02. decembra

December v Áštvorke

Advent začal a s ním aj zdanlivo najkratší mesiac v roku. Počas najbližích týždňov máme pre vás veľa kultúry ale aj kultúrnych vianočných kapustníc, špeciálneho sviatočného programu a súčasno-umeleckej atmosféry.

HUDBA v decembri v A4

Prelomom novembra a decembra v Áštvorke hýbe silný line-up a silná tradícia nášho domáceho a zároveň veľmi medzinárodného festivalu súčasnej hudby NEXT. Začína 28. novembra a prináša štyri dni plné aktuálnej hudby a zvukového umenia. Privítame mená elektroniky a experimentu z celého sveta, od Kórey, cez Slovensko, Holandsko, Mexiko a ešte ďalej.

Devätnásty ročník NEXTu prinesie špeciálny surround sound systém z Amsterdamu – osemnásť reproduktorov ktoré návštevníkov a návštevníčky obklopia a sprostredkujú intenzívny priestorový zážitok počas niekoľkých koncertov. Okrem pestrých audio a aj vizuálnych momentov (medzi ktoré patrí aj jedna performance kompletne v tme) NEXT prinesie množstvo diskusii a workshopov. Vypichneme napríklad ten syntetizátorový vedený ženským elektro kolektívom Pink Noise z Česka.

Dva týždne po NEXTe nás v Áštvorke poteší koncert Panáčika a jeho audiovizuálny projekt  Still Live. Niekde medzi novinkami a jeho starším materiálom vznikli aj kompozície, ktoré si môžete vypočuť už sobotu 15.12. Hudobný publicista Peter Dolník sa bude zamýšľať nad témou pseudonymov a autorstva v pravidelnom programe Futurit. Témou decembrovej edície bude ako veľmi je náš úsudok, ale aj výkon samotných hudobníkov ovplyvnený ich (viac či menej známym) menom a podpisom.

Hudobné zážitky budú pokračovať aj na očakávanej Vianočnej párty, ktorá sa uskutoční v piatok 21.12. a zatiaľ je zahalená rúškom tajomstva… Posledný preddianočný piatok si ale treba užiť, tak príďte k nám!

VIANOCE v decembri v Áštvorke

Vianočných programov a tém bude v decembri viac, dva dni po Mikuláši napríklad odštartujeme už deviate podujatie WhatEVS, teda poobedie plné dobrovoľníctva a mnohých zahraničných nadšencov a nadšenkýň. Počas workshopov vyrábania handmade notebookov (alebo len posedávania a popíjania vareného vína) sa v Áštvorke dozviete o Európskej dobrovoľníckej službe a iných možnostiach vycestovať a zbierať skúsenosti v zahraničí. Z prvej ruky vám ich sprostredkujú napríklad aj naše štyri Áštvorkácke dobrovoľníčky zo Španielska, Gruzínska, Francúzska a Bulharska.

K decembru patria aj Kapustnice, nielen tie v tanieri, ale aj tie celovečerné. Domáce divadlo SkRAT si pre vás 6.12. pripravilo premiéru predstavenia Tiene pochybnosti a s ním aj vianočnú atmosféru. V novom kabarete pôjde o minulosť, prítomnosť, neschopnosť a spoluprácu. Hneď o tri dni neskôr sa môžete tešiť na ďalšiu SkRAT premiéru Nedeľné matiné – Smrťá žitá a špeciálny program, ktorý vás zavedie do zákulisia tvorby inscenácie. Výnimočná možnosť nazrieť za oponu a vidieť ako kolektívny kreatívny proces prebieha, prípadne sa doňho aj rovno zapojiť, prichádza len v predvianočnom čase!

Kombinácia divadla a vianočnej párty je pre vás pripravená aj 18.12. Predstavenie Hra na budúcnosť v réžií Petry Fornayovej je fiktívnym dokumentom plným nebojácneho humoru.

DIVADLO v decembri

Okrem premiérových a zákulisných SkRAT-ov či Hry na budúcnosť hneď na začiatku decembra privítame tanečné predstavenie Out There and In Here v réžií Any Kreitmeyer a choreogragii Sonjy Pregrad. Desiateho decembra znova príde Debris Company a ich Únos Európy a o deň neskôr v repríze uvedieme aj sólovú performanciu Slávy Daubnerovej UNTITLED, ktorá prináša sugestívny pohľad na dielo a prežívanie americkej fotografky Francescy Woodman.

KINOINAK v Decembri

Decembrový kino program je pestrý a plný dokumentov a osobností. Siedmeho začneme filmom Až přijde válka v réžií Jana Geberta o mladom Petrovi a jeho zdanlivo obyčajnom tínedžerskom živote, ktorý sa ale odohráva na pozadí dobrovoľného členstva domobrany Slovenskí branci. Úplne iného Petra, ktorý na súčasnú spoločnosť reaguje priam opačne, portrétuje vo svojom filme Prípad Kalmus dokumentarista Adam Hanuljak. Kalmus sa preslávil ako aktivista, performer a lámač verejných prejavov obdivu k diktátorom a totalitným režimom. Inému výtvarníkovi, Alexandrovi Mlynarčíkovi sa zas bude venovať film Inde v rámci našej sekcie film x art, ktorá prináša filmy o výtvarnom umení. A posledný týždeň sa pozrieme na tvorbu Deža Ursinyho vo filme Mateja Beneša a Maroša Šlapetu.