09. decembra

Divadlo v A4 do konca decembra

Neodbytnou súčasťou A4 – priestoru súčasnej kultúry je divadlo, a prioritne, domáce Divadlo SkRAT. Okrem neho však v A4 nachádzajú svoju stálu scénu aj iné divadelné zoskupenia. Do konca decembra si nenechajte ujsť ešte niekoľko zaujímavých predstavení…

Divadlo SkRAT do konca roka 2015 ešte pripravuje predstavenia 2 divácky úspešných inscenácií.

Nenechajte si ujsť už vo štvrtok, 10. decembra predstavenie Donor, swingers a iné experimenty…Dušan Vicen, režisér, scenárista a autor výtvarného konceptu spolu s hercami komunikujú aj o otázke: Kto riadi ľudský život a všetko okolo neho? Je to skutočne človek?Prostredníctvom divadelnej inscenácie nastavujú tvorcovia pomyselné zrkadlo naším skutkom a činom v hraničných situáciách, hoci aj umelo vytvorených.Diváci môžu očakávať absurdné a tragikomické situácie, v ktorých hlavní aktéri sú pre peniaze nútený zúčastniť sa swingers party, vynosiť dieťa alebo byť jedným z komparzu televíznej show. Vidieť môžete Janu Oľhovú, Luciu Arendášovú, Víta Bednárika, Ľuba Burgra, Annu Čonkovú, Milana Chalmovského a Vlada Zboroňa.

V utorok, 15. decembra, si príďte užiť pánsky duševný striptíz Divadla SkRAT, ktorý nie je iba pre dámy. Predstavenie Umri, skap a zdochni…!!!jeoptimistický smrtonosný opus o tom, že futbalové mužstvá sa rozpadávajú, Boh nemá rád bezbranných a masochizmus je úžasná vec!Ďalej je o obdivuhodnej schopnosti zamilovať sa niekoľkokrát denne do rôznych žien, ale aj o tom, že nie každý je schopný uniesť toľko vstupov a výstupov. Tiež o špecifikách slovenskej tantry, fenoméne inteligentnej milenky, zvestovaní príchodu Nového človeka a iných pozoruhodnostiach…

Tesne pred Vianocami všetkých pozývame na vianočný kultúrny žúr. ÁštvorkovskoSkRAŤácka kapustnica, 22. decembra,nebude vôbec iba o jedle. Počas večera bude Divadlo SkRAT krstiť svoju najnovšiu knihu KRYPTOTYP a divákom predstaví work in progress premiéru novej inscenácie EXTRAKTY A NÁHRADY. Okrem divadla sa môžete tešiť aj na koncert kapely MIDI LIDI.

Predstavenia Divadla SkRAT sú realizované s finančnou podporou mestskej časti Bratislava – Staré mesto a BSK.

Inscenácia Extrakty a náhrady vznikla s podporou Regionálnej dotačnej schémy BSK.

V A4 však budú do konca decembra vystupovať ďalšie dve divadlá.

V pondelok, 14. decembra, si môžete prísť vychutnať brechtovské divadlo EPIC, ktorého autorom je DEBRIS COMPANY. Pre svojich divákov pripravili “debrisáci” až 2 predstavenia. O 14:00 a večerné o 20:00.Nezvyčajný projekt Debris Company EPIC sa inšpiruje východiskami Bertolda Brechta, aby sa trochu netypicky pre svoju doterajšiu tvorbu vybrali na, pre nich nový divadelný terén, kde sa mieša súčasný tanec s moderným poňatím opery, gýču – entertainmentu a novými technológiami v neúprosnom mixe s filmami zo začiatku dvadsiatych – tridsiatych rokov.Posúvajú sa ďalej skúmaním a skúšaním nových divadelných postupov, technológie a ich dramaturgia sa stáva ešte konkrétnejšiou. Opäť, podobne ako v produkcii Mono, zaujíma ich súčasná individualizovaná, “kapitalistická“ spoločnosť.Epic je alúziou na Brechta aj brechtovským komentárom k Brechtovi, ktorý ho presahuje. Podobne ako u Brechta aj tu je prítomný humor a ostrá kritika spoločnosti a nemenovaných či premenovaných indivíduí. Songy v hudbe aj v texte sa pohrávajú s brechtovským odkazom, na Slovensku pomerne málo známym. Z pohľadu fyzického – opäť mieša súčasný pohyb s klasickým a cituje aj pantomímu nemých filmov. Operné árie sa miešajú s hudobnými citáciami kapely The Doors a Brechtovho dvorného skladateľa Kurta Weila, írskeho proletárskeho folklóru, prípadne iných odkazujúcich pandantov.

V sobotu, 19. decembra, máte poslednú možnosť vidieť inscenáciu Lab.oratórium sexuality, ktorú Divadlo NoMantinels vytvorilo priamo na javisku A4.Dokumentárnu drámu o živote Imricha Matyáša pripravilo bratislavské divadlo No Mantinels na základe historického výskumu Jany Jablonickej-Zezulovej, ktorá objavila cenné denníky aktivistu.Ich reflexia nám ukazuje, ako sa minulosť prelína so súčasnosťou a ako sú mnohé Matyášove myšlienky aktuálne aj dnes. Nenechajte si ujsť derniéru tejto inscenácie.