16
Debata_A4: Demokracia pod tlakom – občianska spoločnosť na rázcestí
vstupné: vstupné dobrovoľné
Slovensko sa nachádza v období, keď sú krehké demokratické základy krajiny vystavené bezprecedentným tlakom. Hrubé zásahy vládnej moci systematicky rozdeľujú spoločnosť, ohrozujú viaceré demokratické princípy prostredníctvom obmedzovania nezávislosti verejných a verejno-právnych inštitúcií, kultúrnych organizácií či časti občianskeho sektora organizovaného v mimovládnych organizáciách. V tomto kontexte sa javí byť naliehavou úlohou hľadať spôsoby, ako čeliť narastajúcemu autoritárstvu a aké alternatívne formy angažovanej obrany či občianskej participácie môžu posilniť postavenie širšieho demokratického občianstva voči štátnym zásahom.
Nechceme len popisovať a prehlbovať aktuálny pocit zmaru, radi by sme spolu s vami prostredníctvom diskusie (znovu)objavovali konkrétne vízie a kroky, ktoré môžu prispieť k obnoveniu širšej spoločenskej dôvery i dôvery v demokraciu a k vytváraniu spravodlivejšej, solidárnejšej a emancipovanejšej spoločnosti.
Ako môžeme v demokracii z občianskej pozície prispieť k manažovaniu politického a hodnotového konfliktu tak, aby zostal konštruktívny a neohrozoval demokratické princípy či nevylučoval z procesu slabších a rôzne znevýhodnených?
- Ako môžeme posilniť medziľudskú a spoločenskú dôveru, ktorá je kľúčová pre udržanie demokracie?
- Akú úlohu hrá vzájomná solidarita rôznych sociálnych skupín pri posilňovaní dôvery a ochrane demokracie?
- Aké alternatívne modely participatívnej demokracie môžu posilniť zapojenie občanov a vyvážiť moc štátu?
- Ako môžeme efektívne brániť nezávislosť demokratických inštitúcií pred mocenskými zásahmi zo strany štátu?
- Akým spôsobom môžu občianske iniciatívy účinne reagovať na represívne opatrenia vlády a parlamentu?
Zapojte sa do tejto debaty a pridajte svoj hlas do diskusie o tom, ako môžeme spoločne vytvárať lepšiu budúcnosť pre Slovensko.
Hostky debaty:
Karolína Miková, konzultantka, trénerka a facilitátorka pôsobiaca v PDCS.
Odborne zameriava hlavne na riešenie a prevenciu verejných konfliktov, účasť občanov na rozhodovaní o veciach verejných, rozvoj občianskej spoločnosti, deliberatívnu demokraciu, komunitný rozvoj a medzisektorovú spoluprácu.
Barbara Lášticová, riaditeľka Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV.
Vo svojom výskume sa zaoberá najmä tým, ako vznikajú predsudky voči rôznym skupinám v spoločnosti, a ako je možné ich zmierňovať prostredníctvom cielených intervencií. Zaujíma ju tiež presah psychológie do rôznych foriem politického správania.
Dramaturgia a moderovanie debaty: Bohdan Smieška
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
vstupné: vstupné dobrovoľné