretli, ale pri spoločných témach fetišizmu, feminizmu a gýču ich spájajú rôzne spôsoby prístupu, ktoré vyústia do zaujímavej formy spolupráce. A4 privíta nový rozmer inštalovania diel a okrem glitrových malieb uvidíme aj performance, videoart či site-specific inštaláciu. Pozor! Čítaj viac »

Paranoja divadla SkRAT

Woody Allen: „To, že ste paranoidní ešte neznamená, že vám nikto nejde po krku.“ Presvedčia vás o tom herci divadla SkRAT v inscenácii Paranoja, ktorú u nás uvidíte už tento štvrtok 8. mája o 20.00.
http://www.a4.sk/program/2014-05-08-20-00

Mesiac LGBTI histórie aj v A4

Máj pre každého! Tento mesiac vás divadlo Nomantinels pozve do A4 na sériu kultúrnych a spoločenských podujatí o živote lesieb, gejov, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych ľudí.

Program:
6. máj o 19.00: MESIAC LGBTI HISTÓRIE - MÁJ PRE KAŽDÉHO / vernisáž / vstup voľný
Slávnostné otvorenie Mesiaca LGBTI histórie a vernisáž jedinečnej výstavy o Imrichovi Matyášovi, prvom teplom slovenskom aktivistovi. Čítaj viac »

Filmové duety ponúknu Zero Killed a Akt Vraždenia

Filmové duety v Kine inak sú dva filmy, ktoré majú niečo spoločné, no mnoho odlišné; ktoré sa vzájomne dopĺňajú, hoci nevznikli s týmto zámerom. Májová dvojica filmov Zero Killed a Akt vraždenia, ktoré uvidíte už tento týždeň, skúma psyché spoločnosti skrz vražedné túžby jej členov. Čítaj viac »

Nemlčme.sk pozýva na projekciu dokumentu s témou sexuálneho násilia

Druhého mája o 18.00 vás spolu s Nemlčme.sk pozveme do A4 na projekciu dokumentárneho filmu s témou sexuálneho násilia - Brave Miss World. Izraelskú miss Linor Abargil v roku 1998 znásilnili v talianskom Miláne. Bolo to len pár týždňov pred tým ako sa stala víťazkou Miss World. Po desiatich rokoch sa Linor rozhodne hovoriť o tom, čo prežila a vďaka svojim aktivitám sa stane ambasádorkou boja proti sexuálnemu násiliu. Dokumentárny film zachytáva Linorinu snahu o prelomenie mlčania v tejto téme. Čítaj viac »

Život Adèle Abdellatif Kechicheho

Snímkou, ktorou uzavrieme tohtomesačný profil režiséra Abdellatif Kechicheho, je asi všetkým známy film La Vie d'Adèle. Život Adèle má mnohé z Kechichových predchádzajúcich filmov, no zároveň je to film jednoduchý, čistý, oprostený od všetkého nadbytočného, takmer vyabstrahovaný. Rozpráva príbeh prvej veľkej lásky v živote dievčaťa od svojho začiatku po koniec – a to, že ide o lásku k inej žene, vôbec nie je podstatné... Na projekcii sa stretneme v stredu 30. apríla o 19.00. Čítaj viac »

Nemecké Jealousy Moutain Duo v A4!

“No-wave jazz” a “noisy math-rock” sú pojmy, ktorými zvyknú kritici častovať energické nemecké Jealousy Mountain Duo. Napratané kluby po celej Európe dokazujú, že na plnokrvnú šou postačí len gitara a bicie. Vy sa o tom presvedčíte u nás už v utorok 29. apríla o 21.30. Čítaj viac »

Napichovači a lízači divadla SkRAT

Obrazy, výstupy, scénické a textové koláže, vášnivo obhajujúce novú pojmológiu a nový pohľad na staré veci, zároveň však sami seba vyvracajúce, sami so sebou polemizujúce, sami seba požierajúce pri hľadaní odpovede na zásadnú otázku dneška: Kto sú napichovači? Kto sú lízači? Divadlo SkRAT v A4 uvedie predstavenie Napichovači a lízači už najbližší utorok večer.

http://www.a4.sk/program/2014-04-29-20-00

Navštívte aprílový Open stage!

Free jazz? Ambient? Noise? Interaktívna elektronika? Toto mesto má životaschopnú scénu tvorivej hudby, ktorej chýbalo už iba aspoň raz mesačne miesto na neformálne stretávanie a spoločné objavovanie nových zvukových priestorov. Pondelkové improvizované koncerty s akustickými či elektronickými nástrojmi, nenástrojmi aj objektami rozbehne vždy minimálne jedna nová kolaborantská zostava, aby sa vzápätí ring uvoľnil pre ďalšie ad hoc kombinácie. Na najbližšom Open stagei sa stretneme už tento pondelok 28. apríla o 20.00. Čítaj viac »

Ďalšie projekcie v rámci Mies. SK v A4!

Aj architekti maju nárok ísť aspoň raz za mesiac von. Preto je tu Mies. SK, slovenská verzia formátu úspešne fungujúceho vo Viedni a Manchestri, ktorý pozostáva z premietania troch 10 minutových videorozhovorov s ľuďmi z architektonickej brandže, následne spojeného s menšou chillovou afterkou, za účelom vytvorenia platformy na pravidelné stretávanie architektov, študentov architektúry a laickej verejnosti. Už dnes o 20.00! Čítaj viac »

Pásmo krátkych animovaných filmov pre najmenšieho diváka

Máme pre vás tip ako stráviť s deťmi daždivé nedeľné popoludnie: príďte s nimi do Kina pre deti, mamy a otcov. Tešte sa na projekcie animákov o zvieratkách... Tentokrát výnimočne až o 17.00.

http://www.a4.sk/program/2014-04-27-17-00

Electronica vol. 1: Workshop s Felixom Kubinom

V rámci projektu Electronica, ktorý pripravujeme v spolupráci s Goetheho inštitútom a Českým centrom, sa v nedeľu 27. apríla od 10.00 môžte zúčastniť workshopu, mini masterclassu s nemeckým hudobníkom a skladateľom Felixom Kubinom. Workshop je určený pre mladých elektronických hudobníkov, ktorí budú mať v komornom prostredí možnosť nazrieť do majstrovej kuchyne a konzultovať svoju tvorbu. Počet miest je obmedzený, nutná je preto registrácia vopred na produkcia@a4.sk. Čítaj viac »

Electronica vol. 1: Felix Kubin (DE), HRTL (CZ), Imre Kiss (HU/SK)

Novú sériu akcií venovaných elektronickej hudbe pripravujeme spolu s Goetheho inštitútom a Českým centrom. Začíname exkluzívne: v sobotu 26. apríla ponúkne nemecký Felix Kubin uletený sci-fi pop a zároveň nostagické retro, hravé dada i vplyvy novej nemeckej vlny, sférické klávesy, bizarné vesmírne zvuky, ozveny kabaretu a šialené tanečné rytmy. Support: Imre Kiss & HRTL. Čítaj viac »

Slicebar: Čudo & Pstmn

Dvaja púšťači a kľukatá cesta k baru. Neľúbivé, pokrkvané, zahuhňané, počmárané, čudesné a všakovaké iné pesničky. Ďalší Slicebar v réžii Čudo & Pstmn25. apríla.

http://www.a4.sk/program/2014-04-25-22-00

Delúzia divadla SkRAT


Sled smutnosmiešnych, poľutovaniahodne dramatických, ale aj absurdne komických situácií, ktoré nám môžu niekoho alebo niečo pripomínať. Postavy pohybujúce sa v svete klamu a sebaklamu – v svete delúzií. O tom je predstavenie Delúzia - v zajatí nepokojnej mysle, ktoré v A4 odohrá divadlo SKRAT24. apríla o 20.00
Robert M. Pirsiga: „Keď trpí na delúziu jedna osoba, volá sa to pomätenosť. Keď trpia na delúziu mnohí ľudia, volá sa to náboženstvo.“
Čítaj viac »

V apríli v Kine inak uvidíte profil režiséra Abdellatif Kechicheho

Koncom apríla vás pozveme na projekcie štyroch filmov od trochu kontroverzného režiséra. Abdellatif Kechiche (1960, Tunis), scenárista a režisér, začínal jako herec. Svojimi prvými filmami dodal Abdellatif Kechiche nový dych sociálnemu filmu a aj keď sa neskôr posunul k iným témam, stále ostal pozorovateľom všedných ľudí. Je majstrovský rozprávač príbehov, ktoré sú nenápadné, no zároveň veľké; obyčajné, no zároveň viacvrstvové. V čase od 22. do 30. apríla v Kine inak uvidíte film Únik, Rybí kuskus, Čierna venuša i Život Adele.
Čítaj viac »

20 rokov Slovenska, 10 režisérov, 1 film

Minulý rok zavŕšila mladá Slovenská republika svojich okrúhlych dvadsať rokov. Odvážny producentský experiment sa podujal reflektovať mentálny stav krajiny a ľudí očami desiatich slovenských režisérov. 22. apríla o 18.00 pozývame do Kina inak na projekciu filmu Slovensko 2.0, ktorý tvorí 10 krátkych 10-minútových filmov rôznych žánrov – od hraného, cez animovaný, dokumentárny až po experimentálny film. Čítaj viac »

Aprílová vegánska večera

Dvadsiateho apríla sa stretneme na ďalšej interiérovej vegánskej večeri v A4! VV sú komunitnou akciou umožňujúcou vytvárať sociálny priestor každému, kto sa chce do nej zapojiť či udať jej smerovanie. Je to veľmi jednoduché: navar vegánske jedlo, prines ho a zdieľaj s ostatnými, spoznávaj rôznych ľudí a formuj komunitu. Viac sa dozviete na www.facebook.com/VeganskeVecere.

Info: http://www.a4.sk/program/2014-04-20-19-00

Narodeniny Divadla SkRAT

17. apríla vás herci divadla SkRAT pozvú do A4 na incenáciu Narodeniny. Čo uvidíte? Narodeninový večierok, na ktorý by bolo bývalo lepšie neprísť. Kto unesie toľko právd, poloprávd a klamstva o sebe, o svojej minulosti a budúcnosti? Hudba, spev, absurdné aj realistické divadelné skice a „všetko, čo majú a nemajú radi“ ľudia, ktorí sa ocitli v strede. 

http://www.a4.sk/program/2014-04-17-20-00

Prvá tohtoročná PechaKucha Night Bratislava v A4

Dizajnéri, architekti, umelci a kreatívni ľudia z ďalších oblastí už v stredu 16. apríla predstavia svoju tvorbu vo formáte 20x20. 1 večer, 14 autorov. Architekti, dizajnéri, výtvarníci a teoretici naživo! 20 x 20 = každý autor má k dispozícii 20 obrázkov, na každý obrázok má 20 sekúnd. Na jedného autora teda pripadá 6 min 40 sekúnd. Viac na www.pechakucha.sk. Čítaj viac »

Apríloví Kulturisti o online marketingu

Online marketing - alfa a omega propagácie v kultúre. Plagáty a letáky tlačíme už len kvôli partnerom a donorom, náš ozajstný návštevník kultúrneho podujatia sedí za počítačom. Čo je momentálne efektívne a ktoré sociálne siete sú najvhodnejšie na komunikáciu? 16. apríla na tohtomesačných Kulturistov príde povedať pár dobrých rád aj náš hosť - špecialista na sociálne siete Patrik Barták z Pizza SEO. Čítaj viac »

Deviaty ročník festivalu [fjúžn] aj u nás!

Od 10. do 16. apríla sa v Bratislave bude konať už 9. ročník festivalu [fjúžn], ktorý sa venuje migrácii a cudzincom medzi nami. Témou tohto ročníka budú Susedstvá. Na tomto multižánrovom festivale sa v A4 stretneme v pondelok 14. apríla o 20.00, kedy budete mať možnosť vidieť inscenáciu List čiernemu synovi od Bábkového divadla na rázcestí. Ide o adaptáciu poviedky Ireny Brežnej o prekonávaní strachu z cudzoty. Čítaj viac »

"Folklór neexistujúcich národov“: DVA v A4!

Dvojnásobní držitelia českých hudobných cien Anděl a držitelia ocenenia IGF Award z roku 2012, DVA, vyrážajú na turné so svojim piatym albumom Nipomo. Ako výpomoc 15. apríla do A4 pricestuje spoločný elektroprojekt Petra Marka (MIDI LIDI) a Moniky Midriakovej Monikino kino. Čítaj viac »

Spisy tajnej polície očami divadiel

Týždeň plný kvalitného divadla. To sľubuje festival Pro-téza, ktorý sa bude konať 8. – 13. apríla v bratislavskom priestore súčasnej kultúry A4. Počas šiestich dní uvedie predstavenia, ktoré vznikli ako súčasť európskeho projektu Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície. Môžete sa tešiť na silné príbehy v podaní Opery Národního divadla Praha, Nového divadla z Krakova, divadla SkRAT z Bratislavy, rumunského Divadla Odeon či Štátneho divadla z Drážďan. Čítaj viac »

Ázijský seriál #7: Farebný Kašmír

Siedmeho apríla o 18.00 vás pozveme na ďalší Ázijský seriál - na diskusiu tentokrát venovanú Farebnému Kašmíru. To sú jazerá Šrinagaru, ľadovce Baltistanu aj suché a prašné úpätia himalájskych veľhôr Ladakhu. Kašmír náboženstiev, kultúr, farebných látok, ale aj stále trvajúceho sporu prinesie ďalší z Ázijských seriálov, ktoré organizuje Libraria - Informačné centrum globálneho vzdelávania.

Viac: http://www.a4.sk/program/2014-04-07-18-00

Aprílové projekcie Kina inak otvoríme premietaním dokumentu Felvidék - Horná zem

Piateho apríla v Kine inak odpremietame film o láske, domove a (ne)správnych rozhodnutiach - dokumentárny film Felvidék - Horná zem. Tento osobný film sa stal v tohoročnej domácej produkcii milým prekvapením. S čerstvou energiou oprašuje zabudnuté príbehy ľudí, ktorých životy poznačili rozhodnutia mocných a mocnejších. Vladislava Plančíková sa v ňom vydáva po stopách rodinnej histórie a citlivo sprostredkúva drsné zážitky generácie po 2. svetovej vojne na národnostne zmiešanom území nazývanom Felvidék – Horná zem.
Čítaj viac »

Na finisážii aktuálnej výstavy vystúpia ZVOM

ZVOM je novým projektom dvojice Jonáša Grusku a Martina Šikulu. V A4 sa predstavia už 4. apríla na finisáži výstavy Ľuboša Audu (Or.lock) “In the land of fern and moss".

Duo ZVOM sa vyznačuje láskou k starožitným analogovým nástrojom a svojimi kvílivými melódiami sa snaží približovať atmosféru ošarpaných vnútroblokov, svedkov nikdy nekončiacej vojny medzi holubmi a mačkami.

Viac info: http://www.a4.sk/program/2014-04-04-20-00

Musique non-stop: Dobrá hudba, o ktorej ste nepočuli

Pri neustálom toku novej a novej hudby sa bežne stane, že história niektoré projekty neprávom odstaví na vedľajšiu koľaj. Tretieho apríla o 20.00 sa Michal Šuranský bude vo svojej pravidelnej prednáške venovať kultovým projektom, ktoré sa nedočkali patričného uznania. Pestrý prierez bude zahŕňať mená ako Gary Wilson, Delia Derbyshire, Doug Hream Blunt a ďalšie, ktoré vám síce nič nehovoria, ale rozhodne by mali.

http://www.a4.sk/program/2014-04-03-20-00

Pánsky duševný striptíz nielen pre dámy...

2. apríla o 20.00 sa v A4 stretneme na optimistickom smrtonosnom opuse o tom, že futbalové mužstvá sa rozpadávajú, Boh nemá rád bezbranných a masochizmus je úžasná vec! Predstavenie Umri, skap a zdochni...!!! od divadla SkRAT je tiež o obdivuhodnej schopnosti zamilovávať sa niekoľkokrát denne do rôznych žien, ale aj o tom, že nie každý je schopný uniesť toľko vstupov a výstupov, tiež o špecifikách slovenskej tantry, fenoméne inteligentnej milenky, zvestovaní príchodu Nového človeka a iných pozoruhodnostiach. Čítaj viac »

Predstavenie Objekty výskumu v réžii Petry Fornayovej

1. apríla o 20.00 vás pozveme na predstavenie Objekty výskumu v réžii Petry Fornayovej. Predstavenie pracuje s témou manipulácie prvotných vnemov a dojmov pod vplyvom rôznych typov informácií. Pýta sa na možnosť objektívneho posudzovania diela, racionálneho verzus emotívneho vnímania. Čítaj viac »

Ženy na prknech: v A4 uvidíte skvelé akrobatky z Nemecka a z Fínska!

Fun Fatale alebo "Ženy na prknech" - ide o ojedinelý mezinárodný festival nového cirkusu, na ktorom sa predstavia výlučne ženy. Posledný marcový večer v A4 zahrajú skvelé akrobatky z Nemecka a z Fínska!
Uvidíte:
Trapez Tanz Teater (Berlín)
Franz Kafka, Jana Korb: Erste Leid
Predstavenie je literárna akrobacia na hrázde s príbehom od Franza Kafku. Akrobatka si svoj život zariadila tak, že zostávala na hrázde vo Čítaj viac »

Prvý Screening videorozhovorov formátu Mies. SK v A4!

Aj architekti maju nárok ísť aspoň raz za mesiac von. Preto je tu Mies. SK - slovenská verzia formátu úspešne fungujúceho vo Viedni a Manchestri, ktorý pozostáva z premietania troch 10 minutových videorozhovorov s ľuďmi z architektonickej brandže, následne spojeného s menšou chillovou afterkou, za účelom vytvorenia platformy na pravidelné stretávanie architektov, študentov architektúry a laickej verejnosti. V nedeľu 30. marca sa v A4 bude konať prvý Screening videorozhovorov formátu Mies. SK. Čítaj viac »

Projekcia Mimi a Liza Kataríny Kerekešovej v detskom kine!

Poslednú nedeľu v mesiaci sa už tradične stretneme na doobednom "detskom" kine - na projekcii určenej predovšetkým deťom a ich rodičom. Tentokrát uvidíte najnovší slovenský animovaný seriál o dvoch nerozlučných kamarátkach - Mimi a Liza Kataríny Kerekešovej. A už sa naňho všetci veľmi tešíme, pretože je parádny! Mimi a Líza: Jedna má oči stále zatvorené a druhá ich má dokorán. Každá pozerá, ale spolu vidia...

http://www.mimializa.sk/ Čítaj viac »

MARK ÄT A4 #2

Po úspešnom pilote projektu MARK ÄT - akcii venovanej prezentácii a predaju autorských produktov priamo z dielne mladých dizajnérov, vás pozveme na jeho ďalšie pokračovanie - už 29. marca od 13. hodiny. Tentokrát aj s afterkou!

Viac info: http://www.a4.sk/program/2014-03-29-13-00

Tlis naživo z A4 s Petrom Konečným

V piatok 28. marca vás do A4 pozvú moderátori alternatívneho rádia TLIS spolu s hosťom Petrom Konečným, šéfredaktorom portálu Kinema.sk, slovenským filmovým kritikom. Peter sa filmu venuje aktívne aj na portáli sme.sk, v rámci Filmových večerov približuje slovenskému publiku filmovú kultúru a spolupracuje na festivale Cinematik v Piešťanoch. Hudobne vás vyživia Tlis DJs, afterparty a tlisprekvapenia included!

http://www.a4.sk/program/2014-03-28-20-00

21. ročník festivalu Febiofest opäť aj v A4ke!

21. ročník MFF FEBIOFEST sa začína 21.3. v Bratislave, kde potrvá do 27.3 a programový výber následne poputuje aj do ďalších ôsmich slovenských miest. V A4 bude Febiofest prebiehať v dňoch od 21. do 27. marca. Festival prinesie vyše 100 hraných, dokumentárnych a animovaných filmov. Uvedie Súťaž krátkych filmov krajín V4, niekoľko horúcich slovenských noviniek v premiére, divácku sekciu Klubový Jukebox, sekciu Panoráma, profily Paola Sorrentina, György Pálfiho a Jana Gogolu ml. Čítaj viac »

Marcové iSHORTS o svetových gagoch

Vo štvrtok 20. marca o 20.00 vás pozveme na pásmo komediálnych kraťasov “iShorts : Jednoducho sranda”, ktoré prinesie kopu vtipov, zábavy a gagov z celého sveta. Rôzne polohy smiechu v krátkych príbehoch vám rozhodne precvičia bránicu. Veď keď nejde o srandu, nejde o nič... Viac na: http://www.ishorts.eu/.

http://www.a4.sk/program/2014-03-20-20-00

Prednáška a workshop o komunitnom divadle s americkou režisérkou Marcy Arlin

Už tento štvrtok 20. marca o 14.00 vás do A4 pozveme na prednášku/workshop americkej režisérky Marcy Arlin o princípoch, metódach, spoločensko-politických súvislostiach, etických otázkach i fundraisingu komunitného a sociálne kritického divadla (nielen) pre divadelníkov. Čítaj viac »

Short Waves - festival krátkych poľských filmov opäť v A4!

Súťažný festival krátkych poľských filmov Short Waves má síce svoj hlavný program v Poznani, no svoju Grand Prix Tour (14.-30.marca) rozbieha následne do ďalších päťdesiatich európskych miest. Bestofka nových poľských kraťasov je všehochuťou hraných, dokumentárnych, animovaných či experimentálnych filmov a v stredu 19. marca v A4 i vy môžete rozhodnúť, ktorý z titulov dostane cenu divákov. O ďalšom ocenení Short Waves Pro rozhodne v závere trojtýždňovej šnúry porota s medzinárodným zložením. Čítaj viac »

Inscenácia divadla SKRAT voľne inšpirovaná Kafkovým Procesom

Predstavenie Proces procesu procesom (Pôjdeš do basy? Hajzel!), ktoré v A4 uvidíte už v utorok 18. marca o 20.00, je čiernohumornou mozaikou príbehov a osudov pozostávajúcou z viacerých, viac či menej vzájomne sa prelínajúcich epizód. Je však zasadená do súčasnosti, do prostredia justičného absurdistanu na začiatku 21. storočia, kedy prebieha proces prechodu od jedného absurdného spoločenského zriadenia k ďalšiemu…

Viac o predstavení: http://www.a4.sk/program/2014-03-18-20-00

Všetko, čo mám rada (Súkromná stratégia trvalo udržateľného rozvoja) Petry Fornayovej

V pondelok 17. marca o 20.00 vás pozývame na predstavenie Všetko, čo mám rada (Súkromná stratégia trvalo udržateľného rozvoja) od Petry Fornayovej. Ak máte problémy, zamerajte sa na to, čo máte radi. Alebo na väčšie problémy - najlepšie zásadné a reálne. Výsledok poznáme všetci – zistenie, ako je nám vlastne dobre.  Čítaj viac »

Druhá marcová vegánska večera

16.  marca o 19. hodine sa stretneme na ďalšej marcovej vegánskej večeri v A4. VV sú komunitnou akciou umožňujúcou vytvárať sociálny priestor každému, kto sa chce do nej zapojiť či udať jej smerovanie. Je to veľmi jednoduché: navar vegánske jedlo, prines ho a zdieľaj s ostatnými, spoznávaj rôznych ľudí a formuj komunitu. Viac sa dozviete na stránke www.facebook.com/VeganskeVecere.

http://www.a4.sk/program/2014-03-16-19-00

RADIO IVO: Život nedoceníš

RADIO IVO je prenos rozhlasovej hry na divadelné dosky bez akejkoľvek transformácie, iba s možnosťou vidieť jej vznik. Výrazová civilnosť a zvukový realismus v pozvoľnom tempe. Normálny príbehy zo života. Rozpačití performeri podávaju celkom suverénny výkon. Plus samozrejmá afterka! Už 15. marca v A4.

Viac info: http://www.a4.sk/program/2014-03-15-20-00-0
FB event: http://on.fb.me/1h8TRJW

"New weird Finland": V A4 vystúpi Tsembla!

Švédsko-fínska Tsembla vás so svojimi farebnými a imaginatívnymi severskými zvukmi zoberie na cestu po iných svetoch už 14. marca v A4 – priestore súčasnej kultúry. Support: Core of the Coalman & DJ Hamborgarafabrikkan. Čítaj viac »

Napichovači a lízači divadla SkRAT

V stredu 12. marca a vo štvrtok 13. marca herci divadla SkRAT vyvrátia mýtus o tom, že sa ľudia delia na lovcov a zberačov. Obrazy, výstupy, scénické a textové koláže, vášnivo obhajujúce novú pojmológiu a nový pohľad na staré veci, zároveň však sami seba vyvracajúce, sami so sebou polemizujúce, sami seba požierajúce pri hľadaní odpovede na zásadnú otázku dneška: Kto sú napichovači? Kto sú lízači? Projekt podporili Nadačný fond Slovak Telekom pri Nadácii Intenda a MK SR. Čítaj viac »

Kulturisti: Faktúry, zmluvy, doklady alebo Cesta do pekla je dláždená papiermi

Môže neziskovka vystaviť faktúru za službu? Spísať zmluvu sama so sebou? Spoznať taje zmluvy o dielo? Ak sa nechcete prebíjať Občianskym zákonníkom osamote, príďte v stredu 12. marca o 18.00 na Kulturistov a podeľte sa o svoje skúsenosti a otázky na ďalšom stretnutí ľudí pracujúcich v kultúre.

http://www.a4.sk/program/2014-03-12-18-00

Chudobné divadelné orgie na pomedzí estrády a avantgardy

V utorok 11. marca rozhodne nevynechajte predstavenie divadla Stoka - Neistý grunt (vnútrodruhová agresia). Info o inscenácii nájdete tu:

http://www.a4.sk/program/2014-03-11-20-00

Pevný podnos divadla Stoka

V pondelok 10. marca pozývame na predstavenie Pevný podnos od Divadla STOKA. V inscenácii jedna žena a dvaja muži vstupujú do rôznych situácií, ktoré majú niekedy rozumnú logiku, často sa však vyvíjajú vďaka celkom opačným motívom. Prirodzenosť narúšajú psychické poruchy a ochorenia, nejasná sexualita a iracionalita vo vzájomnej komunikácii. Vo vzťahoch sa však niekedy objaví aj jednoduchá senzualita. Mladí herci ohlušujú hravosťou, intenzitou a pravdivosťou svojho prejavu. Scenár vznikol metódou kolektívnej tvorby od 24. mája do 16. Čítaj viac »

Marcová vegánska večera v A4

Interiérovými vegánskymi večerami pokračujeme aj v marci. Na tej najbližšej sa vidíme už túto nedeľu o 19.00.

http://www.a4.sk/program/2014-03-09-19-00
 

Krst knihy Beobachter Matthiasa Beckmanna

V piatok večer rozhodne nevynechajte krst knihy Beobachter (alebo kreslený cestopis po kultúrnom Slovensku) “nonstop kresliča” Matthiasa Beckmanna, ktorá vznikla počas jeho rezidenčného pobytu v priebehu 3 intenzívnych týždňov v rámci tzv. “cestovnej rezidencie“, počas ktorej autor precestoval existujúce aj vznikajúce kultúrne body. Jeho cesta začala v Bratislave, pokračovala v Banskej Štiavnici, Žiline, Banskej Bystrici, Dúbravici, Košiciach a v Topoľčanoch. Čítaj viac »

Paranoja divadla SkRAT

„To, že ste paranoidný ešte neznamená, že vám nikto nejde po krku.“ Nemyslí si to len W. Allen, ale aj herci divadla SkRAT. Presvedčia vás o tom už tento štvrtok o 20.00 - a to v inscenácii Paranoja.

http://www.a4.sk/program/2014-03-06-20-00

Ázijský seriál #6: Na Sibíri nie je len zima

Libraria - Informačné centrum globálneho vzdelávania organizuje už šiestu pravidelnú časť svojho seriálu o regiónoch Ázie. Bude sa hovoriť o východnej Sibíri a jazere Bajkal, a to nie len cestovateľsky, ale aj z pohľadu kultúry, tradícií a života ľudí odtiaľ. Už túto stredu 5. marca o 18.00 pozývame do priestorov A4 Kafé!

http://www.a4.sk/program/2014-03-05-18-00

Divadlo SkRAT v marci

V marci sa herci divadla SkRAT stretnú v A4 hneď niekoľkokrát. Uvidíte najnovšie inscenácie - Vnútro vnútra, Proces procesu procesom (Pôjdeš do basy? Hajzel!), Napichovači a lízači, ale aj predstavenie staršieho dáta Paranoja. Čítaj viac »

Finisáž medzinárodnej výstavy Astrológia a umenie

Tretieho marca vás pozveme na finisáž medzinárodnej výstavy Astrológia a umenie, ktorú príde zabezpečiť osobne hans w. koch, kolínsky sound artista, pedagóg na Institute for music and media v Düsseldorfe a nositeľ ocenenia z festivalu Ars Electronica. Bude mať podobu spektakulárneho koncertu-performance s názvom „Živý horoskop konjunkcí a zmätkov kozmických švábov (živý soundtrack k odvíjajúcej sa kozmickej dráme)“. Čítaj viac »

Egreš magazín v marci pozýva na klasické bábkové divadelné predstavenie

Druhého marca o 17.00 vás spoločne s magazínom Egreš pozveme do A4 na klasické bábkové divadelné predstavenie pre deti a rodičov Ako sa Jano s drakom porátal. Súčasťou programu bude aj ilustrovaný butik.
Klasické bábkové divadelné predstavenie pre deti a rodičov rozpráva príbeh Jana z Dolných Orešan. Do jaskyne kráľovstva Ľudovíta II. sa nasťahoval hrozný drak. Mnohí rytieri neuspeli, dokonca ani rytier z Francúzska. Kráľovstvo nakoniec zachránil... no hádajte kto? Čítaj viac »

Premiéra prvého dielu The Blank Stare

Prvého marca o 21.00 vás pozveme na oficiálnu premiéru prvého dielu dokumentárneho filmu, ktorý je súčasťou novovzniknutého online žurnálu The Blank Stare. The Blank Stare je projekt zameraný na mapovanie slovenskej elektronickej a experimentálnej scény pomocou série "dokumentárnych" filmov. Uvidíte rôznorodé projekty prezentovať svoju hudbu v unikátnych priestoroch, interpréti budú vyjadrovať svoje názory na lokálnu scénu, jej fungovanie a na Bratislavu ako takú. Čítaj viac »

Prvé Filmové duety: Atomic Age & Veľká Noc

Posledný februárový deň o 18.00 odštatrujeme nový cyklus projekcií: Filmové duety – dva filmy na jednu tému, v rámci jedného večera. Čítaj viac »

Musique non-stop: Motor City

Napriek kritickej ekonomickej situácii, v ktorej sa Detroit posledných pár desaťročí nachádza, toto mesto dokázalo byť rodiskom a srdcom viacerých zásadných hudobných žánrov a hnutí. Cez čierny zvuk Motownu, politický protopunk alebo futuristické zvuky techna a elektra, Detroit prepísal dejiny hudby. Históriu,fotky, vplyvy a fakty o Motor City sa vám vo štvrtok 27. februára vo svojej prednáške posnaží sprostredkovať Michal Šuranský.

http://www.a4.sk/program/2014-02-27-20-00

Krátké hrané filmy nominované na cenu Oscar 2014

Oscarová sezóna vrcholí. Koľko celovečerných filmov, ktoré boli tento rok nominované na Oscara ste videli? A čo kraťasy? V rámci pravidelného cyklu projekcií s iShorts máte v Kine inak už v stredu 26. februára jedinečnú možnosť vidieť všetky filmy nominované na zlatú sošku v kategórii krátky animovaný a krátky hraný film. Pozor, takéto chuťovky sa rýchlo rozchytajú...

http://www.a4.sk/program/2014-02-26-20-00

Chudobné divadelné orgie na pomedzí estrády a avantgardy

V pondelok 24. februára rozhodne nevynechajte predstavenie divadla Stoka - Neistý grunt (vnútrodruhová agresia). Info o inscenácii nájdete tu: http://www.a4.sk/program/2014-02-24-20-00

Hudba 2013: Čo sa stalo?

