01. apríla

Apríl v Áštvorke

Apríl v Áštvorke
text: Gabriela Gažová
Vitajte v apríli, ktorý začína vajíčkami a končí letom. Tento mesiav vám prinášame pestrú veľkonočnú žánrovú a náladovú nádielku – môžete sa tešiť aj na nové programové formáty, diskusie, tanečné festivaly, filmové retrospektívy a zvukové workshopy – nie len pre dospelých. Prídu strašidelné príbehy, vesmírne zvuky, londýnska klubová scéna, kresby a koláže a aj niečo z Floridy. Dámy a páni, apríl v áštvorke!
HUDBA
Teasing #8 / Bad Mojo
Utorok 10.04.

Aj v apríli prinášame podnetnú kombináciu prednášok, diskusie a počúvania hudby v edícií Teasing. Desiateho apríla privítame Juraja Mojíka alias Bad Moja, ktorý je v rámci slovenskej i českej hudobnej scény nesmierne činorodý a známy. Už 10 rokov stojí s Michalom Priestom za sériou klubových nocí Hochspannung! a je spoluzakladateľom internetového magazínu Splash!. Okrem mapovania lokálnej a globálnej elektronickej scény sa Juraj venuje aj vlastnej hudobnej produkcii – vydal dve EPčka a množstvo remixov. Zmes polámaného techna a temných basových liniek predstaví Bad Mojo a večerom nás prevedie Tea Tralna.
Futurit: Populárna hudba v súvislostiach #Londýn
Utorok / 24.04.
uvádza Peter Dolník
Áštvorka od apríla štartuje nový program Futurit, v rámci ktorého sa hudba a spoločensko politická situácia danej oblasti dostáva do jednej vety. V prvej edícií Futuritu začneme pod taktovkou Petra Dolníka odhaľovaním súvislostí hudobnej scény Londýna ako pulzujúceho multikulturálneho mesta plného kultúrnych, žánrových, ekonomických a etnických rozdielov a kombinácií. V hlavnom meste Veľkej Británie sa desaťročia darí hudbe aj hudobnému priemyslu aj vďaka neustálemu prílivu nových vplyvov a žánrov prostredníctvom migračných vĺn z rôznych smerov. Ako do Londýna dorazila soundsystémová kultúra a aká bola odpoveď britskej hudobnej tradície? Peter Dolník zmapuje klubovú londýnsku scénu od osemdesiatych rokov až po súčasnosť a neobíde ani fenomény freeparties, gentrifikácie a analýzu žánrov od acid housu po jungle a dubstep.
KONCERTY
Impro Café: Miman (NO)
Utorok / 17.04.
Mladá škandinávska hudobná scéna plodí “inú” hudbu. Príďte sa pozrieť na nórske trio v podaní huslistu Hansa Kjostada, gitaristu a klarinetistu Andreasa Røysuma a basáka a hráča na syntetizátor Egila Kalmana v rámci ich turné k debutovému albumu plného jazzu, nórskej ľudovej hudby a súčasnej klasiky a improvizácie.
The Space Lady (US), Kateřina Zochová (CZ)
Sobota / 28.04.
The Space Lady, vlastným menom Dietrich Schneider, začínala ako pouličná hudobníčka už v 70. rokoch, v doznievajúcej hippie ére. Teraz je vo svojej povestnej vesmírnej helme na turné a sprevádzaná kultovým Casio syntetizátorom prináša futuristické zvuky a vlastné i prebraté piesne, ktoré rezonujú najmä vďaka jej nezabudnuteľnému bezprostrednému prejavu. Space music, synth pop, psychadelic pop, outsider music – The Space Lady je definíciou posolstva “mieru a harmónie” (a nie len jednej). V tento vesmírny večer sa predstaví aj pražská vizuálna a zvuková umelkyňa Kateřina Zochová, ktorá sa venuje výrobe hudobných nástrojov, hre na harfe, spevu a audiovizuálnej tvorbe.
WORKSHOP

Super zvuky v SuperCollideri
Utorok / 10.04., 17.04
Fero Király pokračuje vo svojom workshope o programovaní zvuku a hudby v jazyku SuperCollider – jednom z najefektívnejších programovacích prostredí pre syntézu a spracovanie zvuku, zvukovú algoritmickú a generatívnu kompozíciu, live coding a zvukový dizajn. Prihlásení nadšenci a nadšenkyne sa vo Februári stretnú už druhýkrát!
SuperCollider je programovací jazyk používaný na prácu so zvukom – ponúka efektívne prostredie pre algoritmickú a generatívnu kompozíciu, live coding, syntézu a spracovanie zvuku. Je tiež open source, funguje na väčšine operačných systémov a preto je lákavé vyskúšať si s ním pracovať.
DETI
Manuál sprievodcu známymi obrazmi / 19. stor.
5., 12., 19., 26. 4
tvorivé výtvarné dielne
Lektorka Monika Pascoe Mikyšková
Na tvorivé poobedia v rámci výtvarných dielní pod vedením lektorky výtvarníčky Moniky Pascoe Mikyškovej sa naši najmenší môžu tešiť aj v marci. Budeme sa venovať umeniu 19teho storočia – a to aj po obsahovej a náučnej stránke, no hlavne prakticky, s farbičkami, ručičkami, štetcami, lepidlami a farebnými papiermi – slávne umenie v podaní našich malých kurzistov a kurzistiek. Manuál sprievodcu známymi obrazmi / 19. storočie privíta deti od 4 do 6 rokov.
Prihlasovať deti môžete na: m.pascoe.mikyskova@gmail.com
A ticho sa usmialo 1 – detský hudobný workshop
Sobota / 28.04.
Pozývame deti nájsť ticho a skamarátiť sa s ním – a nie len v tichosti. Pod vedením skúsenej pražskej hudobníčky a umelkyne Kateřiny Zochovej sa na workshope o tónoch, zvukoch, hudbe ale aj nehudbu a nezvuku mladí návštevníci a návštevníčky zamyslia nad tým, čo by bolo, keby nebolo ticho, akú má ticho farbu, vôňu, tvar a prečo ho zvuky potrebujú. V rámci prvej časti dvojdielneho workshopu pre 11 až 14 ročné deti sa bude skúmať, čo všetko v nás je, čo nás spája a čo robí výnimočnými – pomocou zvukovej koláže, hudobných aj nehudobných nástrojov a zvukových portrétov. 
Spoluprácu s Kateřinou Zochovou a jej workshop umožnil aj projekt Re-Imagine Europe, ktorý vytvára sieť spoluprác medzi kultúrnymi centrami, umelcami, umelkyňami a európskymi kultúrnymi projektmi.
Na workshop sa môžete prihlásiť na workshop@a4.sk, druhá časť workshopu sa uskutoční v máji.
PREDNÁŠKA
Palo Fabuš: Zrod počítača z ducha matematiky
Piatok / 13.04.
Cyklus Technika a myslenie prináša ďalšiu z prednášok Pala Fabuša. Šéfredaktor časopisu Umělec sa dlhodobo zaujíma o vzťah digitálnej techniky a ľudského údelu. Vyštudoval informatiku, mediálnu teóriu a sociológiu a v aprílovej prednáške sa bude zaoberať fenoménom počítaču – nie len ako technickému vynálezu, ale najmä jeho epochálnemu významu a premene ľudského myslenia prostredníctvom tohto nástroja. Ak sa počítač rodí z krízy myslenia 20. storočia, kde sa nedá skĺbiť akt myslenia s tým, čo je myslené, sme nútení zmieriť sa s tým, že myslenie nemusí ostať len ľudskou záležitosťou.
VERNISÁŽ
Peter Barényi: kresby a koláže
Pondelok / 30.04.
Intermediálny umelec Peter Barényi predstaví výber z rozsiahlejšieho celku prác na papieri z obdobia uplynulých dvoch rokov. Subtílne kresby sú vizuálnym denníkom zostručneným do bodov, škvŕn, línií a plôch – pre autora najautentickejších spôsob zaznamenávania a vyjadrenia.
LITERATÚRA
litera fest
Piatok / 27.04.
Aj bez strašidelných monštier zo vzdialených galaxií vás pri čítaní krátkych strašidelných príbehov knihy Richarda Pupaly Čierny zošit zamrazí. Žánrová zbierka poviedok sa dostala do desiatky jednej z najprestížňejších slovenských literárnych cien Anasoft litera.
TANEC
NU DANCE FEST
20. – 25.4.
V apríli v priestoroch Áštvorky privítame 13. ročník festivalu tanca a pohybového divadla NU DANCE fest. Nenechajte si ujsť prehliadku súčasného tanca a choreografie obohateného o množstvo diskusií a stretnutí priamo s tvorcami.
KINO
A4ka aj v apríli prináša pestrý výber súčasnej ale aj už klasickej kinematografie. Môžete sa tešiť na žánrovo rozmanité retrospektívy, aktuálnu americkú scénu ale aj nové slovensko-belgicko-rómske kontexty.
Zoom Claire Denis
4/9/11/15/18.04.
