23. júna

A4ka sa zúčastnila na TEH Conference Meeting #93 v Prahe

V dňoch 26. – 29. mája 2022 sa konala 93. konferencia Trans Europe Halles (TEH). Spomedzi viac ako 300 účastníkov sa na konferencii zúčastnili aj štyria naši zástupcovia. Hostiteľskou organizáciou tohto stretnutia siete bolo Studio ALTA v Prahe. Témou stretnutia bola kultivácia. Studio ALTA túto tému opisuje ako “proces rozvoja, vzdelávania a budúcnosti. Ponúka motiváciu prežiť, poučiť sa z minulých chýb a začať odznova, lepšie. Prináša potrebu dôkladnejšej starostlivosti o svoje aj cudzie prostredie”. Táto téma sa premietla do stretnutí, workshopov a ďalších vzdelávacích aktivít programu. 

Najprv si povedzme niečo o TEH. Ide o sieť európskych kultúrnych centier, ktoré sídlia v prestavaných (opustených) budovách. Okrem toho, že každý rok sieť organizuje dve stretnutia, ktoré vždy hostí jeden z členov, sieť spája svojich členov prostredníctvom regionálnej a tematickej spolupráce. Počas celého roka TEH organizuje školiace workshopy a semináre a posilňuje hlas kultúrneho a kreatívneho sektora v Európe. Konferencie sú hlavnými momentami roka, na ktorých sa všetci členovia TEH stretávajú a vymieňajú si poznatky, a sú vždy veľmi inšpiratívne a obohacujúce. Tak tomu bolo aj na prvom stretnutí v roku 2022 v Prahe.

Štyria členovia a členky tímu A4 boli prítomní počas všetkých dní konferencie a dve z nich ešte pred jej začiatkom. Dôvodom bola nielen ich účasť na programe, ale aj dobrovoľnícka pomoc Studiu ALTA pri organizácii konferencie. Každopádne, najdôležitejšími časťami stretnutia bol vzdelávací program, umelecký program a networkingové stretnutia s inými organizáciami, na ktorých sme nadväzovali cenné kontakty a spolupráce. Jadrom každej sekcie vzdelávacieho programu bol intenzívny päťhodinový blok, v ktorom sa skúmala téma kultivácie z viacerých perspektív. Programové sekcie konferencie boli nasledovné: ‘Programming the Symbiosis’, ‘Space Is the Case Is the Space Is the Case’, ‘We Should Care About Each Other’, a ‘Utopia, Really?’. Umelecký program tvorili hlavne tri projekty: ‘Florent Golfier /tYhle: Walk with Atlas’, ‘Alica Minar & Col. & RAUM4 E. V.: Permeance’, a ‘Ras Spielraum & Collective Waves: Under The Surface Project’.

Na konferencii sme sa snažili rozdeliť, aby sme mohli zažiť čo najviac aktivít naprieč všetkými programovými sekciami. Ako vždy sme sa zúčastnili na valnom zhromaždení, na ktorom sa správna rada TEH podelila o aktuálne informácie z diania, o finančnej situácii, projektoch. V tejto chvíli sa takisto hlasuje aj o nových členoch siete. Jedným z dôležktých momentov bolo stretnutie Arts Education Hub v druhý deň konferencie. Tu sme diskutovali o budúcnosti platformy, jej smerovaní, prioritách a možnostiach financovania. Obzvlášť zaujímavé bolo, že toto stretnutie bolo otvorené pre všetkých, nielen pre členov samotnej platformy. Ukázalo sa, že tieto externé hlasy boli pre diskusiu veľmi cenné. Ďalším dôležitým momentom bolo stretnutie EastHub. V duchu témy konferencie a jej prepojenia na starostlivosť sme tu diskutovali o tom, ako by sme mohli pomôcť Ukrajine a ukrajinským členským organizáciám. Samozrejme, nemohli sme vynechať ani prehliadku budovy Invalidovne Studia ALTA. Žiaľ, z budovy sa musia čoskoro vysťahovať. Napriek tomu bolo veľmi inšpiratívne vidieť, ako sa vysporiadali so situáciou riadenia kultúrneho centra a organizovania konferencie v predtým opustenej budove bez riadnej infraštruktúry na vodu, elektrinu a kúrenie. 

Konferencia TEH #93 v Prahe bola veľmi dobre zorganizovaná. Dozvedeli sme sa viac o téme starostlivosti, nadviazali sme nové kontakty, inšpirovali nás umelecké diela, diskusie a workshopy. Viac o stretnutí si môžete prečítať v oficiálnej správe zo stretnutia, ktorú pripravili TEH a Studio ALTA. 

Chcete dostávať aktuálne informácie o sieti TEH? Prihláste sa na odber TEH newsletteru.

 

Členstvo A4 v sieti TEH a účasť na stretnutí z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.