nov

23

streda o 20:00

NEXT 2016: NEXTalks I – Robert Henke, Vlad Kreimer (That Black)

Prvé kolo festivalových prezentácií s diskusiou. Umelci 17. ročníka festivalu súčasnej hudby NEXT – Robert Henke a Vlad Kreimer budú hovoriť o východiskách svojej tvorby.

Nemecký umelec Robert Henke patrí medzi najzvučnejšie mená elektronickej hudby a sound artu súčasnosti. Ako hudobný producent je známy pod pseudonymom Monolake a takisto stál pri zrode populárneho a rozšíreného hudobného softwaru Ableton Live. Jeho ambiciózne audiovizuálne inštalácie a performance neprestávajú diváka ohromovať prepojením moderných technológií a brilantnej hry so zvukom. Keď v roku 2013 premiérovo v Krakove uviedol performance Lumière, bol to jeden z jeho prvých krokov v práci s laserovými vizuálmi. Napriek úspechu pôvodnej verzie sa Henke neuspokojil s jej finálnym štádiom a rozhodol sa ju celú konceptuálne prepracovať. Tak vzniklo predstavenie Lumière II, ktoré malo svoju premiéru minulý rok v parížskom Centre Pompidou. Druhá verzia ponúka ešte fascinujúcejší a dokonalejší audiovizuálny zážitok, ktorý sa už s Henkeho prácou neodmysliteľne spája.

Donecký performer, improvizátor a konštruktér syntetizátorov Vlad Kreimer vylepšuje svoju originálnu ideu audio-plastickej performance pre gravitačné syntezátory a jedno živé telo už od roku 1991. Vlad ovláda sústavu zariadení pripnutú na vlastnom tele pomocou pohybu a rôznych krkolomných pozícií, pričom sa celá performance odohráva v podivuhodnom psychadelickom opare sibírskeho šamanizmu, robotickej spartakiády a nového druhu synthy-zumby.

http://nextfestival.sk