Áštvorkové KINO INAK v apríli v rámci programu ZOOM podrobne prestaví tvorbu francúzskej režisérky Claire Denis (1946), jednej z najvýraznejších režisérskych osobností v európskej ale aj svetovej kinematografií. KINO INAK ponúkne päť filmov, ktorých programová dramaturgia má ambíciu komplexne predstaviť autorkin rukopis, tematický zámer a jedinečnosť. Claire Denis prežila značnú časť svojej mladosti v postkoloniálnej Afrike a táto skúsenosť sa premieta do niekoľkých filmov, ktoré A4ka uvedie – Kašľať na smrť (z prostredia kohútich zápasov organizovaných imigrantami v okrajových častiach Paríža), Nechce sa mi spať (inšpirovný príbehom sérioveho vraha a sústrediaci sa na postkoloniálnu súčasnosť Francúzska a okrajové osudy prisťahovalcov).
Diváci budú mať možnosť uvidieť aj jeden z najznámejších a kriticky najoceňovanejších filmov Dobrá práca, ktorý prináša tajomný príbeh z prostredia francúzskych légií. Neoddeliteľnou súčasťou tvorby Claire Denis sú aj subverzívne žánrové psychologické experimenty – napriíklad kanibalistická romanca s Vincentom Gallom o túžbe po krvi s názvom Trouble Every Day. Na koniec retrospektívy prinesieme film Vnútorné slnko, feministicky naladenú romantickú komédiu o možnostiach lásky a sexu z pohľadu ženy v strednom veku. Program ZOOM Claire Denis vznikol v spolupráci s Francúzskym inštitútom a ponúka filmy v pôvodnom znení s francúzskymi alebo anglickými titulkami.
Kvetinárstvo / La fleurière
Utorok / 03.04.
Traja prisťahovalci v Bruseli – Rasťo, Tomáš a Mižu sa v réžií Rubena Desiereho (BE/SK) pokúsia zo zadnej miestnosti kvetinárstva prekopať do trezoru národnej banky. Film medzi fikciou a dokumentom tragikomicky približuje dezilúziu postáv na okraji spoločnosti, ktoré sa absurdným spôsobom snažia zázračne zmeniť svoj osud. Film bude premietaný v pôvodnom znení rómsky, so slovenskými titulkami.
Menandros & Thaïs
Nedeľa / 08.04.
Podvratný antický veľkofilm od českých nezávislých tvorcov prídu uviesť osobne jeho režiséri Antonín Šilar a Ondřej Cikán. Na plátne si vás počká unesená nevesta, zdrvený hrdina, odysea surreálnym svetom, kde je Thaïs počas svojej svadby s Menandrom unesená pirátmi a ženích sa v snahe vyslobodiť ju mení na krvilačné monštrum (okrem iného). Premietané česky a nemecky s českými titulkami.
The Florida Project
Nedeľa / 15.04.
Sean Baker je vychádzajúca hviezda americkej nezávislej kinematografie už od svojho na Iphone natočeného dynamického filmu Tangerine. Jeho nový film The Florida Project rozpráva príbeh šesťročného dievčatka a jej kamarátov počas letných prázdnin. Zdanlivo bezstarostný život detských prázdnin sa ale odohráva na pozadí oveľa komplikovanjších vzťahov a podmienok dospelých, ktorí sú za deti zodpovední. Premietané v anglickom pôvodnom znení s českými titulkami.
Apríl v Áštvorke
text: Gabriela Gažová
Vitajte v apríli, ktorý začína vajíčkami a končí letom. Tento mesiav vám prinášame pestrú veľkonočnú žánrovú a náladovú nádielku – môžete sa tešiť aj na nové programové formáty, diskusie, tanečné festivaly, filmové retrospektívy a zvukové workshopy – nie len pre dospelých. Prídu strašidelné príbehy, vesmírne zvuky, londýnska klubová scéna, kresby a koláže a aj niečo z Floridy. Dámy a páni, apríl v áštvorke!
HUDBA
Teasing #8 / Bad Mojo
Utorok 10.04.

Aj v apríli prinášame podnetnú kombináciu prednášok, diskusie a počúvania hudby v edícií Teasing. Desiateho apríla privítame Juraja Mojíka alias Bad Moja, ktorý je v rámci slovenskej i českej hudobnej scény nesmierne činorodý a známy. Už 10 rokov stojí s Michalom Priestom za sériou klubových nocí Hochspannung! a je spoluzakladateľom internetového magazínu Splash!. Okrem mapovania lokálnej a globálnej elektronickej scény sa Juraj venuje aj vlastnej hudobnej produkcii – vydal dve EPčka a množstvo remixov. Zmes polámaného techna a temných basových liniek predstaví Bad Mojo a večerom nás prevedie Tea Tralna.
