okt

28

utorok o 18:00

MESTO AKO POLITIKUM III: AKO (NE)SPRAVOVAŤ MESTO?

Diskusia s kandidátmi na post primátora mesta Bratislava.

Predmetom záverečnej zo série diskusií o správe vecí verejných budú výstupy z dvoch predošlých diskusií na témy mestského verejného priestoru a kultúrnej politiky. Kandidáti na funkciu primátora Bratislavy budú prostredníctvom moderovanej diskusie približovať svoje vlastné východiská a programové koncepcie, ktoré by mali smerovať k zodpovednému a otvorenému spravovaniu mesta.

S Bohdanom Smieškom (Local Act, PDCS) diskutujú kandidáti na funkciu primátora mesta Bratislava –Tatiana Kratochvílová (Sieť, SDKÚ, Most-Híd, SaS), Milan Kňažko (nezávislý s podporou KDH), Ivo Nesrovnal (nezávislý) a Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru).

…………………………………………………………………………………………

Mesto ako politikum je sériou troch diskusií o správe vecí verejných organizovaných v priebehu októbra združeniami Local Act a A4-priestor súčasnej kultúry.

Na prvé dve diskusie Verejný priestor (ne)samozrejmý? (14.10.2014) a Kultúra (ne)potrebná? (22.10.), ktoré sa zaoberali problematikou mestského verejného priestoru a tvorbou kultúrnej politiky, sme pozvali na pódium viacerých odborníkov zo Slovenska a Českej republiky, ktorí disponujú širokou sumou teoretických poznatkov i praktických skúseností v daných oblastiach. Záverečnou diskusiou je verejná diskusia s kandidátmi na post primátora mesta, ktorých budeme konfrontovať (nielen) s výstupmi artikulovanými na dvoch predchádzajúcich diskusiách.

…………………………………………………………………………………………

Tatiana Kratochvílová
Narodila sa sa v roku 1959 v Bratislave na Vydrici. Vyštudovala stavebnú priemyslovku a VŠ dopravnú v Žiline, odbor stavebná údržba a rekonštrukcia pozemných komunikácií. Od roku 1983 žije v Bratislave v Petržalke, kde s manželom vychovala dve deti. Začínala ako správca dopravného značenia a referentka cestného správneho orgánu. V rokoch 2003-2008 pôsobila na Magistráte hlavného mesta ako riaditeľka Sekcie dopravy a následne, v rokoch 2008-2011 v súkromnom sektore ako riaditeľka vydavateľstva W PRESS a.s. (vydavateľ slovenského týždenníka Týždeň). V rokoch 2012-2014 bola asistentkou poslancov klubu OľaNO. V súčasnosti pôsobí na miestnom úrade Staré Mesto ako šéfka dopravy.

Milan Kňažko
Po skončení štúdia priemyselnej stavebnej školy absolvoval štúdium herectva na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. V októbri 1989 ako jediný v ČSSR vrátil titul zaslúžilý umelec pre nesúhlas s politikou vtedajšieho režimu. V novembri 1989 vstúpil do politického diania, spoluorganizoval a moderoval masové novembrové mítingy v Bratislave. Bol poradcom prezidenta ČSFR Václava Havla v Prahe a zároveň poslancom Snemovne ľudu Federálneho zhromaždenia ČSFR. Od januára do júna 1990 bol dekanom Divadelnej fakulty VŠMU. Od júna 1990 do 28. augusta 1990 bol ministrom medzinárodných vzťahov SR a v rokoch 1992 – 1993 podpredsedom vlády SR a ministrom zahraničných vecí SR. Od marca 1993 do októbra 1998 bol poslancom NR SR a v rokoch 1998-2002 ministrom kultúry SR. Spoluzakladateľ VPN (1989), HZDS (1991), Demokratickej únie a SDKÚ (2000). V novembri 2002 sa stal prezidentom Medzinárodného filmového festivalu Bratislava. Od januára 2003 do februára 2007 bol generálnym riaditeľom TV JOJ. V tomto roku kandidoval v prezidentských voľbách, kde nepostúpil do druhého kola.

Ivo Nesrovnal
Narodil sa v Bratislave, vyštudoval právo. Vo vzdelávaní pokračoval na univerzitách v USA, Nemecku a Francúzsku. Pôsobil ako právnik v Akadémii vied v kancelárii prezidenta Václava Havla. Ako advokát žil a pracoval v rôznych európskych krajinách. Trinásť rokov spoluviedol pobočku renomovanej medzinárodnej advokátskej kancelárie Gleiss Lutz Rechtsanwälte pre Česko a Slovensko. Dlhšie žil v Hamburgu, Štuttgarte, dobre pozná Viedeň, Mníchov, Zurich či Kodaň. V roku 2009 vstúpil do komunálnej politiky a stal sa poslancom mestského zastupiteľstva za SDKÚ-DS. Bol šéfom najväčšieho poslaneckého klubu mestského zastupiteľstva SDKÚ a Mosta-Híd, pričom pred voľbami vystúpil zo strany a kandiduje ako nezávislý. V súčasnosti pôsobí ako poslanec mestského zastupiteľstva, člen mestskej rady, predseda komisie finančnej stratégie a pre správu a podnikanie s majetkom mesta a ako člen komisie dopravy a informačných systémov.

Milan Ftáčnik
Narodil sa v Bratislave, kde v roku 1980 ukončil štúdium na Matematicko-fyzikálnej fakulte Univerzity Komenského, pričom na fakulte dodnes pôsobí ako vysokoškolský pedagóg. Pôsobil ako člen KSS, neskôr bol členom SDĽ. Od roku 1990 pôsobil ako poslanec SNR, neskôr člen Predsedníctva SNR a predseda poslaneckého klubu SDĽ. V rokoch 1998 až 2002 zastával funkciu ministra školstva SR. V roku 2005 bol zvolený za poslanca Bratislavského samosprávneho kraja. V rokoch 2006 – 2010 zastával funkciu starostu mestskej časti Bratislavy – Petržalka. V novembri 2010 bol zvolený za primátora Bratislavy, pričom funkciu stále zastáva. Milan Ftáčnik je ženatý a má dve deti.

Zdroj: stránky kandidátov a Wikipédia

Realizujú:

Local Act je nezávislá iniciatíva reagujúca na každodennosť a aspekty, ktoré napomáhajú vytváraniu miest v priestore. Venuje sa témam súčasného mesta realizáciou performancií, happeningov a diskusií prebúdzajúcich (nás) z kultúrnej amnézie. www.localact.sk

A4 – nultý priestor je multifunkčné nekomerčné centrum súčasnej kultúry orientované na tvorbu, prezentáciu a vzdelávanie v aktuálnych prejavoch súčasného divadla, tanca, hudby, filmu, súčasnej vizuálnej kultúry a umenia nových médií. www.a4.sk

Partner:

Creative Europe Desk Slovakia
Kancelária Creative Europe Desk je organizačnou zložkou Slovenského filmového ústavu. Jej úlohou je zabezpečovať distribúciu informácií o programe Kreatívna Európa a administratívnu podporu pre predkladateľov projektov. http://www.cedslovakia.eu/

FB event: http://on.fb.me/1uXI7Ox