22
MESTO AKO POLITIKUM II: KULTÚRA (NE)POTREBNÁ?
Potrebuje Bratislava kultúru? Kto vytvára kultúrny život mesta, za čo a pre koho? Aká je rola regionálnej či miestnej samosprávy v oblasti podpory živej kultúry a umenia? Kto má iniciovať vznik nástrojov, ktoré povedú k vytvoreniu priaznivejších podmienok pre ďalší rozvoj občianskych kultúrnych aktivít, umeleckej tvorby či kreatívneho priemyslu na úrovni mesta?
Predmetom druhej zo série diskusií o správe vecí verejných v hlavnom meste s prizvanými odborníkmi a aktivistami bude komunálna kultúrna politika. Decentralizácia verejnej správy na Slovensku preniesla mnohé kompetencie zo štátu na samosprávy, v oblasti kultúry však neprebehli zásadné reformy. Na úrovni väčšiny obcí a VÚC, včítane Bratislavy a Bratislavského samosprávneho kraja, stále chýbajú stratégie pre rozvoj kultúry, ktoré by zohľadňovali aktuálne potreby.
S Bohdanom Smieškom (Local Act, PDCS) budú diskutovať odborníci zo Slovenska a Českej republiky zaoberajúci sa profesionálne kultúrou a kultúrnou politikou – Darina Kárová, Monika Šimková, David Kašpar a Michal Hladký.
……………………………………………………………………….
Mesto ako politikum je sériou troch diskusií o správe vecí verejných organizovaných v priebehu októbra združeniami Local Act a A4-priestor súčasnej kultúry.
Na prvé dve diskusie Verejný priestor (ne)samozrejmý? (14.10.2014) a Kultúra (ne)potrebná? (22.10.), ktoré sa zaoberajú problematikou mestského verejného priestoru a tvorbou kultúrnej politiky, pozývame na pódium viacerých odborníkov zo Slovenska a Českej republiky, ktorí disponujú širokou sumou teoretických poznatkov i praktických skúseností v daných oblastiach. Záverečnou diskusiou bude verejná panelová diskusia Ako (ne)spravovať mesto? (28.10.) s kandidátmi na primátora mesta, ktorých budeme konfrontovať s výstupmi artikulovanými na dvoch predchádzajúcich diskusiách.
……………………………………………………………………….
Darina Kárová je divadelná dramaturgička a manažérka, umelecká a organizačná riaditeľka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra
Po absolvovaní Vysokej školy múzických umení v Bratislave (odbor divadelná veda) pôsobila dlhoročne ako dramaturgička Divadla Andreja Bagara v Nitre, krátkodobo i v Slovenskom národnom divadle v Bratislave. V rokoch 1998-2001 pracovala na Ministerstve kultúry SR ako generálna riaditeľka sekcie umenia. Je zakladateľkou Otvoreného fóra Zachráňme kultúru a od r. 2004 pôsobí aj ako koordinátorka občianskej iniciatívy Hlas pre kultúru. Je nositeľkou vyznamenania Francúzskej republiky Rytier rádu umení a literatúry.
Monika Šimková je projektová manažerka, zástupkyňa kultúrneho sektora v brnenskej komisii na magistrate. Kultúre v najrôznejších podobách sa venuje už skoro 20 rokov. Väčšinu profesionálneho života pôsobila v mestských kultúrnych organizáciách. V súčasnosti pracuje ako projektová manažérka na Fakulte výtvarných umení v Brne. Popri tom sa venuje práci na nezávislých kultúrnych projektoch spolku Nočný motýľ a spolupráci s festivalom queer filmov Mezipatra. Je členkou koordinačnej skupiny pre program rozvoja kultúry mesta Brna, ktorej najdôležitejším výsledkom je zmena brnenského dotačného systému v oblasti kultúry.
David Kašpar je kultúrny manažér a producent v oblasti umenia. Vyrastal v pražských Strašnicích. Na gymnáziu založil spolu so svojimi spolužiakmi legendárny divadelný súbor Vosto5. Pôsobil ako kreatívny riaditeľ KC Zahrada a programový riaditeľ festivalu o umení vo verejnom priestore Street For Art na Jižním Městě. Založil Cirqueon – centrum pro nový cirkus, priestor pro aktuálne umenie Prádelna Bohnice a lokálne kreatívne a volnočasové centrum Plechárna Černý Most. V súčasnej dobe je riaditeľom organizácie Praha 14 kulturní, externým spolupracovníkom Institutu plánování rozvoje hlavního města Prahy a členom Metropolitní ozvučné desky. Dlhodobo sa venuje témam revitalizácie verejného priestoru, kultúrnemu a komunitnému oživeniu pražských periférií, kultúrnym projektom so sociálnym presahom a všeobecným otázkam rozvoja mesta.
Michal Hladký ukončil svoje štúdium architektúry na fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach. Je autorom konceptu projektu Košice INTERFACE 2013 a spolupracoval aj pri víťaznom návrhu projektu Košice2013 – Európske hlavné mesto kultúry. Od roku 2008 pracuje pre neziskovú organizáciu Košice2013, kde je zodpovedný za investičné a rozvojové projekty z oblasti kreatívneho priemyslu. V roku 2009 sa stal spoluzakladateľom občianskej iniciatívy Východné Pobrežie, ktoré svoje aktivity rozvíja v oblasti kultúry, mestského života a rozvoja mesta. V roku 2012 založil Inštitút kreatívnej ekonomiky a od mája 2014 zároveň pôsobí aj ako riaditeľ Košice2013, ktorá sa v súčasnosti venuje riadeniu už aktívnych projektov, ako aj ďalšiemu rozvoju mesta Košice po skončení EHMK 2013. Pracuje ako poradca pre Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky v rámci regionálneho operačného programu, je aktívnym členom OMC skupiny pre prioritnú os „B“ – Kultúra a kreatívny sektor a členom výkonnej rady European Creative Business Network.
Realizujú:
Local Act je nezávislá iniciatíva reagujúca na každodennosť a aspekty, ktoré napomáhajú vytváraniu miest v priestore. Venuje sa témam súčasného mesta realizáciou performancií, happeningov a diskusií prebúdzajúcich (nás) z kultúrnej amnézie. www.localact.sk
A4 – nultý priestor je multifunkčné nekomerčné centrum súčasnej kultúry orientované na tvorbu, prezentáciu a vzdelávanie v aktuálnych prejavoch súčasného divadla, tanca, hudby, filmu, súčasnej vizuálnej kultúry a umenia nových médií. www.a4.sk
Partner:
Creative Europe Desk Slovakia
Kancelária Creative Europe Desk je organizačnou zložkou Slovenského filmového ústavu. Jej úlohou je zabezpečovať distribúciu informácií o programe Kreatívna Európa a administratívnu podporu pre predkladateľov projektov. http://www.cedslovakia.eu/
FB event:http://on.fb.me/1szQm54