Futurit: Populárna hudba v súvislostiach #Londýn
Utorok / 24.04.
uvádza Peter Dolník
Áštvorka od apríla štartuje nový program Futurit, v rámci ktorého sa hudba a spoločensko politická situácia danej oblasti dostáva do jednej vety. V prvej edícií Futuritu začneme pod taktovkou Petra Dolníka odhaľovaním súvislostí hudobnej scény Londýna ako pulzujúceho multikulturálneho mesta plného kultúrnych, žánrových, ekonomických a etnických rozdielov a kombinácií. V hlavnom meste Veľkej Británie sa desaťročia darí hudbe aj hudobnému priemyslu aj vďaka neustálemu prílivu nových vplyvov a žánrov prostredníctvom migračných vĺn z rôznych smerov. Ako do Londýna dorazila soundsystémová kultúra a aká bola odpoveď britskej hudobnej tradície? Peter Dolník zmapuje klubovú londýnsku scénu od osemdesiatych rokov až po súčasnosť a neobíde ani fenomény freeparties, gentrifikácie a analýzu žánrov od acid housu po jungle a dubstep.
KONCERTY
Impro Café: Miman (NO)
Utorok / 17.04.
Mladá škandinávska hudobná scéna plodí “inú” hudbu. Príďte sa pozrieť na nórske trio v podaní huslistu Hansa Kjostada, gitaristu a klarinetistu Andreasa Røysuma a basáka a hráča na syntetizátor Egila Kalmana v rámci ich turné k debutovému albumu plného jazzu, nórskej ľudovej hudby a súčasnej klasiky a improvizácie.
The Space Lady (US), Kateřina Zochová (CZ)
Sobota / 28.04.
The Space Lady, vlastným menom Dietrich Schneider, začínala ako pouličná hudobníčka už v 70. rokoch, v doznievajúcej hippie ére. Teraz je vo svojej povestnej vesmírnej helme na turné a sprevádzaná kultovým Casio syntetizátorom prináša futuristické zvuky a vlastné i prebraté piesne, ktoré rezonujú najmä vďaka jej nezabudnuteľnému bezprostrednému prejavu. Space music, synth pop, psychadelic pop, outsider music – The Space Lady je definíciou posolstva “mieru a harmónie” (a nie len jednej). V tento vesmírny večer sa predstaví aj pražská vizuálna a zvuková umelkyňa Kateřina Zochová, ktorá sa venuje výrobe hudobných nástrojov, hre na harfe, spevu a audiovizuálnej tvorbe.
WORKSHOP

Super zvuky v SuperCollideri
Utorok / 10.04., 17.04
Fero Király pokračuje vo svojom workshope o programovaní zvuku a hudby v jazyku SuperCollider – jednom z najefektívnejších programovacích prostredí pre syntézu a spracovanie zvuku, zvukovú algoritmickú a generatívnu kompozíciu, live coding a zvukový dizajn. Prihlásení nadšenci a nadšenkyne sa vo Februári stretnú už druhýkrát!
SuperCollider je programovací jazyk používaný na prácu so zvukom – ponúka efektívne prostredie pre algoritmickú a generatívnu kompozíciu, live coding, syntézu a spracovanie zvuku. Je tiež open source, funguje na väčšine operačných systémov a preto je lákavé vyskúšať si s ním pracovať.
DETI
Manuál sprievodcu známymi obrazmi / 19. stor.
5., 12., 19., 26. 4
tvorivé výtvarné dielne
Lektorka Monika Pascoe Mikyšková
Na tvorivé poobedia v rámci výtvarných dielní pod vedením lektorky výtvarníčky Moniky Pascoe Mikyškovej sa naši najmenší môžu tešiť aj v marci. Budeme sa venovať umeniu 19teho storočia – a to aj po obsahovej a náučnej stránke, no hlavne prakticky, s farbičkami, ručičkami, štetcami, lepidlami a farebnými papiermi – slávne umenie v podaní našich malých kurzistov a kurzistiek. Manuál sprievodcu známymi obrazmi / 19. storočie privíta deti od 4 do 6 rokov.
Prihlasovať deti môžete na: m.pascoe.mikyskova@gmail.com
A ticho sa usmialo 1 – detský hudobný workshop
Sobota / 28.04.
