máj

24

nedeľa o 20:00

¡Viva La Película!: Pliaga

La Plaga, Réžia: Neus Ballús, ESP 2013, 82 min., španielsky sang. titulkami

Dlhometrážny debut mladej nádejnej španielskej režisérky Neus Ballús Pliaga mal premiéru na Berlinale, bol nominovaný na cenu LUX 2013 asubtílne dielo súčasnych trendov katalánskej kinematografie zažiarilo i na viacerých filmových festivaloch.

Minimalistická snímka na priepustnej hranici medzi dokumentom ahraným filmom, využíva techniku inscenovania situácií vreálnom prostredí, so skutočnými ľudmi aich reálnymi problémami. Citlivý prepletený portrét viacerých charakterov: poľnohospodára ajeho rodiny, filipínskej opatrovateľky, starej ženy, zápasníka z Moldavska aprostitútky, ktorí spolu žijú vjednej oblasti, na jednej pôde. Koexistujú aviac-menej si pomáhajú.

No potom sú tu iškodcovia, sucho arôzne problémy, ktoré sú tiež prirodzenou súčasťou života. Rozhodnutie je na samotnom roľníkovi, či proti cudzopasníkom zvolí chemický postrek, alebo počká, kým mu pomôže príroda sama.

Počas štyroch rokov sa autorka so svojimi postavami zkatalánskeho vidieka natoľko zžila, že výsledok je až „dojemne autentická“ doku-dráma (nie však vydieravo dojemná, napriek tomu, že jednou zhlavných predstaviteliek je stará postihnutá žena).