02. novembra

Cyklus film x art: pravidelné filmy o umení a umelcoch v A4

Najnovší film herca a režiséra Mathieu Amalrica Barbara bude uvedený na jedinej projekcii v Bratislave, a to dnes 10. októbra v Kine inak A4!

Mathieu Amalric je zrejme najvýraznejší francúzsky herec svojej generácie, menej ľudí však vie, že je taktiež úspešným režisérom – pritom má režisérsku cenu aj z  Cannes. Za film Barbara získal prestížnu Cenu Jeana Viga určenú nezávislým tvorcom s  originálnou víziou. Porota ho ocenila ako „odvážneho a výrazného autora, ktorého dielo by nemala zatieniť jeho herecká kariéra; je to dielo experimentátora, ktorého chuť riskovať mu umožňuje pretvoriť sa každým filmom.

Film je príbehom slávnej francúzskej speváčky Barbary – či skôr herečky Brigitte, ktorá sa pripravuje na stvárnenie Barbary. Brigitte študuje jej hlas, piesne, napodobňuje jej gestá a postupne sa ňou stáva. Životy dvoch žien sa prelínajú tak, ako sa prelína dokument s hraným filmom, archívne zábery Barbary s nakrúteným materiálom. Amalric sa oslobodil od konvenčného životopisu a vytvoril poetický film o umení, živote a inšpirácii, ktorý sa pýta: Ako možno v umení zobraziť skutočne žijúceho človeka? Premietanie je súčasťou nového cyklu film x art, ktorý do Kina inak pravidelne prináša filmy o  umení a umelcoch.

Premietanie sa koná v  spolupráci s  Francúzskym inštitútom.

Viac info tu.