Čo sa stalo za uplynulý rok v hudbe? Už 10 rokov na túto otázku odpovedajú hudobní publicisti v pásme klipov, nahrávok a komentárov. V nedeľu 23. februára o 19.00 vás pozveme na trochu večierok, trochu prednášku, trochu happening: bude výročný večer, ktorý pripravili Pavel Klusák, Aleš Stuchlý, Karel Veselý a sprievodca utajenými zákutiami slovenskej scény Slávo Krekovič. Čítaj viac »

Projekcia sci-fi príbehu Futurologický kongres od tvorcu animovaného dokumentu Valčík s Bašírom

V sobotu 22. februára o 20.00 vás pozveme do Kina inak na projekciu filmu Futurologický kongres (trailer TU). Tvorca úspešného projektu animovaného dokumentu Valčík s Bašírom (2008), izraelský režisér Ari Folman, prichádza tento raz so sci-fi príbehom, v ktorom opäť orginálnym spôsobom kombinuje herecké výkony s animovanými pasážami. Čítaj viac »

KKKinečko [krst + projekcia]

Časopis KINEČKO otvára svoju piatu sezónu! Oslávi ju v A4 už v piatok 21. februára o 20.00 - a to krstom nového čísla zameraného na českú kinematografiu zo súčasného slovenského pohľadu. Súčasťou filmovej oslavy nášho bratstva bude projekcia experimentálneho filmu KKK (Kúsok, Krížová cesta, Kotúč) českého tvorivého združenia ARGENTUM VIVUM. Premietať ho budú naživo tvorcovia zo svojich 8 mm, 16 mm a 35 mm projektorov. Naši všestranne nadaní českí hostia budú vzápätí pre čitateľov Kinečka hrať aj do tanca! Čítaj viac »

Nemusím veľa, stačí dobre

Vo štvrtok 20. februára o 20.00 uvidíte cynicky poetické podobenstvo zo života jednej hotelovej izby - inscenáciu Nemusím veľa, stačí dobre divadla SkRAT. Máte už lístky?

http://www.a4.sk/program/2014-02-20-20-00

Kulturisti: Ako ďalej rásť a vedieť všetko?

Správny kulturista sa nepotrebuje orientovať len v kultúre, ale taktiež ovládať jazyky, grantové schémy, základy účtovníctva a manažmentu, byť tak trochu psychológ a tak trochu kúzelník a v ideálnom prípade aj vedieť šoférovať. O tom, kde získať skúsenosti a potrebné vedomosti doma i v zahraničí, bude ďalšie diskusné stretnutie kultúrnych organizátorov, na ktoré vás pozývame už túto stredu o 18.00. Tešíme sa aj na vaše tipy na stáže, štipendiá či kurzy. Čítaj viac »

Keď trpí na delúziu jedna osoba, volá sa to pomätenosť. Keď trpia na delúziu mnohí ľudia, volá sa to náboženstvo.

Sled smutnosmiešnych, poľutovaniahodne dramatických, ale aj absurdne komických situácií, ktoré nám môžu niekoho alebo niečo pripomínať. Postavy pohybujúce sa v svete klamu a sebaklamu – v svete delúzií. O tom je inscenácia Delúzia - V zajatí nepokojnej mysle, ktorú v  uvidíte už najbližší utorok. Máte už lístky?

http://www.a4.sk/program/2014-02-18-20-00

Pevný podnos divadla Stoka

V pondelok 17. februára pozývame na predstavenie Pevný podnos od Divadla STOKA. V inscenácii jedna žena a dvaja muži vstupujú do rôznych situácií, ktoré majú niekedy rozumnú logiku, často sa však vyvíjajú vďaka celkom opačným motívom. Prirodzenosť narúšajú psychické poruchy a ochorenia, nejasná sexualita a iracionalita vo vzájomnej komunikácii. Vo vzťahoch sa však niekedy objaví aj jednoduchá senzualita. Mladí herci ohlušujú hravosťou, intenzitou a pravdivosťou svojho prejavu. Scenár vznikol metódou kolektívnej tvorby od 24. mája do 16. Čítaj viac »

Druhá februárová vegánska večera

16.  februára o 19. hodine sa stretneme na ďalšej feburárovej vegánskej večeri v A4. VV sú komunitnou akciou umožňujúcou vytvárať sociálny priestor každému, kto sa chce do nej zapojiť či udať jej smerovanie. Je to veľmi jednoduché: navar vegánske jedlo, prines ho a zdieľaj s ostatnými, spoznávaj rôznych ľudí a formuj komunitu. Viac sa dozviete na stránke www.facebook.com/VeganskeVecere.

http://www.a4.sk/program/2014-02-16-19-00

Kraa! Festival skutočne súčasnej hudby

...lesom, Æ, Angakok Θ, Casi Cada Minuto, András Cséfalvay, Andrej Danóczi, Jonáš Gruska, Hlukár, Jack Jack, Mio-Mio, Odpał, Palmovka, Samčo, brat dážďoviek, Shibuya Motors, Sigi Tobias, Triple Sun, Výklenkové rezonancie, VJs: Vargasz, Stix
Čítaj viac »

Februárový Slicebar

Dvaja púštači a kľukatá cesta k baru. Neľúbivé, pokrkvané, zahuhňané, počmárané, čudesné a všakovaké iné pesničky. Februárový Slicebar 14. feburára od 21.00.
Čudo/Pstmn #electronica

http://www.a4.sk/program/2014-02-14-21-00
FB event: http://on.fb.me/1espTAg

Vernisáž putovnej výstavy Astrológia a umenie

Astrológia a umenie odjakživa patrili k pilierom symbolickej reflexie sveta, ich postavenie i vzájomné vzťahy sa však z civilizácie na civilizáciu menili. Medzinárodný projekt „Astrológia a umenie“ ukazuje, že inšpirácie astrológiou neochabujú ani v súčasnom umení. Na putovnej výstave, na vernisáž ktorej pozývame už 13. februára o 19.00, je konfrontovaný historicko-explikačný exkurz do sveta astrológie s aktuálnymi umeleckými dielami, ktoré sa ňou voľne inšpirujú. Čítaj viac »

Zamatoví teroristi súčasne na Berlinale aj v A4!

Dokumentárny film Zamatoví teroristi rozpráva príbehy troch romantických hrdinov, ktorí fyzicky žijú v prítomnosti, v spomienkach však stále bojujú s komunistickým režimom. Stana, Františka a Vladimíra spája gesto nesúhlasu s realitou 80. rokov, pretavené do podoby terorizmu. Všetci boli odsúdení za paragraf 93 – teror, aj keď nikoho nezabili, nikomu neublížili. Čítaj viac »

Vnútro vnútra divadla SkRAT

Ďalším februárovým predstavením divadla SkRAT v A4-ke bude ich najnovšia inscenácia Vnútro vnútra. Projekt realizovaný v spolupráci s medzinárodným divadelným festivalom Divadelná Nitra, ktorý je súčasťou medzinárodnej spolupráce pod názvom Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície, uvidíte v stredu 12. februára o 20.00.

Viac o predstavení: http://www.a4.sk/program/2014-02-12-20-00

Pánsky duševný striptíz nielen pre dámy...

V utorok 11. feburára o 20.00 sa v A4 stretneme na optimistickom smrtonosnom opuse o tom, že futbalové mužstvá sa rozpadávajú, Boh nemá rád bezbranných a masochizmus je úžasná vec! Predstavenie Umri, skap a zdochni...!!! Čítaj viac »

Príďte sa zapojiť na Open stage!

Free jazz? Ambient? Noise? Interaktívna elektronika? 10. februára sa stretneme na ďalšom Open stagei. Toto mesto má životaschopnú scénu tvorivej hudby, ktorej chýbalo už iba aspoň raz mesačne miesto na neformálne stretávanie a spoločné objavovanie nových zvukových priestorov. Pondelkové improvizované koncerty s akustickými či elektronickými nástrojmi, nenástrojmi aj objektami rozbehne vždy minimálne jedna nová kolaborantská zostava, aby sa vzápätí ring uvoľnil pre ďalšie ad hoc kombinácie. Príďte sa zapojiť, alebo sa aspoň zastavte na drink v A4 Kafé! Čítaj viac »

Premiéra predstavenia Objekty výskumu v réžii Petry Fornayovej

8. februára o 20.00 vás pozveme na premiéru predstavenia v réžii Objekty výskumu Petry Fornayovej. Predstavenie pracuje s témou manipulácie prvotných vnemov a dojmov pod vplyvom rôznych typov informácií. Pýta sa na možnosť objektívneho posudzovania diela, racionálneho verzus emotívneho vnímania. Výrok kanadského filozofa a špecialistu na komunikačné teórie Marshalla McLuhana "médium je posolstvo" patrí medzi klasiku – médium sa vkladá do správy, do posolstva, vytvárajúc tak symbolický vzťah, ktorým médium ovplyvňuje spôsob, ako je správa vnímaná. Čítaj viac »

Projekcia Nymfomanky I. & II. spojená s diskusiou so sexuológom

V Kine inak máte možnosť vidieť v jeden večer všetkých osem kapitol príbehu o nymfomanke! Už v piatok 7. februára od 19.00 uvidíte vyše štvorhodinové dielo kontroverzného dánskeho režiséra Larsa von Triera, rozdelené v distribúcii do dvoch častí.
Nymfomanka chce šokovať (už svojim názvom či trúfalou kampaňou s pornografickým obsahom), prekvapiť (už tým, že to nebude, čo očakávate), zabaviť a vtipne poučiť (i tým, že v sexe nachádza ekvivalenty z matematiky, hudby, rybárčenia či herbológie). Čítaj viac »

Šílená jízda do nejtemnějších hlubin středoevropské duše

Vo štvrtok 6. feburára pre vás herci divadla SkRAT pripravili klasicko-avantgardnú, nepoliticko-politickú, folklórnobrutálnu, pseudointelektuálnu komédiu Stredná Európa ťa miluje, v ktorej sa spochybňuje a zároveň potvrdzuje jestvovanie čohosi, čo sa zvykne označovať ako „stredoeurópsky kultúrny kontext“...

Viac o inscenácii: http://www.a4.sk/program/2014-02-06-20-00

Inscenácia divadla SKRAT voľne inšpirovaná Kafkovým Procesom

Predstavenie Proces procesu procesom (Pôjdeš do basy? Hajzel!), ktoré v A4 uvidíte už 4. februára o 20.00, je čiernohumornou mozaikou príbehov a osudov pozostávajúcou z viacerých, viac či menej vzájomne sa prelínajúcich epizód. Je však zasadená do súčasnosti, do prostredia justičného absurdistanu na začiatku 21. storočia, kedy prebieha proces prechodu od jedného absurdného spoločenského zriadenia k ďalšiemu…

Viac o predstavení: http://www.a4.sk/program/2014-02-04-20-00

Prvá vegánska večera vo februári

Druhého februára o 19. hodine sa stretneme na prvej feburárovej vegánskej večeri v A4. VV sú komunitnou akciou umožňujúcou vytvárať sociálny priestor každému, kto sa chce do nej zapojiť či udať jej smerovanie. Je to veľmi jednoduché: navar vegánske jedlo, prines ho a zdieľaj s ostatnými, spoznávaj rôznych ľudí a formuj komunitu. Viac sa dozviete na stránke www.facebook.com/VeganskeVecere.

http://www.a4.sk/program/2014-02-02-19-00 

Predstavenie Opulentná sviňa od trnavského DISKu

Február v A4 odštartujeme spoločne s divadelným súborom DISK Trnava, ktorý opäť stavia na kvalitných hereckých výkonoch, na paradoxnom pohľade na svet, kde sa vulgárne mieša s krásnym, tragické s komickým a groteskným. Opulentná sviňa, ktorú uvidíte v sobotu 1. feburára o 20.00, je významový nezmysel, pretože tento prívlastok ťažko možno priradiť k životnému podstatnému menu. Zároveň je kontradiktické hovoriť o opulentnosti v súvislosti s ochotníckym divadlom, ktoré historicky stavia primárne na nehmotných hodnotách.
Čítaj viac »

Krakatoa talk-club: Kristian Lukić

Posledným januárovým eventom bude Krakatoa talk-club, tentokrát venovaný prednáške Kristiana Lukića. Veľa umenia je v súčasnosti jednoducho reprodukovateľného, čo znižuje jeho výmennú hodnotu. Odpoveďou, ktorá sa dá pozorovať, je vytváranie umelého nedostatku a obmedzenie prístupu. Ako sa im môžeme vyhnúť v sieťovej spoločnosti a zároveň dosiahnuť, aby autori boli stále ohodnotení? Ak je všetko zadarmo a v nadbytku, aká je motivácia pre produkciu? O tejto téme bude v piatok 31. Čítaj viac »

Slávnostné uvedenie novej kolekcie filmov Czech Short Films 2014!

Výber tých najzaujímavejších hraných a animovaných krátkych filmov zo súčasnej tvorby našich západných susedov. Už tento piatok 31. januára o 18.30 v Kine inak slávnostne uvedieme novú kolekciu filmov Czech Short Films 2014, ktoré ako v poradí svoj piaty album vydáva České filmové centrum. Viac informácií o programe na www.iShorts.cz. Čítaj viac »

Vnútro vnútra divadla SkRAT

Posledným januárovým predstavením divadla SkRAT v A4-ke bude ich najnovšia inscenácia Vnútro vnútra. Projekt realizovaný v spolupráci s medzinárodným divadelným festivalom Divadelná Nitra, ktorý je súčasťou medzinárodnej spolupráce pod názvom Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície, uvidíte už tento štvrtok 30. januára o 20.00.

Viac o predstavení: http://www.a4.sk/program/2014-01-30-20-00

Hosť januárového Tlis vysielania: Ján Markoš

Ján Markoš, slovenský šachový veľmajster a spoluzakladateľ projektu Sokratov inštitút, je práve tým hosťom, ktorého moderátori alternatívneho TLIS rádia vyspovedajú túto stredu počas vysielania „live“ z A4. Hudobný podmaz a afterparty by TLIS Djs, prekvapivé TLISprekvapenia included!

http://www.a4.sk/program/2014-01-29-20-00
FB event: http://on.fb.me/1jiAkHu

Politický thriller Kapitál v Kine inak

Politický thriller zo začiatkov finančnej krízy, svojim názvom odkazujúcim na legendárne dielo Karola Marxa o vplyve moci a peňazí na človeka. Príďte už túto stredu 29. januára o 18.30 porovnať francúzsky žánrový film Le Capital s jeho nedávnym, divácky úspešným slovenským pendantom…

Viac o projekcii: http://www.a4.sk/program/2014-01-29-18-30
FB event: http://on.fb.me/KlIcMh

Kino ušami Daniela Baláža: Muzikály II

Sound of Music, The Wizard of OZ a speváci a tanečníci na ktorých už nezvýšil čas v novembri. Januárové Kino ušami Daniela Baláža bude opäť na tému muzikály a hudobné filmy. V utorok 28. januára o 20.00 v A4! Čítaj viac »

Januárová hedonistická nedeľa venovaná magazínu Pyré

Týždeň v A4 ukončíme januárovou Hedonistickou nedeľou, ktorá bude venovaná nielen diskusii o zákulisí prípravy gastromagazínu Pyré, ktorého prvé číslo je práve v predaji aj u nás.
Tím Pyré má rád všetko chutné, farebné, nezvyčajné a vtipné. Vôbec netreba pochybovať, že tieto ideály budú verne nasledovať aj pri varení a prezentácii jedla na Hedonistickej nedeli. Najviac ich však bavia diskusie o jedle a o všetkom okolo neho, preto sa veľmi tešíme na živú výmenu názorov o gastronomických zaujímavostiach na Slovensku a vo svete. Čítaj viac »

V A4 zahrá slovenský projekt Ankramu

Pozoruhodné zoskupenie na domácej scéne, ktoré hrá vlastné piesne s textami, striedané voľnými improvizáciami – hovoríme o slovenskom projekte Ankramu. Ten v zložení Michal Kramár (spev), Michal Matejka (gitara), Lukáš Mutňanský (basová gitara) a Michaela Antalová (bicie) uvidíte už túto sobotu 25. januára o 20.00 v A4.

http://www.ankramu.com/
FB event: http://on.fb.me/1mqi3L0 Čítaj viac »

Aby tak nakonec ještě poezie byla cool!

Zuzana Husárová a Amalia Roxana Filip budú v piatok 24. januára o 20.00 okrem krstu knihy vizuálnej poézie svoj projekt LUCENT uvádzať aj naživo. Zvuková poézia so živými vizuálmi prinesú zážitok vnímania priestoru, ktorý presahuje 3D, ktorý rozpráva poza tichá, ktorý siaha tam, kam dovidíš. Svoje orgány si nechaj doma, príď iba s telom. Afterparty included! Čítaj viac »

Musique non-stop: Balijský gamelan

V ďalšom pokračovaní hudobne-edukatívnych večerov si povieme niečo o balijskom gamelane. Už tento štvrtok o 20.00 privítame v A4 hosťa - člena bratislavského gamelanového súboru, ktorý nám predstaví históriu, teóriu, unikátne nástroje a najdôležitejšie typy orchestrov. Musique Non-Stop sa teší na vašu účasť! Čítaj viac »

Hasta la vista v Kine inak

V najbližšom Kine inak uvidíte trpko-smiešnu roadmovie o láske, sile kamarátstva a o hnacej túžbe, kde samotná cesta je dôležitejšia ako jej cieľ: flámsky film Come as You Are (Hasta la vista). Už túto stredu o 20.00! Trailer: http://youtu.be/jS0St2NMk1Q

Viac o filme: http://www.a4.sk/program/2014-01-22-20-00
FB event: http://on.fb.me/18WBbwu

Kulturisti: Aká je cena kultúry?

Kultúrni bojovníci sa opäť stretávajú aj v novom roku. V stredu 22. januára o 18.00 si v neformálnej diskusii povieme naše skúsenosti a názory na tému “Podujatie a jeho cena.” Aké vstupné je vhodné dať? Je to málo, veľa alebo by to malo byť zadarmo s večnou podporou grantov? O svoj odborný názor na problematiku sa príde podeliť aj Milan Schnorrer z Pricewise.

http://www.a4.sk/program/2014-01-22-18-00
FB event: http://on.fb.me/1c8ul1y

Slovenka na kvadrát

V nedeľu 19. a pondelok 20. januára vás pozveme na reality-kabaret v medzinárodnej slovensko-slovinskej koprodukcii - divadelné predstavenie Slovenka na kvadrát, ktoré vzniklo podľa rovnomennej autobiografickej knihy spisovateľky a poetky Stanislavy Chrobákovej Repar.

Viac:  http://www.a4.sk/program/2014-01-19-19-00 & http://www.a4.sk/program/2014-01-20-19-00 Čítaj viac »

Priestor A4 oslávi 10 rokov!

Bratislavský kultúrny priestor A4 funguje už 10 rokov! Oslava okrúhleho výročia bude mať podobu série nevšedných večerov počas celého roka. Januárová časť prvá, “Na Skrat!”, prinesie divadelne nekorektné útržky z tvorby divadla SkRAT. Čítaj viac »

Art's Birthday

Už o pár dní oslávime 10. narodeniny A4-ky. A nielen my! Každoročne, v duchu tradície, ktorú založil fluxusový umelec Robert Filliou, umenie oslavuje v tento deň svoje medzinárodné narodeniny. 17. januára sa tešte na večer plný hudobných prekvapení, ktorý odštartujeme sonic-artovou operou „PREDJEDLO“. Dej tejto jednoaktovej opery sa odohráva na ôsmom poschodí činžiaka v ľubovoľnej betónovej džungli. Čítaj viac »

Seminár Kreatívna Európa - marcové výzvy

Vo štvrtok 16. januára v čase od 10.00 do 12.00 vás pozývame na bezplatný seminár k novej generácii európskych komunitárnych programov pre podporu kultúry 2014 - 2020. Novinky, termíny, zmeny a možnosti. Ako vypísať novú žiadosť a 5. marca ju podať? Odpovie Creative Europe Desk Slovensko. Viac http://www.ccp.sk.

http://www.a4.sk/program/2014-01-16-10-00
FB event: http://on.fb.me/1dssoOQ

Večer najzaujímavejších filmov roka 2013

Po roku sa do A4 opäť vracia šéfredaktor portálu Kinema.sk Peter Konečný, aby nám spoločne s hosťami predstavil najzaujímavejšie filmy za posledný rok. Na podrobnú analýzu svetového filmového umenia roku 2013 sa tešte už 15. januára.

http://www.a4.sk/program/2014-01-15-20-00
FB event: http://on.fb.me/1crgE2i

Príďte sa zapojiť na Open stage!

Adam Dekan, Filip Ruisl, Michal Šuranský, Michal Matejka a Slávo Krekovič a rakúski hostia (4STATE SESSIONS) sú mená, ktoré budete počuť už 13. januára na prvom tohtoročnom Open stage-i. Príďte sa zapojiť, alebo sa aspoň zastavte na drink v A4 Kafé!

 

http://www.a4.sk/program/2014-01-13-20-00
FB event: http://on.fb.me/1cgGaq7

Narodeniny Divadla SkRAT

V januári uvidíte Divadlo SkRAT s inscenáciou Narodeniny. V utorok 12. januára nevynechajte narodeninový večierok, na ktorý by bolo bývalo lepšie neprísť. Kto unesie toľko právd, poloprávd a klamstva o sebe, o svojej minulosti a budúcnosti? Hudba, spev, absurdné aj realistické divadelné skice a „všetko, čo majú a nemajú radi“ ľudia, ktorí sa ocitli v strede.

http://www.a4.sk/program/2014-01-14-20-00

Januárová vegánska večera

V sérii každomesačných interiérových vegánskych večerí pokračujeme aj v novom roku. Na tej januárovej sa stretneme už 12. januára o 19.00.
VV sú komunitnou akciou umožňujúcou vytvárať sociálny priestor každému, kto sa chce do nej zapojiť či udať jej smerovanie. Je to veľmi jednoduché: navar vegánske jedlo, prines ho a zdieľaj s ostatnými, spoznávaj rôznych ľudí a formuj komunitu. Viac sa dozviete na stránke www.facebook.com/VeganskeVecereČítaj viac »

Vernisáž výstavy Bibione

Novoročnú výstavu pojmeme v A4 trochu netradične: Nielen, že sa pocitovo presunieme do iného ročného obdobia, ale dáme priestor dvom mladým mužom z Trenčína a ukážeme vám, že človek nemusí byť študovaný umelec na to, aby vedel zvoliť vhodnú technológiu a dať dielu hlavu a pätu. Už 10. januára o 20.00 vás pozývame na vernisáž výstavy Bibione, o hudobnú stránku ktorej sa postarajú DJs Anti & Peal. Čítaj viac »

A4 Kafé opäť otvorené

A4 Kafé po sviatkoch otvárame už dnes o 20.00. Zastavte sa na drink(y)!

“Mor ho!” eats 100% food: Chocolate disco bash

Londýnsky "Mor ho!" Collective sa rozhodol spojiť svoje sily s raw food mágiou z dielne 100% FOOD a už túto nedeľu 22. decembra prinesie do Bratislavy “raw chocolate disco”. Podávať sa bude pravá čokoláda namiešaná podľa tajomnej receptúry a tekutá alchýmia vo forme luxusných alko či nealko raw food koktejlov. "Mor ho!" DJs a VJ pridajú to najkvalitnejšie zo zvukovej a vizuálnej dielne. Have some chocolate, bash and dance! Čítaj viac »

Slicebar: Čudo & Pstmn

21. december bude patriť eklektickej oslave slnovratu v priestore medzi barovým a DJ-ským pultom. Predposledný tohtoročný event: idm / bass & bleeps / garage / techno v réžii Čudo & Pstmn.

http://www.a4.sk/program/2013-12-21-21-00
http://on.fb.me/1bDoWnx

Future Sound of Xmas: novozélandský Tlaotlon v A4!

Už tento piatok 20. decembra do priestoru súčasnej kultúry A4 zostúpi so svojím sólovým projektom Tlaotlon jeden z členov novozélandského Orchestra Of Spheres – ambasádorov futuristického disca a kozmického funku. Jeho devízou sú pulzujúce linky nekonečných špirál psychedelického post-techna zabalené do odlesku skafandrov návštevníkov z iných dimenzií. Doplní ho skvelý pražský objav vydavateľstva Baba Vanga zvaný Střed Světa: trblietavá koláž, pobublávajúca v rytme rituálnych tancov s hravým groovom a svojráznym zmyslom pre humor. Čítaj viac »

Parafráza brechtovského divadla v 21. storočí

Akú asi podobu môže mať brechtovské divadlo v dnešnom čase? Nezvyčajný projekt Debris Company EPIC (trailer TU), ktorý v A4 uvidíte už 18. decembra o 20.00, sa inšpiruje východiskami Bertolda Brechta, aby sa trochu netypicky pre svoju doterajšiu tvorbu vybrali na, pre nich nový divadelný terén, kde sa mieša súčasný tanec s moderným poňatím opery, gýču - entertainmentu a novými technológiami v neúprosnom mixe s filmami zo začiatku dvadsiatych - tridsiatych rokov. Čítaj viac »

Vlna naživo 2013

V čase od 16. do 19. 12. vás pozývame na posledný tohtoročný festival v A4 - na multimediálny festival Vlna naživo. Čítaj viac »

Radikálny vianočný večierok!

Už túto nedeľu KundyCrew & KinoInak & Mladý pes organizujú vianočný večierok! Tešte sa na vyšívací workshop (17.00-20.00), na ktorom si budete môcť vyšiť svojim najmilovanejším niečo s tematikou feministickou, zábavnou, antifašistickou, fekálnou, sexuálnou, vegetariánskou a takou podobnou. Kino Inak (20.30) vám po vyšívaní pripraví tématický filmový zážitok. A samozrejme, punč sa vám postará o dobrú náladu počas celého večera!

Vstupné je dobrovoľné!

http://www.a4.sk/program/2013-12-15-17-00

Decembrový susedský bazár

Už túto nedeľu od 14.00-16.00 pozývame na ďalší susedský bazár! Príďte kúpiť/predať/vymeniť či darovať! Predávajúci zaplatí za stôl poplatok 2 €. Je potrebné nahlásiť sa vopred a to mailom na: nedelny.bazar@gmail.com.
Viac: http://www.a4.sk/program/2013-12-15-14-00

V A4 sa predstaví Debris Company spoločne s hosťom Tomášom Danielisom

V sobotu pozývame na tanečno-divadelné predstavenie dolcissime sirene od Debris Company. Tanečný večer v A4 bude tentokrát doplnený o hosťa, ktorým bude Tomáš Danielis s predstavením Back to.

