sep

30

piatok o 20:00

Miroslav Tóth: Tyč

Psychedelicko inštitucionálna video opera v jednom dejstve.

Účinkujú Jana Wernerová, Martin Burlas, Samčo, brat dážďoviek, Anna Anderluh, András Cséfalvay, Lenka Pastorová, Petra Torkošová

Paulina Owczarek – barytón saxofón, Gergő Kováts – soprán saxofón, Miroslav Tóth – elektronika, svetelný dizajn

Scéna Ladislav Mirvald

Libreto, réžia, hudba, kamera a strih Miroslav Tóth

Príbeh sa odohráva v nasledujúcej epoche ľudstva – Nový stredovek na bývalom území Slovenskej republiky. Poetika noiru, temna a mystiky sa mieša s poetikou výkonu a výzoru verejných inštitúcií z dnešných časov. Zamestnanec Samčo spraví prokrastinačnú chybu má byť obetovaný riaditeľkou. Lenže minister sa rozhodne inak.

„Tyč“ je vytváraná ako forma variatívne premenného diela, ktorá pri novom naštudovaní zmení dramaturgický obsah. Jej podoba záleží od miesta a média realizácie. Tyč je teda druhou verziou. Prvá vznikla v Arnheme pod názvom „Zázračná masážna tyč pre úradnikov vo verejných inštitúciach“ v rámci K.A.I.R. rezidencie v roku 2013. S Marekom Kundlákom sme vytvorili sitespecific predstavenie, kedy diváci pohybom po opustenej kancelárskej budove sledovali dej. Za postavu ministra bola obsadená „Výťahová šachta-strojovňa“, ktorú videli diváci pohľadom na strechu vedľajšej budovy. Nakoniec Šachta pristála na javisku a rozhodla dej.

Video opera Tyč je dejovou obmenou. Podtext sci-fi vracia do reality inštitucionálneho hierarchického usporiadania. Budúcnosť je vyjadrená paradoxným návratom do minulosti. Filmovali sme v priestoroch bývalého apartmánu Andreja Kisku v hoteli Devín, podzemnej chodbe Slovenskej televízie alebo vo Východoslovenskej galérii v Košiciach. Kde je za tým všetkým opera? V retrográdnom návrate zhudobnenia cyklických procesov odvolávania a vymenovania.

http://miro2toth.wixsite.com/home/opera-1

Predpredaj