15. novembra

Belgický režisér Gust van Den Berghe príde do A4 uviesť svoj film Blue bird.

Belgický režisér Gust van Den Berghe osobne príde do A4 uviesť svoj film Modrý vták.Belgický režisér Gust Van Den Berghe dal vyše sto rokov starej dramatickej férii držiteľa nobelovej ceny Maurica Maeterlincka africkú tvár. Príde sa o tom s divákmi Kina inak osobne porozprávať!

Piatok 18.11 o 20:00 -23:00

Blue Bird je príbehom o tom, ako môže jeden deň v živote dieťaťa zmeniť jeho svet. Jedného rána, Bafiokadié a jeho sestra Téné, dve africké deti, opustia svoju dedinu. Jediné na čo myslia je ich stratený modrý vták a to, aby ho našli než sa skončí deň. Na svojej ceste však toho nájdu oveľa viac – spoznajú rozmanité tajomstvá života a podarí sa im nahliadnuť dokonca aj do kráľovstva budúcnosti. Než sa rozhodnú vrátiť domov, stretnú sa s Kráľom pôžitkov, Pánom času, svojimi chorými starými rodičmi, či ešte nenarodenými deťmi. Či sa im podarí niekedy vrátiť domov a to prípadne aj so svojím strateným modrým vtákom, musíte zistiť sami.

Blue bird možno mnohým pripomenie Alicu v krajine zázrakov ale v modrom a africkom. Film bol nakrútený a odohráva sa v západoafrickom Togu. Bafiokadié a Téné hrajú skutoční súrodenci, podobne ako zvyšok ich rodiny. Magický obraz vytvorený modrým filtrom, africkou krajinou a kamerou Hansa Brucha Jr., a podmanivé elektronické tóny Alexandra Zhikareva na hranici rituálu a psychadélie tiež určite neboli zanedbateľné pri výbere tohto filmu do prominetnej sekcie Directors’ Fortnight na tohtoročnom Cannes.

Po filme bude nasledovať diskusia s režisérom. Akcia je organizovaná v spolupráci s časopisom Kinečko.