John Chantler, Ssaliva, Lautbild a Vritti otvoria koncertnú sezónu v A4

 Vstupujeme do neuveritelnej 15. sezóny našej existencie!

 

Konečne otvárame naše vráta po letnej prestávke, 8. septembra, spektakulárnym večerom, prezentujúcim rôzne tvorivé prístupy k súčasnej elektronickej hudbe: viackanálový zvuk, audiovizuálnu performance, sonické experimentovanie, improvizáciu, aj presahy do klubovej hudby. 

 

Jedným z prominentných hostí večera bude austrálsky skladateľ a  hudobník John Chantler,  momentálne pôsobiaci v  Štokholme. Vo svojej bohatej tvorbe vychádza z tradícií elektronickej hudby a  hudobného minimalizmu 20. storočia, pričom ich vybrané prvky revitalizuje a  dodáva im tak novú a  pôsobivú podobu. Vďaka prepájaniu rôznych kompozičných elementov, založených na organicky znejúcich textúrach,  modulárnych syntetizátoroch, ale tiež organovej hudbe či rozmanitých akustických prvkoch sa snaží posúvať možnosti improvizačného prístupu. V rámci otváracieho večera v A4 sa predstaví so špeciálnou live performance pre štvorkanálový zvukový systém, ktorá nadväzuje na skladbu skomponovanú v rámci spoločného medzinárodného projektu Re-Imagine Europe pre prestížnu francúzsku inštitúciu Ina GRM.

 

Ssaliva je hudobný projekt, za ktorým stojí Belgičan Francois Boulanger. Tento vizionársky producent si získava čoraz väčšiu pozornosť na elektronickej hudobnej scéne, má za sebou niekoľko pozoruhodných muzikálnych počinov pod hlavičkou vydavateľstiev PTP fka Purple Tape Pedigree, Ekster, či Leaving Records. Jeho súčasná produkcia sa pohybuje na pomedzí futuristického ambientu, štýlu niekehy označovaného ako "chillwave" a post-klubovej elektroniky so silným emocionálnym nábojom. Ssaliva je elegantný majster vrstvenia atmosferických zvukových plôch. Počas večera odprezentuje audiovizuálnu šou Greenery, využívajúcu počítačový kód, ktorý generuje vždy inú, originálnu projekciu z databázy autorských fotografií s prírodnými motívmi. 

 

https://www.youtube.com/watch?v=QzI0qU4wEy4

 

Poliak Paweł Kulczyński sa na Slovensko vracia po niekoľkých rokoch. Pod umeleckým pseudonymom Wilhelm Bras sa v  našich končinách v  minulosti predstavil napríklad na festivale NEXT. Kto ho zažil, môže si vybaviť jeho energické experimentovanie so živými polyrytmickými zvukmi. Tento raz však prichádza s  niečím novým. Jeho alter ego Lautbild je projekt melodickejší a  tanečnejší, založený na rafinovaných beatoch a  vrstvených rytmických štruktúrach. Aj  v tomto projekte využíva vo veľkej miere improvizáciu, pričom živé vystúpenia sú spontánne a  strhujúce, nesúce sa v  duchu hesla „trochu športu, trochu vtipu a  hlavne veľa lásky voči zvuku“.

 

https://www.youtube.com/watch?v=tV8jrVZBx7A

 

Bratislavské duo Vritti sa za svoju pomerne krátku existenciu zapísalo do povedomia (nielen) slovenskej undergroundovej elektronickej scény výrazným písmom. Niekde medzi analógom a digitálom, medzi východom a  západom, majstri hlukovej anarchie prostredníctvom náhlych sónických ruptúr, droliacich sa fragmentov tekutých beatov a plôch, skratujú mysle a  vnemy obecenstva. Vystúpenia dvojice Peter Kerekeš (známy tiež ako Hlukár) a Slávo Krekovič sú napriek zdanlivo "pesničkovej" štruktúre vždy iné, intenzívne, improvizované, plné polyrytmov a prekvapivých mikrozákrut. Jeden z najfuturistickejšie znejúcich projektov široko-ďaleko.

 

https://www.youtube.com/watch?v=s5DrhRNRHOU

 

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Bratislavský samosprávny kraj. Projekt medzinárodnej spolupráce Re-Imagine Europe podporila Európska komisia v rámci programu Creative Europe.

 

Text: Terezia Šabová

 

Vstupné: 6 EUR predpredaj 7 EUR na mieste

 

FACEBOOK EVENT

 

PREDPREDAJ