máj

25

streda o 17:30

Radičová, Leško, Vašečka a Havran: Slovensko po voľbách

Marcové parlamentné voľby výrazne zmenili slovenskú politickú mapu a mnohých voličov, médiá, či samotných politikov výsledky zaskočili. Prieskumné agentúry nezachytili niektoré z trendov vo svojich prieskumoch a aj mnohí komentátori v médiách priznávali, že z výsledkov ostali prekvapení. Predvolebná kampaň bola plná negatívnych emócií a vo voľbách sa prejavil hlas protestu a nespokojnosti. Politici ponúkli veľmi málo riešení problémov, ktoré trápia občanov, zato však oveľa viac silných slov, urážok a strachu (napríklad zneužívaním utečeneckej krízy).

Do parlamentu sa dostala fašistická strana a politické strany hľadajú spôsob, ako na to zareagovať. Rokovania o vytvorení koalície sprevádzali emócie i protesty na námestí. Rozprava o programovom vyhlásení vlády bola namiesto vecnej polemiky predmetom ostrého politického súboja. Postoj k novej vládnej koalícií rozdelil nielen politickú scénu, ale aj verejnosť na dva tábory.

Sme odkázaní znovu len na “studenú vojnu” a rozdelenie krajiny, ktorá dlhodobo nie je schopná nájsť konsenzus v základných otázkach? Vymedzovať sa voči EÚ, hoci z nej ako krajina výrazne profitujeme sa stalo módou. Aká je naša budúcnosť v únií? Dokážeme výraznejšie pohnúť s problémami ako sú korupcia a prešľapy vládnej moci, nezamestnanosť, nízke mzdy či dôchodky, ktoré podrývajú elementárnu dôveru v politickú scénu a elity na Slovensku? Čo ďalej s rozvráteným systémom politických strán, ktoré postupne stratili svoje funkcie ale rovno zanikli? Dokážu ich zastúpiť občianske iniciatívy a aktívni občania?

Tieto, ale i ďalšie otázky bude diskutovať Michal Havran s našimi hosťami.
Príďte aj vy diskutovať o budúcnosti Slovenska.

Hostia:
Iveta Radičová, profesorka sociológie, bývalá premiérka
Marián Leško, publicista
Michal Vašečka, sociológ

Moderuje Michal Havran

Vstup je voľný

Tešíme sa na vašu účasť.

Organizuje Centrum pre otvorenú politiku.