Pozývame deti nájsť ticho a skamarátiť sa s ním – a nie len v tichosti. Pod vedením skúsenej pražskej hudobníčky a umelkyne Kateřiny Zochovej sa na workshope o tónoch, zvukoch, hudbe ale aj nehudbu a nezvuku mladí návštevníci a návštevníčky zamyslia nad tým, čo by bolo, keby nebolo ticho, akú má ticho farbu, vôňu, tvar a prečo ho zvuky potrebujú. V rámci prvej časti dvojdielneho workshopu pre 11 až 14 ročné deti sa bude skúmať, čo všetko v nás je, čo nás spája a čo robí výnimočnými – pomocou zvukovej koláže, hudobných aj nehudobných nástrojov a zvukových portrétov. 
Spoluprácu s Kateřinou Zochovou a jej workshop umožnil aj projekt Re-Imagine Europe, ktorý vytvára sieť spoluprác medzi kultúrnymi centrami, umelcami, umelkyňami a európskymi kultúrnymi projektmi.
Na workshop sa môžete prihlásiť na workshop@a4.sk, druhá časť workshopu sa uskutoční v máji.
PREDNÁŠKA
Palo Fabuš: Zrod počítača z ducha matematiky
Piatok / 13.04.
Cyklus Technika a myslenie prináša ďalšiu z prednášok Pala Fabuša. Šéfredaktor časopisu Umělec sa dlhodobo zaujíma o vzťah digitálnej techniky a ľudského údelu. Vyštudoval informatiku, mediálnu teóriu a sociológiu a v aprílovej prednáške sa bude zaoberať fenoménom počítaču – nie len ako technickému vynálezu, ale najmä jeho epochálnemu významu a premene ľudského myslenia prostredníctvom tohto nástroja. Ak sa počítač rodí z krízy myslenia 20. storočia, kde sa nedá skĺbiť akt myslenia s tým, čo je myslené, sme nútení zmieriť sa s tým, že myslenie nemusí ostať len ľudskou záležitosťou.
VERNISÁŽ
Peter Barényi: kresby a koláže
Pondelok / 30.04.
Intermediálny umelec Peter Barényi predstaví výber z rozsiahlejšieho celku prác na papieri z obdobia uplynulých dvoch rokov. Subtílne kresby sú vizuálnym denníkom zostručneným do bodov, škvŕn, línií a plôch – pre autora najautentickejších spôsob zaznamenávania a vyjadrenia.
LITERATÚRA
litera fest
Piatok / 27.04.
Aj bez strašidelných monštier zo vzdialených galaxií vás pri čítaní krátkych strašidelných príbehov knihy Richarda Pupaly Čierny zošit zamrazí. Žánrová zbierka poviedok sa dostala do desiatky jednej z najprestížňejších slovenských literárnych cien Anasoft litera.
TANEC
NU DANCE FEST
20. – 25.4.
V apríli v priestoroch Áštvorky privítame 13. ročník festivalu tanca a pohybového divadla NU DANCE fest. Nenechajte si ujsť prehliadku súčasného tanca a choreografie obohateného o množstvo diskusií a stretnutí priamo s tvorcami.
KINO
A4ka aj v apríli prináša pestrý výber súčasnej ale aj už klasickej kinematografie. Môžete sa tešiť na žánrovo rozmanité retrospektívy, aktuálnu americkú scénu ale aj nové slovensko-belgicko-rómske kontexty.
Zoom Claire Denis
4/9/11/15/18.04.
Áštvorkové KINO INAK v apríli v rámci programu ZOOM podrobne prestaví tvorbu francúzskej režisérky Claire Denis (1946), jednej z najvýraznejších režisérskych osobností v európskej ale aj svetovej kinematografií. KINO INAK ponúkne päť filmov, ktorých programová dramaturgia má ambíciu komplexne predstaviť autorkin rukopis, tematický zámer a jedinečnosť. Claire Denis prežila značnú časť svojej mladosti v postkoloniálnej Afrike a táto skúsenosť sa premieta do niekoľkých filmov, ktoré A4ka uvedie – Kašľať na smrť (z prostredia kohútich zápasov organizovaných imigrantami v okrajových častiach Paríža), Nechce sa mi spať (inšpirovný príbehom sérioveho vraha a sústrediaci sa na postkoloniálnu súčasnosť Francúzska a okrajové osudy prisťahovalcov).
Diváci budú mať možnosť uvidieť aj jeden z najznámejších a kriticky najoceňovanejších filmov Dobrá práca, ktorý prináša tajomný príbeh z prostredia francúzskych légií. Neoddeliteľnou súčasťou tvorby Claire Denis sú aj subverzívne žánrové psychologické experimenty – napriíklad kanibalistická romanca s Vincentom Gallom o túžbe po krvi s názvom Trouble Every Day. Na koniec retrospektívy prinesieme film Vnútorné slnko, feministicky naladenú romantickú komédiu o možnostiach lásky a sexu z pohľadu ženy v strednom veku. Program ZOOM Claire Denis vznikol v spolupráci s Francúzskym inštitútom a ponúka filmy v pôvodnom znení s francúzskymi alebo anglickými titulkami.
