mar

18

pondelok o 20:00

A4 & EXITAB PRSNT: XIU XIU – JAMIE STEWART SOLO (US/Polyvinyl), András Cséfalvay (SK/LOM)

REZERVOVAŤ SI VSTUPENKY NIE JE MOŽNÉ!

Vstupné v predpredaji 6 € (80ks), na mieste 8 €. VSTUPENKY KÚPITE TU.

Zasvätení vedia, že Xiu Xiu to bol vždy najmä Jamie Stewart. Či už hral “druhé husle” Cory McCulloch, Greg Saunier z Deerhoof, alebo aktuálne Angela Seo. Stewart bol hnacím motorom držiacim pokope celý koncept. Od zárodkov v roku 2002, až po stále aktuálny album ‘Always’, vystriedal okrem hudobníkov aj niekoľko rešpektovaných vydavateľstiev. To prvé, Kill Rock Stars, má svojim názvom k poetike celého projektu najbližšie.

Avant-pop, lacné synťáky, excentrický vokál, ultraintímne texty o všemožných radovánkach, dekonštrukcia až na kosť. To je pár vecí, ktoré je rozhodne namieste spomenúť niekomu, kto nevie do čoho ide. Alebo v rámci srandy radšej nespomenúť.
Ktosi raz povedal, že ak vyhodíte popsong z tretieho poschodia a necháte ho rozpadať sa, ten bordel, čo zostane na chodníku po dopadne sa dá nazvať Xiu Xiu. Mal pravdu. Ako pseudomarketingový ťah sa snáď patrí spomenúť, že Stewartovou veľkou inšpiráciou sú Joy Division – napriek tomu, že v jeho tvorbe to až tak nepočuť, rovnako ako by asi nikto netipoval, že Jamieho masívne ovplyvnila klubová hudba vychádzajúca z pirátských rádií San Jose raných deväťdesiatych. A samozrejme Deerhoof, s ktorými ho spája schopnosť konfrontovať obludnú dizonanciu so senzibilitou pre melodickosť.

Stewart vždy išiel nadoraz. Či už je reč o debute Knife Play, špinavom synth-pop punk pesničkovom prelome Fabulous Muscles, alebo noise-darkwave spovediach The Air Force a Women As Lovers. A že to platí aj o koncertoch je jasné každému, kto ho aspoň raz počul naživo. Počas jednej dekády stihol okrem iného aj spoluprácu s Grouper, Devendra Banhartom, Mišom Girom zo Swans, či experimentálnymi kutilmi Larsen, ktorí sa v A4 zastavia o pár dní nato. Nás naposledy Jamie odrovnal dva roky dozadu na Creepy (Teepee 2011) a nepochybne to spraví zas.

Pána, ktorý počas jednej dekády stihol okrem iného spoluprácu s Grouper, Devendra Banhartom, Mišom Girom či experimentálnymi kutilmi Larsen, bude supportovať “visual artist turned psychofolk musician” András Cséfalvay. Cséfalvay je vo svojej tvorbe oddaný princípu DIY, a so Stewartom ho spája fascinácia fenoménom rozkladu. Domovský LOM label o ňom skromne píše:

Does opera, does poetry, does painting,
theater, installation and video.
None of them particularly good,
certainly from a technical point,
but he believes in the meta-joke,
so i guess it makes sense.

fb event