dec

07

piatok o 20:00

NEXT 2012 (2. deň)

Binmatu (SK), Cremaschi / Platzner / Samčo, brat dážďoviek (USA/SK), Russell Haswell (UK), Espen Sommer Eide (NO) + Pierre Bastien (FR)

NEXT pokračuje vmierne multimediálnom duchu. Binmatu – “psychedelic audio-visual drone experience” – je nový projekt elektronického hudobníka a zvukového umelca Jonáša Grusku. S napätím očakávaná premiéra medzinárodného impro-tria George Cremaschi (kontrabas, elektronika) / Alexander Platzner (saxofón) / Samčo, brat dážďoviek (elektronika), ktoré sa dalo dokopy na objednávku festivalu. Exkluzívny sólový set anglického elektronického zvukového hedonistu, skladateľa a performera Russella Haswella (nahrávky pre Mego a Warp, spolupráca s Aphex Twinom aj Merzbowom). Multiinštrumentalista Pierre Bastien privezie svoj vlastný elektro-mechanický orchester poskladaný zo stavebnice Meccano a predstaví sa v spojení s nórskym vynálezcom a elektronikom Phonophanim (aka Espen Sommer Eide, vydáva na Rune Grammofon, člen dua Alog): jeden z najväčších diváckych zážitkov tohtoročného kanadského festivalu Mutek. Viac na nextfestival.sk.

Binmatu (SK)
Nový projekt elektronického hudobníka a zvukového umelca Jonáša Grusku, študujúceho kompozíciu na Institute of Sonology v holandskom Haagu a v Krakove. Digitálny zvuk oscilujúci medzi fyzickým a éterickým, rýchlosťou kremíkových kryštálov. “Psychedelic audio-visual drone experience” pre dobre zaostrené oči a nastražené uši.
binmatu.net

video: http://vimeo.com/44455499

Cremaschi / Platzner / Samčo, brat dážďoviek (USA, SK)
George Cremaschi – kontrabas, elektronika
Alexanderl Platzner – saxofóny
Samuel Szabó – elektronika

Medzinárodné trio výrazných (a výrazne odlišných) muzikantských a autorských osobností, ktoré sa zrodilo z iniciatívy NEXTu, spojí to najlepšie z virtuózneho akustického hrania aj elektroniky bez toho, že by sa urputne snažilo vyhovieť nejakým žánrovým kritériám. Newyorský skladateľ, kontrabasista a elektronik George Cremaschi je aj všestranným a skúseným improvizátorom, ktorý hral napríklad s Fredom Frithom či Evanom Parkerom. Saxofonista Alexander Platzner je známy z účinkovania v kreatívnom orchestri Musica falsa et ficta, ale aj v divokom konceptuálnom projekte My Live Evil s Mirom Tóthom. Multitalentovaný Samuel Szabó patrí medzi najoriginálnejších mladých slovenských tvorcov – stihol už strhnúť publikum svojím kontroverzným elektronickým post-pesničkárstvom, nápaditým alternatívnym rockom, „uleteným“ folkom, digitálnymi kolážami aj excentrickými noisovými performance.
www.georgecremaschi.com
soundcloud.com/mimozem-al
samcobratdazdoviek.bandcamp.com

Russell Haswell (UK)
Elektronický hudobník a multimediálny umelec Russell Haswell bol vždy „šialeným vizionárom“, ktorý dobre vie, čo robí a nepestuje pri tom kompromisy. Zjavné to je či už z nahrávok na kultových labeloch Mego a Warp alebo zo spolupráce s hviezdami ako Aphex Twin a Merzbow. Za zmienku stojí aj extatický noisový set, ktorým oživoval turné Autechre alebo sofistikovaná zvukovo-laserová kolaborácia s Florianom Heckerom, založená na grafickom kompozičnom systéme Iannisa Xenakisa. Russell Haswell pricestuje na Slovensko po prvý raz a privezie si aj svojho najnovšieho miláčika – modulárny analógový syntetizátor.
haswellstudio.com

videá: http://youtu.be/2KzIZ51kLNQ
http://youtu.be/-YTPR9fdnA4

Pierre Bastien & Espen Sommer Eide (FR, NO)
Dvaja najvynaliezajvejší hudobníci a dirigenti sveta. Multiinštrumentalista Pierre Bastien si postavil svoj vlastný elektro-mechanický orchester zo stavebnice Meccano, podobnej nášmu Merkuru. Na NEXTe sa predstaví vo vzácnom spojení s nórskym vynálezcom a elektronikom Phonophanim (vlastným menom Espen Sommer Eide, vydáva na Rune Grammofon a je tiež členom dua Alog). Zatiaľ najznámejším Espenovým hudobným vynálezom je nástroj Concertinome, v ktorom kombinuje harmoniku, elektronickú klávesnicu a senzory merajúce tlak vzduchu.
Jeden z najväčších diváckych zážitkov tohtoročného montrealského festivalu Mutek, umocnený veľkoplošnou projekciou z kamery, snímajúcej detaily podivuhodných zvukových mašiniek.
www.pierrebastien.com
sommer.alog.net

NEXT 2012 / 13. ročník hudobného festivalu

Medzinárodný festival NEXT predstavuje každý rok hudbu posúvajúcu hranice, vyhľadáva novátorské osobnosti na svetovej scéne, skúma smerovanie súčasnej tvorby bez žánrových obmedzení. Príďte zažiť tri dni prekvapivých zvukov vyjadrujúcich dnešnú dobu: radikálne melódie, spontánne improvizácie, netradičné hráčske techniky, originálne koncepty, nástrojová virtuozita, multimediálne projekty aj kreatívna elektronika.
nextfestival.sk

>> Ak máte záujem o permanentky v predpredaji,nemusíte si ich zakúpiť osobne. Stačí si ich rezervovať na info@a4.sk a vyzdvihnúť až na festivale.