Kvetinárstvo / La fleurière
Utorok / 03.04.
Traja prisťahovalci v Bruseli – Rasťo, Tomáš a Mižu sa v réžií Rubena Desiereho (BE/SK) pokúsia zo zadnej miestnosti kvetinárstva prekopať do trezoru národnej banky. Film medzi fikciou a dokumentom tragikomicky približuje dezilúziu postáv na okraji spoločnosti, ktoré sa absurdným spôsobom snažia zázračne zmeniť svoj osud. Film bude premietaný v pôvodnom znení rómsky, so slovenskými titulkami.
Menandros & Thaïs
Nedeľa / 08.04.
Podvratný antický veľkofilm od českých nezávislých tvorcov prídu uviesť osobne jeho režiséri Antonín Šilar a Ondřej Cikán. Na plátne si vás počká unesená nevesta, zdrvený hrdina, odysea surreálnym svetom, kde je Thaïs počas svojej svadby s Menandrom unesená pirátmi a ženích sa v snahe vyslobodiť ju mení na krvilačné monštrum (okrem iného). Premietané česky a nemecky s českými titulkami.
The Florida Project
Nedeľa / 15.04.
Sean Baker je vychádzajúca hviezda americkej nezávislej kinematografie už od svojho na Iphone natočeného dynamického filmu Tangerine. Jeho nový film The Florida Project rozpráva príbeh šesťročného dievčatka a jej kamarátov počas letných prázdnin. Zdanlivo bezstarostný život detských prázdnin sa ale odohráva na pozadí oveľa komplikovanjších vzťahov a podmienok dospelých, ktorí sú za deti zodpovední. Premietané v anglickom pôvodnom znení s českými titulkami. Apríl v Áštvorke

Vitajte v apríli, ktorý začína vajíčkami a končí letom. Tento mesiac vám prinášame pestrú veľkonočnú žánrovú a náladovú nádielku – môžete sa tešiť na nové programové formáty, diskusie, tanečné festivaly, filmové retrospektívy a zvukové workshopy nie len pre dospelých. Budú strašidelné príbehy, vesmírne zvuky, londýnska klubová scéna, kresby, koláže a aj niečo z Floridy. Dámy a páni, toto je áštvorkový apríl.

HUDBA / PREDNÁŠKY / DISKUSIE
Utorok / 10.04.


Aj v apríli prinášame podnetnú kombináciu prednášok, diskusie a počúvania hudby v edícií Teasing. Desiateho apríla privítame Juraja Mojíka alias Bad Moja, ktorý je v rámci slovenskej i českej hudobnej scény nesmierne činorodý a známy. Už 10 rokov stojí s Michalom Priestom za sériou klubových nocí Hochspannung! a je spoluzakladateľom internetového magazínu Splash!. Okrem mapovania lokálnej a globálnej elektronickej scény sa Juraj venuje aj vlastnej hudobnej produkcii – vydal dve EPčka a množstvo remixov. Zmes polámaného techna a temných basových liniek predstaví Bad Mojo a večerom nás prevedie Tea Tralna.
Piatok / 13.04.
Cyklus Technika a myslenie prináša ďalšiu z prednášok Pala Fabuša. Šéfredaktor časopisu Umělec sa dlhodobo zaujíma o vzťah digitálnej techniky a ľudského údelu. Vyštudoval informatiku, mediálnu teóriu a sociológiu a v aprílovej prednáške sa bude zaoberať fenoménom počítaču – nie len ako technickému vynálezu, ale najmä jeho epochálnemu významu a premene ľudského myslenia prostredníctvom tohto nástroja. Ak sa počítač rodí z krízy myslenia 20. storočia, kde sa nedá skĺbiť akt myslenia s tým, čo je myslené, sme nútení zmieriť sa s tým, že myslenie nemusí ostať len ľudskou záležitosťou.
