Synth pop kráľovná Space Lady v A4

Stretnete ich na uliciach veľkých miest, obklopených skupinami turistov – pouliční hudobníci. Space Lady je jedna z  tých, čo povýšili pouličné muzikantstvo o  pár tried vyššie. Poznávacie znamenie: strieborná vikingská prilba s  krídlami a  blikajúcim svetlom. Nie, to nie je indivíduum z  mestskej hromadnej dopravy, ale Space Lady. Sedemdesiatročná pani zahrá 28. apríla v Áštvorke covery dávnych rockových hitov. Len sama so svojim synťákom. Tip na dobrý a tak  trochu bizarný večierok.

Susan Dietrich Schneider a  jej životný príbeh dokazujú, že v  sedemdesiatke sa život len začína! Presvedčená pouličná hudobníčka hrávala dvadsať rokov na uliciach Bostonu a  San Francisca. V  roku 2000 zavesila hudbu na klinec. 

Zanechala po sebe jedno CD, ktoré sa šťastnou náhodou dostalo k tým správnym ľuďom, a  jedna jej pieseň sa ocitla na výberovke outsider music, a  obnovila tak záujem o  Space Lady. Susan oprášila svoj synťák, vydala album The Space Lady's Greatest Hits a  vybrala sa koncertovať po celom svete. 

 

Tak ako cestovali po svete beatnici s  gitarou, tak teraz cestuje jedna sedemdesiatročná pani so svojim syntákom na baterky značky Casiotone MT-40. Jeho zvuk pripomenie prvé syntipopové kapely ako Sucide, alebo Bruce Haack. Syntezátorových nadšencov čakajú zvukové hody. Ostatných niečo, čo je antitrendy a  antištýlové, ale o  to úprimnejšie a  bezprostrednejšie. 

 

Space Lady a  jej kozmický, psychedelický pop môžeme zaradiť do  hnutia outsider music. Outsider music je hudba neškolených hudobníkov, niečo ako insitné, naivné umenie. Existuje mimo všetkých hudobných prúdov. Pre hudobných teoretikov a  intelektuálov je Space Lady pozoruhodný zjav, a  aj preto si zahrala už aj  v  londýnskom Cafe OTO.  

Pre tých čo outsider music neholdujú je Space Lady znesiteľná. Je tak mimo všetkého čo ste počuli, až je to milé. V  sobotu 28. apríla zahrá v  Áštvorke futuristické coververzie Beatles, Johnnyho Casha a  pár ozajstných guilty pleasures z  minulého storočia, ktoré ani neviete odkiaľ poznáte. Trochu strašidelné, ale úsmevné až  zábavné. Povolené sú alobalové helmy, na ktoré vám v  skrini sadá prach od posledného útoku chemtrails.

 

Sobotný večer bude v  Áštvorke aj miestom stretnutia dobrovoľníkov, ktorí prišli na Slovensko v  rámci Európskej dobrovoľníckej služby. Stretnete ich na koncerte Space Lady. 

Úlohu hostky prijala česká umelkyňa Kateřina Zochová. Pražská vizuálna a zvuková umelkyňa sa venuje aj výrobe hudobných nástrojov, hrá na harfu, sampluje a spieva. V  sobotu cez deň povedie detský hudobný workshop, a  večer nám predstaví svoje pesničky, ktoré vznikli počas jej minuloročnej rezidencie u nás v A4.  

 

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Bratislavský samosprávny kraj.