Hudobná prednáška Futurit: #Los Angeles

Mesto so štatútom toho druhého, čo však nie je na škodu, práve naopak. Všetko je tu akési uvoľnenejšie než v  New Yorku. Aj keď je na jednej strane ulice nablýskaný hollywoodsky bulvár, na druhej strane je živá a  tvorivá hudobná scéna. Hlavne hip-hopová a rocková. 

 

Od šesťdesiatych rokoch tu kvitla umelecká kontrakultúra a  kapely ako Love (ale aj notoricky známi Doors).  Všetky veľké rockové a  metalové kapely z  osemdesiatych a  deväťdesiatych pochádzajú z Veľkej Británie a z  LA. Koľko ich spoznáte vo štvrtok v  A4? 

A  potom hip-hop. LA je etnicky pestré mesto, a  aj preto sa tu mimoriadne darí hip-hopu. Mainstreamovému, ale aj zbastardenému – rôzne pokrútenému. V  deväťdesiatych mu vládol G-funk, aby sa na prelome tisícročí začal von predierať alternatívny hip-hop a  vydavateľstvá ako Anticon a  Stones Throw. Obe sa nechcú zahrabávať vo svojich žánroch, a  preto hľadajú nové zvuky. V  ich katalógoch nájdete aj  post rock, či psychedelický rock.

 

Súčasný boom amerického hip-hopu má silnú základňu v  LA. Veď aj Compton, najviac hiphopové mesto (po Prostejove samozrejme) je na dohodenie kameňom. Majú tu dobrých rapperov, (aj Kendrick Lamar, Tyler the Creator či Anderson .Paak sú „z oblasti“) a  hlavne beatmakerov. Miestna beatová scéna okolo vydavateľstva Brainfeeder pred desiatimi rokmi zamotala hlavy mnohým. Flying Lotus a  jeho kumpáni miešali hip-hop, ambient aj free jazz. A  táto podivná a  dobrodružná hudba chytila srdcia a  mysle poslucháčov na celom svete. Aj na Slovensku. Spýtajte sa vo vydavateľstve Gergaz! Nemusíte, spýtali sme sa za vás. 

 

A  ešte jeden fenomén nás bude zaujímať. Američania, a  ich vzťah k  elektronickej tanečnej hudbe – v  ich jazyku EDM. Z  tej lepšej strany pochádza v  LA usadený DJ Harvey, ktorého hudbu pochopíte, ak „zažijete skupinový sex na extáze“. 

A  keď nám zvýši čas, spomenieme si niekoľko výrazných indivíduí, ktoré pochádzajú z  LA: Beck, Ariel Pink, či producent Greg Kurstin.

 

Viac tento štvrtok na hudobnej prednáške Futurit s  Petrom Dolníkom.