18. novembra

Anywhere Else & Kniha o plánu v Kine inak

V pondelok 25. novembra o 18.00 vás pozývame na projekcie dvoch filmov – absolvenstký film režisérky Asmara Beraki Anywhere Else a osobitý “chodecký príbeh” s nádychom smrti Kniha o plánu.

Viac o filmoch:
Anywhere Else, réžia A. Beraki, ČR/USA 2012, 44 min., angl.verzia s čes.titulkami

Portrét štyroch postáv popisujúci s dokumentaristickou všednosťou tému zakotvených, no napriek tomu hľadajúcich cudzincov v USA. Otec sa snaží zblížiť so svojimi dvomi dospievajúcimi deťmi, zatiaľčo jeho bývalá manželka je na svadobnej ceste. Ich vzťahy ovplyvňuje pocit nekľudu a stiesnenosti, protože niektorí z nich cítia, že by mali byť niekde inde, vlastne kdekoľvek inde… Zdanlivo bezdejový film v sebe skrýva mnoho jemných nuansov, vďaka ktorým sa nakoniec pocitovo silná snímka vymyká spomedzi väčšiny študentských filmov. Režisérka Asmara Beraki vyštudovala réžiu na pražskej FAMU a Anywhere else je jej absolvenstký film a zároveň i jej osobná minimalistická spoveď, v ktorej hlavného predstaviteľa, taxikára Tesfaia, stvárňuje jej vlastný otec.

Kniha o plánu, réžia P. Tejnorová, ČR 2012, 33min., pôv. česká verzia
Na rozdiel od tradičného žánru road movie môžeme film Kniha o plánu považovať za osobitý “chodecký príbeh” s nádychom smrti. Jedenásťročný chlapec sa v ňom mení na muža – zabijaka a vydáva sa na takmer osamelý pochod krajinou. Cesta postupne stráca kontúry putovania reálnym časopriestorom a stáva sa skôr symbolickou púťou, či bojom o prežitie, počas ktorého sa chlapec riadi starou čínskou Knihou o bojovom umení Majstra Suna. Mladá autorka Petra Tejnorová absolvovala divadelnú réžiu na pražskej DAMU a dlhodobo sa venuje autorskému divadlu.
Kniha o plánu vznikla na pražskej divadelnej fakulte, teda medzi študentami, ktorých primárne zameranie nie je film, a práve táto nezaťaženosť filmovými postupmi a nový pohľad na vec, robí túto snímku výnimočnou. Kameraman (ináč fotograf a filmový debutant) Marek Bartoš získal za tento film hlavné ocenenie na mezinárodnom festivale zameranom kameramanskú tvorbu Ostrava Kamera Oko.
http://knihaoplanu.cz/
http://www.a4.sk/program/2013-11-25-18-00
https://www.facebook.com/events/569876429752741/