09. decembra

Zoberte spájkovačky, ide sa hrať! Pozývame na hudobný workshop pre deti.

Majú vaše deti radi hudbu, radi majstrujú, fantazírujú a stále s niečím búchajú? Na našom workshope výroby experimentálnych hudobných nástrojov im to s radosťou dovolíme. Budeme spájkovať, vŕtať, skrutkovať, strihať, prepájať, počúvať, nahrávať a hrať! Ste zvedaví ako to bude znieť? Vidíme sa počas soboty a nedele, 14. až 15. decembra u nás v A4.

 

Workshop je zameraný na tvorbu experimentálnych hudobných nástrojov vyrobených z nájdených vecí, jednoduchých motorčekov a kontaktných piezo „mikrofónov“, ktoré ponúkajú širokú škálu využitia v sound arte, field recordingu, zvukových inštaláciách či ozvučovaní objektov. Deti budú rozvíjať svoju kreativitu, hravosť a fantáziu. Pomocou kladivka, píly či skrutkovača vytvoria z bežných vecí netradičné nástroje, ktoré potom ozvučia a budú s nimi spoločne vytvárať netradičnú hudbu. Každý účastník si vyrobí svoj vlastný piezo snímač a zapojí motorček s reguláciou otáčok. Budeme spájkovať, vŕtať, skrutkovať, strihať, prepájať, počúvať, nahrávať a hrať!

 

Čo sa deti na workshope naučia?

Základy práce so spájkovačkou, ako si vyrobiť a používať vlastný piezo mikrofón, či zapojiť si malý DC motorček a regulovať rýchlosť jeho otáčok. Následne budú improvizovať s rôznymi materiálmi ako drevo, klince, struny, pružiny… Čo je však najdôležitejšie, vďaka hľadaniu zvukov vo svojim okolí sa naučia väčšej bdelosti, všímavosti a improvizácii. Fantázii sa tu medze nekladú. Nové nástroje sa dajú vytvoriť viac menej z čohokoľvek. „Ako materiál sa dá  použiť kadečo, cez klinec, plechovku, až po pohár, radiátor alebo zábradlie. Kuriozitou je nopová fólia“,prezrádza lektor Jiří Suchánek. Najzaujímavejšou časťou na výrobe je práve prekvapenie, ako môžu jednotlivé veci znieť. Túto zvedavosť si môžu deti vyskúšať 14. a 15. decembra u nás v A4 – priestore súčasnej kultúry.

Požiadavky na účastníka: vek minimálne 10 rokov, chuť učiť sa a experimentovať, otvorené uši, nebáť sa spájkovačky a náradia. Registrácia na workshop@a4.sk.

 

Lektor Jiří Suchánek (1979)

– umelec, hudobník a pedagóg na brnenskej FaVU VUT, multimediálny experimentátor a vývojár. Jiří sa dlhodobo venuje tvorbe trvalých audiovizuálnych inštalácií, ktoré často umiestňuje do netradičných (prírodných) priestorov. Skúma trvanlivosť elektronických médií v ťažkých klimatických podmienkach a súbežne aj nové formy komunikácie multimediálnych diel. Realizoval radu dlhodobých multimediálnych inštalácií vo verejnom priestore, vystavoval a koncertoval aj na rade prestížnych medzinárodných festivaloch. Bol na stážach v medzinárodných centrách STEIM, TIMET či Institute of Sonology. Hľadá spôsoby synchronizácie zvuku a svetla. Pre svoje inštalácie komponuje hudbu a vyvíja vlastný software. Zaoberá sa tiež tvorbou netradičných dotykových i bezdotykových hudobných nástrojov a experimentovaním so senzormi a programovaním v hudobnej tvorbe. Od roku 2008 je asistentom Kabinetu audiovizuálnych technológií na FaVU a v súčasnosti študuje doktorský stupeň odbore Multimediálna kompozícia na JAMU. Jeho dizertačná práca je zameraná na sonifikáciu využitú v hudobnej kompozícii a sound-arte. Jeho snom je vytvoriť na horách elektronickú inštaláciu, ktorá bude samostatne fungovať aspoň 500 rokov a celá zarastie machom a lišajníkmi.

 

http://www.jiri-suchanek.net

 

V rámci projektu medzinárodnej spolupráce Re-Imagine Europe, spolufinancovaného z programu EU Kreatívna Európa, Fondom na podporu umenia a Bratislavským samosprávnym krajom.

Registrácia  je nutná vopred na workshop@a4.sk.

 

FACEBOOK EVENT