01. decembra

December v Áštvorke

“Konečne” to vyzerá, že prišla zima. Kopec srandy na cestách a v emhádečkach. Ak máte vianočné trhy od ruky alebo vás nebavia tak ako nás v Áštvorke, príďte si k nám na šálku voňavého vareného vínka. Okrem toho vínka máme v ponuke aj nejakú tú kultúru. Nižšie sme spravili selekciu eventov, ktoré odporúčame.

HIGHLIGHT MESIACA

Začneme s podujatím na ktoré sa najviac tešíme my v Áštvorke a to je Divadlo SkRAT: Rozlúčka s pohybovým aparátom + vianočný večierok s kapustnicou. Tak ako každý rok Divadlo SkRAT pripravuje novú inscenáciu, ktorú budete mať možnosť zažiť v stave v akom určite nezotrvá, avšak určite pobaví a zanechá dojmy, ktoré po predstavení budete mať možnosť ‘stráviť spolu s vianočnou kapustnicou a tombolou. V tombole budú ceny ako: ročná karta A4, jednorázove vstupenky na hudobné, divadelné, filmové a iné predstavenia na rok 2018.

KONCERTY

Cluster ensemble: 50 60 70 (Burlas, Matej, Adamčiak),

Začiatkom mesiaca, 5. decembra sa môžete tešiť na domácu interdisciplinárnu umeleckú skupinu Cluster ensemble, ktorá vznikla v roku 2008 okolo kľúčovej postavy slovenského hudobníka Ivana Šillera. Súbor sa venuje predovšetkým interpretácii diel súčasných skladateľov a hudobných osobností 20. storočia, autorským projektom posúvajúcim hranice umeleckej interpretácie a edukačným projektom. Príďte a zažite domáci hudobný export, ktorý Cluster pred mesiacom predstavil v New Yorku.

Termín ‘ensemble’ padne v programovej sekcii A4 dvakrát tento mesiac, takisto ako aj meno Daniel Matej. V sobotu 16. sa bude konať koncert pri príležitosti 30. výročia založenia súboru VENI ensemble.

Vernisáž“Bratislavské superštruktúry” spojená s koncertom Fuego (ES)

V sobotu deviateho budete mať možnosť odbiť dve muchy jednou ranou. O 18.00 otvoria výstavuBratislavské superštruktúryautorky grafická dizajnérka Aurélia Garová a výtvarníčka Deana Kolenčíková. Výstava bude spočívať v sérii fotografií bratislavských nadstavieb a pozrieť si ju budete môcť do 22. decembra.

Po výstave sa nerozpŕchnite domov. V kaviarni bude ešte koncert sólového projektu španielského Kodančana menom Nacho Córdoba (Fuego). Tento hudobník vo svojej tvorbenadväzuje na historickú tradíciu elektronickej hudby typu BBC Radiophonic Workshop či Éliane Radigue.Nacho je šéf španielskeho labelu Magia a s pomocou dobového prístroja na kalibrovanie televízorov zvaného “La Caja” vytvára vír podvodných zvukov, bublajúce atmosféry a melancholického volania morských panien v emocionálne nabitých a tranz vyvolávajúcich snových skladbách.

Marián Zavarský: Anatomy

Trinásteho si zabezpečte doma priepustku. Určite za to bude stáť premiéra audiovizuálnej performance, oslavujúcej mikroskopický svet, život a tanec buniek a mikroorganizmov v spojení s live elektroakustickou hudbou. Dielo skladateľa Mariána Zavarského spája projekciu a priestorový zvuk do jedného koncertného celku. Hudba sa žánrovo pohybuje od ambientu cez “intelligent dance music” až po experiment, využíva syntetické nástroje ako aj živé, procesované zvuky. Na warm-up sa môžete tešiť v podaní Miroslava Tótha.

KINO INAK

Aj Kino inak si pripravilo silný program na tento mesiac. Premietanie začne 3. decembra českým dokuentom Svet podľa Daliborka, ktorý je sondou do každodenného života neonacistu. Názory na tento dokument sú rôzne, takže ak ste ho doposiaľ nevideli príďte a spravte si ten váš. Pokračovať bude aj Retrospektíva Dominica Gagnona. V rámci retrospektívy sa premietnu dva filmy. Tým prvým bude v nedeľu desiateho dokument Zo severu. Tento zatiaľ posledný Gagnonov film je akýmsi prepisom slávneho Flahertyho filmu s pôvodným názvom Nanook of the North. Autor tentokrát zozbieral zábery zo severných častí Kanady, v ktorých sa miestni obyvatelia zďaleka nezobrazujú v ušľachtilom, romantizujúcom svetle. Druhým dokumentom budeHoax_canular, ktorý ste si mohli v Kine inak pozrieť už v marci 2017 počas festivalu Multiplace. Hoax_canular je niečo ako koláž youtubových videí zamerraných na tínedžerov a ich potrebu zdieľať.

Ďalší dlhšie trvajúci koncept Kina inak je premietanie dvojfilmov s podtitulom “na druhú”. Na druhú preto, lebo tieto filmy sa vždy zaoberajú tou istou témou, ale z dvoch rôznych pohľadov. Tentokrát to bude Koniec na druhú tematizujúci 21. december 2012, teda deň, keď mal podľa predpovede prísť koniec sveta. Filmy Koniec sveta + Bugarach premietne Kino inak v nedeľu 17. decembra.

DIVADLO SkRAT

Divadlo SkRATtento mesiac odhohrá okrem vianočného “work in progress” aj Extrakty a náhrady a tak trocha netradične s Miroslavom Nogom, Janou Oľhovou, Dominikou Zeleníkovou-Morávkovou, Matúšom Kvietikom a Juditou Hansman hru Luigiho Pirandella Šesť postáv hľadá autora. Záznam z naživo predvedenej rozhlasovej hry uvedie Rádio Devín dňa 31.12.2017.

DISKUSIE

Zo tejto sekcie odporúčame pravidelný diskusno-listeningový koncept Teasing. Pod taktovkou Tea Tralnej vás do varu dostane jej hosť Kabal aka Jacques Kustod aka Zelený Antoin aka Ghostrider 1997 aka Výklenkové Rezonancie.

A4 DETI

Pravidelné detské tvorivé dielneManuál sprievodcu známymi obrazmi, ktoré vedie talentovaná umelkyňa a maminaMonika Pascoe Mikyškovása budú aj tento mesiac zaoberať umením 20. storočia.

TANEC

Od Debris Company si môžete prísť vychutnať predstavenieEugen Gindl: WOW!, kotré vo svojom deji kladie otázku: ,,Majú dejiny smer?”. Ďalšie tanečné predstavenie a zároveň tento rok posledné podujatie v Áštvorke s názvomYuri Korec: d-BODY-msa bude zaoberať pamäťou tela. Má telo vôbec pamäť? Príďte si to overiť 22. decembra a užite si tento napínavý kúsok predtým než sa oddáte vianočnému prejedaniu.

A4 KAFÉ

Tento mesiac bude mať A4 kafé “spešl ofr!” na Gin Hendric’s a ak vám aj po ňom bude ešte stále zima naša milá obsluha vám rada uvarí voňavé varené vínko!

A4 tím (: