15. februára

BA!! Miesta živej kultúry (1989-2016)

Kultové kultúrne podhubie Bratislavy ožíva v knihe s dvoma výkričníkmi. Nová publikácia mapuje porevolučné priestory, mnohé už mladí hipsteri nezažili.

23. februára vychádza kniha okultových miestach kultúrneho života – hudobných kluboch, galériách a alternatívnych priestoroch vBratislave, ktoré spontánne vznikli po revolúcii a do dnes zanikli alebo sa presťahovali. U.Club, Duna, staré Artforum, Stoka aďalšie kultové miesta ožívajú vknihe snázvom BA!! Miesta živej kultúry (1989-2016).

V réžii združenia Atrakt Art vychádza súbor autentických výpovedí, textov a obrazového materiálu o desiatkach nezávislých, inštitucionálne nezriaďovaných kultúrnych a umeleckých priestoroch, ktoré začali v Bratislave vznikať po páde železnej opony.

Živé podhubie bolo popretkávané hudobnými klubmi, galériami, rôznymi umeleckými a spoločenskými uzlami, ale aj krátkodobými pop-up iniciatívami obyvateľov mesta. Spoločné mali nadšenie a chuť vniesť do svojho prostredia čosi, čo mu za totality chýbalo: kúsok tvorivej energie, ľudského aj poetického rozmeru či generačného ducha.

Na nedávnu kultúrnu históriu sa editori Slávo Krekovič a Zuzana Duchová pozreli cez kľúčové nezávislé kultúrne priestory prostredníctvom autentických výpovedí ich tvorcov a spolupracovníkov. Vknihe nájdeme rozprávanie Pavla Murína, zakladateľa hudobného klubu Duna, Štefana Polakoviča, ktorý zakladal U.Club, Máriu Riškovú, hýbateľku obývačkovej galérie a ideopožičovne Buryzone, ale aj spomienky Viliama Klimáčka na začiatky GUnaGU, či majiteľa kníhkupectva Artforum Vladimíra Michala. Vknihe sa rozpráva napríklad aj oalternatívnom klube Intergalaktická obluda, ktorý počas fungovania zažil niekoľko útokov neonacistov. V súčasnosti a nedávnej minulosti sme boli svedkami zániku, sťahovania či transformácie mnohých týchto nezávislých kultúrnych priestorov, ktoré hrali významnú úlohu v umeleckom, kultúrnom a spoločenskom živote obyvateľov hlavného mesta.

„Kniha určite oživí spomienky generácii dnešných štyridsiatnikov, Bratislavčanov, ale aj ľudí, ktorí sem prišli študovať aužívať si sladké večery na koncertoch, vernisážach alebo v alternatívnych divadlách. Dnešná mladá generácia vnej možno nájde motiváciu pre vlastné aktivity. Niektoré spomienky sú dnes neskutočne znejúcimi, ale pravdivými historkami otom, čo všetko sa dalo, ak sa chcelo pre kúsok ozajstnej kultúry vnovom slobodnom svete,“ hovorí spoluautorka Zuzana Duchová.

Rozprávanie dopĺňajú dobové fotky, ale aj kreslené vizualizácie na základe spomienok majiteľov klubov alebo ich návštevníkov. Autormi netradičného grafického dizajnu sú Braňo Matis, Lenka Navrátilová a Beáta Paňáková. Kniha BA!! Miesta živej kultúry s dvoma výkričníkmi je symbolickou dvojkou, nadväzujúcou na úspešnú publikáciu BA!. Išlo o kolektívne dielo 40 autorov, alternatívneho “u-fu-turistického sprej-vodcu” po dobovej Bratislave, ktorý predstavoval prierez zaujímavými miestami mesta v dobe začínajúceho 21. storočia cez optiku miestnych umeleckých komunít.

Tvorcovia predstavia publikáciu na diskusnom večeri KU.BA Talks / Folks #7 23. februára o 19.00 v A4, kde sa bude dať zakúpiť.