Viac o evente: http://www.a4.sk/program/2013-12-14-20-00

Poďme hovoriť o... Kandidátovi!

Ďalšia z cyklu verejných diskusií organizovaných redakciou časopisu Kinečko a internetovým portálom Slovenský film bude tentokrát v A4-ke. Už tento piatok o 17.30 budeme diskutovať o jednom z divácky najúspešnejších filmových titulov porevolučnej slovenskej kinematografie a o tom, čo sa na ňom divákom páči.

Je Kandidát umelecké dielo alebo marketingový produkt?
Prečo potrebuje slovenská kinematografia žánrové filmy?
Je Kandidát žánrový film? Aký je to cynický thriller? Čítaj viac »

Krakatoa - talk club: František Gyarfáš

František Gyarfáš sa v živote venoval aplikovaniu umelej inteligencie v praxi, programoval ekologické modely a v súčasnosti učí na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky v Bratislave predmety ako programovanie, tvorivé pisanie alebo filozofia Internetu.Na najbližšom Krakatoa bude hovoriť práve na tému, ktorá sa preberá na poslednom spomenutom. Na záver afterparty s TLIS DJs! Spolu s Mladým psom pozývame do A4 už 13. decembra o 20.00. Čítaj viac »

Divadlo SkRAT s predstavením Narodeniny

Narodeninový večierok, na ktorý by bolo bývalo lepšie neprísť. Kto unesie toľko právd, poloprávd a klamstva o sebe, o svojej minulosti a budúcnosti? Hudba, spev, absurdné aj realistické divadelné skice a „všetko, čo majú a nemajú radi“ ľudia, ktorí sa ocitli v strede.

Narodeniny uvidíte už 12. 12. o 20.00 v A4. Pozývame!

iShorts; Short Matters!

Na poslednej tohoročnej iShorts projekcii uvidíte tie najlepšie z najlepších krátkych filmov. Zoznam nominovaných filmov a viac informácií na www.iShorts.cz. Vidíme sa v A4 už túto stredu o 20.00!
Viac: http://www.a4.sk/program/2013-12-11-20-00

http://on.fb.me/1dc9ld1

Nový projekt zoskupenia Cluster Ensemble Dots.Lines.Shapes.

Nový projekt zoskupenia Cluster Ensemble Dots.Lines.Shapes, ktorý v A4 budete môcť vidieť už 10. decembra o 20.00, je zameraný na interpretáciu “grafickej hudby” nášho konceptuálneho barda, skladateľa, výtvarníka a muzikológa Milana Adamčiaka. Klarinet, klavír, analógový syntetizátor, spev, vibrafón, pure data a tanec sú nástroje, prostredníctvom ktorých sa nanovo reinkarnuje autorov zápis tak, ako sa ešte nestalo. Čítaj viac »

Koncert za ľudské práva v A4

Medzinárodná mimovládna organizácia Amnesty International vás 9. decembra o 18.00 pozve do A4 na štvrtý Koncert za ľudské práva.

Program:
18:00 - diskusia / ĽUDSKÉ PRÁVA - MŔTVA TÉMA PRE VLÁDU SR?
Hostia: Martin Macko, Dagmar Horná, Michal Havran
Moderuje: Braňo Ondrášik

19:30 - koncert / MARINGOTKA (gypsy jazz)
Juraj Havlík (gitara), Juliána Dubovská (basa), Róbert Schranz (gitara, mandolína, "fufka")

20:30 - koncert / PETER JANKU (folk)
spev + gitara Čítaj viac »

Filmová nádielka Early Melons v A4!

O dva týždne sa v  A4-ke začne 5. ročník Medzinárodného festivalu študentských filmov Early Melons. V čase od 5. do 8. decembra rozhodne nevynechajte náš festivalový program pozostávajúci nielen z medzinárodnej a slovenskej súťaže študentských filmov, ale aj z rôznych nesúťažných tematických sekcií zostavených zo študentských i profesionálnych krátkych filmov. Čítaj viac »

Najnovšia inscenácia divadla SkRAT Vnútro vnútra

4. decembra o 20.00 sa v A4 predstaví divadlo SkRAT so svojou najnovšou inscenáciou Vnútro vnútra, v ktorej sa autori Ľubomír Burgr a Dušan Vicen zaoberajú nielen týmto dodnes neobjasneným prípadom v snahe očistiť meno kňaza, ale aj mechanizmami, ktoré umožňovali v rámci ŠtB budovanie paralelnej mocenskej štruktúry, vzájomnú kontrolu jednotlivých zamestnancov a spolupracovníkov na všetkých úrovniach tejto organizácie a ktoré dokonca môžu fungovať aj po jej zániku. Čítaj viac »

Filmové experimenty na divákoch s Petrom Konečným

Za všetko nesie zodpovednosť televízia. Je to samozrejme zavádzajúce tvrdenie, ale úlohu určitého katalyzátora udalostí rozhodne zohrala. Jej rozmach v 50. rokoch totiž spôsobil, že z bývalých návštevníkov kín sa postupne stali domáci otroci blikajúcej debničky. Na dovtedy výrazne prosperujúce kiná doľahli ťažké časy. Ešte pred zmienenou kino-krízou vymýšľali majitelia kín rôzne zaujímavosti a snažili sa prilákať divákov práve do toho svojho kina. Pasívne sledovanie filmu im už pripadalo nudné a za každú cenu chceli diváka prekvapiť niečím novým. Čítaj viac »

Tlis naživo z A4 s Cynickou obludou!

Po novembrovej prestávke sa rádio TLIS vracia do A4-ky, aby vyspovedalo Rada Ondřejíčka alias Cynickú obludu a to nielen o jeho sarkastickej činnosti, ktorou baví takmer celé Slovensko. Príďte 2. decembra o 20.00 do A4! O hudbu nielen počas vysielania, ale i na afterparty sa už tradične postarajú TLIS DJs.
http://www.a4.sk/program/2013-12-02-20-00 Čítaj viac »

Vegánska večera vol. 26

Vegánske večere sú komunitnou akciou umožňujúcou vytvárať sociálny priestor každému, kto sa chce do nej zapojiť či udať jej smerovanie. Je to veľmi jednoduché: navar vegánske jedlo, prines ho a zdieľaj s ostatnými, spoznávaj rôznych ľudí a formuj komunitu. Najbližšia interiérová vegánska večera v A4 už 1. decembra o 19tej!

https://www.facebook.com/events/610555742337645/

Decembrové vydanie detského Kina inak

Zimná (až vianočná) edícia pásma krátkych animovaných filmov pre najmenších divákov, tentokrát výnimočne hneď v prvé nedeľné dopoludnie v mesiaci - 1. decembra tradične o 10.00. A budú i darčeky! Ticho sneží v nás…
Viac: http://www.a4.sk/program/2013-12-01-10-00
https://www.facebook.com/events/463441473765313/

November vyvrcholí festivalom NEXT

Vo štvrtok 28. novembra sa u nás začne medzinárodný festival súčasnej hudby NEXT, ktorý potrvá do soboty. Už štrnásty rok uvádza inšpiratívne osobnosti z celého sveta, ktoré posúvajú hranice hudby. Tento rok to budú hudobníci z Libanonu, Nemecka, Poľska, Talianska, Rakúska, Veľkej Británie, Kórey, USA, Španielska, Dánska, Maďarska, Česka a samozrejme aj slovenské projekty.
Čítaj viac »

Vnútro vnútra divadla SkRAT

27. novembra o 19.00 sa v A4 predstaví divadlo SkRAT so svojou najnovšou inscenáciou Vnútro vnútra. Po predstavení bude nasledovať otvorená diskusia „itself to ask“ tvorcov a nezávislých osobností o koncepcii, realizácii a diváckej reflexii projektu Paralelné životy. Čítaj viac »

Motivácia - bez nej kulturista neprežije!

Pôsobíte v kultúre a v oblasti produkcie? Tak potom potrebujete navštíviť Kulturistov! Tretie stretnutie ľudí aktívnych v kultúre sa bude venovať téme motivácie - seba i spolupracovníkov. Čo ľudí motivuje? Peniaze, sebarealizácia, pocit úspechu či splnenie snov? Ako s motiváciou pracovať? Má tá naša snaha vôbec zmysel? Príďte v stredu a spoločne sa pokúsime zistiť, ako tá motivácia vlastne funguje? Vidíme sa v A4 už 27. 11. o 17.00! Čítaj viac »

Filmový festival tvorcov s mentálnym postihnutím - Filmujem, teda som!

V utorok 26. novembra sa v A4 uskutoční filmový festival tvorcov s mentálnym postihnutím Filmujem, teda som! Občianske združenie Bol raz jeden človek predstaví filmy, na ktorých sa podieľajú ľudia s mentálnym postihnutím ako kameramani, reportéri, technici, herci a animátori. A filmami sa to len začína... Jednoducho radosť z bytia. Plus Zahrá SkaFander! Čítaj viac »

Príďte sa zapojiť na Open stage!

Každomesačné improvizované koncerty v A4 pod hlavičkou Open stage nevynecháme ani v novembri. Koncertný večer s akustickými či elektronickými nástrojmi, nenástrojmi aj objektami rozbehne vždy minimálne jedna nová kolaborantská zostava, aby sa vzápätí ring uvoľnil pre ďalšie ad hoc kombinácie. Príďte sa zapojiť, alebo sa aspoň zastavte na drink v A4 Kafé už tento pondelok 25. novembra o 21.00!
http://www.a4.sk/program/2013-11-25-21-00
https://soundcloud.com/openstage Čítaj viac »

Anywhere Else & Kniha o plánu v Kine inak

V pondelok 25. novembra o 18.00 vás pozývame na projekcie dvoch filmov -  absolvenstký film režisérky Asmara Beraki Anywhere Else a osobitý “chodecký príbeh” s nádychom smrti Kniha o plánu.

Viac o filmoch:
Anywhere Else, réžia A. Beraki, ČR/USA 2012, 44 min., angl.verzia s čes.titulkami
Čítaj viac »

Novembrová hedonistická nedeľa venovaná Bratislavskému regálu

Najbližšia hedonistická nedeľa 24. novembra o 16.00 predstaví Bratislavský regál, ktorý tvorí skupinka milovníkov dobrého jedla. Tá mapuje kvalitné zdroje potravín, surovín, miest a eventov súvisiacich s jedlom, informuje a vzdeláva. Ako to robia? Prostredníctvom svojho občasníku, živej facebookovej stránky, kde dávajú tipy na gastro vychytávky, ale aj gurmánskou demonštráciou - prípravou vynikajúceho občerstvenia (mohli ste ich vidieť napr. aj na festivale Grape). Čítaj viac »

Pásmo krátkych animovaných filmov pre najmenších divákov

Posledné nedeľné dopoludnie v mesiaci je už klasicky vyhradené pre deti v sprievode rodičov, príbuzných, susedov či iných obetavých duší, ktorí si za tento dobrý skutok zaslúžia kávičku v A4 Kafé, dobrý pocit a pestré spektrum kvalitných krátkych animákov, ktoré zaujme nielen detského diváka. Kino pre deti, mamy a otcov už 24. novembra o 10.00!
Viac: http://www.a4.sk/program/2013-11-24-10-00
fb event

Hudba mesta: P★★ča z Hoven

Progresívna brnenská formácia P★★ča z Hoven vystúpi na Slovensku počas jesenného miniturné. Vybrúsené texty s melancholickým podtónom servíruje v pope zaobalenom do temných nálad. Najprv tvoria lyriku, ktorú upravujú pre skladby, čo im dáva väčšiu voľnosť. Spolu s prepracovaným vizuálom a videoprojekciami patrí medzi najzaujímavejšie zjavy českej elektronickej scény. V A4 sa predstavia už tento piatok o 21.00. O afterparty sa postará DJ Faun. Organizuje Hudba mesta.

Piča z Hoven: Čítaj viac »

Diskusia o stereotypoch v kultúrnej diplomacii

Valašky, halušky, drevenice, paneláky? Ako prezentujeme Slovensko? Kto reprezentuje Slovensko? A čo je to tá kultúra? Diskusia o stereotypoch v kultúrnej diplomacii už tento piatok o 18.00. Príďte sa intelektuálne pripraviť na koncert kapely známej (aj) “kauzou slovenská hymna”! Vstupné je dobrovoľné. Viac na www.ccp.sk. Organizuje Kultúrny kontaktný bod Slovensko a priatelia.
Viac: http://www.a4.sk/program/2013-11-22-18-00 Čítaj viac »

Musique non-stop - zrušené!

Z technických dôvodov rušíme novebrové vydanie Musique non-stop venované kapelám, ktoré nie sú. Ďakujeme za pochopenie!

Viac: http://www.a4.sk/program/2013-11-21-21-00
 

Tento týždeň v A4 odštartuje nový divadelný festival Drama Queer

Životy ľudí s menšinovou citovou a sexuálnou orientáciou a rodové stereotypy budú ústrednou témou nového divadelného festivalu Drama Queer. Ten odštartuje nultý ročník v stredu 20. novembra a posledné predstavenie si môžu diváci a diváčky pozrieť v nedeľu 24. novembra. Väčšina inscenácií bude v A4-ke, no festival sa dostane aj na javisko Štúdia 12 a do klubu Batelier. Podujatie organizuje divadlo NoMantinels, ktoré sa vo svojich hrách sústreďuje práve na LGBTI a rodovú tematiku. Čítaj viac »

Slovenská premiéra víťaza Veľkej ceny poroty z Berlína v novom FK Kino inak

Kino inak rozširuje svoju ponuku autorskej dramaturgie o klubové filmy. Otváracou projekciou nového bratislavského filmového klubu bude oceňovaný film bosniackeho režiséra Danisa Tanovića Epizóda zo života zberača železa, ktorý budú mať diváci možnosť viedieť v slovenskej premiére už tento utorok o 20.00. Čítaj viac »

Profil mexického režiséra Carlosa Reygadasa v Kine inak

Už túto nedeľu a pondelok môžu diváci vidieť v Kine inak unikátnu profilovú prehliadku Carlosa Reygadasa, v súčasnosti najvýraznejšieho mexického režiséra. Jeho filmy ignorujú klasické filmové rozprávanie a nechávajú sa unášať živočíšnou energiou svojich naturalistických postáv. To, čo ťahá európskeho diváka na Reygadasove filmy, radikálne vzdialené od klasického logického príbehu, je práve silná spiritualita, téma božského a diabolského v podstate človeka, ktorá sa odhaľuje v pôsobivých scénach násilia a sexuality. Čítaj viac »

Nedeľný bazár v A4

V nedeľu 17. novembra sa v čase od 14.00 do 16.00 stretneme na ďalšom susedskom výmennom bazáre v A4.
Príďte kúpiť/predat/vymeniť či darovať! Predávajúci zaplatí za stôl poplatok 2 €. Je potrebné nahlásiť sa vopred a to mailom na: nedelny.bazar@gmail.com.

Štós: Kráľ duchov

Súčasná opera Kráľ duchov v šestnástich obrazoch vznikla spoluprácou Mareka Piačka a profesionálnych operných sólistov s Dychovým orchestrom Štós. Je pokračovaním elektronickej opery Kráľ duchov, premiérovanej v A4 v roku 2008. V A4 ju uvidíte už v sobotu 16. novembra o 20.00. Nevynechajte! Čítaj viac »

Elektronický projekt producenta a šéfa labelu Opal Tapes Stephena Bishopa Basic House v A4!

Basic House je hudobný projekt Stephena Bishopa, zakladateľa prevažne kazetového labelu Opal Tapes. 15. novembra v A4 predstaví svoju pestrú sonickú koláž zloženú z pulzujucej rytmiky pod nánosmi lo-fi a organických zvukových plôch. Jeho originálny a inovátorský prístup a labelu Opal Tapes sa v súčasnosti dostáva čoraz viac pozornosti aj v renomovaných zahraničných médiách ako sú Wire alebo Quietus.

http://digitalisrecordings.bandcamp.com/track/i-dont-remember-acid
http://digitalisrecordings.bandcamp.com/track/64-bummer Čítaj viac »

MARK ÄT A4

V sobotu 16. novembra vás v čase od 13.00 do 18.00 pozveme na akciu venovanú prezentácii mladých dizajnérov - Mark ät, ktorá spojená s predajom autorských produktov. Nenechajte si ujsť príležitosť stráviť príjemné sobotné popoludnie v kreatívnom prostredí, nakúpiť vianočné dary (december sa nezadržateľne blíži), zúčastniť sa tvorivých workshopov, či si len posedieť pri šálke kávy v A4 Kafé! Čítaj viac »

Krakatoa - talk club: Noitu

Tento mesiac sme si do Krakatoa - talk clubu dovolili pozvať luxusného hosťa z ďalekého Macedónska. Dámy a páni, príďte sa zoznámiť s Noitu - zvukový a vizuálny performer, ktorý posúva hranice nielen na Balkáne, príde už tento piatok o 18.30 do A4 porozprávať o tom, čomu sa momentálne venuje - micro sound engineering, hudobná performance a inštalácie. Jeho práca je ovplyvnená rôznymi formami experimentálnej hudby, prírodou, počítačovou érou a digitálnymi technológiami. Viac nájdete na http://noitu.mk/. Čítaj viac »

Chudobné divadelné orgie na pomedzí estrády a avantgardy

Vo štvrtok 14. novembra o 20.00 vás pozveme na predstavenie Neistý grunt (Vnútrodruhová agresia) od divadla Stoka. 
Scenár vznikol metódou kolektívnej tvorby od 19. júla do 31. októbra 2012. Inscenácia vznikla vďaka finančnej podpore Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, Nadácie Intenda a Ars Bratislavensis. Čítaj viac »

Melos-Étos: Typornamento

Typornamento je realizáciou grafických partitúr Milana Adamčiaka podľa úprav českých a slovenských skladateľov. Sedem generačne aj štýlovým zameraním blízkych skladateľov prijalo ponuku vytvoriť kompozície inšpirované grafickými partitúrami konceptualistu a priekopníka novej hudby Milana Adamčiaka. To, čo pôvodne slúžilo k iniciovaniu otvoreného, intuitívne-asociatívneho typu predvedenia, bolo transformované do determinovanej, notáciou fixovanej podoby. Forma sa stala uzavretou, inštrumentácia je daná obsadením súboru. Čítaj viac »

iShorts – FeinKOšt

Novembrová projekcia iShorts – FeinKOšt ponúka v spolupráci s AG Kurzfilm a Českým filmovým centrom pestrú jesennú ochutnávku zrelých českých a nemeckých krátkych filmov. Keď teda chcete vedieť, čo sa v tomto regióne posledne urodilo na poli animovaných, hraných, dokumentárnych a experimentálnych filmov, príďte si 13. novembra o 20.00 pozrieť kraťasy, ktoré vzbudili záujem či už v Cannes alebo na ďalších zahraničných festivaloch. Viac informacií i na www.iShorts.cz.

Pásmo premietaných filmov: Čítaj viac »

Vegánska večera vol. 25

VV sú komunitnou akciou umožňujúcou vytvárať sociálny priestor každému, kto sa chce do nej zapojiť či udať jej smerovanie. Je to veľmi jednoduché: navar vegánske jedlo, prines ho a zdieľaj s ostatnými, spoznávaj rôznych ľudí a formuj komunitu. Najbližšia interiérová vegánska večera v A4 už 12. novembra o 20tej!

Viac sa dozviete na FB stránke Vegánskych večerí: www.facebook.com/VeganskeVecere
http://www.a4.sk/program/2013-11-12-20-00

ISCM World New Music Days 2013 a festival Melos-Étos: European Bridges Ensemble

2 min. 45 sek. trvá cesta z Bratislavy do Viedne rýchlosťou zvuku. V A4 to zvládnete za 0 sekúnd: príďte v pondelok 11. novembra o 22.30 na multimediálny interaktívny koncert/vizuálnu performance 8 umelcov, z ktorých 4 vystúpia v klube Porgy&Bess vo Viedni a 4 v A4-ke. Predstavenie má aj online dirigenta! Čítaj viac »

Zmeny v programe projekcií Ozven Ji.Hlavy

Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Ji.hlava ohlásil zmeny v programe pripravovaných slovenských Ozvien festivalu a tak v Kine inak 5. novembra uvedieme tri nové české tituly:
- Parta Analog, réžia: Martin Dušek,
- Mých posledních 150 000 cigaret, réžia: Ivo Bystřičan
- VIP / Vietnamese Important People, réžia: Lukáš Kokeš.

5.11. Utorok o 18h00/ kino inak / 3 €
Parta Analog, r.Martin Dušek, Česká republika, 2013, 70 min.
Čítaj viac »

Nu Dance Fest 2013: 7. – 12. november

Budúci týždeň sa u nás začne 8. ročník festivalu súčasného tanca a pohybového divadla Nu Dance Fest, ktorý sa koná v čase od 7. do 12. novembra. Pozrite si jeho festivalový program:

štvrtok 7.11.2013, A4
20.00
Monika Čertezni_O (O Ako Schlemmer) Reloaded – premiéra / SK Čítaj viac »

Kino ušami Daniela Baláža venované muzikálom

Čo majú spoločné West Side Story, Nekonečná - nevystupovať!, The Little Prince či American in Paris? Správne, sú to všetko muzikály, filmy s pesničkami. Existuje aj v tomto žánri odjakživa mainstream a underground? Kde je hranica medzi operetou a operou? A vedeli spievať aj Marlon Brando či Yul Brynner? Dozviete sa v pokračovaní Kina ušami Daniela Baláža6. novembra o 20.00 v A4.
Pozývame do Kina inak na večer venovaný muzikálom!

Viac info: Čítaj viac »

Parafráza brechtovského divadla v 21. storočí

Akú asi podobu môže mať brechtovské divadlo v dnešnom čase? Nezvyčajný projekt Debris Company EPIC (trailer TU), ktorý v A4 uvidíte už 4. novembra o 20.00, sa inšpiruje východiskami Bertolda Brechta, aby sa trochu netypicky pre svoju doterajšiu tvorbu vybrali na, pre nich nový divadelný terén, kde sa mieša súčasný tanec s moderným poňatím opery, gýču - entertainmentu a novými technológiami v neúprosnom mixe s filmami zo začiatku dvadsiatych - tridsiatych rokov. Čítaj viac »

Exkluzívny koncertný večierok pre všetkých “pozostalých”, ktorí na sviatky neopustili mesto!

(koncert Borbetomagus zrušený!)

V sobotu 2. novembra sa v A4 predstaví austrálsky umelec a vyštudovaný organista Robert Curgenven a legendárne trio Borbetomagus.
Robert Curgenven je majstrom vo vytváraní sugestívnych ambientných atmosfér, pri ktorom používa vlastnoručne vyrábané vinyly aj terénne nahrávky z rôznych odľahlých oblastí. Delikátna zvuková lahôdka, v ktorej pozornejší poslucháč spozná podnety Alvina Luciera, R. Murray Schafera aj Eliane Radigue. Čítaj viac »

Halloweensky Monster cabaret v Kine inak!

Posledná októbrová noc bude v A4 plná upírov, démonov, zombie a ostatnej diabolskej hávedi - animovanej, hranej a možno i skutočnej. V Kine inak pred polnocou odpremietame hororové krátke filmy. Spolu s iShorts pozývame na Monster Cabaret!
Kto si zakúpi vstup na projekciu v halloweenskom habite, čaká ho na bare welcome drink.
Viac info: http://www.a4.sk/program/2013-10-31-23-00 Čítaj viac »

Musique non-stop: Post-punk

Mladší, ale rozhodne nie nešikovnejší brat punku bol hudobný žáner, ktorý svojím experimentátorským prístupom a otvorenosťou výrazne pomohol definovať zvuk 80. rokov. Preto by bola škoda si ho nepripomenúť. Gang of Four, Bauhaus alebo Echo & the Bunnymen sú mená, ktoré sa budú púšťať a o ktorých sa bude hovoriť na ďalšej prednáške Michala Šuranského posledný októbrový večer v A4. Vstupné je dobrovoľné! Čítaj viac »

Koncert severských Antler a Mett v A4!

Koncom mesiaca sa v A4 predstavia dva nórske avantgardné popové projekty z Osla – Antler a Mett, pre ktoré je okrem improvizácie charakteristický tiež ženský vokál hlavných protagonistek. Čerstvé správy o tamojšej lo-fi-folk-pop-experimentálno-pesničkovej scéne prinesú do A4 už 30. októbra. Píšte do diárov! Čítaj viac »

Propagácia eventov v online priestore

Pôsobíte v kultúre a v oblasti produkcie? Tak potom potrebujete navštíviť Kulturistov! Druhé stretnutie ľudí aktívnych v kultúre sa bude venovať téme propagácie v online priestore. 30. októbra o 18.00 sa v A4 o svoje skúsenosti podelia aj Daša Dúbravová a Alex Kreybig z portálu Citylife. Čítaj viac »

Fyzické divadlo Micro v macro

29. októbra vás spolu s Nový priestor - New Space pozveme do A4 na sólové predstavenie Micro v macro, ktoré experimentuje so spájaním divadla a vizuálneho umenia. Predstavenie rozvíja tému osobnej skúsenosti ženy vo vzťahu k univerzálnemu princípu, ktorý sa odkrýva medzi základnými elementami a prírodnými procesmi vyskytujúcimi sa v prírode: hlina, kvitnutie, kvety, svetlo, odkvitanie, smrť.
Čítaj viac »

Tanečným Oscarom ocenené predstavenie Bastard v A4!

Jedno z najprestížnejších ocenení v rámci súčasného tanca, Bessie Award, získal tento rok Slovák. Jara Viňarského ocenili za predstavenie The Painted Bird, ktoré vzniklo podľa rovnomennej knihy Jerzyho Kosinského. Predstavenie Bastard uvidíte v A4 28. 10. o 20.00 v rámci festivalu Bratislava v pohybe. Čítaj viac »

Vegánska večera vol. 24

Najbližšia interiérová vegánska večera v A4 už 27. októbra o 20.00!
VV sú komunitnou akciou umožňujúcou vytvárať sociálny priestor každému, kto sa chce do nej zapojiť či udať jej smerovanie. Je to veľmi jednoduché: navar vegánske jedlo, prines ho a zdieľaj s ostatnými, spoznávaj rôznych ľudí a formuj komunitu. Viac sa dozviete na FB stránke Vegánskych večerí: www.facebook.com/VeganskeVecere

Októbrová repríza českého filmu Tambylles

Kto nestihol septembrovú projekciu, sem sa! V nedeľu o 18.00 odpremietame český študentský film Michaela Hogenauera Tambylles, ktorý pracuje s originálnou experimentálnou formou. Tá zaujala aj selektorov posledného festivalu v Cannes. Osemnásťročný mladistvý delikvent sa vracia z výchovno-nápravného zariadenia - s čistým registrom a novou identitou - domov, k rodičom. Miestni obyvatelia však nezabudli, čo pred rokmi urobil a pociťujú to ako nespravodlivosť. Čítaj viac »

Októbrové Kino pre deti, mamy a otcov

Posledná nedeľa v mesiaci už tradične patrí našim najmenším divákom. Tentokrát sme pre neposedné deti škôlkarskeho či pred-škôlkarskeho veku pripravili pásmo krátkych animovaných filmov poľskej proveniencie, ktoré zaujme nielen vaše ratolesti. Sledujte nás i na facebooku TU.

Budúci týždeň sa začne festival autorského divadla Pro-téza

V utorok 22. októbra 2013 sa u nás začne medzinárodný festival autorského divadla Pro-téza. Počas piatich dní uvedie divadlá z Poľska, Ruska, Česka i Slovenska. Čítaj viac »

Chris Cutler, Amy Knoles a Cluster Ensemble v A4

Už túto nedeľu o 19.00 zažije A4-ka poriadnu hudobnú nádielku. V spomínaný posledný deň v týždni vás pozveme na trojkoncert: CHRIS CUTLER (UK), AMY KNOLES (USA), CLUSTER ENSEMBLE (SK). Čítaj viac »

Jablčnô alebo cider po slovensky

Dvadsiateho októbra o 17.00 vás pozývame na ďalšiu hedonistickú nedeľu. Najbližší neformálny gurmánsko-spoločensko-kultúrny olovrant bude venovaný slovenskému sajdru Jablčnô. Príďte sa presvedčiť o tom, že zamýšľať sa nad kulinárskou kultúrou a zároveň dobre napiť sa dá! Čítaj viac »

Medzinárodný festival poézie Ars Poetica v A4

Medzinárodný festival poézie Ars Poetica sa uskutoční v čase od 17. do 21. októbra 2013 na dvoch bratislavských miestach. Na časť programu zloženého z poézie, filmov a koncertov sa tešte aj v priestoroch A4. Informácie o programe jednotlivých festivalových dní v A4 nájdete na webe A4 alebo na stránke festivalu: http://www.arspoetica.sk/2013/.
Srdečne pozývame!

Transeuropa Festival v A4

Spolu s Priatelia Zeme - CEPA vás v utorok 15. októbra o 17:30 pozývame na premietanie dokumentu 4. revolúcia, energetická sebestačnosť (Die 4. Revolution - Energy Autonomy, Nemecko 2010), ktorý prináša príspevky vedcov, politikov, aktivistov, ekonómov a podnikateľov do diskusie o budúcnosti energetiky. Čítaj viac »

Príďte sa zapojiť na Open stage!

