18. októbra

Budúci týždeň sa začne festival autorského divadla Pro-téza

Vutorok 22. októbra 2013 sa u nás začne medzinárodný festival autorského divadla Pro-téza. Počas piatich dní uvedie divadlá z Poľska, Ruska, Česka iSlovenska.
Pro-téza je slovenským festivalom zameraným výhradne na tvorbu, ktorá nespracúva cudzie námety, ale vlastné témy atexty. Otváracím predstavením je Soumrak samců, ktoré pre brnenské HaDivadlo vytvorila azrežírovala slovenská autorka Sláva Daubnerová, tohtoročná laureátka ocenenia Dosky 2013. Pohybovo vizuálna performancia sa zapodieva mužmi dneška. Je venovaná všetkým milovníkom mafiánskych filmov, domácim kutilom, manželom a otcom, neľútostným tigrom na pracovnom i milostnom poli, aj každému, kto by radšej pred tým všetkým utiekol do hlbokých lesov.
Ak hovoríme opoľskom autorskom divadle, nie je možné vynechať poznanský súbor Teatr Porywacze Ciał. Ide totiž o jeden z najpozoruhodnejších fenoménov objavujúcich sa na dnešnej scéne v Poľsku. Do Bratislavy príde so svojím 24. autorským predstavením Partitúry skutočnosti. Autori hry azároveň účinkujúci Maciej Adamczyk a Katarzyna Pawłowska sa svojím originálnym hereckým prejavom priam až dotýkajú diváka a vnárajú ho do sveta plného bizarností. V plynúcich minútach navodia nespočetné množstvo nálad. Expresívna, vtipná a emotívne gradujúca hra, ktorá používa vlastný divadelný jazyk, odhaľuje tie najskrytejšie zákutia ľudskej duše.
Vo štvrtok 24. októbra sa na scéne A4 predstaví dokumentárna monodráma z prvej ruky od mladého autora Talgata Batalova. Vyrozpráva príbeh o prešpekulovanom a nezmyselnom byrokratickom systéme imigračnej politiky vRusku. “Dnes môžem hrať predstavenia len vďaka tomu, že keď moji starí rodičia utiekli z Charkova počas vojny a cestovali cez celú krajinu, prijali ich apohostili Uzbeci. Uzbecká rodina im dala aj prístrešie, vďaka čomu prežili. Takže aj ja žijem len vďaka Uzbekom. Áno. Je to veľmi jednoduché, dokonca sentimentálne vyhlásenie, ale je to naozaj tak.” prezradil Talgat Batalov, ktorému vžilách prúdi rusko-tatárska krv. Jeho predstavenie Uzbek sa tohto roku zúčastnilo najvýznamnejšej prehliadky ruského divadla: Golden Mask – Russian Case.
Blaho Uhlár je v slovenskom divadelnom vedomí nezmazateľne zapísaný ako iniciátor alternatívneho divadla Stoka. Dlhodobo však spolupracuje strnavským súborom DISK. Na festivale Pro-téza vystúpia so svojím ostatným predstavením Solitudo. Pokúsia sa spoznať a zmapovať situáciu, v ktorej sa človek často ocitá – samotu. Herci vyjadria rôzne pohľady na ňu dynamickými výstupmi, neraz s komickým až groteskným akcentom.
Po prvý raz festival uvedie aj študentské prestavenie, a to monodrámu Hola, Madrid!. Ide o autorský projekt študentiek Katedry bábkarskej tvorby bratislavskej VŠMU s prvkami dokumentárneho divadla o veľkomeste, trochu o cudzine, trochu odomove, jednoducho o všetkom, čo sa nám môže prihodiť. Autorkou arežisérkou hry je Silvia Vollmannová aúčinkuje v nej Lydka Petrušová.
Festival autorského divadla Pro-téza potrvá od 22. – 26. októbra 2013 v bratislavskomPriestore súčasnej kultúry A4 na Karpatskej ulici 2. Realizuje sa vďaka podpore Ministerstva kultúry SR, Poľského inštitútu, Českého centra aProgramu Kultúra (2007 – 2013).

Program:
utorok, 22. 10. 2013, 20:00
HaDivadlo: SOUMRAK SAMCŮ (cz,sk)
autor aréžia: Sláva Daubnerová, dramaturg: Anna Saavedra
účinkujúci: Cyril Drozda, Jan Grundman, Marián Chalány, Jan Lepšík, Jiří M. Valůšek

streda, 23. 10. 2013, 20:00
Teatr Porywacze Ciał: Partitúry skutočnosti (pl)
réžia/ účinkujúci: Katarzyna Pawłowska a Maciej Adamczyk

štvrtok, 24. 10. 2013, 20:00
Talgat Batalov: Uzbek (ru)
réžia/ účinkujúci: Talgat Batalov

piatok, 25.10.2013, 20:00
Silvia Vollmannová: Hola, Madrid! (sk)
réžia: Silvia Vollmannová, účinkuje: Lydka Petrušová, dramaturgia ascénografia: Daša Krištofovičová
21:00 DJ Reverend

sobota, 26. 10. 2013, 20:00
divadlo DISK Trnava: SOLITUDO (sk)
réžia: Blaho Uhlár, hudba: Jozef Belica s použitím skladieb iných autorov, výtvarná spolupráca: Miriam Struhárová, hrajú: Monika Babicová, Jozef Belica, Milan Brežák, Daniel Duban, Missi Chudá, Braňo Mosný, Ján Rampák, Betka Sersenová a Peter Tilajčík
21:00 DJ Sun Drugs

http://www.a4.sk/projekty/pro-teza
https://www.facebook.com/proteza.festival.autorskeho.divadla