Utorok / 24.04.
uvádza Peter Dolník
Áštvorka od apríla štartuje nový program Futurit, v rámci ktorého sa hudba a spoločensko politická situácia danej oblasti dostáva do jednej vety. V prvej edícií Futuritu začneme pod taktovkou Petra Dolníka odhaľovaním súvislostí hudobnej scény Londýna ako pulzujúceho multikulturálneho mesta plného kultúrnych, žánrových, ekonomických a etnických rozdielov a kombinácií. V hlavnom meste Veľkej Británie sa desaťročia darí hudbe aj hudobnému priemyslu aj vďaka neustálemu prílivu nových vplyvov a žánrov prostredníctvom migračných vĺn z rôznych smerov. Ako do Londýna dorazila soundsystémová kultúra a aká bola odpoveď britskej hudobnej tradície? Peter Dolník zmapuje klubovú londýnsku scénu od osemdesiatych rokov až po súčasnosť a neobíde ani fenomény freeparties, gentrifikácie a analýzu žánrov od acid housu po jungle a dubstep.
KONCERTY
Utorok / 17.04.
Mladá škandinávska hudobná scéna plodí “inú” hudbu. Príďte sa pozrieť na nórske trio v podaní huslistu Hansa Kjostada, gitaristu a klarinetistu Andreasa Røysuma a basáka a hráča na syntetizátor Egila Kalmana v rámci ich turné k debutovému albumu plného jazzu, nórskej ľudovej hudby a súčasnej klasiky a improvizácie.
Sobota / 28.04.
The Space Lady, vlastným menom Dietrich Schneider, začínala ako pouličná hudobníčka už v 70. rokoch, v doznievajúcej hippie ére. Teraz je vo svojej povestnej vesmírnej helme na turné a sprevádzaná kultovým Casio syntetizátorom prináša futuristické zvuky a vlastné i prebraté piesne, ktoré rezonujú najmä vďaka jej nezabudnuteľnému bezprostrednému prejavu. Space music, synth pop, psychadelic pop, outsider music – The Space Lady je definíciou posolstva “mieru a harmónie” (a nie len jednej). V tento vesmírny večer sa predstaví aj pražská vizuálna a zvuková umelkyňa Kateřina Zochová, ktorá sa venuje výrobe hudobných nástrojov, hre na harfe, spevu a audiovizuálnej tvorbe.
WORKSHOP
Utorok / 10.04., 17.04
Fero Király pokračuje vo svojom workshope o programovaní zvuku a hudby v jazyku SuperCollider – jednom z najefektívnejších programovacích prostredí pre syntézu a spracovanie zvuku, zvukovú algoritmickú a generatívnu kompozíciu, live coding a zvukový dizajn.
SuperCollider je programovací jazyk používaný na prácu so zvukom – ponúka efektívne prostredie pre algoritmickú a generatívnu kompozíciu, live coding, syntézu a spracovanie zvuku. Je tiež open source, funguje na väčšine operačných systémov a preto je lákavé vyskúšať si s ním pracovať.
DETI
Štvrtky / 05.04., 12.04., 19.04., 26.04
Lektorka Monika Pascoe Mikyšková
Na tvorivé poobedia v rámci výtvarných dielní pod vedením lektorky výtvarníčky Moniky Pascoe Mikyškovej sa naši najmenší môžu tešiť aj v apríli.. Budeme sa venovať umeniu 19teho storočia – a to aj po obsahovej a náučnej stránke, no hlavne prakticky, s farbičkami, ručičkami, štetcami, lepidlami a farebnými papiermi – slávne umenie v podaní našich malých kurzistov a kurzistiek. Manuál sprievodcu známymi obrazmi / 19. storočie privíta deti od 4 do 6 rokov.
Prihlasovať deti môžete na: m.pascoe.mikyskova@gmail.com
Sobota / 28.04.
Pozývame deti nájsť ticho a skamarátiť sa s ním – a nie len v tichosti. Pod vedením skúsenej pražskej hudobníčky a umelkyne Kateřiny Zochovej sa na workshope o tónoch, zvukoch, hudbe ale aj nehudbu a nezvuku mladí návštevníci a návštevníčky zamyslia nad tým, čo by bolo, keby nebolo ticho, akú má ticho farbu, vôňu, tvar a prečo ho zvuky potrebujú. V rámci prvej časti dvojdielneho workshopu pre 11 až 14 ročné deti sa bude skúmať, čo všetko v nás je, čo nás spája a čo robí výnimočnými – pomocou zvukovej koláže, hudobných aj nehudobných nástrojov a zvukových portrétov. 
Spoluprácu s Kateřinou Zochovou a jej workshop umožnil aj projekt Re-Imagine Europe, ktorý vytvára sieť spoluprác medzi kultúrnymi centrami, umelcami, umelkyňami a európskymi kultúrnymi projektmi.
Na workshop sa môžete prihlásiť na workshop@a4.sk, druhá časť workshopu sa uskutoční v máji.
VERNISÁŽ
Pondelok / 30.04.
