17. novembra

Víťazné dokumentárne filmy “horiaceho” festivalu MFDF Ji Hlava 2011

|

Tohoročný stredoeurópsky festival dokumentárnych filmov MFDF Jihlava uviedla znelka horiaceho kra, o ktorej jej autori, inšpirovaní nielen Starým zákonom, hovoria: “Letos hořel Madrid, Londýn i mnohá předměstí na blízkém východě. Sociální nepokoje provází oheň, který však nemusí znamenat pouze zánik a zmatek.” Horúce ovzdušie spoločenských pohybov reflektujú najlepšie dokumenty tohto ročníka. Filmy Jihlavy nepozývajú do kina zabudnúť na každodenné starosti, ale porozumieť “horiacemu” spoločenskému systému inak, než len z titulkov novín. Intímnejšie, mnohovrstvovo a zúčastnene.

Projekcie sa konajú 21. a 22. novembra od 18:00

P R O G R A M

21. november

18:00

Bakhmaro, r. Salome Jashi. Gruzínsko – Nemecko 2011, 58 min., anglické titulky

Film získal cenu Mezi moři za najlepší stredoeurópsky dokument. Skrze obraz jednej budovy v západogruzínskom meste Čochatari, v ktorej sa zriadila reštaurácia, sa ako paralela vyjavuje obraz úpadku Južného Kaukazu. Únava z hospodárskeho prepadu aj politická nerozhodnosť. Majitelia sú trpezliví, ale hostí je málo. Volebné plagáty a televízne spoty sľubujú lepšiu budúcnosť, ale vyzerá to, že sa nič nemôže zmeniť.

Trailer:

20:00

Pod sluncem tma, r. Martin Mareček, ČR 2011, 80 min., české titulky

Víťaz Českej radosti – najlepšieho českého dokumentu Matin Mareček natočil úprimnú a mimoriadne vtipnú etudu z českej rozvojovej pomoci Afrike, ktorá sa nezaťaženým okom pozerá na realitu za humanitárnymi projektami. Film zachytáva malé dobrodružstvá dvoch Čechov, ktorí sa vracajú do zambijskej osady, kde pred rokmi s príspevkov ČR osadili solárne panely, aby zaviedli elektrinu do školy, dediny aj nemocnice. Elektrické rozvody sú však v katastrofálnom stave. Hrdinovia filmu, motivovaní pomáhať, sa pustia sa do opráv. Dedinčania však aj s rozbitou stanicou vôbec nie sú nespokojní. Čierna a biela mentalita do seba vtipne naráža.

Trailer:


22. november

18:00

Lost Land, r. Pierre-Yves Vandeweerd, Belgicko 2011, 75 min, anglické titulky

Cena Opus Bonum za najlepší svetový dokument patrí filmu, natočenému na 8mm materiál v prostredí západnej Sahary, sčasti spravovanej Marokom a sčasti pod kontrolou rebelov. Režisér vytvoril filozoficko-etickú meditatívnu reflexiu krížiacu sa so sociálnym dokumentom. Dáva priestor ľuďom na spornom území, kde boj o život, únosy a utečenecké tábory sú bežnou súčasťou života.

Trailer: http://www.dokument-festival.cz/database/movie/5498||Territoire-perdu

Akcia sa koná v spolupráci a s veľkou podporou MFDF Jihlava.

|