Každomesačné improvizované koncerty v A4 pod hlavičkou Open stage nevynecháme ani v októbri. Koncertný večer s akustickými či elektronickými nástrojmi, nenástrojmi aj objektami rozbehne vždy minimálne jedna nová kolaborantská zostava, aby sa vzápätí ring uvoľnil pre ďalšie ad hoc kombinácie. Príďte sa zapojiť, alebo sa aspoň zastavte na drink v A4 Kafé už tento pondelok 14. októbra o 21.00!
http://www.a4.sk/program/2013-10-14-21-00 Čítaj viac »

Kameramanská exhibícia najlepších krátkych filmov

V pondelok večer vás pozveme na ďalší spomedzi večerov v réžii iShorts tentokrát venovaný kameramanskej exhibícii vizuálne najzaujímavejších krátkych filmov. Ide o súťaž pre mladých kameramanov z Čiech a Slovenska podporená firmou Panavision. Tešiť sa môžete na kameramanskú prehliadku tých najlepších kraťasov. O tom výhernom DoP (Director of Photography) snímku rozhodne odborná porota. Viac informacií na www.iShorts.cz.
Čítaj viac »

Dokumentárny film Pavla Pekarčíka, Ivana Ostrochovského a Petra Kerekesa: Zamatoví teroristi

Nedeľňajšia projekcia Kina inak bude patriť dokumentárnemu filmu Zamatoví teroristi, ktorý rozpráva príbehy troch romantických hrdinov fyzicky žijúcich v prítomnosti, v spomienkach však stále bojujúcich s komunistickým režimom. Po projekcii bude nasledovať diskusia s tvorcami. Čítaj viac »

Cyklus prác Konštrukcia

Piatkový večer sa bude v A4 opäť vernisážovať – uvidíte výstavný cyklus prác Konštrukcia, ktorý je duálnym pohľadom spoločnej témy bratov Žovincovcov a live-act trenčianskeho Maroša Saba aka Abnormala. Čítaj viac »

Premiéra inscenácie Slovenka na kvadrát

Vo štvrtok pozývame na premiéru divadelného predstavenia Slovenka na kvadrát, ktoré vzniklo podľa rovnomennej autobiografickej knihy spisovateľky a poetky Stanislavy Chrobákovej Repar. Inscenáciu tento týždeň budete môcť vidieť hneď dvakrát – a to v repríze už túto sobotu v totožnom čase. http://www.a4.sk/program/2013-10-10-19-00 a http://www.a4.sk/program/2013-10-12-19-00 Čítaj viac »

Rakúsko-americkí INNODE sa pred krakovským Unsoundom zastavia aj u nás!

Túto stredu sa tešte aj na temné analógové zvuky, krištáľovo čisté a nebadane posúvané rytmické pásma, interakciu človek-stroj a hypnotický zážitok, tak trochu ako upgradnutý Pan sonic. Pred krakovským Unsoundom sa rakúsko-americký INNODE zastavia aj u nás, netreba vynechať! Support: domáci projekt БРАДА. http://www.a4.sk/program/2013-10-09-21-00
Čítaj viac »

Ďalšia vegánska večera v A4

Pozrite si fotoreport z pondelkovej prvej interiérovej vegánskej večere v A4. Na tej ďalšej sa vidíme už 9. októbra o 19.00! V októbri ešte nekončíme; pri vegánskych hodoch v priestoroch A4 Kafé sa stretneme aj 27. októbra v rovnakom čase. Srdečne pozývame! Čítaj viac »

Pánsky duševný striptíz, nielen pre dámy…

Divadlo SkRAT sa v októbri predstaví v A4 jediným predstavením - a to s inscenáciou Umri, skap a zdochni...!!!. V utorok 8. októbra o 20. hodine preto nezmeškajte tento pánsky duševný striptíz, nielen pre dámy… Čítaj viac »

Parafráza brechtovského divadla v 21. storočí

Akú asi podobu môže mať brechtovské divadlo v dnešnom čase? Nezvyčajný projekt Debris Company EPIC (trailer TU), ktorý v A4 uvidíte hneď dvakrát (6. a 7. 10.) sa inšpiruje východiskami Bertolda Brechta, aby sa trochu netypicky pre svoju doterajšiu tvorbu vybrali na, pre nich nový divadelný terén, kde sa mieša súčasný tanec s moderným poňatím opery, gýču - entertainmentu a novými technológiami v neúprosnom mixe s filmami zo začiatku dvadsiatych - tridsiatych rokov.  Čítaj viac »

Workshop radikálneho vyšívania s KundyCrew

Po prvom úspešnom evente s KundyCrew opäť ďalší ako vyšitý pre vás! Už túto nedeľu vás pozývame na ďalší workshop radikálneho vyšívania. Vidíme sa o 15. hodine! Čítaj viac »

Jadrový odpad a post-apokalyptický monument

Sobotňajší Krakatoa - Talk club začneme premietaním filmu: Nuclear Savage. Film bude uvedený za účasti Adama Horowitza, ktorý bude rozprávať aj o monumentálnej inštalácii Fridgehenge. Pozor, podujatie bude v angličtine!

Neformálny večerný ne-formát, kde pozvaný hosť, ktorý vidí ďalej ako za svoj nos, rozpráva o tom, prečo, ako a čo robí. V príjemnej atmosfére sa môžete porozprávať a socializovať s inšpiratívnymi ľuďmi z art / sci / tech scény. Čítaj viac »

Hudba vo francúzskej komédii

Máte radi francúzske komédie?
Že v nich okrem humoru ide často aj o dobrú muziku, vieme. A aj si predvedieme.
Kino ušami Daniela Baláža o hudbe vo francúzskych komédiách v piatok 4. októbra o 20.00 v A4. Pozývame!

Viac info a možnosť rezervácie vstupeniek:
http://www.a4.sk/program/2013-10-04-20-00
fb event

Tlis naživo

Alternatívne TLIS rádio sa po letnej prestávke vracia "live" do A4!
Štvrtkové vysielanie otvoríme spolu s mladým slovenským spisovateľom Erikom Šimšíkom.
Afterparty by TLIS Djs - Luidži a Damien.
Vstup free!

Viac:
http://www.a4.sk/program/2013-10-03-20-00
http://www.tlis.sk Čítaj viac »

Tajomný príbeh thajského hotela na brehu rieky Mekong

Najbližšie vás do Kina inak pozveme na projekciu filmu Mekong Hotel od rešpektovaného ázijského režiséra Apichatpong Weerasethakula. Film uvedie šéfredaktorka časopisu Kinečko Eva Križková, ktorá má pre vás prichystané i darčeky! Vidíme sa v A4 už 2. októbra o 20.00. Čítaj viac »

Tunel VSS do stratena?

Vojenské spravodajstvo a Ministerstvo obrany popierajú možné tunelovanie ich majetku. Novinári však odhaľujú znepokojujúce podrobnosti. Čo sa teda v tejto kauze stalo? Pôjde jej vyšetrovanie do stratena? Spolu s Alianciou Fair-play vás 1. Čítaj viac »

Vegánska večera v A4

Vegánske večere sa presunuli do nových priestorov, a to k nám do A4-ky. Na prvú interiérovú večeru sa môžete tešiť už v pondelok 30. septembra o 19.00. Viac informácií o podujatí sa dozviete TU.
Vegánske večere sú komunitnou akciou umožňujúcou vytvárať sociálny priestor každému, kto sa chce do nej zapojiť či udať jej smerovanie. Je to veľmi jednoduché: navar vegánske jedlo, prines ho a zdieľaj s ostatnými, spoznávaj rôznych ľudí a formuj komunitu. Čítaj viac »

Francúzsky animovaný film O myške a medveďovi

Novú sezónu projekcií Kina pre deti vo vynovenom Kine inak otvoríme poslednú septembrovú nedeľu o 10.00 príbehom neobyčajného priateľstva medzi medveďom Ernestom a myškou Celestínou a ich odvážnej ceste za právom byť iní ako sa od nich očakáva. Všetky deti, mamy a otcov či priaznivcov animovaného filmu pozývame na 80-minútový animák, ktorý vznikol na motívy vo frankofónnych krajinách obľúbených detských knižiek o Ernestovi a Celestíne. Čítaj viac »

Projekcia filmu Juraja Lehotského Zázrak a Slicebar s DJs: Čudo
 & Pstmn
 & Damien & Memb

Sobotňajšie Kino inak vám ponúkne nový film Juraja Lehotského Zázrak, ktorý je inšpirovaný skutočným životným osudom predčasne dospelej
tínedžerky. O afterparty sa postarajú Čudo
, Pstmn
, Damien a Memb. / http://www.a4.sk/program/2013-09-28-20-00
Čítaj viac »

Tajomný pesničkár Troy Von Balthazar sa vracia na Slovensko

Spevák a gitarista kultových Chokebore sa slovenskému publiku prvykrát predstavil na Pohode v roku 2009. Tajomný pesničkár Troy Von Balthazar sa po štyroch rokoch vracia, aby svoj aktuálny sólový materiál predstavil 27. septembra v A4ke. Čítaj viac »

iSHORTS: cyklus krátkych filmov

iShorts založili mladí českí priaznivci krátkeho filmu. V piatok vás pozveme na cyklus krátkych filmov v ich réžii. Producenti filmov Pulp Fiction, Sin City či Nespútaný Django dali možnosť piatim mladým nádejným režisérom z Európy, Ameriky, Číny, Japonska a Pacifiku natočiť krátke filmy na tému “Život je úžasný”. Ako im napadla táto scestná téma zostáva záhadou, o to viac sa museli tvorcovia s ňou kofrontovať. Vznikol tak špeciálny program LEXUS SHORT FILMS, ktorý mal tento rok oficiálnu premiéru na červenom koberci v Cannes. Čítaj viac »

Predpremiéra najnovšej inscenácie Vnútro vnútra od Divadla SkRAT

Divadlo SkRAT sa zapojilo do medzinárodného projektu Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície, ktorý bude dominovať tohtoročnému programu festivalu Divadelná Nitra. Už túto stredu 26. Čítaj viac »

Predstavenie Brother od juhokórejských Dance Theatre Chang

V utorok vás spolu s Novým priestorom pozveme do A4 na predstavenie Brother od juhokórejského tanečného divadla Dance Theatre Chang v choreografii Kim Namjina. Brother opisuje skreslený pohľad spoločnosti na postihnutých ľudí, ktorý spôsobuje psychologickú bariéru a citovú izoláciu pre rodiny, v ktorých postihnutý človek žije. Títo ľudia sú na pomoc odkázaní a ich vytesňovanie zo spoločnosti spôsobuje, že celá záťaž dopadá na najbližšiu rodinu. Čítaj viac »

Ďalší neformálny gurmánsko-spoločensko-kultúrny olovrant v A4

Príďte sa presvedčiť o tom, že zamýšľať sa nad kulinárskou kultúrou a zároveň dobre najesť či napiť sa dá!
Cibuľa ako skrytý základ jedla, cibuľa ako priznaný základ jedla. Partia, ktorá organizuje partizánsku reštauráciu Zedz ma! a Mliečny bar v SNG, v nedeľu 22. septembra o 17.00 porozpráva o koncepte pop-up reštaurácií a zaimprovizuje na dvojplatničke na tému cibuľa. Vy prineste cibuľu, Zedz ma! uvarí a vy zjete.
fb event

Medzinárodný festival súčasného dizajnu v A4

Medzinárodný festival súčasného dizajnu BRATISLAVA DESIGN WEEK (bývalý Dizajnvíkend) sa tento rok chystá dočasne uchýliť aj do priestorov A4. Čítaj viac »

Predčasný zhrn roku 2013

Ďalší diel večerov Musique non-stop bude poznačený prizmou zhŕňania a rekapitulovania toho, čo sa počas roku 2013 udialo. Žánrovo neobmedzená cesta bude zahŕňať mená ako Dean Blunt, Kanye West, Pharmakon, David Bowie, Metasplice alebo Dethscalator. Ak nepoznáte čo i len polovicu mien, príďte do A4 už tento štvrtok o 20.00 - poučiť sa, vypočuť a možno svojim názorom do diskusie zapojiť sa. Večerom vás prevedie Michal Šuranský. Čítaj viac »

O hudbe vo vojnovom filme

V najbližšom Kine ušami Daniela Baláža sa dozviete, aké náročné je písanie filmovej hudby do vojnového filmu - najmä ak nemá dopadnúť len ako patetický gýč. Spíker Rádia_FM Daniel Baláž v stredu 18. septembra o 20. hodine v A4 poukáže najmä na hudbu tých, ktorí to vedia: Ennio Morricone, John Barry, Ron Goodwin či Stanley Myers.
Info a rezervácie: http://www.a4.sk/program/2013-09-18-20-00 Čítaj viac »

Sprievodné podujatia festivalu Dúhový PRIDE v A4

V rámci sprievodných podujatí festivalu Dúhový PRIDE vás Divadlo Nomantinelsnajbližší utorok 17. septembra o 18. hodine pozve do A4 na divadelnú hru o homosexuálnych deťoch a ich rodičoch s názvom Naruby. Inscenácia prináša príbeh mladíka, ktorý má dlhodobý vzťah s iným mužom, pred rodičmi však o svojej sexuálnej a citovej orientácii radšej mlčí. Čítaj viac »

Zapojte sa na Open stage-i!

V novej sezóne sa vracajú aj pondelkové improvizované koncerty v A4. S akustickými či elektronickými nástrojmi, nenástrojmi aj objektami rozbehne vždy minimálne jedna nová kolaborantská zostava, aby sa vzápätí ring uvoľnil pre ďalšie ad hoc kombinácie. Príďte sa zapojiť, alebo sa aspoň zastavte na drink v A4 Kafé už tento pondelok 16. septembra o 21.00!
http://www.a4.sk/program/2013-09-16-21-00

Rumunská psychologická dráma Pozícia dieťaťa

Aj túto sezónu pokračujeme vo filmovom cykle zvláštnych geograficky poznačených „diagnóz“. Podivné postavy vo vyhrotených stavoch sa tentokrát objavia na temperamentnom juhu - v Rumunsku.
Pozor, film odpremietame hneď dvakrát:
Sobota 14. 9. o 20.00 // http://www.a4.sk/program/2013-09-14-20-00
Nedeľa 15. 9. o 18.00 // http://www.a4.sk/program/2013-09-15-18-00
Čítaj viac »

Elektroakustické trio doppeltrio v A4

V piatok 13. septembra určite nepremeškajte koncert doppeltrio. Tvorí ho skúsené viedenské duo Matija Schellander a Maja Osojnik, ktoré spojilo v aktuálnej zostave svoje sily s pražským experimentálným trubkárom Petrom Vrbom a vytvorili spomínané nové elektroakustické trio, v ktorom každý hráč obsluhuje ako akustický, tak elektronický nástroj. Čítaj viac »

Divadlo SkRAT v septembri

Po prázdninovej pauze v priestoroch A4 a festivalovom putovaní sa Divadlo SkRAT opäť vracia do A4-ky - tentokrát dokonca s predpremiérou najnovšej inscenácie.
V septembri sa herci Divadla SkRAT stretnú v A4 hneď dvakrát. Desiateho septembra o 20. hodine vás pozývame na predstavenie Proces procesu procesom (Pôjdeše do basy? Hajzel!). Ak ste predstavenie ešte nevideli, vstupenky si môžete rezervovať TU. Čítaj viac »

Situacionistická hra Kolísky od Debris Company

Pondelok 9. 9. o 20. hodine sa v A4 predstaví Debris Company so situacionistickou hrou Kolísky, ktorá je výkladom pôvodnej hry známej slovenskej dramatičky a poetky Jany Bodnárovej. Čítaj viac »

Casi Cada Minuto & Avoided // Ambient DJ set

V sobotu sa v A4 Kafé predstaví už notorický známy ambient producer Casi Cada Minuto, tentokrát obsadený do role DJa/selektora. Sekundovať mu bude Avoided, ktorý zahrá psychedelickú zmesku temného ambientu, glitchom okoreneného ambient-techna či dubu.

A4 Kafé; 22.00 - 02.00
CASI CADA MINUTO - Slavo Herman /ambient,drone,glitch,folk,weirdness/
AVOIDED - Ďuro Ďurček /ambient-dub&techno,drone,glitch/

fb event

Otvorenie Kina inak v "HáDé" predpremiérou provokatívneho filmu perverzný sprievodca ideológiou

V piatok 6.septembra o 19.00 začíname novú sezónu Kina inak skutočne veľkolepo. Výnimočným otvorením novozdigitalizovanej sály vo vysokom rozlíšení HD, s päťkanálovým zvukom, veľkým projekčným plátnom a so slávnostným drinkom. A aby Kino inak zostalo verné svojmu prívlastku "inak", otvárame mimoriadnou slovenskou predpremiérou provokatívneho filmu o "inom pohľade na kinematografiu" - dokumentom Perverzný sprievodca ideológiou. Čítaj viac »

Otvorenie sezóny: Mothman Orchestra (NO)

Sezónu otvoríme 4. septembra o 21. hodine koncertom nórskej úderky Mothman, ktorú tvoria mladí hudobníci z jazzových akadémií v Oslo a Stavangeri. Experimentujú s pokročilými rytmickými prvkami, ktoré možno nájsť v progresívnom rocku, jazze a súčasnej hudbe. Tanečná hudba pre všetkých, ktorí vedia, ako sa tancuje na súčasný progrock. S podporou Veľvyslanectva Nórskeho kráľovstva. Čítaj viac »

Kurzy rannej jogy v A4

Joga štúdio Narajana od septembra opätovne rozbehne v priestoroch A4 ranné cvičenia jogy pre aktívne naštartovanie do dňa. Kurz začína v týždni od 10. septembra. Cvičenia budú prebiehať každý týždeň v dvoch termínoch: utorok a piatok vždy v čase od 7.30 do 8:30. Viac informácií a prihlasovanie na www.jogah.sk alebo telefonicky na 0905 883 190.

Predpremiéra najnovšej inscenácie Divadla YSTFUD

Košické autorské divadlo YSTFUD už štvrté leto pripravuje novú hru. Tohto roku bude výnimočne uvedená najprv v Bratislave, až potom ju čaká košická premiéra (6. 9. o 19:00 v Tabačke). Čítaj viac »

The Stoka Theatre: Uncertain Ground (Intraspecies Aggression)

Anglická verzia Neistého gruntu od Divadla Stoka opäť v A4! Túto sezónu v A4 ukončíme 30. júna o 20.00 týmito chudobno-divadelnými orgiami na pomedzí estrády a avantgardy v réžii Blaha Uhlára. Pozvite do A4 aj svojich neslovenských kamarátov!

[ENG version]
Written by Braňo Mosný, Peter Tilajčík, Blaho Uhlár, with texts by Jack London, Czesław Miłosz, László Jávor, performed by Braňo Mosný, Peter Tilajčík, visual concept Miriam Struhárová, directed by Blaho Uhlár, translation Ivan Lacko Čítaj viac »

Kino ušami Daniela Baláža: Detektívi

Filmoví i televízni, mladí i starí, farební i čiernobieli, smrteľne vážni i treskuto vtipní, pomalí i akční. A najmä ich skvelá hudobná kulisa. Daniel Baláž v tohtomesačnom Kine ušami Daniela Baláža predstaví filmových detektívov. Tentoraz aj Laurie Johnson, Miroslav Brož, Zdeněk Liška, Lalo Schifrin, Harry Gregson Williams a iní. Pozývame do A4 už budúcu sobotu 29. júna o 20. hodine! Čítaj viac »

Multimediálne predstavenie Skúmanie javov

V stredu 26. júna o 20.00 pozývame do A4-ky na multimediálne predstavenie Skúmanie javov, ktoré sa zaoberá otázkou preciťovania fenoménov cez prepojenie tanca, hudby, poézie a živých vizuálov. Pomocou fúzie jednotlivých médií sa autori snažia o kombinované sprostredkovanie vnímania reality, psychických/fyzických stavov a pocitov. Predstavenie sa rozvíja a uzatvára príbehom o funkcii sínus ako o znaku pohybu, evolúcie, premeny, o funkcii, ktorá riadi tok častíc a energie vo vesmíre, hlavne na Zemi a Marse. Čítaj viac »

Open stage: Michaela Antalová, Lukáš Mutňanský, Michal Kramár, ::.: ... a vy

Tohtomesačný pondelkový večer v A4 už tradične venovaný improvizovaným koncertom tentokrát s hosťami: Michaela Antalová, Lukáš Mutňanský, Michal Kramár, ::.: ... a vy. Príďte sa aj vy zapojiť 24. júna o 20.00 na Open stage! Čaká vás ďalší z improvizovaných koncertov s akustickými či elektronickými nástrojmi, nenástrojmi, hlasom aj objektami, ktorý tento raz rozbehne vyššie uvedená zostava. Pozývame! Čítaj viac »

Hedonistická nedeľa: Chránená kaviareň Zrnko

Posledná tohtosezónna hedonistická nedeľa bude venovaná chránenej kaviareni Zrnko, ktorú zriaďuje občianske združenie Živa. Jeho poslaním je prispievať svojou činnosťou k zvýšeniu kvality života zdravotne ťažko postihnutých, so zameraním na ľudí s duševnou poruchou. Už túto nedeľu o 17.00 prídu do A4 zriaďovateľky Zrnka porozprávať o tom, ako to u nich funguje a aké sú strasti a radosti chránenenej kaviarne. Čítaj viac »

Exitab x Trashold x A4 prsnt: WRAETLIC /uk/ DEAD JANITOR w/STIX ++ Asebest & Jvris

predpredaj 8 € (http://exitab.interticket.sk/), na mieste 10 €


Po menách ako Andy Stott, Roly Porter či Container si Exitab v spolupráci s domácou platformou Trashold pozval na večierok ďalšiu zo spriaznených duší progresívnej elektronickej scény. Čítaj viac »

Workshop radikálneho vyšívania s KundyCrew

22. júna sa v čase od 15.00 do 19.00 určite zastavte v A4 na workshop radikálneho vyšívania s KundyCrew. Čítaj viac »

3++ party laboratórium venované Iainovi Banksovi

Piate vydanie party laboratória, ktoré “kurátoruje” chaosdroid, bude venované dielu všetkými uznávaného a zbožňovaného (nedávno zosnulého) Iaina Banksa. 21. juna bude v A4 Palmovka vo svojom live vystúpení skúmať premenlivé hranice medzi daným a možným; Stix & Memb spolu pripravia A/V space operu na tému "excession"; chaosdroid, milovníčka vesmíru a imaginárnych ciest, sa pokúsi spojiť efemérnosť hráčov hier s nedoziernosťou diaľok. Čítaj viac »

Večerná univerzita inšpiratívnej hudby

Prvý zo série posluchových večerov Musique non-stop v A4 bude venovaný hudobnému žánru označovanému ako krautrock – nemeckej vlne experimentálnej gitarovej a elektronickej hudby zo začiatku 70. rokov. Jej presah je stále hmatateľný aj v súčasnej hudbe a tak sa vám prednáškou a dokumentárnym filmom posnažíme tento fenomén objasniť, priblížiť a zaradiť do historického a hudobného rámca. O kultových kapelách ako Can, Neu!, Tangerine Dream, Popol Vuh a Harmonia porozpráva Michal Šuranský už 20. juna o 20. hodine. Vstupné je dobrovoľné. Čítaj viac »

Kulturisti - pre silnejšiu kultúru

Majú zmysel deadliny? Je dobré vytvárať si plán na rok, na mesiac, na nachádzajúci deň? Ako si plánujete veci vy? Čo sa vám osvedčilo? Ako plánovať za celú organizáciu? Softvér alebo lístoček v diári? Ak práve na nejakom projekte pracujete (alebo chcete), príďte 19. júna o 18.00 do A4 na diskusiu určenú pre všetkých, ktorí sú aktívni v kultúrnej oblasti a chcú to robiť ešte lepšie. Vstupné je dobrovoľné! Teší sa na vás Miška (Soyart), Zuzka (artne.sk) a Ľubica (Mladý pes). Čítaj viac »

Rádio TLIS naživo z A4

18. júna budete mať v A4 možnosť počúvať a na vlastné oči spoznávať hlasy internetového Rádia TLIS, ktoré bude od nás naživo vysielať vaše obľúbené relácie. Zakončíme kvalitnou afterkou. P.S.: Možno príde aj hosť. Pozývame!
Program:
20:00 - Start
20:30 - Kultúrny lievik- čo sa oplatí vidieť a počuť
21:00 - Talkshow s hosťom
22:30 - Hudobná relácia
23:00 - After party by tlis deejays

fb event

Najväčšie filmové chyby alebo Keď sa v Hollywoode pomýlia

Aj vy si myslíte, že filmy – a hlavne tie Made in Hollywood – sú dokonalé? Že v nich predsa nemôže existovať žiadna, ani len najmenšia filmárska chybička. Tak to potom určite zabudnite na večer filmových chýb so šéfredaktorom portálu kinema.sk Petrom Konečným. 17. júna o 20.00 sa v A4 pozrieme sa na skriptové, faktické, technické i iné vtipné chybičky známych filmov.
Viac informácií o podujatí a možnosť rezervácie vstupeniek: http://www.a4.sk/program/2013-06-17-20-00 Čítaj viac »

Nepríjemné šťastie alebo Čo všetko si nepamätám zo stretnutia s tebou

15. júna Nový Priestor v koprodukcii s A4 uvedie predstavenie Studia Matejka/ fyzické divadlo pod názvom AWKWARD HAPPINESS or Everything I Don’t Remember About Meeting You / Nepríjemné šťastie alebo Čo všetko si nepamätám zo stretnutia s tebou. Čítaj viac »

Nemusím veľa, stačí dobre

Najbližšie sa herci z Divadla SkRAT stretnú v A4 kvôli inscenácii Nemusím veľa, stačí dobre. Jedenásteho júna o 20.00 pozývame na toto cynicky poetické podobenstvo zo života jednej hotelovej izby, ale tiež poeticky cynické rozprávanie o tom, čo všetko sa malo a z rôznych príčin sa neudialo v priestore, v ktorom sa schádzajú ľudia mnohých tvárí, rôznych pohlaví a rozdielneho spoločenského a iného postavenia s jediným zámerom – urobiť si dobre.

http://www.a4.sk/program/2013-06-11-20-00
 

Petra Fornayová / P.A.T. / Debris company v A4

V pondelok 10. júna sa v A4 tešte na divadelný večer. Predstaví sa Petra Fornayová s performance Living room dancing with, ktorá je inšpirovaná Duchampom a Cageom. Po nej uvidíte autorskú inscenáciu Cely od Slávy Daubnerovej (P.A.T.) a tanečno-divadelné predstavenie dolcissime sirene od Debris company. Čítaj viac »

Festival poľského animovaného filmu O!PLA

Čo myslíte, "O!PLA" z názvu festivalu označuje po a) vokatív "Ó! Poľská animácia!“ či po b.) citoslovce poskoku? Obe odpovede sú správne a naznačujú, že pôjde o defilé súčasného poľského animovaného filmu, ktorého export a exkluzívnu projekciu pásma víťazných filmov festivalu v A4-ke umožnila Animation Across Borders. Poľský animovaný film pre dospelého diváka má dlhú tradíciu a súčasní mladí tvorcovia sa tento trend snažia potvrdiť. Príďte sa o tom presvedčiť v nedeľu 9. Čítaj viac »

Krakatoa - talk club: Zden Hlinka

V júnovom Krakatoa - talk club-e sa predstaví programátor a digitálny alchimista Zden Hlinka. Svoju digital art kariéru odštartoval ako člen demoscény, undergroundového počítačového hnutia ktoré vzniklo v 80tych rokoch, dodnes iba do malej miery akceptovaného akademickým umeleckým svetom. Založil skupinu Satori, vytvoril unikátny nástroj na tvorbu vizuálov Circulation a je členom experimentálneho zoskupenia Angakkut. Piatok 7. Čítaj viac »

Premiéra fyzického divadla Micro v Macro

Piateho júna o 20.00 
MICRO v MACRO / Nový Priestor / fyzické divadlo a videoprojekcia

Katarína Brestovanská: námet, choreografia, interpretácia
Noro Knap: vizuálny koncept, videoprojekcia, zvuk, svetelný dizajn
Milan Kozánek: asistent choreografie
Čítaj viac »

Divadlo ZkuFraVon príde do A4 s predstavením pre najmenších

Druhého júna sa v A4 predstaví Divadlo ZkuFraVon s predstavením Ako išlo vajce na vandrovku alebo Putujeme letom svetom. Príďte na divadlo (nielen) pre najmenších - a možno príde aj cukrová vata! Čítaj viac »

V Kine inak odpremietame film Kauza Cervanová

Po Hedonistickej nedeli venovanej Vnútrobloku vás v poslednú májovú nedeľu pozveme do Kina inak, do ktorého osobne zavíta režisér Robert Kirchhoff, aby predstavil výsledok svojho osemročného filmového bádania. Film Kauza Cervanová je dokumentárnou tragédiou o práve na spravodlivosť, ktoré je detektívnou výpravou do temných hlbín dodnes neuzatvoreného a medializovaného prípadu únosu, znásilnenia a vraždy mladej medičky. Kto sú odsúdení? Kto sú tí, ktorí o prípade rozhodovali? Čítaj viac »

Hedonistická nedeľa: Vnútroblok

Poslednú nedeľu v mesiaci venujeme v A4 ďalšej zo série Hedonistických nediel. Už o 17.00 predstavíme združenie Vnútroblok, ktoré sa zaoberá občianskou spoločnosťou vo verejnom priestore a momentálne pracuje na projekte Mobilné záhrady. Ide o kultiváciu nevyužívaných priestorov v Bratislave vytváraním dočasných komunitných záhrad. Dokáže záhradkárčenie spájať ľudí? Čítaj viac »

Kino pre deti, mamy a otcov

Máte pokrk dnešných animovaných filmov, ktoré servírujú televízie? Vezmite (svoje) deti do A4 na pásmo skvelých animákov! Stretneme sa opäť poslednú nedeľu v mesiaci - 26. mája o 10.00 na Karpatskej 2. Vstupné je dobrovoľné! Lákadlo máme aj pre rodičov - drinky v A4 Kafé.

