28. septembra

Donor, swingers a iné experimenty… SkRAT pricháza s premiérou!

„Nikdy vopred nehovorte, ako sa zachováte v nejakej situácii.” To je podtitul horúcej novinky Divadla SkRAT, ktorú budete mať možnosť vidieť v premiére už začiatkom mesiaca.Donor, swingers a iné experimenty… odpremiérujeme v A4-ke 1. októbra, deň na to prebehne prvá repríza.

Kto riadi ľudský život a všetko okolo neho? Je to človek? Odpoveď na túto otázku hľadá séria bizarných a pomerne nekorektných experimentov, z ktorých ak niečo vyplýva, tak potom to, že človek si nemôže byť úplne istý tým ako sa zachová v akejkoľvek situácií.

Autorom textu, výtvarného konceptu a režisérom najnovšej inscenácie Divadla SkRAT je Dušan Vicen. „Text vznikal priebežne od novembra minulého roku, od počiatočného zbierania materiálu, až po niekoľko verzií textu. Keďže ide o písanie pre konkrétnych ľudí a pre divadlo so zabehnutou poetikou, príprava je náročnejšia. Náročnejšie je uvažovanie, čo z pripraveného bude vhodné použiť. Inšpirovalo ma niekoľko článkov o experimentoch, v ktorých boli navodené umelé situácie. Tie dokazovali, že sme bytosti ľahko ovplyvniteľné, a že sa veľmi často zachováme tak, ako by sme predtým o sebe nikdy nepovedali. Začal som sa tým zaoberať podrobnejšie a niekoľkým podobným situáciám som vystavil postavy inscenácie,“ opisuje Dušan Vicen vznik textu a následne inscenácie.

V inscenácii Donor, swingers a iné experimenty… budú môcť diváci vidieť interných hercov Divadla SkRAT: Vlada Zboroňa, Víta Bednárika, Ľuba Burgra, Milana Chalmovského, ale aj novšie tváre, ktoré v divadle hosťujú.

Po úspešnej predošlej spolupráci má svoju hereckú postavu aj jedna z najkvalitnejších slovenských herečiek, Jana Oľhová. V pomerne stabilnom mužskom hereckom kolektíve sa však objavujú aj ďalšie očarujúce herecké partnerky, Anna Čonková a Lucia Arendášová, ktoré môžu diváci poznať nielen z televíznych obrazoviek, ale aj z produkcií iných slovenských divadiel.

Intenzívny divadelný október, ktorý odštartuje premiéra a prvá repríza inscenácie Donor, swingers a iné experimenty… bude v A4 – priestore súčasnej kultúry pokračovať festivalom autorského divadla Pro-téza.

V októbri budú môcť diváci vidieť aj ďalšie obľúbené inscenácie Divadla SkRAT. Dňa22. októbra SkRAT uvedie inscenáciu Narodeniny, 27. októbra Môj Lov(e)! a 29. októbra Delúziu.

Všetky predstavenia sa začínajú o 20:00. Lístky si diváci môžu zakúpiť prostredníctvom internetu: www.interticket.sk alebo na mieste pred predstavením.

Autorské nezávislé Divadlo SkRAT pracuje pod záštitou Ministerstva kultúry SR a Bratislavského samosprávneho kraja.

S podporou mestskej časti Bratislava – Staré mesto a BSK.

premiéra1.10

2.10.