Intermediálny umelec Peter Barényi predstaví výber z rozsiahlejšieho celku prác na papieri z obdobia uplynulých dvoch rokov. Subtílne kresby sú vizuálnym denníkom zostručneným do bodov, škvŕn, línií a plôch – pre autora najautentickejších spôsob zaznamenávania a vyjadrenia.
LITERATÚRA
Piatok / 27.04.
Aj bez strašidelných monštier zo vzdialených galaxií vás pri čítaní krátkych strašidelných príbehov knihy Richarda Pupaly Čierny zošit zamrazí. Žánrová zbierka poviedok sa dostala do desiatky jednej z najprestížňejších slovenských literárnych cien Anasoft litera.
TANEC
20. – 25.4.
V apríli v priestoroch Áštvorky privítame 13. ročník festivalu tanca a pohybového divadla NU DANCE fest. Nenechajte si ujsť prehliadku súčasného tanca a choreografie obohateného o množstvo diskusií a stretnutí priamo s tvorcami.
KINO INAK
A4ka aj v apríli prináša pestrý výber súčasnej ale aj už klasickej kinematografie. Môžete sa tešiť na žánrovo rozmanité retrospektívy, aktuálnu americkú scénu ale aj nové slovensko-belgicko-rómske kontexty.
4 / 9 / 11 / 15 / 18 apríl
Áštvorkové KINO INAK v apríli v rámci programu ZOOM podrobne prestaví tvorbu francúzskej režisérky Claire Denis (1946), jednej z najvýraznejších režisérskych osobností v európskej ale aj svetovej kinematografií. KINO INAK ponúkne päť filmov, ktorých programová dramaturgia má ambíciu komplexne predstaviť autorkin rukopis, tematický zámer a jedinečnosť. Claire Denis prežila značnú časť svojej mladosti v postkoloniálnej Afrike a táto skúsenosť sa premieta do niekoľkých filmov, ktoré A4ka uvedie – Kašľať na smrť (z prostredia kohútich zápasov organizovaných imigrantami v okrajových častiach Paríža), Nechce sa mi spať (inšpirovný príbehom sérioveho vraha a sústrediaci sa na postkoloniálnu súčasnosť Francúzska a okrajové osudy prisťahovalcov).
Diváci budú mať možnosť uvidieť aj jeden z najznámejších a kriticky najoceňovanejších filmov Dobrá práca, ktorý prináša tajomný príbeh z prostredia francúzskych légií. Neoddeliteľnou súčasťou tvorby Claire Denis sú aj subverzívne žánrové psychologické experimenty – napriíklad kanibalistická romanca s Vincentom Gallom o túžbe po krvi s názvom Trouble Every Day. Na koniec retrospektívy prinesieme film Vnútorné slnko, feministicky naladenú romantickú komédiu o možnostiach lásky a sexu z pohľadu ženy v strednom veku. Program ZOOM Claire Denis vznikol v spolupráci s Francúzskym inštitútom a ponúka filmy v pôvodnom znení s francúzskymi alebo anglickými titulkami.
Utorok / 03.04.
Traja prisťahovalci v Bruseli – Rasťo, Tomáš a Mižu sa v réžií Rubena Desiereho (BE/SK) pokúsia zo zadnej miestnosti kvetinárstva prekopať do trezoru národnej banky. Film medzi fikciou a dokumentom tragikomicky približuje dezilúziu postáv na okraji spoločnosti, ktoré sa absurdným spôsobom snažia zázračne zmeniť svoj osud. Film bude premietaný v pôvodnom znení rómsky, so slovenskými titulkami.
Nedeľa / 08.04.
Podvratný antický veľkofilm od českých nezávislých tvorcov prídu uviesť osobne jeho režiséri Antonín Šilar a Ondřej Cikán. Na plátne si vás počká unesená nevesta, zdrvený hrdina, odysea surreálnym svetom, kde je Thaïs počas svojej svadby s Menandrom unesená pirátmi a ženích sa v snahe vyslobodiť ju mení na krvilačné monštrum (okrem iného). Premietané česky a nemecky s českými titulkami.
Nedeľa / 15.04.
Sean Baker je vychádzajúca hviezda americkej nezávislej kinematografie už od svojho na Iphone natočeného dynamického filmu Tangerine. Jeho nový film The Florida Project rozpráva príbeh šesťročného dievčatka a jej kamarátov počas letných prázdnin. Zdanlivo bezstarostný život detských prázdnin sa ale odohráva na pozadí oveľa komplikovanjších vzťahov a podmienok dospelých, ktorí sú za deti zodpovední. Premietané v anglickom pôvodnom znení s českými titulkami.