Viac informácií a možnosť rezervácie: http://www.a4.sk/program/2013-05-26-10-00
fb event

Pohodový Nick Cave - filmy, klipy a hudba

Posledná májová sobota bude v A4-ke patriť jednému z najznámejších interprétov (nielen) tohtoročného letného festivalu Bažant Pohoda – Nickovi Caveovi. V júli vystúpi na trenčianskom letisku so svojou skupinou The Bad Seeds, v Bratislave ho organizátori festivalu predstavia aj v iných umeleckých polohách. Čítaj viac »

Krakatoa - talk club: Andrej Boleslavský

V rámci festivalu sieťovej kultúry Multiplace sa tešte na ďalší Krakatoa - talk club večer. Tentokrát predstavíme výskumníka a umelca nových médií Andreja Boleslavského, ktorý v súčastnosti pracuje v Prahe v Mezinárodnom centre pre umenie a nové technológie - CIANT. Venoval sa vývoju počítačových hier, špecializuje sa na kreatívne platformy VVVV a Arduino, pomocou ktorých realizoval technologické riešenia pre niekoľko umeleckých projektov, napríklad The Experiment Arctic predstavený na festivale Ars Electronica. Čítaj viac »

Sólová performancia Untitled o fotografke Francesce Woodman

Nedávnu reprízu sólo performancie Untitled o Francesce Woodman sa pre veľký záujem mnohým z vás nepodarilo vidieť. Šancu dostanete už 22. a 23. mája o 20.00, kedy sa v A4 predstaví Sláva Daubnerová s touto úspešnou inscenáciou. Pozývame! Čítaj viac »

Festival sieťovej kultúry Multiplace v A4

Multiplace je festival sieťovej kultúry pripravovaný medzinárodnou sieťou organizátorov paralelne na rôznych miestach sveta. Je najväčším podujatím svojho druhu na Slovensku a spolu s pražským festivalom Enter Multimediale, Bienále WRO vo Wroclawi a Ars Electronicou v Linzi patrí k hlavným prehliadkam umenia nových médií v strednej Európe. Koná sa každoročne na jar v galériách, kultúrnych centrách, kluboch, kaviarňach, až po ulice, byty, káblovú televíziu či internet. Čítaj viac »

Festival inscenácií súčasnej slovenskej a svetovej drámy Nová dráma v A4

Budúci týždeň sa v A4 začne aj 9. ročník festivalu inscenácií súčasnej slovenskej a svetovej drámy Nová dráma/New Drama 2013 (13. – 18. 5. 2013). Festival, ktorý pripravuje Divadelný ústav Bratislava, ponúkne tie najzaujímavejšie inscenácie súčasnej drámy, ktoré vznikli v uplynulom roku v profesionálnych divadlách na Slovensku. Okrem súťažnej prehliadky vybraných inscenácií je súčasťou festivalu aj sprievodný program. Tvoria ho napríklad scénické čítania, výstava, diskusie, workshopy a konferencia. Čítaj viac »

Literárny festival Anasoft Litera v A4

V pondelok 13. mája sa v A4- priestore súčasnej kultúry otvorí festival Anasoft litera fest, ktorý je súčasťou najprestížnejšej slovenskej literárnej ceny Anasoft litera. Čítaj viac »

Feelings are facts

Nedeľa 12. mája bude v A4 venovaná pohľadom. V Kine inak sa pozrieme za Hranice - na súčasných českých tvorcov. Vedľa svojho posledného filmu Tělo mého těla predstaví režisérka Viola Ježková práce Terezy Sochorovej, Magdaleny Bažantovej, Mariky Pecháčkovej, Dominika Krutského a Daniely Baráčovej. Pôjde o filmy, v ktorých je pohľad kamery a konštituovanie obrazu vedené vnútornými pohybmi subjektu - tvorcu smerom k obrazu osobného svedectva. Čítaj viac »

Experimentálny pop Conquering Animal Sound z Glasgow

Nie sú z Islandu, aj keď hravosť, s akou zaobchádzajú so zvukmi v ich tvorbe, na to môže navádzať. Hovoria si Conquering Animal Sound a pochádzajú z najväčšieho škótskeho mesta Glasgow. Druhú májovú sobotu sa prvýkrát predstavia v priestore súčasnej kultúry A4. Okrem Škótov v tento večer vystúpi aj elektronický producent Casi Cada Minuto so svojím live ambient setom.

CONQUERING ANIMAL SOUND / Chemikal Underground, UK Čítaj viac »

SkRAT v máji

Vo štvrtok a piatok sa v A4 stretnú “skraťáci”, aby pre vás odohrali najnovšiu inscenáciu Proces procesu procesom (Pôjdeš do basy? Hajzel!). Ak ste ešte stále nevideli toto predstavenie divadla SkRAT, voľne inšpirované slávnym románom Franza Kafku Proces, určite sa zastavte v A4. Opatí sa vidieť!

Viac informácií o podujatí nájdete tu: http://skrat.info/predstavenie/proces-procesu-procesom

Kino ušami Daniela Baláža

Po dlhšej pauze opäť pozývame na Kino ušami Daniela Baláža! Kľúčové mená: John Barry, Miklós Rósza či Michel Legrand (a ich hudobné kompozície v historickom šate). O hudbe v historickom filme porozpráva Daniel Baláž už túto stredu o 20.00. Pozývame!

Viac informácií o podujatí nájdete TU.

fb event

Quo vadis, homine?

V utorok 7. mája o 21. hodine pozývame do A4 spolu s RTVS a VŠMU, v spolupráci s ktorými sme pre vás pripravili jedinečný projekt sonicART-u, vysielaného v Rádiu Devín a satelitnej sieti EBU naživo z A4-ky. Program je zložený zo šiestich akustických blokov živej preformance elektro-akustickej hudby a sonicART-u. Autori: Juraj Ďuriš, Matej Háasz, Milan Hradil, Marek Kundlák, Rudolf Pepucha a Robert Rudolf.

Čas: 21:05 - 22.00 (SEČ)
forma: živé vysielanie, iTV prenos
dĺžka: 55 min. Čítaj viac »

The Stoka Theatre: Uncertain Ground (Intraspecies Aggression)

[ENG version]
Written by Braňo Mosný, Peter Tilajčík, Blaho Uhlár, with texts by Jack London, Czesław Miłosz, László Jávor, performed by Braňo Mosný, Peter Tilajčík, visual concept Miriam Struhárová, directed by Blaho Uhlár, translation Ivan Lacko Čítaj viac »

Filozoficko-sociologická esej o snahe pomenovať súčasnú spoločnosť - Dokument pro lidi

Najbližšie sa v Kine inak stretneme pri projekcii dokumentárneho filmu Dokument pro lidi od českých režisériek Liliany Mikhnevich a Alžběty Hrabicovej. Túto filozoficko-sociologickú esej o snahe pomenovať súčasnú spoločnosť za pomoci výrazných českých osobností (filozof Václav Bělohradský, geolog Václav Cílek, súčasný umelec David Černý, sociológ Jan Keller, psychológ Jeroným Klimeš, bývalý riaditeľ NG Milan Knížák, filozof Erazim Kohák a riaditeľka ČMS Jitka Vysekalová) odpremietame už 5. Čítaj viac »

Warm up festivalu Mupltiplace s Konradom Beckerom

V máji to bude v A4 žiť hneď niekoľkými festivalmi. Warm up jedného z nich, festivalu kultúry nových médií Multiplace, ponúkne 4. mája o 21. hodine multimediálnu performance rakúskeho mediálneho umelca, aktivistu, teoretika a hudobníka Konrada Beckera, ktorý so speváčkou menom Sela spája hypnotické tanečné beaty s výskumom mimetických komunikačných strojov a logiky fungovania sociálnych a anti-sociálnych médií. Čítaj viac »

Predstavenia Všetko, čo mám rada a Pacemaker v A4

Máj v A4 odštartujeme dvoma predstaveniami v jeden večer. Vo štvrtok 2. mája o 20.00 Petra Fornayová predstaví Všetko, čo mám rada / Súkromná stratégia trvalo udražateľného rozvoja a Anna Sedlačková spolu so Zdenkou Brungot Svítekovou uvedú Pacemaker / Trio A.

Všetko, čo mám rada:
Čítaj viac »

MINDwARP víkend v A4

27. a 28. apríla sa tešte na MINDwARP víkend v réžii AVA, Exitabu a A4. Ten bude venovaný všetkým večným hladačom, ktorí radi, prípadne programovo prekračujú hranice. Počas dvoch večerov sa v A4 predstaví medzinárodná tlupa vizionárov, pohybujúcich sa okolo progresívnych trendov, či už v rámci nových formiem kosmische, krautu, alebo zmutovaných rovných beatov. Čítaj viac »

Poľské animáky v detskom kine

Máte vo svojej rodine či susedstve dieťa (pred)škôlkarského veku, ktoré vám v nedeľu ráno nedá spať a pýta rozprávky? Nezapínajte mu tie v televízii a už túto nedeľu ho o 10.00 zoberte do A4 do KINA PRE DETI a mamy a otcov. Pásmo krátkych filmov poľskej proveniencie uvádzame v spolupráci s Animation Across Borders.
Viac informácií a možnosť rezervácie: http://www.a4.sk/program/2013-04-28-10-00 Čítaj viac »

Divadlo Stoka a ich Neistý grunt

26. apríla sa v A4 opäť predstaví divadlo Stoka s inscenáciou Neistý Grunt (Vnútrodruhová agresia). Srdečne pozývame! Inscenácia vznikla tvorivou metódou autorského divadla, improvizáciami bez stanovenia konkrétnych cieľov. Akcie sú preto motivované vedomím, ale hlavne podvedomím účastníkov. Dvaja aktéri sa dostávajú do vzájomných dialógov, často v neriešiteľnom konflikte antických rozmerov, demonštrujúc ľudskú vnútrodruhovú agresivitu, ktorá je obludnou súčasou vzájomnej komunikácie. Čítaj viac »

Newyorský chameleón ZS v A4

Prvky súčasnej klasiky, free jazzu, minimalizmu, alternatívneho rocku či noisu, celkom prirodzene spájané do čohosi nového. "Predstavte si Black Dice v podaní Sun Ra a ste blízko.” – New York Times. Hovoríme o newyorskom projekte Zs, ktorý sa po prvý raz zastaví aj v Bratislave. Píšte si: 24. apríl v A4! Čítaj viac »

Vernisáž výstavy Priestor pamäte

Po finisáži troch fotografických cyklov "Zem v trojzmysle" prichádzame s ďalšou výstavou. 24. apríla pozývame do A4 na vernisáž výstavy "Priestor pamäte". Čítaj viac »

Proces procesu procesom

"Postavy a udalosti v tejto inscenácii sú vymyslené. Akákoľvek podobnosť s postavami a udalosťami reálnymi však s najväčšou pravdepodobnosťou nebude čisto náhodná."
Inscenácia divadla SkRAT Proces procesu procesom (Pôjdeš do basy? hajzel!) je voľne inšpirovaná slávnym románom Franza Kafku Proces. Ak ste ešte nevideli najnovšie "skraťácke" predstavenie, zastavte sa v A4 23. alebo 25. apríla o 20.00. Čítaj viac »

Open stage

22. apríl bude ďalším zo série pondelkov venovaných imrpovizovanému koncertu. Tentokrát sa na našom open stage-i predstavia: Antez (FR), Alexander Platzner, Casi Cada Minuto, Dominik Kobulnický... a vy. Príďte sa zapojiť!

Viac informácií o podujatí: http://www.a4.sk/program/2013-04-22-20-00

fb event

Festival [fjúžn] zavíta aj do A4

Od stredy vás celý týždeň čaká v A4 program festivalu [fjúžn].  8. ročník multikultúrneho festivalu (18.-24. apríl), predtým známeho ako Týždeň nových menšín, organizuje Nadácia Milana Šimečku. Jeho cieľom je spájať ľudí najrozmanitejších kultúr, zvyšovať povedomie o nových menšinách na Slovensku, prezentovať život cudzincov a scitlivovať verejnosť na témy migrácie a multikulturalizmu. Okrem iných miest sa uskutoční aj v priestore súčasnej kultúry A4.


Program festivalu v A4: Čítaj viac »

Komunitný blšák v A4

Ak radi kupujete, predávate, zjednávate, obdarúvavate, vymieňate: príďte 21. apríla do A4 na Karpatskú 2 (YMCA). Stretneme sa v čase od 14.00 do 17.00.

Viac informácií (nielen) pre predávajúcich:

Stoly pre predávajúcich sú k dispozícii (3 €/stôl). Nie je možné si ich vopred rezervovať. Platí, že kto skôr príde, ten má na výber z vačšieho množstva doposiaľ neobsadených stolov.

Pre kupujúcich je vstup voľný.

Info o podujatí: http://www.a4.sk/program/2013-04-21-14-00

Narodeniny divadla SkRAT

Vo štvrtok 18. apríla o 20.00 vás divadlo SkRAT pozve do A4 na narodeninový večierok, na ktorý by bolo bývalo lepšie neprísť. Kto unesie toľko právd, poloprávd a klamstva o sebe, o svojej minulosti a budúcnosti? Inscenácia Narodeniny prinesie hudbu, spev, absurdné aj realistické divadelné skice a „všetko, čo majú a nemajú radi“ ľudia, ktorí sa ocitli v strede. Čítaj viac »

Widzimy się w Bratysławie!

Piaty ročník súťažného festivalu krátkych filmov poľskej proveniencie Short Waves odštartuje 4. apríla v Poznani a odtiaľ sa rozpŕchne do takmer päťdesiatich európskych miest, od Varšavy cez Berlín po Helsinki, Bratislavu nevynímajúc. Šesťnásteho apríla o 20.00 sa o vašu priazeň bude v A4 uchádzať deväť súťažných snímok, ktoré boli vybrané zo 150 prihlásených. Čítaj viac »

Performance night: Lie and The Performative Reality AllStars Budapest

Po finisáži výstavy Zem v trojzmysle vás čaká ďalšia zo série performance night v réžii Andrása Cséfalvaya, ktorý pôsobí na VŠVU na Katedre intermédií, venuje sa video-umeniu a súčasnej opere. V pondelok o 20.00 svoje performance predvedú mladí umelci, ktorí sa venujú tejto zvláštnej fúzii slova, pohybu a divadla vo výtvarnom prejave. Tešte sa na príspevky o Klamstve, po ktorých sa predstavia hostia – Performative Reality AllStars Budapest. Srdečne pozývame! Čítaj viac »

Finisáž výstavy Zem v trojzmysle

Určite ste zaregistrovali výstavu "Zem v trojzmysle", aktuálne prebiehajúcu v priestoroch A4. V pondelok o 18.30 preto istotne nevynechajte finisáž výstavy, ktorá zobrazuje rozdielne chápanie “zeme” na troch fotografických cykloch dvoch autorov. Gabriela Zigová a Michal Huba predstavujú vo svojich soúboroch fotografií príbeh človeka konfrontovaného s krajinou.

Vstup je voľný! Čítaj viac »

Projekcia gruzínskeho dokumentu The Machine Which Makes Everything Disappear

14. apríla o 18.00 spolu s distribučnou spoločnosťou Filmtopia pozývame do A4 na premietanie gruzínskeho dokumentárneho filmu režisérky Tinatin Gurchiani. The Machine Which Makes Everything Disappear si vybrali do svojho programu najprestížnejšie dokumentárne festivaly, akými sú IDFA v Amsterdame či MoMA Documentary Fortnight New York. Film vyhral hlavnú cenu v súťaži dokumentov na Sundance 2013. Projekcia filmu bude spojená s diskusiou o workshope DOK.Incubator. Určite nepremeškajte! Čítaj viac »

Rakúske trio Elektro Guzzi v A4!

Spolu s Rakúskym kultúrnym fórom pozývame na koncert Elektro Guzzi, ktorí sú jednou z veľkých nádejí rakúskej hudobnej scény. Trojica hudobníkov pozostávajúca z Bernharda Hammera (gitara), Jakoba Schneidewinda (basová gitara) a Bernharda Breuera (bicie) označuje samých seba ako „techno-tanečnú formáciu“, ktorá sa upísala tvorbe a prezentácii avantgardnej elektronickej hudby. Aprílové turné odštartujú v Berlíne, po ktorom sa už 13. apríla zastavia aj v A4. Čítaj viac »

3++ párty laboratórium

Dvanásteho apríla sa tešte na ďalšie vydanie piatkovej audiovizuálnej párty s “troma a viacerými hosťami“! 3++ párty laboratórium tentokrát s Batcha de Mental, hluchotechna & Qina, Hilda a možno príde aj špeciálny vizuálny hosť... Pozývame do A4! Čítaj viac »

„To, že ste paranoidní ešte neznamená, že vám nikto nejde po krku.“

Vo štvrtok 11. apríla o 20.00 určite nepremeškajte Divadlo SkRAT s ich inscenáciou Paranoja. Scenár k predstaveniu v réžii Ľuba Burgra vznikol metódou kolektívnej tvorby.

Woody Allen: „To, že ste paranoidní ešte neznamená, že vám nikto nejde po krku.

Viac informácií o predstavení: http://www.a4.sk/program/2013-04-11-20-00 // http://skrat.info/predstavenie/paranoja

Oceňovaný film Miry Fornay Môj pes Killer v Kine inak!

Nevideli ste ešte najnovšiu snímku Môj pes Killer režisérky Miry Fornay? Budúcu stredu 10. apríla o 20.00 odpremietame v Kine inak tento skvelý film, za ktorý práve získala na MFF vo Vilniuse cenu za najlepšiu réžiu. Film uvedie slovenská distribútorka Ľubica Orechovská. Čítaj viac »

Optimistický smrtonosný opus Divadla SkRAT

Namiesto avizovaného predstavenia Morča herci z Divadla SkRAT odohrajú 9. apríla predstavenie Umri, skap a zdochni...!!! Ďakujeme za pochopenie. Pozývame vás na predstavenie o tom, že futbalové mužstvá sa rozpadávajú, Boh nemá rád bezbranných a masochizmus je úžasná vec! Čítaj viac »

Indie/shoegaze Jelly Belly vystúpia 8. apríla v A4

Zvukoví remeselníci, ktorí ignorujú ukončenie deväťdesiatych rokov dvadsiateho storočia a podľa vlastných slov je ich poslaním hudbou namiesto zbraní Čítaj viac »

Prvoaprílová nedeľa v A4 venovaná Komunitnému blšáku

Komunitný blšák pokračuje aj prvú aprílovú nedeľu. Ak radi kupujete, predávate, zjednávate, obdarúvavate, vymieňate: príďte 7. apríla do A4 na Karpatskú 2 (YMCA). Stretneme sa v čase od 14.00 do 17.00.

Viac informácií (nielen) pre predávajúcich:

Stoly pre predávajúcich sú k dispozícii (3 €/stôl). Nie je možné si ich vopred rezervovať. Platí, že kto skôr príde, ten má na výber z vačšieho množstva doposiaľ neobsadených stolov.

Pre kupujúcich je vstup voľný. Čítaj viac »

Apatiáni - Genetický kód divadla Ystfud v A4

Divadelný projekt, pri ktorom sa stretli divadelníci, hudobníci, výtvarníci a ďalší tvorcovia, viac či menej, bytostne alebo inak, spojení s východom Slovenska. Takto možno charakterizovať košické autorské Divadlo YSTFUD, ktoré sa so svojou najnovšou inscenáciou Apatiáni - Genetický kód u nás predstaví budúcu sobotu 6. apríla.

Info o predstavení:

Autori Ľ. Burgr, D. Vicen a kol., účinkujú Ľ. Cvanciger, L. Ščensná, V. Rusiňák, réžia Ľ. Burgr, D. Vicen Čítaj viac »

Krakatoa - talk club: Ľudmila Horňáková

Neformálny večerný ne-formát Krakatoa - talk club5. apríla predstaví výtvarníčku Ľudmilu Horňákovú, ktorá robí komunitné umenie, grafický dizajn, zvuk, film a iné médiá. Pre jej prácu je charakteristické riešenie otázky existencie, komunikácia v spoločnosti, hodnota dôvery ako základného procesu pri vytváraní medziľudských vzťahov či riešenie konfliktov verejného a súkromného života. V praxi to vyzerá tak, že prenáša lavičku z Bratislavy do Viedne, vyrába kyvadlo alebo nahráva na ulici ľudí. Čítaj viac »

Repríza sólovej performancie o Francesce Woodman

P.A.T. pozýva do A4 na reprízu sólovej performancie o americkej fotografke Francesce Woodman. Untitled 4. apríla o 20.00 (videopozvánka TU). Čítaj viac »

Nordic Shake: A4-kou zatrasie hudba Staer a Public Enema

Priestor súčasnej kultúry A4 hneď po Veľkej noci rozpohybuje energeticky výdatný “fresh saladcore” z ďalekého severu: math-rocková trojica Staer. V utorok 2. apríla o 20.00 sa tu predstavia spolu so svojimi krajanmi Public Enema. Čítaj viac »

Najlepšie svetové videoklipy podľa Petra Konečného

Poznáte tie zimomriavky z úžasnej symbiózy hudby a obrazu? Máte radi výnimočnú hudbu a jej mimoriadne filmové obrazy? Tak určite nezabudnite na večer najlepších videoklipov so šéfredaktorom portálu kinema.sk Petrom Konečným. 25. marca pozývame do A4!

Viac info a možnosť rezervácie: http://www.a4.sk/program/2013-03-25-20-00

fb event

Kino pre deti, mamy a otcov

Reagujeme na opätovné výzvy nadšených rodičov a pokračujeme v cykle projekcií pre najmenších divákov. Tí, ktorí už u nás na „maláckom“ kine boli, vedia, že bude zábava. Pozývame na pásmo krátkych animovaných filmov zostavené pre deti (pred)škôlkarského veku s cieľom zaujať, pobaviť, nevyľakať a veľmi neunaviť. Stretneme sa už 24. marca o 10.00 v A4!

Vstupné je dobrovoľné!

http://www.a4.sk/program/2013-03-24-10-00 // fb event

"Existenciálne kombo" Larsen & Little Annie v A4

Turínska čierna diera a weimarský kabaret na pozadí newyorskej avantgardy. V súčasnosti päťčlenná skupina Larsen oslavuje tento rok jubileum dvadsať rokov. Dve desaťročia experimentovania a testovania zvuku v rôznych sebaškoliacich kolaboráciách. Práve preto je Larsen formácia, pri ktorej si môže hudobný pozorovateľ namiesto menovania krížiacich sa štýlov napomôcť radom mien osobností spätých s ich kariérou. V čiernej diere sa rozplývajú odkazy na avantgardu 20. Čítaj viac »

Hedonistická sobota: Vegan straight edge

Vegan straight edge je označenie životnej filozofie alebo etiky ľudí, ktorí dobrovoľne abstinujú od všetkých drog, nelegálnych aj tých legálnych ako alkohol a cigarety a zároveň zo svojich jedálničkov vyradili akékoľvek živočíšne zložky – teda mäso, mliečne výrobky aj vajcia. Ďalší z hedonistických olovrantov v A4 - tentokrát v sobotu, bude práve o tomto. 23. marec v A4 - hedonistická sobota: Vegan straight edge. Srdečne pozývame!

-- Čítaj viac »

Dedovia, dediči a vydedenci umenia a vedy na Slovensku. Kapitoly z mediálnej archeológie

V ďalšom Krakatoa - talk clube tentokrát predstavíme umelca, teoretika aj praktika nových médií Dušana Baroka. 22. marca pozývame do A4 na večer mediálnej hauntológie a následnú párty v réžii Zo včera na dnes DJs. Čítaj viac »

Na ďalšom Exitab večierku zahrá Jamie Stewart zo Xiu Xiu!

Ktosi raz povedal, že ak vyhodíte popsong z piateho poschodia a necháte ho rozpadnúť sa, bordel, čo zostane na chodníku po dopade, sa dá nazvať Xiu Xiu. Čítaj viac »

Soundspree & A4 present: Heatsick (UK), Sky to Speak (CZ), Teapot (SK) + Ditchmag DJs

16. marca sa priestor A4 využije na koncert niečoho, čo je aktuálne, experimentálne a zároveň tanečné. Z Berlína pride pozrieť Heatsick a aby mu nebolo smutno, tak sme mu pripravili program pozostávajúci z akciou nabitých estrádnych vystúpení. Čítaj viac »

Febiofest 2013 v A4

Od pätnásteho do dvadsiateho prvého marca pozývame do A4 na dvadsiaty ročník Medzinárodného filmového festivalu FEBIOFEST, ktorý predstaví to najlepšie a najnovšie zo slovenskej, českej a svetovej filmovej tvorby. Čaká vás štrnásť programových sekcií, sútaž krátkych filmov krajín V4, diskusie so zaujímavými tvorcami, Noc s Postřižinami a bohaté sprievodné podujatia. Navyše si môžete o všetkom podebatovať v príjemnom prostredí festivalovej kaviarne A4.

Info o festivalovom programe v A4: Čítaj viac »

SkRAT v marci

Najnovšie predstavenie divadla SkRAT Proces procesu procesom (Pôjdeš do basy? Hajzel!) nájdete medzi osmičkou nominovaných inscenácií na Cenu Grand Prix Nová Dráma/New Drama 2013 (info TU) Nestihli ste jeho predpremiéru i premiéru? Divadlo SkRAT odohrá čerstvú inscenáciu už 26. a 27. Čítaj viac »

Hudba 2012: Soundtracky ku koncu sveta

Zaujíma vás ako zneli soundtracky ku koncu sveta? Kam spejú štýly vo víre queeru? Čo biznis? Čítaj viac »

Ďalší pondelok venovaný improvizovanému koncertu

O týždeň vás radi uvidíme na Open stagei. A nielen to! Budeme radi, ak sa aj pridáte. Tentokrát sa ring uvoľní pre ďalšiu zostavu: Michal Wroblewski, Vlado Micenko, Jožo Krupa, Michal Matejka, Michal Šuranský a ďalší. Príďte sa zapojiť, alebo sa aspoň zastavte na drink v A4 Kafé!

Viac informácií: http://www.a4.sk/program/2013-03-11-20-00

fb event

Dokumentárny film Ai Weiwei: Never sorry mladej americkej režisérky Alison Klayman

Po nedeľnom Komunitnom blšáku (14.00-17.00) prečkajte medzičas v A4 Kafé pri drinku! Oplatí sa počkať na večernú projekciu dokumentárneho filmu Ai Weiwei: Never sorry mladej americkej režisérky Alison Klayman, v ktorom zachytáva jedného z najuznávanejších výtvarníkov a zároveň disidentov sveta - Ai Weiwei, čínskeho umelca, ktorý sa svojím zdvihnutým prostredníkom už dlhé roky viac či menej úspešne stavia proti režimu v Číne. Tento dokument okamžite zarezonoval na festivale Sundance, kde sa z projekcie stala doslova politická udalosť. Čítaj viac »

Solitudo divadla Disk

V sobotu bude v A4 hosťovať divadelný súbor DISK so svojou inscenáciou Solitudo. DISK sa v pozmenenej zostave pokúša spoznať a zmapovať situáciu, v ktorej sa človek často ocitá – samotu. Rôzne pohľady na samotu sa herci v réžii Blaha Uhlára pokúšajú vyjadriť dynamickými výstupmi, veľmi často s komickým až groteskným akcentom. Pozývame do A4! Čítaj viac »

S klasikou vo vzduchu

V piatok v A4 budeme s klasikou vo vzduchu! Vertikálna animácia klasickej hudby, akrobatická jam session na visutej hrazde, šále, kruhu a vertikálnom lane za doprovodu spevu, huslí a harfy, to je Cirkus Mlejn: Easy Living. Pozývame!


Vertikálna animácia klasickej hudby, akrobatická jam session na visutej hrázde, šále, kruhu a vertikálnom lane za doprovodu spevu, huslí a harfy. Čítaj viac »

Albatre (IT/NL), Noise Mortanna (SK)

Vo štvrtok opäť koncertne! Energetická bomba pre vyznávačov nadžánrových dobrodružstiev v súčasnej hudbe: jazzové prvky prerývané skresleným noiseom, frenetické bubnovanie a náhle zmeny nálad hraničiace s tou správnou schizofréniou, to je čerstvé free-jazz-coreové trio virtuóznych hudobníkov Albatre z Rotterdamu. Vo štvrtok sa spolu s nimi predstaví aj skúsený a nekompromisný domáci nakladač Noise Mortanna. Pozývame do A4!

Viac informácií o koncertnom podujatí a možnosti rezervácie vstupeniek nájdete TU.

