02. novembra

Tri výnimočné performancie “posunutého pesničkárstva v A4

Predzvesť zmeny letného času na zimný prídu do Áštvorky zvestovať tri osobité projekty. Večer “posunutého pesničkárstva” domácich autorov sa bude niesť v znamení romantického depresionizmu, meditatívnych improvizácií a podmanivej audiovizuálnej performancie.

(27. októbra)

Za zoskupením Splnený zem stoja tri zásadné mená slovenského hudobného sveta – Martin Burlas, Peter Zagar a Martin Karvaš. Po ukončení unikátneho projektu Ospalý pohyb bolo len otázkou, kedy jeho zakladateľ Martin Burlas príde s niečím novým. Stalo sa tak vlani, kedy založil trio Splnený zem. To je v niečom podobné, avšak aj odlišné od predošlého projektu: texty sú menej zrozumiteľné, v hudbe je viac elektroniky a experimentálneho zvuku. Ostáva však melancholická atmosféra a pomalšie tempá. Po ročnom úsilí, prerušovanom stratami orientácie a zdanlivým precitnutím, sa podarilo trom predstaviteľom romantického depresionizmu dokončiť ročnú prácu na novom albume o ktorom povedali: „Koniec sa blíži, ale elektronika ešte funguje a easy listening nightmares prichádzajú občas aj k vám. Dokonca so spievanými pasážami. V novom jazyku.

video

Medzinárodné akustické zoskupenie Mikoo, to sú štyria mladí improvizujúci hudobníci, ktorí sa inšpirujú chrámovou hudbou, minimalizmom a elektronikou. Autorkou kompozícií je slovenská bubeníčka a skladateľka Michaela Antalová, ostatní členovia zoskupenia ich však pretvárajú do originálnej podoby akýchsi minimalistických “jemných melódií”. Ďalšou členkou kvarteta je Ayumi Tanaka z Japonska, ktorá sa venuje hre na piáno a študovala na Nórskej hudobnej akadémii. Na gitaru hrá nórsky hudobník Fredrik Rasten a zostavu uzatvára speváčka Ina Sagstuen, taktiež pôvodom z Nórska, ktorá študovala jazz a improvizovanú hudbu. Ich spoločným cieľom je hrať hudbu, s ktorou súznie každý z členov skupiny a ktorá vytvára jeden intímny a meditatívny zvuk.

video

Audiovizuálna performancia White Days 2 – Songs Of The Otioseness, čiže „piesne márnosti“, bola inšpirované mýtom o „večnom návrate“. Multimediálny umelec Ladislav Pálmai (Troi Boglesseoure) svoj experimentálny hudobný film rozohral spolu s hudobníkom Zoltánom Melecskim (Wolf Solent) do podoby jedinečného live vystúpenia. Čiernobiele vizuály v symbióze s vokálom a temnými zvukovými plochami sľubujú intenzívny zážitok.

video

Vznik predstavenia White Days 2 – Songs Of The Otioseness podporil z verejných zdrojov Fond na podporu kultúry národnostných menšín.

Viac info tu.

(Text: Terezia Šabová)