Multikulti večierok súčasnej elektroniky v A4

 

V bratislavskej Áštvorke sa stretne Francúz, Maďar a  Brit. To nie je začiatok vtipnej príhody, ale line-up tak trochu (ne)obvyklého neďeľného večierka. Súčasná experimentálna elektronika, ktorá sa prepája s audiofilným vizionárstvom a  virtuálnou realitou. Pripravte sa na defragmentáciu vašich pamäťových diskov v  duchu postklubovej estetiky. Už 20. mája u nás v A4.

 

Bintahaha (FR), Alley Catss (HU), BZGRL (UK/SK) TS

 

Bintahaha je projekt parížskeho umelca a  producenta Williama Binta. Jeho hudobná tvorba je primárne ovplyvnená hororovými víziami, ktoré vychádzajú zo sveta fantázie či chaosu. Prostredníctvom zvukových improvizácií Bintahaha reflektuje hranicu medzi matériou a  duchovnom, pričom vytvára fascinujúce digitálne plochy, ktoré sú niekde na pomedzí pop kultúry a  temných zákutí doposiaľ neprebádaných sonických svetov. V  spolupráci s  Alley Catss, druhým hosťom večera, vydal vlani Bintahaha spoločný album Split, ktorý má okrem digitálnej verzie, i  fyzickú podobu, konkrétne vo forme kazety.

 

Máté Janky aka Alley Catss je mladý producent a vizuálny umelec z maďarského Székesfehérváru, ktorý momentálne žije a pôsobí v Budapešti. Produkcii sa venuje od roku 2011 (teda od svojich 11-tich rokov), kedy ho zaujala estetika elektronickej hudby a ponúkla mu široké pole na sebavyjadrenie. Jeho produkciu, popri Boards of Canada, zásadne ovplyvnil internet, virtualita a digitálne priestory. Alley Catss vytvára frenetické a eklektické muzikálne experimenty zo zmesi ambientných plôch, abstraktných zvukov a fragmentov tanečnej hudby. Tento princíp aplikuje i vo svojich live setoch, pre ktoré je príznačná istá dávka improvizácie a náhodnosti, vďaka čomu je každý set ojedinelý a špecifický. Vedie vlastný hudobný label Daddypower Records, na ktorom bol, okrem iných, vydaný už spomínaný spoločný hudobný projekt Split. Pre rok 2018 sa Alley Catss stal jedným z nominantov SHAPE platform, pan-európskej iniciatívy, zastrešujúcej podporu talentovaných umelcov z prostredia undergroundovej scény. 

 

Tretím hosťom, ktorý počas večera odprezentuje svoju tvorbu, je BZGRL, vlastným menom Adam Jurazsek. BZGRL, Londýnčan presídlený do Bratislavy, absolvent známeho Institute of Sonology, je hudobník a producent, pohybujúci sa v mútnych vodách post-grimeu, noisu a musique concrète. Jeho prístup k hudbe priniesol čerstvý závan na tunajšiu scénu experimentálnych a dekonštruovaných klubových beatov. Za zmienku rozhodne stojí i to, že jeden z jeho hudobných počinov možno nájsť na kompilácii spolu s takými menami ako FIS či Roly Porter.

 

(Text: Terezia Šabová) 

 

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Bratislavský samosprávny kraj.

 

FACEBOOK EVENT