Marek Piaček: Ludi Apollinares / Burgr-Kundlák-Piaček-Schramek-Wiedermann

ZMENA PROGRAMU!
Skladateľ Michal Rataj v stredu 6.3. z vážnych dôvodov nemôže prísť predviesť svoje skladby. Ako náhradu sa nám však podarilo dať dokopy zaujímavý elektroakustický kvintet, ktorý vystúpi naživo vôbec po prvýkrát! Po úvodnom projekte Ludi Apollinares Marka Piačeka o bombardovaní rafinérie Apollo teda v druhej polovici večera uvidíte exkluzívny set improvizujúcej zostavy Ľubomír Burgr (husle, gitara), Marek Kundlák (trubofón), Marek Piaček (flauta, elektronika), Viktor Schramek (bicie) a Matúš Wiedermann (gilotína, elektronika).
Čítaj viac »

Ďakujem, dobre v A4!

Najbližšie sa v KINE INAK môžte tešiť na projekciu úspešnej dlhometrážnej snímky Ďakujem, dobre (trailer TU). Film Mátyása Priklera, na projekciu ktorého pozývame už tento utorok o 20. hodine, sa skladá z troch poviedok a epilógu. Jednotlivé príbehy sa odohrávajú na pozadí súčasnej hospodárskej krízy, ktorá vstupuje do intímnych životov postáv a naostro odhaľuje ich pokrivené vzťahy, v ktorých žijú. Čítaj viac »

Unikátne medzinárodné predstavenie Men & Mahler v A4ke

Bratislavské centrum súčasnej kultúry A4 uvedie 2. marca medzinárodnú inscenáciu Men & Mahler. Predstavenie vzniklo spojením umelcov z rozličných krajín pod vedením dánskeho režiséra a choreografa Palle Granhøja. Čítaj viac »

Tretie párty laboratórium

Už tento piatok o 19.00 sa v A4-ke rozbehne tretie párty laboratórium 3++, na ktorom svoju účasť potvrdili hudobní hostia Æ, Dušand a Drakh. Čítaj viac »

Optimistický smrtonosný opus Divadla SkRAT

Posledný februárový večer sa herci Divadla SkRAT predstavia v A4 s inscenáciou Umri, skap a zdochni...!!! Predstavenie z roku 2005 je charakterizované ako pánsky duševný striptíz nielen pre dámy. Dozviete sa, že futbalové mužstvá sa rozpadávajú, Boh nemá rád bezbranných a masochizmus je úžasná vec! Ďalej o obdivuhodnej schopnosti zamilovávať sa niekoľkokrát denne do rôznych žien, ale aj o tom, že nie každý je schopný uniesť toľko vstupov a výstupov, tiež o špecifikách slovenskej tantry, fenoméne inteligentnej milenky, zvestovaní príchodu Nového človeka a iných pozoruhodnostiach... Čítaj viac »

Premiéra inscenácie Proces procesu procesom (Pôjdeš do basy? Hajzel!) Divadla SkRAT

Zajtra sa herci Divadla SkRAT predstavia s najnovšou inscenáciou, ktorá je voľne inšpirovaná slávnym románom Franza Kafku Proces. Predpremiéra predstavenia Proces procesu procesom (Pôjdeš do basy? Hajzel!) už 23. februára, premiéra 25. februára v priestore súčasnej kultúry A4. Pozývame! Čítaj viac »

Debut dánskeho režiséra M. P. Zandvlieta Potlesk v Kine inak

Martin Pieter Zandvliet sa vo svojom hranom debute Potlesk (Applause) pohral s prelínaním medzi rôznymi stupňami agónie a hystérie: divadelnej a tej skutočnej. Charizmatická zrelá herečka Paprika Steen, protagonistka filmu, ktorá tu mimochodom hrá matku svojich skutočných synov, získala na karlovarskom festivale cenu za najlepší ženský herecký výkon. Príďte sa presvedčiť o jej kvalitách i o kvalite filmu do A4 už túto stredu 27. februára o 20. hodine. Čítaj viac »

PULZ V4 V A4

OZ Literárny klub pozýva do A4 na podujatie PULZ V4 (CZ, HU, PL, SK) + BENE & Roland Kánik: Spam poetry. Druhý ročník medzinárodného literárneho projektu PULZ V4 predstaví tvorbu mladých autorov z krajín Vyšehradskej štvorky. V rámci podujatia sa uskutoční autorské čítanie popredných mladých spisovateľov stredoeurópskeho priestoru a premiéra zborníka s rovnomenným názvom.

26. februára o 20.00 sa tešte na: Čítaj viac »

V A4 ponúkame kurzy rannej jogy!

Nemáte v zime kde cvičiť jogu? V priestore súčasnej kultúry A4 zajtra ráno odštartujeme kurz jogy a ponúkame priestor aj lektorov! NARAJANA joga každý utorok a piatok 7.30 - 8.30. Cena za jedno cvičenie je 5 eur, za 10 lekcií 45 eur a 20 lekcií má hodnotu 80 eur. Prihlasujte sa mailom na jogah@azet.sk. Príďte už zajtra do A4-ky na Karpatskú 2 (budova YMCA) zažiť ideálny energický štart do nového dňa! Viac info: http://www.jogah.sk/
 

Ďalší komunitný blšák a hedonistická nedeľa v A4

Už tretí raz budete mať možnosť stretnúť sa v A4 za účelom kúpy/predaja. V nedeľu 24. februára od 14.00-17.00 pozývame na Komunitný blšák. Hneď po ňom smäd (nielen po vedomostiach) uhasíme spolu so Stupavarom. Ďalšia zo série Hedonistických nedieľ v A4 už o 18.00. Čítaj viac »

KINEČKOlab o hudbe v amatérskych filmoch

Zvukový majster Dušan Kozák a Matej Gyarfáš, ktorý sa zameriava na psychologické aspekty hudby vo filme, budú už tento piatok o 19.00 v A4 diskutovať (nielen) o hudbe v amatérskych filmoch. KINEČKOlab ponúkne hraný film Ivora Bauera a Lukáša Pazeru “BORDEL ADVOCAAT”. Čiernobiela sonda do medziľudských vzťahov vzdáva poctu režisérovi Aki Kaurismakimu, ktorý tvorcov bez pochýb v mnohom inšpiroval. Dôraz na vykreslenie vnútorného sveta hlavných hrdinov, expresívna kamera a originálna filmová hudba – výsledkom je dielo, na ktoré určite ľahko nezabudnete. Čítaj viac »

Diagnóza: sever - juh pokračuje projekciou filmu Pokušenie svätého Tonyho

Manažér v uhladenom saku cestou z pohrebu svojho otca zrazí psa, ktorého chce ukryť v močiari vedľa cesty. Tam však nájde niekoľko uťatých rúk. Ale pozor, toto nie je žiadna americká "lynchovina", ale pravý estónsky mystický surreál, pohrávajúci sa so stredovekými alegóriami, v ktorých sa dekadentný materialistický svet spolu s protagonistom prepadne až do samého pekla. Pokušenie svätého Tonyho z cyklu Diagnóza: sever - juh už 20. februára v KINE INAK v A4. Čítaj viac »

Ďalší pondelok venovaný improvizovanému koncertu

O týždeň vás radi uvidíme na Open stagei. A nielen to! Budeme radi, ak sa aj pridáte. Tentokrát sa ring uvoľní pre ďalšiu zostavu: 900piesek, Aschenblond, Lenka Novosedlíková, Paulina Ronaiová, Peter Dvorský, Ondrej Veselý, Peter Fillo... a ďalší. Príďte sa zapojiť, alebo sa aspoň zastavte na drink v A4 Kafé!

Viac info: http://www.a4.sk/program/2013-02-18-20-00

fb event

KINEČKOsníva v A4

V piatok o 19.00 sa v A4-ke spolu s časopisom Kinečko zasnívame do ich celoročnej koncepcie fokusu na národné kinematografie a predovšetkým nového brazílskeho čísla. Súčasťou otvorenia novej sezóny časopisu KINEČKO bude aj verejné počúvanie rozhlasovej hry Macunaíma (na motívy brazílskej novely Maria de Andrade v réžii Evy Križkovej), premietanie krátkych brazílskych filmov a brazílska párty pod taktovkou DJ-a Miletičku.

Filmový line-up:

ODTIENE
(Nuanças, réžia: Geraldo Blay Roizman, 30 min) Čítaj viac »

Metropolis so živým hudobným doprovodom Stroona

V stredu 13. februára v priestore súčasnej kultúry A4 odpremieta filmový klub KinoKult legendárny nemý film Metropolis so živým hudobným doprovodom vibrafonistu Dalibora Kociána (Stroon) a jeho hosťa Jozefa Krúpu (bicie). Čítaj viac »

Con-action (Sólo performance večer v A4)

V pondelok 11. februára pozývame do priestoru súčasnej kultúry A4 na večer piatich performance o pocite blízkosti v réžii Andrása Cséfalvaya, ktorý pôsobí na VŠVU na Katedre intermédií, venuje sa video-umeniu a súčasnej opere. Umenie performance môže byť akákoľvek situácia, ktorá obsahuje tieto štyri základné elementy: čas, priestor, umelcove telo a vzťah medzi umelcom a publikom. Svoje performance predvedú mladí umelci, ktorí sa venujú tejto zvláštnej fúzii slova, pohybu a divadla vo výtvarnom prejave. Čítaj viac »

Komunitný blšák II

Komunitný blšák v A4 pokračuje! Desiateho februára od 14.00- 17.00 budete môcť opäť predať, kúpiť, vymeniť nepotrebné veci, oblečenie, knihy, veci do domácnosti, hračky, či svoje výrobky. (Informácia pre predávajúcich:
 Vstupné pre predávajúcich sú 3 eurá.
 Stoly sú k dispozícii. Rezervácia nie je potrebná.)

Poľsko-ukrajinskí Dagadana vystúpia v A4

Poľský inštitút pozýva do priestoru súčasnej kultúry A4 na poľsko-ukrajinskú hudobnú formáciu Dagadana, ktorá sa predstaví v sobotu 9. februára. Členovia Dagadany sa prvykrát zišli pri príležitosti jazzového workshopu v Krakove „International Summer Jazz Academy" v roku 2007. Vo svojich pesničkách kombinujú vplyvy klasickej hudby, jazzu, folku a elektroniku. Trio tvoria Dagmara Gregorowicz (vokály, elektronika), Dana Wynnycka (vokály, klavír) a Mikołaj Pospieszalski (kontrabas, husle). Čítaj viac »

„Šílená jízda do nejtemnějších hlubin středoevropské duše“

Siedmeho februára sa herci Divadla SkRAT predstavia so svojou inscenáciou Stredná Európa ťa miluje. Predstavenie vzniklo metódou kolektívnej tvorby v rokoch 2003-2004. Ide o klasicko-avantgardnú, nepoliticko-politickú, folklórnobrutálnu, pseudointelektuálnu komédiu, v ktorej sa spochybňuje a zároveň potvrdzuje jestvovanie čohosi, čo sa zvykne označovať ako „stredoeurópsky kultúrny kontext“. Čítaj viac »

Projekcia dokumentu Krehká identita s diskusiou po filme

Kino inak prinesie do A4 piaty titul zo série dokumentov venovaných Slovensku a jeho aktuálnemu politicko-spoločenskému stavu - dokumentárny film Krehká identita od slovenskej režisérky a kameramanky Zuzany Piussi. Šiesteho februára o 20. hodine pozývame na projekciu spomínaného dokumentu, ktorá bude spojená s diskusiou s režisérkou a producentom Marošom Berákom. Čítaj viac »

Krakatoa - talk club: Pavol Lupták

Február v A4 odštartujeme ďalším zo série Krakatoa - talk klub večerov. Tentokrát predstavíme spoluzakladateľa prvého slovenského hackerspaceu Progressbar Pavla Luptáka. Na Krakatoa príde v piatok prvého februára o 20.00 exkluzívne porozprávať o ideológii hackerspaceov ako dobrovoľných technologických komunitách, čím je zaujímavá kryptomena Bitcoin, čo je to aktokracia, ako vznikol a funguje Progressbar a o celosvetovej komunite hackerov, ktorá spolu aktívne komunikuje. Čítaj viac »

Delúzia - V zajatí nepokojnej mysle Divadla SkRAT

Utorky v A4 patria Divadlu SkRAT. To sa pre tento týždeň predstaví so svojou inscenáciou Delúzia - V zajatí nepokojnej mysle v réžii Ľubomíra Burgra. Príďte si pozrieť sled smutnosmiešnych, poľutovaniahodne dramatických, ale aj absurdne komických situácií, ktoré nám môžu niekoho alebo niečo pripomínať. Postavy pohybujúce sa v svete klamu a sebaklamu – v svete delúzii.

Info a rezervácie: http://www.a4.sk/program/2013-01-29-20-00

http://skrat.info/

Od sojizácie k diskoteroru

V nedeľu od 17.00 už tradične pozývame na ďalšiu z Hedonistických nedieľ, ktoré sme pre Vás pripravili v spolupráci s Mladým psom, n.o. Tentokrát spolu prejdeme kulinárnou exkurziou, na ktorej sa pozrieme na zúbok tomu, aký význam mala sója pre Nacistov a čo pre Ukrajincov znamená boršč. POZOR! Nezabudnite si so sebou prinesi pohár (alebo ešus) a lyžicu! Čítaj viac »

Prvý komunitný blšák v A4!

V poslednú januárovú nedeľu odštartujeme prvý Komunitný blšák v A4. Konať sa bude pravidelne: každú druhú nedeľu v mesiaci od 14.00-17.00 si budete môcť kúpiť, predať alebo vymeniť všetky pre vás nepotrebné veci, oblečenie, knihy, veci do domácnosti, hračky, či svoje výrobky.

Informácia pre predávajúcich:
Vstupné pre predávajúcich sú 3 eurá. Stoly sú k dispozícii.

fb event Čítaj viac »

Piatkové párty laboratórium 3++

V piatok 25. januára od 19-tej Vás radi uvidíme v A4 kafé na druhej 3++ party na spôsob laboratória. Vždy tu nájdete kus hudby a svoj priestor pre nejaké to + ! Ako to asi vyzerá: 3 (slovom tri) hudobné akty (krátke live acty alebo DJ-sety, zvuky, ruchy) + hostia, ktorých nečakane párujeme s médiom, zariadením alebo inštrumetom, tak aby bol vždy priestor na prešľapy a na bare. Pretože piatok nemusí byť len o tom posledne menovanom, a preto, že hrať (sa) treba. Čítaj viac »

Čierna komédia o osamelosti, zúfalstve a nádeji: Jesenný bál v KINE INAK

Filmový cyklus Diagnóza: sever - juh, ktorý bude pokračovať aj vo februári, pre tento mesiac uzavrieme projekciou estónskeho filmu Jesenný bál. Jeho tvorca Veiko Õunpuu, ktorý býva pre svoj osobitý štýl a humor často prirovnávaný k Jimovi Jarmuschovi či Akimu Kaurismäkimu, zhrnul Jesenný bál ako čiernu komédiu o osamelosti, zúfalstve a nádeji. Pozývame do KINA INAK v stredu 23. januára o 20.00!

  Čítaj viac »

Večer najzaujímavejších filmov roka 2012

V pondelok budeme v A4 (nielen) diskutovať o (tých najlepších minuloročných) filmoch. Peter Konečný z Kinema.sk spolu s hosťami predstaví filmový rok 2012: čo pozitívne a čo naopak negatívne pre nás pripravili filmoví tvorcovia v uplynulom roku. Pozývame na podrobnú analýzu svetového filmového umenia!

Viac informácií a rezervácie: http://www.a4.sk/program/2013-01-21-20-00

fb event

Status Divadla DISK v A4!

V sobotu sa v priestore súčasnej kultúry A4 predstaví hosťujúci Divadelný súbor Disk s predstavením Status (Divadlo, Vášeň, láska, samota.) DISK v svojej tvorbe využíva okrem činoherných aj postupy výtvarné, hudobné, pohybové, spevné, ale aj rytmizovanú reč a bezslovné scény. Teraz rozširuje ich okruh aj o videosekvencie. Témy lásky, vášne, samoty, súbor skúma rôznymi cestami a pokúša sa odhaliť rýdzo duchovnú hĺbku vzťahu ochotníkov k divadlu, ale i búrlivú túžbu mladých po živote. Divadlo je osud. Čítaj viac »

Art's birthday: Caramelos celebration kit

Medzinárodné narodeniny umenia (17. január) budú mať tento rok v bratislavskom priestore A4 podobu minifestivalu slovenskej experimentálnej elektronickej hudby. Mladá generácia zvukových tvorcov prichádza s rôznorodými konceptami, ktoré počas večerného maratónu vyskladajú pestrý obraz o aktuálnej podobe scény. Od elektroakustickej improvizácie, počítačovej interaktivity, netradičných ovládačov a digitálnej syntézy cez príklon k čoraz módnejšej analógovej lo-fi estetike, chrapľavý noise a temný drone až po radikálnu performance odkazujúcu na subkultúrne žánre.

--- Čítaj viac »

Filmový cyklus Diagnóza: sever - juh pokračuje projekciou animovaného filmu Crulic

Stredy v A4 patria KINU INAK. Tohtomeasčný fimový cyklus Diagnóza: sever - juh pokračuje projekciou angažovaného "animovaného dokumentu"  Crulic. Ten rozpráva absurdný príbeh tridsaťtriročného Crulica, neprávom obvineného Rumuna, ktorý zomrel v poľskom väzení počas protestnej hladovky, držanej ako prejav nesúhlasu so svojím rozsudkom. Čítaj viac »

Pondelky venujeme inprovizovaným koncertom

V pondelok 14. januára odštartujeme sériu pondelkových improvizovaných koncertných večerov v A4 pod názvom "Open stage".

Predstavia sa: Robo Kolář – trúbka, Viktor Šrámek – bicie, Michal Matejka – gitara, Peter Dvorský – husle, Bolka – elektronika, Slávo Krekovič – elektronika… a ďalší. Čítaj viac »

Spomienka na Václava Havla

Spolu s Nadáciou Milana Šimečku vás pozývame na podujatie "Spomienka na Václava Havla". Toto scénické čítanie s hudobným doprovodom skupiny Šramot sa uskutoční už túto nedeľu o 16. hodine v priestore súčasnej kultúry A4 na Karpatskej 2.

Účinkujú: Peter Brajerčík, Erika Havasiová, skupina Šramot (spieva Tomáš Vravník a Lukáš Vravník)
Koncept: Zuzana Šajgalíková
Čítaj viac »

KRAKATOA - talk club: MediaLab* - Laboratórium multimédií

Aj v novom roku pokračujeme v sérii neformálnych večerných ne-formátov, kde pozvaný hosť, ktorý vidí ďalej ako za svoj nos, rozpráva o tom, prečo, ako a čo robí. V príjemnej atmosfére sa môžete porozprávať a socializovať s inšpiratívnymi ľuďmi z art / science / tech scény. V piatok 11. januára o 19. hodine predstavíme v A4-ke laboratórium multimédií - MediaLab*. Čítaj viac »

Cyklus Diagnóza: sever - juh v Kino inak otvorí film Avalon

Ak aj vy tušíte, že čosi tu v Európe nehrá, ale neviete na to prísť, čo to je, KINO INAK v spolupráci s Film Europe vás už najbližšiu stredu pozývajú na prvé kolo komplexnej preventívnej prehliadky filmového sveta s diagnózou sever - juh. Čítaj viac »

Krakatoa - Talk club s grafikom Braňom Matisom

Tento rok sa s vami rozlúčime ďalším z neformálnych večerných ne-formátov, kde pozvaný hosť, ktorý vidí ďalej ako za svoj nos, rozpráva o tom, prečo, ako a čo robí. V príjemnej atmosfére sa môžete porozprávať a socializovať s inšpiratívnymi ľuďmi z art / science / tech scény. V piatok o 19.00 príde do A4 grafický dizajnér Braňo Matis rozvíriť diskusiu okolo svojej dizertačnej práce, ktorá je hybridom medzi filmom a interaktívnou prezentáciou. Čítaj viac »

Proces (s kapustnicou)

Vo štvrtok vás pozývame na predpremiéru najnovšej inscenácie od Divadla SkRAT spojenú a predvianočnou kapustnicou. Príďte do A4-ky už o 20.00 na ochutnávku prvej časti scénického projektu, v ktorom sa členovia divadla SkRAT ponárajú do temných vôd justičného absurdistanu, alebo prvé kilometre na dlhej tŕnistej ceste od Procesu s Kafkovým Jozefom K. až k tým, ktorí pôjdu do basy, hajzli! Čítaj viac »

Živlí sa to, Ančí sa to... ale kapustnica to nebude!

Predvianočná streda bude v znamení súťaže v dabovaní sekcie animovaných filmov "Animation Karaoke Battle", ktorá vznikla ako sprievodné podujatie festivalu animovaných filmov Fest Anča. Do kontestu sa môžete zapojiť priamo na mieste, motivovať vás budú vecné aj finančné odmeny. Na večer sa budete môcť tešiť aj vďaka premietaniam výsledkov workshopov festivalu 4 Živly a časopisu KINEČKO. Do rána vás bude baviť DJ Stratasoul. Čítaj viac »

Hardvér bižu workshop

Nestihli ste všakovaké dizajnérske trhy? Ponuky supermarketov už máte dosť? Dizajnujte sami! Z mojich či vašich donesených drôtikov, starých mobilov, klávesníc a iného môžeme poriešiť efektné (nielen vianočné) darčeky. Príďte už zajtra od 17-tej do A4 na Hardvér bižu workshop. Tešíme sa na vás!

Rese arch at A4 - Panelová diskusia o konceptoch v architektúre a záverečná party rese arch

Rese arch, priestor súčasnej kultúry A4 a Mladý pes si vás už tento pondelok 17. decembra o 19. hodine dovoľujú pozvať do A4 na záverečnú panelovú diskusiu na architektonické témy zo série „Rese arch at“. Čítaj viac »

Ďalšia zo série Hedonistických nedieľ v A4

Už túto nedeľu o 17. hodine vás pozývame do A4-ky na ďalší neformálny gurmánsko-spoločensko-kultúrny olovrant. Tentokrát sa v rámci Hedonistickej nedele budeme v réžii Edit Dobríkovej venovať makrobiotike. Čítaj viac »

Predvianočný KINEČKOlab

V sobotu o 17. hodine Vás pozývame do priestoru súčasnej kultúry A4 na predvianočný KINEČKOlab. Bude rozprávkový, bude fantastický, bude plný trikov. O tom, ako nakrútiť film s nízkym rozpočtom, budeme diskutovať s profesionálmi - so strihačom a pedagógom na FTF VŠMU Ľudovítom Labíkom a režisérom Milošom Voľným. Odpremietame výpravný film trinásťročného Dominika Györgyho z Veľkého Krtíša, ktorý do filmu o Alici v krajine zázrakov investoval sumu 13 eur. Čítaj viac »

Filmový workshop pre stredoškolákov

Tento víkend sa v spolupráci s filmovým časopisom KINEČKO bude konať ďalšia tvorivá dielňa pre stredoškolákov. Každý účastník workshopu "Pristrihni si!" bude mať možnosť "pristrihnúť si" z 16 mm filmového materiálu svoju časť experimentálneho filmu.

Čítaj viac »

Štvrté vydanie výstavy ľudí Skorý zber

V stredu 12. decembra sa od 19.00 v priestore súčasnej kultúry A4 verejnosti predstavia Paulína Mačáková s videoartom, experimentujúci hacktivista Matej "wao" Nemček, akčný divadelný kritik a vedec Karol Mišovic a Boris Vitázek, ktorý sa venuje novým médiám v umení. O hudbu sa so svojím djsetom postará Ink Midget, ktorému v polovici novembra vyšiel debutový album Re_Leave. Čítaj viac »

Osemdesiat listov Václava Kadrnky v Kino inak

Dnes večer sa môžete tešiť na projekciu filmu 80 dopisů českého režiséra Václava Kadrnky. V KINO INAK už od 20. hodine odpremietame jeden deň v komunistickom Československu inšpirovaný životom režiséra. Píše sa 29. Čítaj viac »

Pásmo slovenských experimentálnych filmov v Kino inak

Príďte sa v pondelok večer do A4 presvedčiť o tom, že slovenský experiment žije!

Aj keď je experimentálny film na okraji záujmu slovenského diváka, práve on predstavuje pôdu, na ktorej si najmladšia generácia skúša hranice tvorivého ne-vedomia a možno predznamenáva budúcu tvár nášho filmu. Študenti filmových škôl, ale aj osamelí bežci či emigrovaní tvorcovia prídu predstaviť filmy v znamení inej vizuality.
Akcia sa koná v spolupráci s Medzinárodným festivalom experimentálnych filmov a digitálneho umenia a Stredoeurópskeho domu fotografie. Čítaj viac »

Sigur Rós: Valtari film experiment

Festival Cinematik v spolupráci s priestorom súčasnej kultúry A4 a portálom Kinema.sk prinášajú do Bratislavy Sigur rós: Valtari film experiment. Islandská skupina Sigur rós vydala v máji tohto roku nový album Valtari. Zároveň oslovila 12 režisérov, aby nakrútili krátke filmy inšpirované skladbami z albumu. Kolekcia týchto filmov sa bude na celom svete premietať počas jedného víkendu. Už dnes večer sme pre vás pripravili takmer dvojhodinový program, počas ktorého predstavíme „minimálne 17“ oficiálnych i fanúšikmi nakrútených filmov. Čítaj viac »

Tri dni nadžánrovej hudby vrcholia!

Na úvod posledného festivalového večera sa predstaví nové slovensko-britské duo, hráč na elektroniku Daniel Kordík a trombónista Ed  Lucas. Medzi najväčšie hviezdy patrí americká spevácka diva Shelley Hirsch, ktorá do Bratislavy pricestuje so švajčiarskym performerom Joke Lanzom. Na NEXTe vystúpi aj jeden z najzaujímavejších nedávnych úkazov na rakúskej scéne deepseafish K, trio hráčiek na rôzne “horizontálne strunové nástroje”. Čítaj viac »

NEXT pokračuje aj v piatok

NEXT je azylom všetkých priaznivcov elektronickej alebo improvizovanej hudby, avantgardného jazzu, noisu či experimentálneho rocku. Druhý festivalový deň sa objavia domáci hudobníci, performer Samčo, brat dážďoviek a saxofonista Alexander Platzner, v novom projekte po boku renomovaného newyorského skladateľa a hudobníka Georgea Cremaschiho. Nový projekt Binmatu predstaví aj ďalší slovenský elektronický hudobník, Jonáš Gruska, študujúci kompozíciu na Institute of Sonology v holandskom Haagu. Čítaj viac »

Dnes začína prvý deň festivalu NEXT!

A je to tu! Radikálne melódie, živelné improvizácie, originálne techniky hrania, akustické nástroje aj elektronika. Tri dni inšpiratívnej hudby bez žánrového i vekového obmedzenia. Príďte sa pozrieť a zažijete neslýchané. Úvod festivalu o 18:00 odštartuje výnimočne v klube Fuga na Továrenskej ulici pod vedením amerického skladateľa Georga Cremaschiho koncert účastníkov medzinárodného workshopu. Čítaj viac »

Azyl uvedie v A4 hororové poviedky

Azyl pozýva do A4 - priestoru súčasnej kultúry na krátke filmy s hororovou tématikou. Prvé dve poviedky z cyklu "Strach" odpremietame už zajtra. Nebojte sa prísť!

Uvidíte:

INTERVIEW (r. Peter Magát), trailer: http://festival.azyl.sk/v/43/1335.html

Čítaj viac »

Kino pre deti, mamy a otcov prvú decembrovú nedeľu!

Kino pre deti, mamy a otcov v decembri kvôli sviatkom nebude poslednú nedeľu v mesiaci, ale rovno prvú. A bude sa na čo tešiť! V spolupráci s BIBIANOU a Bienále animácie Bratislava (BAB) ponúkame pestrý program víťazných filmov z XI.ročníka festivalu. A tak spolu odbalíme krásne, farebné, veselé, kreslené filmové darčeky ešte pred Vianocami!

 

Čítaj viac »

Trinásty ročník festivalu NEXT už o týždeň!

O týždeň sa začne hudobný festival NEXT. Počas troch dní, od 6. Čítaj viac »

3++

(Ne)piatková party v A4 kafé na spôsob laboratória. Vždy tu nájdete kus hudby a svoj priestor pre nejaké to + ! Ako to asi vyzerá: 3 (slovom tri) hudobné akty (krátke live acty alebo DJ-sety, zvuky, ruchy) + hostia, ktorých nečakane párujeme s médiom, zariadením alebo inštrumetom, tak aby bol vždy priestor na prešľapy a na bare. Pretože piatok nemusí byť len o tom posledne menovanom, a preto, že hrať (sa) treba.

ach, chaosdroid, pstmn ++ hostia: tachykardia, .nows a András Cséfalvay Čítaj viac »

Večer šiestich performance o pocite konca (solo performance night)

Posledný novembrový štvrtok pozývame do priestoru súčasnej kultúry A4 na večer šiestich performance o pocite konca v réžii Andrása Cséfalvaya, ktorý pôsobí na VŠVU na Katedre intermédií, venuje sa video-umeniu a súčasnej opere. Čítaj viac »

V Kino inak dostanete Lekciu temnoty

V stredu večer budeme pokračovať vo filmovom cykle "STARÉ ZNÁMYCH". Už niekoľko mesiacov v KINO INAK premietame filmy súčasných svetových režisérov, ktorí napriek tomu, že sú už klasikmi filmového plátna a ich meno je známe i laikovi, v našich zemepisných šírkach sa dočkali zaslúženej distribúcie až ich neskoršie filmy. V najbližšom KINO INAK odpremietame Lekcie temnoty (Lessons of Darkness) Wernera Herzoga. Čítaj viac »

(Nové) médiá a kreatívny aktivizmus III.

Túto stredu o 18. hodine pozývame spolu s Galériou Enter na tretiu zo štyroch panelových diskusií zameraných na hľadanie prieniku technológií, umenia, kreativity, aktivizmu so sociálnym kapitálom vedy a umenia. Čítaj viac »

Hindi-pop, psych a indie-drone: prichádzajú Prince Rama

V pondelok 26. novembra zažije Bratislava koncert vychádzajúcich brooklynkých indie-hviezd Prince Rama. Sestry-divožienky Larsonové vydávajú u Paw Tracks a nedávno absolvovali turné s Animal Collective. Čítaj viac »

Workshop divadelnej kritiky pre stredoškolákov

Cez víkend v A4-ke pokračuje cyklus jesenných tvorivých dielní pre stredoškolákov dvojdňovým workshopom divadelnej kritiky, ktorým teenagerov prevedie programový riaditeľ Štúdia 12 Miro Zwiefelhofer. Nadobudnuté vedomosti si budú môcť otestovať po zhliadnutí inscenácie Umri, skap a zdochni...!!! v nedeľu o 20.00. Kapacita workshopu je 12 účastníkov. Čítaj viac »

Werner Herzog v KINO INAK

Zajtra pokračujeme v cykle “Staré známych”. V KINE INAK sa tento mesiac pozrieme na dokumentárne prekvapenia výstredného nemeckého režiséra Wernera Herzoga a o 20. hodine odpremietame film Malý Dieter chce lietať. Čítaj viac »

Vlna naživo: Steel my heart Jána Šimka / Jamka / Pjoni

OZ Vlna pozýva do A4 už tento pondelok 19. novembra na dokumentárnu inscenáciu Jána Šimka Steel my heart. Po nej londýnsku hmlu prinesie PJONI a zakladatelia Yrbsounds collective Monika Šubrtová a Daniel Kordík aka JAMKA. Čítaj viac »

Náš Ciel je Zajíček

A4-ka v spolupráci s Českým centrom a Divadelným ústavom Vás v rámci Noci divadiel pozýva na sobotňajšie podujatie NÁŠ CIEL JE ZAJÍČEK. 17. novembra o 20.00 v A4 predvedie Divadlo SkRAT scénické čítanie z dramatických textov Martina Ciela, DG 307 kompozíciu Básne ostrova a na záver Nežná veselica so skupinou URBAND, ktorých možno poznáte z tohtoročnej vernisáže Design víkendu. Čítaj viac »

EXITAB & A4 prsnt: Roly Porter (UK/Subtext), Aches (UK/SK)

Už tento piatok Exitab Label pozýva do A4: predstaví sa bristolský rodák Roly Porter, ktorý má za sebou účinkovanie v priekopníckom duu Vex'd. Jeho sólo debut Aftertime (Subtext, 2010) meditatívnosťou evokuje pomyslené splynutie Bena Frosta a Hildur Gudnadottir. Právom sa objavil v zoznamoch najzásadnejších albumov The Quietus či FACT Magazine. Spolu s ním zahrá Aches, ktorý sa u nás naposledy predstavil pred Emeralds. Srdečne pozývame!

Viac info a možnosť rezervácie nájdete TU.

Útroby kravy od Divadla na Peróne už túto stredu

V stredu o 20.00 pozývame na predstavenie Útroby kravy od Divadla na Peróne. Je výsledkom slovensko-českého tvorivého tímu a uskutoční sa v rámci série podujatí Remember November, ktoré organizuje Nadácia Milana Šimečku.

Papierová balada: črevný katar asociácií na násile a poetiku života. Potemnelá cesta tráviacim systémom pamäte. Krutý i poetický skoropríbeh odohrávajúci sa v nekonkrétnom, ale veľmi povedomom priestore. Čítaj viac »

Polnočné kino rewind

Nedávne (polnočné) KINO INAK  sme sa kvôli veľkému záujmu rozhodli opakovať: tentokrát so začiatkom o 21. hodine a priestore limitovanom na 120 divákov. Rezervujte si vstupenky na tohtosobotnú filmovú noc TU alebo mailom na info@a4.sk. Viac informácií o podujatí nájdete TU.

Nate Wooley & Paul Lytton (USA, UK) a Spoje (SK) v piatok v A4!

Je to ešte jazz? Otázky bokom: Nate Wooley zahral na newyorskom Unsounde skvelý koncert, Paula Lyttona poznáme z NEXTu... a spolu to vyzerá na lahôdkový zážitok. V A4 už zajtra večer spolu s novovzniknutým akustickým impro-duom Spoje (vibrafonista Dalibor Kocian aka stroon s Jozefom Krupom za bicími). Čítaj viac »

Petr Prokop (CZ): Touring management

Chcete vedieť, ako udržať divadelné predstavenie pri živote a ako organizovať zájazdovú činnosť divadla; na čo si dať pozor pri technickej dokumentácii projektu, ako si budovať sieť spolupracujúcich organizátorov a aké cesty sú k čo najväčšej sebestačnosti projektu? O tom je workshop s lektorom Petrom Prokopom, ktorý v A4 začne už zajtra. Viac informácí nájdete TU.

Novembrový program A4 odštartujú jidiš piesne

Dnes sa vďaka Poľskému inštitútu predstaví v centre pre súčasnú kultúru A4 jeden z popredných svetových interprétov piesní jidiš André Ochodlo so svojím najnovším projektom Layla, v ktorom spája poéziu s recitálom jidiš piesní a džezom. Okrem neho sa možno tešiť na Pacora trio (Stanislav Palúch, Marcel Comendant a Róbert Ragan), ktoré vystúpi so speváčkou Lindou Ballovou.

Viac informácií o podujatí a možnosť rezervácie nájdete TU.

Zvieracie rozprávky vol. 2 v detskom KINE INAK

Rodičia, príďte s deťmi už túto nedeľu do KINA INAK na detské kino! KINO PRE DETI, MAMY A OTCOV pokračuje i na našej novej adrese (Karpatská 2, budova YMCA). A opäť poslednú nedeľu v mesiaci. Najmenších divákov (v sprievode dospeláka) čaká pásmo krátkych animovaných filmov zo zvieracej ríše a k tomu fajná malinovka. Čítaj viac »

Neštandardný filmový zážitok v polnočnom KINE INAK

Ak vás nudí generický vzhľad multiplexov, hollywoodska hororová produkcia a predstavujete si ťaživú filmovú atmosféru trochu inak, príďte sa báť poslednú októbrovú sobotu (27. 10.) do Polnočného kina. Čítaj viac »

Musica falsa et ficta a The Geordie Approach v A4

Tento piatok o 20. hodine Vás na novú adresu A4-ky (Karpatská 2, budova YMCA) pozývame na ďalší zaujímavý hudobný večer: MUSICA FALSA ET FICTA (INT): 33 ASTRÁLNYCH TIEL (NEXT VARIATIONS FOR YOU, GOLDBERG), THE GEORDIE APPROACH (NO, UK) Čítaj viac »

Americkými Talibam! dnes ukončíme festival PRO-TÉZA

Festival Pro-téza ukončí v utorok večer roztopašná šou americkej skupiny Talibam! Čítaj viac »

Festival ukončia VerTeDance a ich Simulante Bande

V utorok 23. októbra o 19. hodine ukážu choreografky Veronika Kotlíková a Tereza Ondrová (VerTeDance) prostredníctvom inscenácie Simulante Bande aspoň malú časť nečakane širokej škály problémov, s ktorými sa hendikepovaní ľudia deň čo deň stretávajú v snahe žiť normálne. Hudbu k predstaveniu vytvorila formácia DVA.
  Čítaj viac »

Cirkus, živá hudba a surové tanečné divadlo Charlotty Öfverholm

V pondelok 22. októbra uvedie svoje predstavenie Pas de deux sans toi švédska tanečnica a choreografka Charlotte Öfverholm, zakladateľka a umelecká riaditeľka divadla Jus de la Vie (založeného v r. 19995). Charlotte je predstaviteľkou fyzicky náročného, priam až surového pohybového divadla. Vo svojich predstaveniach sa nevyhýba drsným, niekedy až sebadeštrukčným obrazom ľudského tela. Na festivale autorského divadla Pro-téza v A4-ke vystúpi s groteskným dielom, v ktorom sa spája cirkus, živá hudba a surové tanečné divadlo. Čítaj viac »

Zajtra Pro-téza ponúkne Divadlo Ystfud

Prvým z troch festivalových miest, kde sa predstaví aj košický súbor Ystfud s inscenáciou Apatiáni - Genetický kód, bude bratislavská A4-ka. Zajtra 21. októbra sa spoločne s hercami počas nej pokúsime nájsť odpovede na otázky, či je možné s rovnakým pokojom prijať dobro, zlo, šťastie i nešťastie. Čítaj viac »

Fasbuk Divadla Na Peróne už dnes večer!

Festival PRO-TÉZA dnes pokračuje ďalším autorským predstavením. V tretí festivalový deň sa predstaví DIVADLO NA PERÓNE a ich Fasbuk. Čítaj viac »

Revolution Nigela Charnocka už zajtra!

Festival Pro-téza otvorí spomienka na svetovo uznávaného britského režiséra, tanečníka a choreografa Nigela Charnocka, ktorý 1. augusta 2012 zomrel po tom, ako mu v júni tohto roku diagnostikovali rakovinu. Jeho tvorbu si pripomenieme inscenáciou Revolution, ktorú vytvoril s maďarským zoskupením Forte Company. Videopozvánku na Revolution si pozrite TU. Čítaj viac »

Vo štvrtok sa začne festival autorského divadla Pro-téza

Vo štvrtok 18. októbra 2012 sa začne medzinárodný festival autorského divadla Pro-téza. V troch kultúrnych centrách na Slovensku - v bratislavskej A4-ke, trenčianskom klube LÚČ a v centre nezávislej kultúry Záhrada v Banskej Bystrici sa od 18. do 23. októbra 2012 predstavia divadlá z Maďarska, Švédska, Česka i Slovenska. Čítaj viac »

Na začiatku s dychom alebo Otvorenie nových priestorov A4

 

V sobotu 13. októbra o 20.00 sa začína nová etapa existencie kultúrneho priestoru A4. Otvorenie nových priestorov oslávi centrum pre súčasnú kultúru vo veľkom. Postupne sa predstavia projekty JAN JELINEK & ANDREW PEKLER PERFORM URSULA BOGNER (DE), CASI CADA MINUTO (SK), STROM NOIR (SK), JAN KULKA (CZ): KÚZELNÁ SKRINKA. Čítaj viac »

Koncertnú sezónu A4 otvorí Tom Smith

Zajtra večer otvoríme koncertnú sezónu sólovým setom amerického performera Toma Smitha. Zakladateľa kultovej experimentálnej zostavy To Live and Shave in L. A doprovodia pražskí RUiNU (KlaNGundKRaCH) a slovenský noise-ambientný projekt Charming Assistant. Viac o podujatí a možnosti rezervácie nájdete TU.

Easterndaze cinema

KINO INAK sa po lete vracia s tradične zaujímavým programom. Už zajtra sa v A4 predstavia zakladatelia Easterndaze Lucia Udvardyová a Peter Gonda, ktorí pred troma rokmi začali mapovať hudobné scény východoeurópského regiónu. V ďalšom vydaní KINO INAK odprezentujú hudbu a kultúru týchto krajín prostrednictvom videoklipov, útržkov filmov a popkultúrneho odpadu. Rumunské manele vs. balkánsky turbofolk, experimentálna animácia, srbská nová vlna, alebo bizarný outsider pop, vytvárajú mozaiku postkomunistickej východnej Európy.
Pozývame!

Zvieracie rozprávky vol. 1 (O psoch, mačkách a rôznych vtákoch)

 

Milí rodičia a deti!
Chcete vedieť ako sa jeden pes skamarátil so svojim vlastným chvostom? Čo všetko povyvádzali nezbední kocúri? Alebo ako dopadla spevácka súťaž dvoch vtákov? A prečo niektorí psíčkovia zbierajú kamene? Či ako môžu polárne sovy zabudnúť, že vedia lietať?

Príďte poslednú septembrovú nedeľu do KINA INAK (poslednýkrát na našej starej adrese na Nedbalovej 3, na 2.poschodí OD DUNAJ)

V pásme krátkych animovaných filmov zo zvieracej ríše uvidíte napríklad i: Čítaj viac »

2. pásmo animákov slovenskej a českej proveniencie v KINE INAK

Zatiaľ čo minule sme vám predstavili novšiu tvorbu, tentokrát sa pozrieme na doslova archívne kúsky: večerníčkové rozprávky s nestarnúcimi príbehmi a s troškou nostalgie pre rodičov-pamätníkov.

Pásmo animovaných filmov:

Puf a Muf (1969 - 1973): PUF A MUF DOMA (r. Viktor Kubal)

Prečo... (1994 - 2000): PREČO MAJÚ LIENKY NA CHRBÁTE BODKY (r. Vladimír Malík)

Najmenší hrdinovia (1985 - 1989): JABĹČKO a ŽUVAČKA (r. František Jurišič)

  Čítaj viac »

Njú Jórk, Njú Jórk

V stredu 13. júna o 20.00 Vás v KINE INAK v A4 /OD Dunaj, Nedbalova 3, II. poschodie/ čaká už druhé pokračovanie exkurzií po filmových školách v zahraničí: NJÚ JÓRK, NJÚ JÓRK Čítaj viac »

Repríza projekcie pre deti a ich rodičov

Pre veľký záujem pracujúcich rodičov a ich škôlkopovinných detí sme sa rozhodli reprízovať pásmo slovenských a českých animovaných filmov zo Dňa detí. Už túto nedeľu 10. júna o 10.00 odpremietame v KINE INAK pásmo animákov: Čítaj viac »

Multimediálni Francúzi Metamkine vystúpia v A4

Legendárna francúzska multimediálna skupina Metamkine, vo francúzštine známa tiež pod názvom La Cellule d’Intervention Metamkine, vystúpi po prvykrát na Slovensku v stredu 6. júna o 20:00 na pozvanie bratislavského centra pre súčasnú kultúru A4. Tento rok oslavuje štvrťstoročnicu od založenia a preto si určite zaslúži, aby ju konečne videli aj diváci u nás. Čítaj viac »

Prvotiny kontroverzného Bruna Dumonta v KINE INAK

Aj v júni KINO INAK prináša filmový cyklus STARÉ ZNÁMYCH. Tentokrát predstavíme ranú tvorbu francúzskeho režiséra BRUNA DUMONTA, autora provokatívnych oceňovaných snímok ako Flandry (2006), Hadewijch - Medzi Kristom a Allahom (2009) a Hors Satan (2011). Čítaj viac »

KINO PRE DETI A MAMY A OTCOV (nielen na rodičovskej)

Príďte so svojimi ratolesťami do KINA INAK na projekcie pásiem slovenských a českých animovaných filmov pre tých najmenších - deti škôlkarskeho či "predškôlkarskeho" veku a mamy i otcov na rodičovskej "dovolenke", ktorí sa chcú stretnúť aj inde ako pri pieskovisku.

Štartujeme kino pre deti s programom pásiem animovaných filmov pre tých najmenších.
Začíname na Deň detí!

Pásmo animovaných filmov: Čítaj viac »

ČO S PREBYTOČNÝMI ĽUĎMI? - filmová projekcia s diskusiou

30. mája o 20.00 v Kine Inak uvedieme film českého dokumentaristu Víta Janečka ZÁVOD KE DNU. Tento dokument vyburcoval u našich českých susedov vášnivé diskusie na tému nezamestanosť a chudoba z perspektívy kapitalistického ekonomického systému. Tento systém vyvoláva čoraz viac tenzií nielen u mladej generácie, ale tiež u svetovej intelektuálnej elity. Film síce pracuje s českými reáliami, ale jeho pohľad z globálnej perspektívy je veľmi trefný aj v našom kontexte. A preto sme sa rozhodli usporiadať po filme diskusiu, ktorá by túto tému otvorila "po slovensky". Čítaj viac »

KINEČKO premieta v A4: Nové nemecké dokumenty

V priebehu mája uvidíte tri nemecké dokumentárne filmy, ktoré pre divákov Kina Inak vybral Jens Geiger, nemecký korešpondent časopisu KINEČKO. Spája ich forma portrétu a extrémna blízkosť neobyčajných a pritom úplne súčasných protagonistov, ktorú nám divákom filmári sprostredkujú. Čítaj viac »

Starý Keaton s novou hudbou / ozvučená filmová projekcia

V pondelok 30. apríla o 20. hodine sa v A4 stretne hudobné trio Piaček - Pavelka - Michalec. To sa postará o akustický sprievod k tragikomickej keatonovskej groteske Sherlock, Jr. Čítaj viac »

Temný rock Obake a hardcore jazz Mombu

Sviatok práce oslávi bratislavské centrum súčasnej kultúry A4 netradičným dvojkoncertom. 1. mája o 20.00 uvedie koncert taliansko-maďarsko-americkej zostavy Obake, ktorej na európskom turné vypomáha basgitarista Trevor Dunn, známy z účinkovania so spevákom Mikeom Pattonom v kapelách Fantômas či Mr. Bungle. O druhý koncertný zážitok sa postará energické jazzovo-hardcorové talianske duo Mombu. Čítaj viac »

V A4 zaznejú digitálne zvuky amerických Dokuro a Slovákov Poo

V utorok 24. apríla o 19.00 sa v bratislavskom centre súčasnej kultúry A4, presťahovanom na Nedbalovu 3, uskutoční koncert americkej skupiny Dokuro a domáceho dua Poo. Oba projekty uvidia diváci v rámci série akcií pod hlavičkou medzinárodnej siete Multiplace Network 2012 zameranej na umenie a technológie. Čítaj viac »

Multiplace Bratislava 2012: STANDUINO Workshop + Orchestra

Už túto sobotu o 10.hodine pozývame amatérov i pokročilých na bastlovací workshop, na ktorom sa možno naučiť základom práce s elektronikou ako je pájkovanie, základnú terminológiu a uvedenie účastníkov do sveta open source hardwaru a jeho možností.
 
Príďte na workshop Standuino- odnesiete si domov svoj vlastný syntetizátor fraAngelico, s ktorým sa naučíme pracovať!
 
 

TEMNÝ VIZUÁL SÚČASNÉHO MAĎARSKA

V apríli Kino inak prinesie cyklus Mladé maďarské kino, v rámci ktorého bude v bratislavskom centre pre súčasnú kultúru A4 odpremietaná trojica filmov - Adás Rolanda Vranika a filmy Benedeka Fliegaufa Dealer a Tejút. Čítaj viac »

"JINÁ VIZE" KINEČKA

Časopis KINEČKO opäť premieta v A4. Prináša vám filmy priamo z Prehliadky animovaného filmu Olomouc (PAF), počas ktorej sa uskutočnila súťaž kurátorsky vyselektovaných audiovizuálnych diel “Jiná vize”. Pozývame! Čítaj viac »

HUDBA 2011: OCCUPY YOUR EARS!

Zaujíma Vás čo sa vlani udialo v hudobnom svete?

Trojica známych českých publicistov Klusák - Stuchlý - Veselý v A4 už zajtra 21. marca o 20. hodine predstavia svoj audiovizuálny program pozostávajúci z ukážok minuloročnej nemainstreamovej produkcie, trefných komentárov a hudobných videí. Čítaj viac »

Little Baby Jesus of Flandr v Kine inak

V stredu 25. januára o 20. hodine bratislavské centrum súčasnej kultúry A4 odpremieta Little Baby Jesus of Flandr, debut režiséra Gusta Van den Berghea, ktorý sa v A4 predstavil pred dvoma mesiacmi s pozoruhodným filmom Blue Bird. Keďže A4 momentálne funguje v náhradných priestoroch, projekcia sa uskutoční v rámci Kultúrneho azylu v Poľskom inštitúte na Nám. SNP 27. Čítaj viac »

A4 oslávi osem rokov

Bratislavské centrum súčasnej kultúry A4 – nultý priestor začalo fungovať presne pred ôsmimi rokmi v priestoroch Domu umenia. V utorok sa s priestorom rozlúči v rámci narodeninovej oslavy s príznačným názvom Dvakrát štyri a radosť?, ktorá bude spojená s koncertom amerických LUCKY DRAGONS. Čítaj viac »

Nový zvuk na scéne: No Business For Dogs

Nenechajte si ujsť čerstvý projekt na svetovej scéne súčasnej hudby: rakúsko-americké kvarteto, ktoré hrá na perkusie, elektroniku, ale aj vnútro klavíra. Predvianočná delikatesa pre fajnšmekrov, ktorým Melos-Étos ani NEXT nestačili. Čítaj viac »

Kamera mobilného telefónu ako demokratická zbraň

13. a 14. decembra príde do A4 - nultého priestoru mladý český filmár Petr Hátle, aby predstavil svoju poslednú tvorbu. Režisér postupne uvedie svoj najnovší film Prolegomena to virtual framing of a revolution a filmy Advent a Leaving Istanbul.
  Čítaj viac »

SHORT CIRCUIT - NEXT 2011 WARMUP

V predvečer dlho očakávaného festivalu súčasnej hudby NEXT, v stredu 31. novembra o 20.00, si nenechajte ujsť maratón experimentálnej, elektronickej, skrátka zvukovo sviežej slovenskej tvorby v jej najrôznejších podobách – od komponovanej po improvizovanú, od vážnej po undergroundovú. Presne také sú totiž aj nahrávky na novej dvojkompilácii Short Circuit, ktorú vydal spoluorganizátor akcie – Hudobné centrum. Čítaj viac »

To najlepšie zo súčasnej hudby: NEXT 2011

Niekoľko premiér, svetová i domáca špička, progresívne hudobné trendy. To všetko
ponúka už 12. ročník medzinárodného hudobného festivalu Next, ktorý sa bude
konať v dňoch 1. až 3. decembra.


Už tradične začiatkom decembra zaplní A4 – nultý priestor na Námestí SNP 12 v Bratislave netradičná hudba. Festival Next opäť predstaví niekoľko osobností zo scény súčasnej hudby, kde viac ako žánrové obmedzenia hrá rolu kreativita a osobitý prístup. Čítaj viac »

Víťazné dokumentárne filmy "horiaceho" festivalu MFDF Ji Hlava 2011

Tohoročný stredoeurópsky festival dokumentárnych filmov MFDF Jihlava uviedla znelka horiaceho kra, o ktorej jej autori, inšpirovaní nielen Starým zákonom, hovoria: "Letos hořel Madrid, Londýn i mnohá předměstí na blízkém východě. Sociální nepokoje provází oheň, který však nemusí znamenat pouze zánik a zmatek." Horúce ovzdušie spoločenských pohybov reflektujú najlepšie dokumenty tohto ročníka. Filmy Jihlavy nepozývajú do kina zabudnúť na každodenné starosti, ale porozumieť “horiacemu” spoločenskému systému inak, než len z titulkov novín. Čítaj viac »

Belgický režisér Gust van Den Berghe príde do A4 uviesť svoj film Blue bird.

Belgický režisér Gust van Den Berghe osobne príde do A4 uviesť svoj film Modrý vták. Belgický režisér Gust Van Den Berghe dal vyše sto rokov starej dramatickej férii držiteľa nobelovej ceny Maurica Maeterlincka africkú tvár. Príde sa o tom s divákmi Kina inak osobne porozprávať!

Piatok 18.11 o 20:00 -23:00

Hlukové Mystériá sa vracajú späť

Hlukové Mystériá sa vracajú späť a tentokrát nebude iba čo počúvať, ale bude sa aj na čo pozerať. Rozhodli sme sa, že mierne zotrieme hranice bežného koncertu! Už teraz si na vás brúsi zuby francúzke audiovizuálne trio MINAMATA, známe od osemdesiatych rokov okrem svojskej a originálnej ambientne noisovo-idustriálnej produkcie práve veľmi zaujímavou vizuálnou stránkou koncertu. Čítaj viac »

Stroonove nové EP pokrstí Dam Mantle!

11.november  o 20:00.

Po nedávnej akcií MOOV sa v Bratislave predstaví ďalšie výrazné meno glasgowskej beatovej scény. Tom Marshallsay a.k.a. Dam Mantle toho do svojich dvadsiatich troch stihol celkom dosť. Na domácu scénu sa uviedol dvoma EPs, Purple Arrow a Grey. Čítaj viac »

TRANSMUSIC COMP. REVIVAL - Pocta Milanovi Adamčiakovi

Vo šrvrtok 10. novembra sa o 20:00 uskutoční v priestoroch centra súčasnej kultúry A4 - nultý priestor koncert známej formácie TRANSMUSIC COMP. REVIVAL, ktorá formovala hudobnú komunitu v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch a stala sa legendou slovenskej hudobnej scény.

  Čítaj viac »

Šiesty november bude patriť austrálskemu duu PIVIXKI a MARCOVI FUSINATIMU

Duo PIVIXKI je unikátnou kombináciou dvoch pozoruhodných talentov Melbournskej (a medzinárodnej) hudobnej scény. Skúsení hudobníci, pianista a skladateľ Anthony Pateras a energický bubeník Max Kohane vám predvedú svoje živelné vystúpenie.

Dvojica pracuje s rôznymi hudobnými žánrami. Anthony Pateras prináša vplyvy klasickej hudby, zároveň však v ich skladbách nájdete prvky tvrdších hudobných štýlov, napríklad metalu, ktorý je blízky Maxovi Kohanovi.  Čítaj viac »

A PREDSA SA TOČÍ! - Emeralds (USA), Aches (UK)

 

V piatok 9. septembra A4 otvára sezónu opäť vo veľkom. Valiť sa na vás budú ambientné plochy a drone-ové hĺbky. Čítaj viac »

Aká bude budúcnosť A4?

Po sľubných rokovaniach na ministerstve kultúry a dohode na dalšom riešení, sme sa rozhodli pôvodne avízovanú tlačovú konferenciu o budúcnosti A4 presunúť na termín, kedy sa jej budú môcť zúčastniť aj zástupcovia MK SR a bude možné už aj prezentovať po právnej a ekonomickej stránke konkrétnejší model budúcej spolupráce. Čítaj viac »

Life Visual News

V piatok 24. júna Vás pozývame na sériu štyroch performance Life Visual News, ktorá zakončí sezónu v A4 synchronizovaným prúdom obrazovo-zvukových improvizácií. Živý vizuál, pri ktorom tvorca generuje a improvizuje s premietaným obrazom v reakcii na hudbu a naopak, sa vymyká komerčnému či klubovému VJ-ingu a presahuje do pohyblivej výtvarnej hry, inštalácie, koncertu alebo filmovej zábavy. Večer zakončia ako inak Djs. Čítaj viac »

databases

V piatok 17. júna sa po štvrtýkrát s vami radi stretneme na našom jednovečernom mikrofestivale v priateľskej atmosfére. Databases vol. 4 a.k.a. Databases Retrospective bude poslednou zastávkou Databases Tour, na ktorom Databases berieme na cestu spolu s projektmi Tittingur, Foolk a Ujko Ormoš. Pod heslom "Bratislava u vás, vy v Bratislave" odohrajú tieto kapely osem koncertov osem dní po sebe vo ôsmich slovenských mestách s lokálnymi projektmi. Spätne sa potom odvďačia tímto kapelám v a4-ke, kde sa niektoré kapely stretnú a zahrajú si spolu. Čítaj viac »

Hlukové Mystériá VI.

Príďte si užiť v sobotu 4. júna do A4-ky trochu hluku. Hlukové mystériá sa vracajú s ďalšou akciou pod poradovým číslom 6 a všetci, ktorí túžia dotýkať sa zvuku, si opäť môžu prísť na svoje. Čítaj viac »

Mark Ravenhill: Náuka o spoločnosti

V pondelok 30. mája o 16.00 Vás pozývame na predstavenie divadelnej hry M. Ravenhilla: Náuka o spoločnosti v réžii Ondreja Kaprálika. Náuka o spoločnosti nie je komédiou, hoci nasmejete sa pri nej určite dosť. Hlavnou témou hry je hľadanie sexuality. Tom je pätnásťročný chalan, ktorý nevie, či ho viac priťahujú ženy alebo muži. Amy je zaľúbená do Toma, no nevie, či je Tom teplý alebo nie. Čítaj viac »

Finisterrae

V utorok 24. mája o 20.00 premietame hraný film španielskeho režiséra a umelca Sergio Caballera. Snímka v nečakanej produkcii hudobného festivalu Sonar, ktorá len nedávno začala svoju cestu po áčkových festivaloch, je niečím, čo možno aj v dnešnej dobe nazvať  Veľkým prekvapením. Dvaja duchovia, odetí v bielej plachte s dierami na oči, sa rozhodnú vrátiť do sveta živých. Musia však prejsť cestu svätého Jakuba až na koniec sveta - Finisterrae. Opustia prázdne pódium Sonaru a putujú vizuálne magickou krajinou. Čítaj viac »

Zu (Ipecac / IT) + Balázs Pándi a. h. (HU) feat. Scott McCloud (USA), Shibuya Motors (SK)

V nedeľu 15. mája o 21.00 ovládne A4-ku talianska noise rocková, ale aj grindcoreom, punkom a freejazzom inšpirovaná úderka Zu (Luca Mai – barytónsax, Massimo Pupillo – basgitara a ako hosť tentoraz maďarská posila Balázs Pandi - bicie). Čítaj viac »

Multiplace #10 pokračuje!

V piatok 6. mája o 20.00 rozohreje, alebo skôr rozvibruje A4ku austrálsky rodák a raný tridsiatnik Ben Frost. Čítaj viac »

MULTIPLACE # 10: Multiplesk

Nezmeškajte koncertné otvorenie bratislavskej časti 10. ročníka FESTIVALU MULTIPLACE #10 v utorok 3. mája o 20.00.  Čítaj viac »

Markíz de Sade: Filozofia v budoári

V pondelok, 2. mája o 20.00 pozývame na predstavenie krakovského divadla Teatr Nowy. Za réžiu hry markíza de Sade Bogdan Husskowski sústredil na seba blesky zdesených puritánov a jemných citlivcov. Lebo hľa, zo scény padajú vulgárne slová, všeobecne považované za obscénne, medzi nimi pravdepodobne len spojky a čiarky... Čítaj viac »

Napszyklat (PL), WWW (CZ), Ink Midget & Pjoni (SK) + line up

Poďte s nami na žúr mesiaca rovno uprostred týždňa! Veľmajstrov nadupaného poľského alternatívneho (post)hip-hopu Napszyklat už u nás netreba predstavovať – na aktuálnom turné krstí originálna kapela s hutným zvukom (elektronika, gitara, bicie, spev) a svoj nový album, na ktorom hosťuje o.i. aj zaoceánska celebrita – MC Dälek. Čítaj viac »

Noise o ôsmej

Vo štvrtok 14. apríla o 20.00 prináša A4 v spolupráci s kolektívom Urbsounds koncert pre odvážnych. Po vyše piatich rokoch je tu opäť kultový austrálsky performer Lucas Abela a.k.a. Justice Yeldham, šéf experimentálneho labelu dualpLOVER, bývalý turntablista a spoluhráč takých mien ako je Merzbow, Yamatsuka Eye, Oren Ambarchi, Bob Ostertag či Maja Ratkje. Čítaj viac »

Japanese underground... anyway

Vo štvrtok 31. marca o 20.00 to v A4 rozbalia Japonci. Posledný marcový deň totiž bude patriť undergroundovej scéne práve tejto krajiny. A vy, či už ste nedávno videli originálny film o japonskej hudobnej scéne We Don’t Care About Music Anyway od Cédrica Dupireho a Gasparda Kuentza, alebo aj nie, by ste si rozhodne nemali nechať ujsť večierok s jeho hlavnými protagonistami. Čítaj viac »

HCHSPNNNG! presents: Boduf Songs (UK/US), All in The Golden Afternoon (US)

Deerhunter, Six Organs of Admittance, Casiotone for the Painfully Alone. To sú všetko mená, s ktorými má Mat Sweet a.k.a. Čítaj viac »

Kino ušami Daniela Baláža

Čo okrem znelky Professionals zložil Laurie Johnson? V koľkých filmoch sa dnes mihne Michael Caine? Koľko dramatických chvíľ pod morskou hladinou zažijeme? A koľko vo vesmíre? Akú hudbu si púšťali prví ľudia na Mesiaci? Kto predbehol v 70. rokoch Gibsona s Brave Heart? A budú aj bratia Affleckovci? A Afrika? Zistíte v Kine ušami Daniela Baláža v sobotu 19. marca o 20.00 v A4.

Vše pro dobro světa a Nošovic

Pozývame vás túto stredu 16. marca o 20.00 na najnovší film režiséra Víta Klusáka Vše pro dobro světa a Nošovic, ktorého môžete tiež poznať vďaka jeho filmom Český sen a Český mír. Vít Klusák je známy svojím provokatívnym kritickým prístupom k prešľapom českej spoločnosti a jeho nový film Vše pro dobro světa a Nošovic, získal doma veľkú divácku obľubu. Čítaj viac »

Hudba 2010: Čo sa stalo?

Zaujíma vás čo zásadné sa udialo v hudobnom svete roku 2010? Trojica známych českých hudobných publicistov Pavel Klusák, Aleš Stuchlý, Karel Veselý, dlhodobo sondujúcich v tej zaujímavejšej časti hudobného spektra, sa po Prahe a Brne zastaví aj u nás. V stredu 16. Čítaj viac »

HCHSPNNNG! presents: Boduf Songs (UK/US), All in The Golden Afternoon (US)

 

Deerhunter, Six Organs of Admittance, Casiotone for the Painfully Alone. To sú všetko mená, s ktorými má Mat Sweet a.k.a. Boduf Songs niečo spoločné. Čítaj viac »

Terminal HZ (JP/AUS), Id (AT)

Hudobní fajnšmekri pozor!  Kultový austrálsko-japonský projekt z polovice 90. rokov sa vracia na scénu a vy ho uvidíte už tento piatok, 4. marca sa o 20.00 v A4! Čítaj viac »

Steven Severin v spojení s Jeanom Cocteauom v A4

Britský experimentálny hudobník Steven Severin - zakladateľ slávnej skupiny Siouxsie and the Banshees, ktorá posunula dejiny punk rocku do post punkovej podoby, sa po rozpade skupiny vydáva na svoju experimentálnu cestu. Na svojom turné sa zastaví aj v A4ke už túto sobotu 26. februára o 20.00. Čítaj viac »

Napichovači a lízači. Premiéra divadla SkRAT

Herci divadla SkRAT budú tento piatok 11. Čítaj viac »

Půlnoc

Nezmeškajte  v  stredu 9. februára o 20.00 unikátnu vizuálnu dokumentárnu esej Půlnoc, o "svetle, v ktorom prestávame vidieť". Čítaj viac »

Olda

Slovenská režisérka Viera Čákanyová uviedla pred rokom v kine inak v a4 hraný film v dokumentárnom štýle Alda, ktorý vyvolal občas urazené divácke reakcie na tému pravda v dokumente. Alda bola natočená podľa autentických denníkov a s použitím hlasu skutočnej Oldřišky. Po roku Viera použila pracovné zábery, ktoré Oldřiška natáčala na ručnú kameru vo svojom byte. Čítaj viac »

Priestor pre verejnosť

Tiež vám nie je ľahostajné čo sa v Bratislave búra, stavia a podpisuje? V pondelok 17. januára 2011 o 18.00 vás pozývame na prvú časť nového cyklu diskusií na aktuálne spoločenské témy. Na úvodnom stretnutí sa budeme riešiť predovšetkým tieto otázky:
1. Čo bude s PKO v roku 2011
2. Aké bude bratislavské nábrežie?
3. Aký bude vzťah radnice a občanov? Čítaj viac »

Sedem rokov v...

Januárový program v A4 začína narodeninovou oslavou s názvom Sedem rokov v...
Áno správne, A4 je tu s vami už sedem rokov. Samozrejme, v piatok 14. januára nebudeme oslavovať len tak hocijako. Narodeninová torta bude mať podobu dvoch koncertov vyskladaných z improvizácie a ambientných plôch na akustických nástrojoch s delikátnymi elektronickými doplnkami: violončelá, saxofón, vibrafón, noisy sem, dróny tam.
Čítaj viac »

Zapi kapra! alebo Večer hustý od kapusty

Kapustnicové predvianoce sú nielen stretnutím všetkých, ktorí radi chodia do A4, ale aj večerom plným šťavnatých prekvapení a chrumkavých hudobných projektov. V piatok 17. decembra o 20.00 na večierku Zapi kapra! alebo Večer hustý od kapusty máme pre vás okrem kapustnice nachystané aj tri koncertné darčeky. Čítaj viac »

NEXT 2010

A je to tu! Decembrový program odštartuje 11. ročníkom medzinárodného festivalu aktuálnej hudby NEXT 2010. Od 2. do 4. decembra prináša do Bratislavy "suši pre vaše uši". Opäť vás čakajú tri dni plné vzrušujúcej nadžánrovej hudby v podaní mladých hudobníkov i známych legiend z Veľkej Británie,  Nemecka, Nórska, Mexika a svoje zastúpenie tu bude mať i elektronická scéna Libanonu. Okrem premiérových koncertov čaká na divákov i príjemný bonus v podobe netradičných festivalových novín Next (p)age. Čítaj viac »

Diskusia s kandidátmi na primátora Bratislavy

Týždeň pred komunálnymi voľbami, teda v nedeľu 21. novembra o 14.00 sa bude v A4 – nultom priestore konať verejná diskusia s dvomi kandidátmi na primátora Bratislavy, ktorí prijali pozvanie. Zhovárať sa budeme s Jánom Budajom a Milanom Ftáčnikom. Diskusiu bude moderovať Juraj Hrabko. Čítaj viac »

Easterndaze Night @ A4

Poďte sa rozclivieť do A4! Vo štvrtok 18. novembra o 20.00 sa vám to v rámci Easterdaze Night určite podarí. Projekt Easterndaze mapuje undergroundovú hudobnú scénu bývalého východného bloku. Koncert v Bratislave je prvý zo série Easterndaze večerov na Slovensku. Jeho náplňou budú zvukové elaboráty na tému indie/drone/noise. Slovenskú scénu bude reprezentovať Casi Cada Minuto. Na ambientný a clivý drone-folk Dne-ho nadviažu chalani z inštrumentálneho Glad to get away. Čítaj viac »

DVA predstavia tretí album

Sú dvaja, po druhýkrát si zahrajú v A4-ke, ale privezú už svoj tretí album. V utorok 16. novembra o 20.00 vás duo DVA zoznámi s pesničkami zo svojej čerstvej platne HU. Stále je to kombinácia tanga, kabaretu, cirkusu, popsongov a kuchynského beatboxu spievaná v pôvabnom svojskom jazyku, len po "folklóre neexistujúcich národov" sú ich nové pesničky "popom z neexistujúcich rádií". Kto má rád skupinu Múm, má veľkú šancu podľahnúť čaru tejto dvojice. Čítaj viac »

Exyt Víchod - Cesta do hlbín (nielen) "Vyhodňarovej" duše

V piatok 12. novembra a v sobotu 13. novembra vždy o 20.00 sa v A4 – nultom priestore predstaví košické divadlo YSTFUD s hrou Exyt Víchod Čítaj viac »

Remake me high! Digitálna horúčka sobotňajšej noci

V sobotu 6. novembra o 20.00 rozbliká priestory A4 búrlivý audiovizuálny štart medzinárodného projektu REMAKE – Rethinking Media Art in K(C)ollaborative Environments, kreatívne nadväzujúceho na známu aj neznámu históriu elektronického umenia. Oslovení vizuálni umelci, dátoví mágovia a laptopoví hudobníci pripravili intenzívny prúd pixelov a zvukov, inšpirovaný vybranou tvorbou technologickej éry. Zden sa pozrie posunutou optikou vlastného VJ-ského softvéru na net.artovú estetiku 90. Čítaj viac »

Voliť či nevoliť? Nezávislá kultúra si vyberá primátora

Zaujíma vás aká je u nás podpora občianskych kultúrnych a umeleckých aktivít? Kedy sa z nášho hlavného mesta stane naozaj kultúrna metropola? Aké miesto má (mať) kultúra v komunálnej politike? Stoka, Propeler, PKO, DPOH, Sklad č. 7... a ako ďalej s kultúrou v Bratislave? V súvislosti s blížiacimi sa komunálnymi voľbami prebehne v stredu 27. októbra o 17.00 v A4 – nultom priestore verejná diskusia s vybranými kandidátmi na primátorov. Čítaj viac »

Animácia nie je Dead s Kinečkom

Večery s magazínom Kinečko pokračujú. V pondelok 25. októbra o 20.00 v A4 Kinečko odprezentuje a lektorsky uvedie DVD Animation Is Not Mŕtva / Animácia nie je Dead. Zbystriť pozornosť by mali nielen milovníci animovaných svetov, ale i tí, ktorí fandia mladému slovenskému filmu. Ide totiž o kompiláciu krátkych filmov mladých slovenských animátorov, ktorých okrem iného spája odvážny a hravý pohľad na svet a na súčasnú filmovú tvorbu. Čítaj viac »

HCHSPNNNG! prináša Casiotone for the Painfully Alone

Ukončiť víkend koncertom projektu ktorý sa po trinástich rokoch definitívne končí? Prečo nie? Kalifornský one man projekt Casiotone for the Painfully Alone sa rozlúči s bratislavským publikom v nedeľu 24. októbra o 21.00 v A4 – nultom priestore. Čítaj viac »

Databases trojka

Databases_team pripravil na piatok 22. októbra o 20.00 tretie pokračovanie hudobnej akcie DATABASES. Na pidifestivalový večer v A4 tentokrát prijali pozvanie Herzog Herzog a Vlado Šimek, ktorí prinesú kombináciu ambientnej hudby s autorským čítaním, DSKG zadelí prekvapivo plynulý noise, šmrncnutý trashom a skombinovaný so zvukmi mimo nášho vesmíru, High Wire Act, kapela z Nitry, ukáže ako sa robí swing bez orchestra a elektronika so živými bicími a rozbalí dobrú tancovačku. Čítaj viac »

Súčasná japonská reklama

utorok 19. októbra o 20.00 pozývame do A4 na pseudoprierez reklamami v Japonsku. Z FAMU príde česká umelkyňa Klára Doležálková, ktorá predstaví reklamy vysielané v Japonsku pred pár rokmi. Pokúsi sa na nich vysledovať širšie súvislosti a špecifiká tamojšej vizuality: strihy také rýchle, že si na ne Európan musí zvykať, či roztomilosť dovedená až na hranicu hororu. Časové obmedzenie 14 sekúnd je vlastne výzvou imaginácii a variáciou na haiku dneška. Čítaj viac »

Cyklus filmových večerov Nouvelle Vague

 

V A4 v spolupráci s dvojmesačníkom Kinečko štartujeme cyklus venovaný filmom Francúzskej novej vlny. Prvé takéto filmové stretnutie s názvom NOUVELLE VAGUE na vás čaká v stredu 13. októbra o 20.00. Kinečko vám bude pravidelne prinášať projekcie filmov obohatené o lektorský úvod Michala Michaloviča. Ten vám o nich porozpráva veci, ktoré ste možno nevedeli. 

Rakúski Pendler ukončia turné v A4-ke

Štyri koncerty odohrá na Slovensku v najbližších dňoch rakúska skupina Pendler. Prvý bude vo štvrtok v Košiciach, posledný v pondelok 18. októbra v bratislavskom A4 - nultom priestore.

Skupinu Pendler založili v roku 2005 ako štúdiový projekt viedenskí umelci Sabine Marte, Markus Marte a Oliver Stotz. Chceli efektívne skombinovať schopnosti jednotlivých členov, ktorí pochádzali z rôznych umeleckých scén - videoart, performance, weird folk, elektronika, post-rock. Čítaj viac »

Ali Ibn Rachid v rámci festivalu Ars Poetica

Ak sa v 80. rokoch za hudobnú alternatívu pokladalo všetko, čo sa vymykalo akémukoľvek štýlovo-žánrovému uchopeniu, potom bezpochyby k tým najpodivnejším zoskupeniam na Slovensku patrila pôvodne prešovská skupina Ali Ibn Rachid. Dnes, teda v piatok 8. októbra o 21.00 si ju môžete v A4 vychutnať so špeciálnou analógovo-digitálnou projekciou, v ktorej majú prsty Pavlína Morháčová a Ľubica Segečová. Tešíme sa na vás v A4!

Post psychedelic soiré

V spolupráci s pražským vydavateľstvom KLaNGundKRaCH pripravil A4 – nultý priestor na utorok 5. októbra o 20.00 podivuhodný hudobný trojvečierok. V rámci neho sa predstavia tri projekty, pohybujúce sa medzi freak-folkom, pesničkovým popom, ale aj experimentálnymi polohami noisu a drone-ambientu s jemnými psychedelickými ozvenami. Čítaj viac »

Casablanca Therapy - láska z druhej strany

Hra o láske nemusí byť romantická. Potvrdí to predstavenie renomovaného slovinského režiséra Bojana Jablanovca Casablanca Therapy, ktoré môžete vidieť v sobotu 18. septembra o 20.00 v A4 – nultom priestore.

Po úspešnom európskom turné sa predstavenie Casablanca Therapy slovinského režiséra Bojana Jablanovca, známeho z divadla Via Negativa, predstaví i bratislavskému publiku. Autorsky sa spolu s ním na ňom podieľalo šesť performerov zo štyroch európskych krajín – Dánska, Poľska, Maďarska a Slovinska. Čítaj viac »

Neseďte doma, je tu nová sezóna.

Tropické leto, festivaly, prázdniny a dovolenky sú už asi tento rok nadobro preč, no napriek tomu máme pre vás dobrú správu. A4 – nultý priestor začína novú sezónu. Septembrový program štartuje 16. septembra filmovým Víkendom so Solidaritou, ktorý pri príležitosti 30. výročia vzniku Nezávislého odborového hnutia Solidarita ponúkne prehliadku filmov pripomínajúcich udalosti, ktoré boli prvým krokom na ceste k pádu komunizmu v Poľsku a ostatných krajinách Strednej Európy. Čítaj viac »

Divadlo - nedivadlo, hudba, žúr. Záverečná párty v A4!

Blíži sa koniec ďalšej sezóny. Na jeseň sa snáď opäť vidíme, pred tým ste však všetci pozvaní v stredu 23. júna na záverečnú párty. Začneme divadelným predstavením, ktoré nevykazuje všetky znaky, ktoré by ste od divadla očakávali, no napriek tomu, alebo práve preto odporúčame nemeškať. Začíname o 20.00! A žiadne strachy, bude i hudba. Čítaj viac »

ZOOM // Peter Mettler - retrospektíva kanadského režiséra po prvýkrát na Slovensku

V júni si posvietime na kanadského režiséra Petra Mettlera. V špeciálnom ZOOMe postupne uvidíte jeho štyri zlomové diela. 8. júna začneme jeho debutom Scissere, ktorý rozpráva príbeh psychiatrického pacienta, 9. júna pokračujeme snímkou Picture of Light o polárnej žiare, 16. júna filmom o ľudskej túžbe po absolútne s názvom Gambling, Gods and LSD a 22.

MULTIPLACE POKRAČUJE

V utorok 25. a stredu 26. mája je na plánovaná dvojdňová zvuková dielňa nazvaná Instrumentopia, zameraná na definovanie nástroja v experimentálnej elektronickej hudbe. Workshop bude viesť DJ Sniff, umelecký šéf amsterdamského centra STEIM, vyvíjajúceho inovatívne technologické riešenia pre experimentujúcich hudobníkov.
25. mája čaká priaznivcov elektronickej hudby Multiples – večierok plný digitálnej elektroniky, netradičných nástrojov a audiovizuálneho pingpongu. Vystúpenie DJa Sniffa bolo jedným z vrcholov minulého festivalu NEXT, tentokrát sa predstaví so sólovým setom. Za multimediálnym projektom Skif++ stojí americký skladateľ Jeff Carey a dvaja Holanďania: elektronický hudobník Robert van Heumen a vizuálny inžinier Bas van Koolwijk. Prúd vzájomne prepojených zvukov a obrazov kontrolujú umelci joystickmi a vlastnoručne vyrobenými ovládačmi. A do tretice, domáce laptopové trio Voice Over Noise sa vracia na scénu nielen s novým programom, ale pokrstí aj dlho očakávaný debutový album.
V stredu 26. mája bratislavskú časť festivalu ukončí prezentačno-diskusný program o súčasnej kreativite, kultúre, médiách a technológiách Gucha / Guča, počas ktorého DJ Sniff predstaví históriu holandského STEIMU (Studio for Electro-instrumental Music), jediného miesta na svete, kde vyvíjajú netradičné hudobné nástroje a inovatívne technologické riešenia pre experimentálnych hudobníkov. Záverečná improvizovaná performance účastníkov dielne Instrumentopia ukáže takéto riešenia v praxi.

NEZVYČAJNÁ HUDBA V A4ke

Premiéry i staršie diela popredných domácich hudobníkov Burlasa, Burgra, Zagara, Piačka a Mateja zaznejú 22. mája v bratislavskej A4-ke. Sobotňajší večer tam zároveň otvorí novú koncertnú sériu s názvom Dnes večer hráme my.
Už najbližšiu sobotu bude mať v A4-nultom priestore na Námestí SNP 12 v Bratislave premiéru projekt DNES VEČER HRÁME MY. Ide o novú koncertnú sériu, ktorá vznikla s cieľom nanovo naštudovať a uviesť staré partitúry skladateľov, ktorí sa pohybujú vo svete takzvanej súčasnej klasickej hudby, ale zároveň aj na nezávislej scéne. Na rozdiel od tradičných koncertov klasiky tu okrem akustických nástrojov budú môcť diváci počuť aj elektroniku, čím táto séria koncertov nadväzuje na tradíciu medzinárodného festivalu Večery novej hudby, ktorého existencia sa vlani po 20 rokoch definitívne uzavrela.
V prvom večere v A4-ke odznejú skladby Martina Burlasa, Ľubomíra Burgra, Daniela Mateja, Marka Piačeka plus premiéry dvoch nových skladieb Petra Zagara a Martina Burlasa. Autori sami svoje diela najskôr predstavia krátkym úvodom vo videodokrútkach, niektorí ich dokonca sami ako interpreti aj zahrajú.
Všetky partitúry naštudoval orchester Musica falsa & ficta, ktorý je zložený zo študentov bratislavského konzervatória, Vysokej školy múzických umení a zástupcov slovenskej experimentálnej scény. Večer sa koná v spolupráci s Ústavom hudobnej vedy SAV.

Program:
*Martin Burlas - Sen pre video a komorný orchester (2010)
*Peter Zagar - Nôta (2010)
*Ľubomír Burgr - Mimo Obrazu (2003)
*Marek Piaček - Die schöne Glenn-Millerin (verzia 2010)
*Daniel Matej - Possible Stories (...and Other Stories) pre 9 improvizujúcich hráčov a mg pás (1992)

FESTIVAL MULTIPLACE OTVORIA ELEKTRICKÉ VÝBOJE

Na utorok 18. mája o 20.00 sme pripravili multimediálne predstavenie POWEr kanadskej skupiny Artificiel, ktoré je zároveň slávnostným otvorením bratislavskej časti 9. ročníka festivalu umenia a kultúry nových médií Multiplace.
Už deviaty ročník tohto medzinárodného sieťového podujatia sa koná postupne vo viacerých európskych mestách, kde ho vždy pripravujú miestni organizátori. Toho roku sa s umením a novými technológiami majú možnosť stretnúť diváci okrem Bratislavy aj v Brne, Trnave a Prešove. Dejiskom aj organizátorom celej bratislavskej časti tohtoročného festivalu, ktorý sa bude konať od 18. do 26. mája je A4 – nultý priestor.
Úvodné festivalové predstavenie POWEr je pôsobivá audiovizuálna šou kanadského dua Artificiel (Alexandre Burton – Julien Roy), založená na elektromagnetických výbojoch vysokého napätia. Ako zvukový aj svetelný generátor sa pri ňom využíva elektrické zariadenie zvané Teslova cievka. Umelci snímajú blesky videokamerou a v reálnom čase spracúvajú signál do podoby projekcie. Fascinujúca demonštrácia sily a krásy elektriny tu vytvára zážitok na polceste medzi inštaláciou a koncertom, prekonávajúc hranice medzi vedou, technológiou a umením. Technologicky mimoriadne náročné predstavenie vzniklo na objednávku 10. ročníka montrealského festivalu elektronickej hudby a multimediálneho umenia Mutek. Bratislavské vystúpenie bude nielen prvým na Slovensku, ale vôbec v Strednej Európe – zatiaľ mali POWEr možnosť vidieť diváci iba na niekoľkých festivaloch ako je berlínske Transmediale alebo AV festival v anglickom Newcastli.

AZYL POKRSTÍ ŠTYRI NOVINKY

Azyl krst v A4ke je už vlastne tradíciou. Jedno z našich najproduktívnejších vydavateľstiev prináša na svetlo sveta hneď štyri nové albumy. Na jednodňovom festivale svoje novinky predstavia Požoň Sentimentál, Bezmocná hŕstka, Toni Granko a Home Made Mutant. V stredu 12. mája sa teda tešte na štyri live koncerty a množstvo nových pesničiek. Akcia začne už o 19:30 polhodinovým premietaním krátkych filmov z filmových festivalov Azyl a Early Melons.

KEĎ SA LYNCH DOSTANE MEDZI BÁBKY

Čo sa stane, keď sa Lynch dostane medzi bábky? To sa dozviete v utorok 11. mája o 20.00 v A4. Zavíta k nám totiž netradičné bábkové divadlo Buchty a Loutky.


V predstavení s jednoduchým a veľavravným názvom Lynch sa Buchty a Loutky voľne nechali inšpirovať filmami známeho režiséra Davida Lyncha. Pohrávajú sa predovšetkým s postavami a motívmi zo slávneho mestečka Twin Peaks, ale nájdu sa tam aj motívy z Modrého zamatu a ďalších jeho filmov. Zo zvláštneho agenta Coopera sa stáva princ, z Laury Palmerovej zas holohlavá princezná v žltých šatoch a celému tomu nechýba lynchovský pocit že všetkému prestávate rozumieť. Dokonale sa im podaril navodiť pocit nejasností a hmly, z ktorej sem tam zazriete zlomok známeho príbehu či motívov, nakombinovať surreálne prvky s komediálnymi, trápnymi či zdanlivo nezmyselnými.
Vydajte sa s nami na výlet do mestečka, kde je možné všetko. Do tajomného zapadákova, kde sa sen prelína s ďalšími rovinami skutočnosti.
Buchty a Loutky je netradičné kontaktné bábkové divadlo z Čiech. V ich predstaveniach sa okrem klasických marionet objavujú napríklad barbíny, vypchané zvieratá, gumové postavičky, veci zo smetiska, ale i živí herci. Balansovanie na hranici dobrého vkusu je pre tento súbor priam charakterovou vlastnosťou. Isté však je, že sa vedia udržať na tej správnej strane.

KINO PODĽA IVANY LAUČÍKOVEJ

Po krátkej odmlke sa do A4 - nultého priestoru vracia cyklus autorsky zostavených a uvádzaných projekcií podľa chuti rôznych slovenských tvorcov a osobností nielen z oblasti filmu. Mali ste možnosť zhliadnuť kino zostavené z archívnych filmov s Petrom Kerekesom, kombináciu hudobných a animovaných videí ktorú vyskladali mladí hudobníci z dua Tucan či náučné filmy zo 16mm, ktoré sa podarilo zachrániť Svätoplukovi Mikytovi. Vo štvrtok 7. mája o 20.00 k nám osobne zavíta prvá dáma súčasného slovenského animovaného filmu - Ivana Zajacová, dnes už Laučíková, ktorej vycibrený animátorský vkus je vždy o pár krokov pred divákom. Do A4 prinesie filmy o domovoch v hrudných košoch a dutine lebečnej.

DO A4 SA ZLIETA STO MÚCH

Ťažko povedať, čo sa prvého mája bude odohrávať inde, ale v A4-ke vypukne oslava alternatívnej hudby niekoľkých žánrov. Nebude ich síce sto, ale sto v skutočnosti nie je ani členov čoraz známejšej skupiny Sto múch a dokážu narobiť poriadny harmatanec. Ich "ekologický funky-underground" s pesničkami, v ktorých dominujú "horehronsko-podpolianske vplyvy" odohraný v bizarných pódiových kostýmoch treba zažiť naživo. Tak neváhajte!

ĎALŠIE FILMY Z PORTUGALSKA V A4

V stredu 28. apríla o 20.00 pokračuje druhá polovica kolekcie krátkych filmov z Portugalska.

Portugalská Agentúra krátkych filmov pripravila pri príležitosti 10. výročia svojej existencie kolekciu filmov reprezentujúcu jej desaťročnú činnosť i portugalskú filmovú poetiku, kultúru, či spoločnosť. Po prvej časti tejto kolekcie, ktorá sa točila okolo sveta snov vám ponúkame jej druhú časť s názvom Travelogues (Zápisky z ciest). Opäť máte príležitosť spoznávať sa s filmovými prejavmi tejto zvláštnej krajiny a navyše si obzrieť výstavu filmovo orientovaných fotografií scénografa Nuno Barracasa a zapojiť sa do diskusie o portugalskej kinematografii a kultúre.

TRAVELOGUES
Kino už od svojich začiatkov prinášalo divákom informácie z celého sveta, aby tak nahradilo alebo aspoň obohatilo literárne tradície. Zápisky a obrazové impresie zo skutočných či vnemových svetov, usporiadané do sekvencií podľa logiky založenej na putovaní filmára, oscilujú medzi skutočnosťou, predstavami a podnetmi.

Filmy, ktoré uvidíte: Montanha fria (Chladná hora, L.A. de Matos, 2009, 12') Territórios (Územia, M. Baptista, 2009, 11') Annual report (Ročné zúčtovanie, C. Braga, 2007, 3'50'') Beacon (Ch. Girardet, M. Müller, 2002, 15')

Syndikovať obsah